Juszczenko usunięty z partii, którą kierował

09.02.2013 16:33
Polski duchowny jest krytyczny także wobec przywódców tzw.

Polski duchowny jest krytyczny także wobec przywódców tzw. "pomarańczowej rewolucji" sprzed 10 lat (Fot. Paweł Piotrowski / AG)

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został usunięty z partii Nasza Ukraina (NU), której był liderem od 2005 roku. Kijowska organizacja partyjna podaje, że Juszczenko stracił członkostwo w Naszej Ukrainie, gdyż w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych zgodził się na zamianę członków lokalnych komisji wyborczych z działaczy NU na ludzi z Partii Regionów Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, co "bardzo zaszkodziło" autorytetowi NU.
Byłemu prezydentowi zarzucono także, że blokuje przeprowadzenie zjazdu partii, uzurpuje sobie władzę w tym ugrupowaniu oraz że wbrew deklaracjom nie uregulował partyjnych długów. "Rady obwodowych organizacji partyjnych zdecydowanie potępiają kurs Juszczenki i jego otoczenia, który wymierzony jest w rozbicie partii i zachowanie lojalności wobec władzy Janukowycza i Partii Regionów" - napisano w rozpowszechnionym wcześniej oświadczeniu Naszej Ukrainy.

Po informacji, że kijowska organizacja NU usunęła Juszczenkę ze swych szeregów, jego rzeczniczka Iryna Wannikowa oświadczyła, że były prezydent został przywrócony w prawach członka przez Radę Polityczną ugrupowania. Wannikowa dodała, że wydarzenia wokół jej szefa są wynikiem "zamówienia politycznego".

Prezydent pomarańczowej rewolucji

Wiktor Juszczenko został prezydentem Ukrainy po pomarańczowej rewolucji końca 2004 roku, towarzyszącej wyborom prezydenckim, w których zmierzył się wówczas z obecnym szefem państwa Wiktorem Janukowyczem. Juszczenko jako kandydat opozycji zarzucił w 2004 roku obozowi swego rywala, iż fałszuje wyniki głosowania. Po masowych protestach przeciwko fałszerstwom, znanych jako pomarańczowa rewolucja, doszło do powtórki drugiej tury wyborów, w której Juszczenko odniósł zwycięstwo z wynikiem prawie 52 proc. wobec 44,2 proc. poparcia dla Janukowycza.

W wyborach prezydenckich w 2010 roku Juszczenko ubiegał się o reelekcję, jednak w pierwszej turze głosowania zdobył niecałe 6 proc. poparcia. Do drugiej tury weszła skonfliktowana z nim ówczesna premier Julia Tymoszenko, oraz Janukowycz, który ostatecznie wygrał te wybory. Komentatorzy twierdzili wówczas, że stało się tak m.in. w wyniku cichego poparcia, jakiego Juszczenko udzielił Janukowyczowi.

Zobacz także
Komentarze (14)
Juszczenko usunięty z partii, którą kierował
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy 19

  No i "wyzwoliciele" Ukrainy wychodzą coraz bardziej na idiotów. Życie bezlitośnie pokazuje, że te wszystkie "misje" w dniach "pomarańczowej rewolucji", to potrzebne były Ukraińcom niczym obchody Rocznicy Rewolucji Październikowej nam....

  Czy naprawdę tak trudno jest zrozumieć niektórym chorym z nienawiści do Rosji politykom z kręgu pana Kowala i jego prawicowych eks-kolegów z PiS i Solidarnej Polski, że współcześni Ukraińcy to nie XVII wieczna czerń kozacka, która bez tych naszych naszych Radziwiłłów czy Wiśniowieckich DOSKONALE radzi sobie sama ? UIkreińcy swój rozum mają i wyboru partnera polirycznego DOKONUJĄ SAMI. A nam Polakom, g..... do tego !

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 13 razy 11

  Pomarańczowa rewolucja hehehe. To od koloru banknotów o nominale 50 ojro, które zdążyli nachapać w każdych ilościach po tych przemianach?

 • 111doradca

  Oceniono 8 razy 8

  Rewolucja , także pomarańczowa pożera własne dzieci. Juszczenko wyrzucony, a jego koleżanka z warkoczem siedzi w pace!

 • landgraf

  Oceniono 15 razy 5

  Siostry i bracia! Wzywam Was! Zakładajcie pomarańczowe kurtki i czym prędzej na na Ukrainę. Zasypało Juszczenkę! Pomóżmy do odkopać

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 4

  A nasza tzw. klasa polityczna popierała "pomarańcze", które dzisiaj nic nie znaczą...

 • cornelius-ltd

  Oceniono 5 razy 3

  Juszczenko to zdrajca Polski w stosunkach obustronnych.Za nasza pomoc przy zdobyciu i utrzymaniu wladzy odplacil sie mianowaniem Bandery,bohaterem narodowym Ukrainy.To mowi wszystko o nim...

 • mohel_z_lelowa

  Oceniono 1 raz 1

  No to Kwasniewski wątrobę sobie niszczył na darmo ?

 • zygosz

  Oceniono 9 razy 1

  Tu widac ,ze reka Putina nie
  tylko Warszawe zgina ,ale
  tez Kijow w garsci trzyma
  A droga do unii wciaz kreta,
  Kijow to Kremla przyneta .

  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje