Rosja: Masowe zatrzymania muzułmanów w Petersburgu. 300 osób w areszcie

09.02.2013 15:06
Koran

Koran (Fot. Paweł Kozioł / AG)

Około 700 osób zatrzymano w nocy z piątku na sobotę w Petersburgu podczas wspólnej operacji rosyjskiej policji, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Federalnej Służby Migracyjnej, wymierzonej w środowiska podejrzane o związki z ekstremistami i terrorystami.
O akcji poinformowały dzisiaj petersburskie media, według których zatrzymani, to muzułmanie uczestniczący w modlitwie w meczecie nieoficjalnie działającym na terenie targu Apraksin Dwor.

Po sprawdzeniu dokumentów większość spośród zatrzymanych została zwolniona. Około 300 osób pozostawiono w areszcie do dalszych wyjaśnień. Wiadomo już, że 20 z zatrzymanych jest poszukiwanych w związku z różnymi przestępstwami popełnionymi na terytorium Federacji Rosyjskiej. Natomiast kolejnych 250 osób przebywa w Rosji nielegalnie.

Wśród zatrzymanych jest pochodzący z Kabardo-Bałkarii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, 24-letni Murat Sabaszew, podejrzany o opublikowanie w latach 2010-2011 w internecie materiałów o treści ekstremistycznej i filmów z zamachów terrorystycznych.

Organy ochrony prawa zainteresowały się również imamem meczetu na bazarze, przywódcą tadżyckiej diaspory w Petersburgu Abdurachmanem Akiłowem.

20 mln muzułmanów w Rosji

Obecna operacja jest konsekwencją pojawienia się na portalach społecznościowych stron radykalnej wspólnoty nazywającej siebie Petersburskim Dżamaatem. Po raz pierwszy o organizacji tej stało się głośno w 2007 roku w związku ze śledztwem w sprawie domniemanego zamachu na ówczesną gubernator Petersburga Walentinę Matwijenko.

Petersburskie służby bezpieczeństwa utrzymują, że większość islamskich przywódców, którzy przyjeżdżają do tego miasta, otrzymała wykształcenie w Kairze, gdzie znajduje się jedno z centrów ideologicznych radykalnego islamu.

W Rosji żyje około 20 mln muzułmanów. Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Kaukazie Północnym, środkowym Powołżu i na Uralu, a także w Moskwie i Petersburgu. Muzułmanie stanowią większość ludności w Inguszetii (98 proc.), Czeczenii (96 proc.), Dagestanie (94 proc.), Kabardo-Bałkarii (70 proc.), Karaczajo-Czerkiesji (63 proc.), Baszkirii (54,5 proc.) i Tatarstanie (54 proc.).

Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.

Zobacz także
Komentarze (200)
Rosja: Masowe zatrzymania muzułmanów w Petersburgu. 300 osób w areszcie
Zaloguj się
 • ossmolony

  Oceniono 427 razy 371

  Brawo! To jest przyklad jak należy dzialac dla ochrony swojego panstwa i swoich obywateli ,a nie czekac ,a pozniej byc bezradnym ,jak ci muzułmanie na ulicach niszczą ,palą samochody,rujnują ,grabią i podpalają co ma często miejsce we Angli ,Francji,Holandi czy Niemczech.....A za to ,ze zostali przygarnięci i dzieki temu mają co żrec ze swoimi bachorami z " wdzięczności" robią zamachy gdzie giną bogu ducha niewinni ludzie.Brawo panie Putin !

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 292 razy 268

  Najważniejsza jest profilaktyka. Zwalczać przyczynę a nie skutek. Moskwa czy Petersburg to nie Marsylia

 • roy3000

  Oceniono 293 razy 251

  Rosji można wiele zarzucić ale nigdy tego że nie mają jaj. Brawo, misja "Zrobić porządek" :)

 • emeni

  Oceniono 152 razy 146

  Brawo. Putin to spec od prewncyjnych akcji. Parę lat temu rosyjscy antyterrosci odbili swój statek z rąk piratów somalijskicj, aresztowali i zgarnęli piratów do Rosji. Potem ich wypuscili, dali łódkę na drogę, która 100 km od brzego zatonęla, wraz z piratami. Skutecznosc i szybkosc rozstrzygania konfliktów nierokujacych poprawy -imponująca.

 • rozterka47

  Oceniono 159 razy 137

  Trudno komentowac, z jednej strony mniejszości religijne powinny miec możliwośc wyznawania swojej wiary i praktyk religijnych, z drugiej strony powszechnie wiadomo ,że są one często środowiskiem, działania ekstremistów religijnych , szczególnie jeżeli chodzi o Islam, a to juz jest niebezpieczne dla społecznosci nie-islamskiej oraz dla częsci umierakownych wyznawców islamu.
  Sam Koran jest róznie tlumaczony w zaleznośi od potrzeby danego odłamu czy grupy. Jest tez sam w sobie pełen sprzecznosi - podobnie jak inne święte księgi- co zazwyczaj wynika z okresu historycznego ( potrzeb politycznych ich wyznawców, ) w jakim powstawały konkretne zapisy.

  Nie dziwię się generalnie, tej akcji.

 • cezar85

  Oceniono 121 razy 97

  prorządowi rosjanie też są krótko za mordę trzymani
  więc o jakiejkolwiek dyskryminacji nie może być mowy

 • szczuras99

  Oceniono 126 razy 94

  sadzac po komentarzach tutaj Polacy bardziej od ruskich nienawidza tylko arabow hehehe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje