Rosja: Masowe zatrzymania muzułmanów w Petersburgu. 300 osób w areszcie

09.02.2013 15:06
Koran

Koran (Fot. Paweł Kozioł / AG)

Około 700 osób zatrzymano w nocy z piątku na sobotę w Petersburgu podczas wspólnej operacji rosyjskiej policji, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Federalnej Służby Migracyjnej, wymierzonej w środowiska podejrzane o związki z ekstremistami i terrorystami.
O akcji poinformowały dzisiaj petersburskie media, według których zatrzymani, to muzułmanie uczestniczący w modlitwie w meczecie nieoficjalnie działającym na terenie targu Apraksin Dwor.

Po sprawdzeniu dokumentów większość spośród zatrzymanych została zwolniona. Około 300 osób pozostawiono w areszcie do dalszych wyjaśnień. Wiadomo już, że 20 z zatrzymanych jest poszukiwanych w związku z różnymi przestępstwami popełnionymi na terytorium Federacji Rosyjskiej. Natomiast kolejnych 250 osób przebywa w Rosji nielegalnie.

Wśród zatrzymanych jest pochodzący z Kabardo-Bałkarii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, 24-letni Murat Sabaszew, podejrzany o opublikowanie w latach 2010-2011 w internecie materiałów o treści ekstremistycznej i filmów z zamachów terrorystycznych.

Organy ochrony prawa zainteresowały się również imamem meczetu na bazarze, przywódcą tadżyckiej diaspory w Petersburgu Abdurachmanem Akiłowem.

20 mln muzułmanów w Rosji

Obecna operacja jest konsekwencją pojawienia się na portalach społecznościowych stron radykalnej wspólnoty nazywającej siebie Petersburskim Dżamaatem. Po raz pierwszy o organizacji tej stało się głośno w 2007 roku w związku ze śledztwem w sprawie domniemanego zamachu na ówczesną gubernator Petersburga Walentinę Matwijenko.

Petersburskie służby bezpieczeństwa utrzymują, że większość islamskich przywódców, którzy przyjeżdżają do tego miasta, otrzymała wykształcenie w Kairze, gdzie znajduje się jedno z centrów ideologicznych radykalnego islamu.

W Rosji żyje około 20 mln muzułmanów. Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Kaukazie Północnym, środkowym Powołżu i na Uralu, a także w Moskwie i Petersburgu. Muzułmanie stanowią większość ludności w Inguszetii (98 proc.), Czeczenii (96 proc.), Dagestanie (94 proc.), Kabardo-Bałkarii (70 proc.), Karaczajo-Czerkiesji (63 proc.), Baszkirii (54,5 proc.) i Tatarstanie (54 proc.).

Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.

Zobacz także
Komentarze (200)
Zaloguj się
 • tiberias

  Oceniono 1 raz 1

  Nie byle kto (i na miesiące przed 9.11) ---> śp. bejlerbej Germanistanu pan Necmettin Erbakan w Hagen (NRW) 15. kwietnia 2001, monitorowany przez agentów BND:

  "Die Europaeer glauben, dass die Muslime nur zum Geldverdienen nach Europa gekommen sind. Aber allah hat einen anderen Plan. Wir werden ganz sicher an die Macht kommen, ob dies jedoch mit Blutvergiessen oder ohne geschieht, ist eine offene Frage" ---> (Europejczycy uważają iż muzułmanie przyjeżdżają, wsiąkają do Europy (Rosji) tylko dla zarobienia pieniedzy. Ale allah ma inny plan. My z największą pewnością dojdziemy do władzy, czy to się jednak stanie z lub bez rozlewu krwi jest kwestią otwartą)

  Poczytajmy teraz jakie miał zdanie pewien pan Karol o dzieleniu świata wedle koranu.

  Karl Marx - Friedrich Engels - Werke Tom 10, Strona 170-171
  Dietz Verlag, Berlin / NRD 1961

  www.mlwerke.de/me/me10/me10_168.htm

  "Der Koran und die auf ihm fussende muselmanische Gesetzgebung reduzieren Geographie und Ethnographie ... " ---> (Koran i prawo muzułmańskie (szaria) redukowały geografie i etnografie różnych narodów na prosty i wygodny podział, na wierzących i niewierzących. Niewierzący jest "Harby", znaczy że jest wrogiem. Islam pogardza krajem niewiernych, tworząc stan permanentnej wrogości pomiędzy muzułmanami i niewiernych. W tym sensie, statki pirackie Berberów, były świętą flotą islamu)

  Karol Marks

 • wlodek43l

  Oceniono 3 razy -3

  Ciekawe dlaczego nie zatrzymano nikogo z Wielkj Synagogi Chóralnej w Sankt Petersburgu ? bo Rosjanie maja ten sam problem co Polacy - za dużo Żydów w rządzie. Najpierw Muzułmanom sprzedawali broń, a teraz ich uważa się za terrorystów, na domiar złego wyrzuca się muzułmanów z ich własnych etnicznie terenów. Ale propaganda zrobi swoje!

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy -2

  Ale żydowskich przekręciarzy i sponsorów syjonistycznego rezimu nie ruszą za cholerę.

 • kylax1

  Oceniono 2 razy 2

  I bardzo dobrze, że przeprowadzili akcję przeciwko wahabickim agentom.

  Rosyjscy obywatele "muzułmańscy" w większości są niereligijni, piją alkohol, a kobiety chodzą w mini spódniczkach.

  Niestety do Rosji chce się dostać radykalny element muzułmański zaczadzony propagandą wahabicką. I przeciwko temu była akcja w Petersburgu.

 • albiala

  Oceniono 6 razy -6

  A ty mil skad wiesz, ze nieoficjalnie.
  Jestes synosiem SB-ka, czy sam wspolpracujesz?
  I mam dla ciebie takie powiedzenie Polaka po 1945 roku gdy zastal granice ZSRR.
  Cytuje tak Zwiazek Radziecki taki wspanialy od Elby po Amur, a kartoszkow nie ma gdzie zasadzic!!!
  I o to sa twoi mocodawcy,
  Zadowolony!
  Super.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Promocja Związku Słowiańkiego.
  www.youtube.com/watch?v=BeORZ8PU6kc
  Jednak nie jestem pewien czy Putin zgodzi się na rolę imperatora - to tylko Alaska, pół Azji i pół Europy.
  Rola kalifa wydaje się bardziej obiecująca.
  Prezydent Czeczenii Kadyrow en.wikipedia.org/wiki/Ramzan_Kadyrov promuje Putina na ogónoświatowego kalifa (taki muzułmański papież obejmujący wszystkie odłamy islamu, kilku kaliffów istniało tylko po powstaniu islamu).
  Polska strona o Kadyrowie jest nieciekawa
  pl.wikipedia.org/wiki/Ramzan_Kadyrow
  ale jak nie znacie obcych języków...

 • annaprus

  Oceniono 5 razy -1

  Często myli się islamskich terorystów z islamem www.photo-travels.org/pl/collection/9/1171/ .....to trochę tak jak mówią o nas: Wszyscy Polacy to złodzieje i brudasy - co możesz zauwarzyć szczególnie w prasie brytyjskiej i niemieckiej .

 • amaz47

  Oceniono 9 razy 5

  Rosja to jedyny kraj,który aktywnie chroni Europę przed islamskim terroryzmem.
  Brawo - tak trzymac i nie popuszczac.

 • mniejniz0

  Oceniono 6 razy 0

  dobrze jeszcze, jeśli nie wyślą ich do Guantanamo ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje