Prezydent o szczycie UE: Pokazuje, że warto budować sojusze, a nie się awanturować

09.02.2013 12:44
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że ustalenia szczytu UE to sukces Polski, która umiała budować sojusze m.in. z Niemcami i Francją. - Dla mnie to wielka lekcja polityki europejskiej, w której warto budować sojusze, a nie warto się awanturować w sposób jałowy - podkreślił.
Zgodnie z ustaleniami unijnych przywódców z budżetu UE na lata 2014-20 Polska otrzyma 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To daje jej pozycję największego beneficjenta funduszy UE. Porozumienie ws. budżetu UE zostało osiągnięte na szczycie UE w piątek po trwających grubo ponad dobę negocjacjach.

Prezydent ocenił, że Polsce udało się wynegocjować wyższe środki niż w poprzedniej perspektywie finansowej m.in. dzięki umiejętnemu budowaniu pozytywnych relacji m.in. z Niemcami i Francją, ale również dzięki budowie wspólnego frontu krajów dopiero doganiających stawkę najbogatszych członków UE.

- Dla mnie to wielka lekcja polityki europejskiej, w której warto budować sojusze, a nie warto się awanturować w sposób jałowy. To jest sukces polegający również na tym, że Polska zdołała się umiejętnie wpisać w obyczaje polityczne obowiązujące w Europie - zaznaczył prezydent.

"Źle się dzieje, jeżeli własnymi, polskimi rękoma pomniejsza się polski sukces"

- Chciałbym ze swojej strony skierować serdeczne podziękowania przede wszystkim do tych, którzy się najbardziej napracowali i tych, którzy mają największe zasługi. Kieruję moje podziękowania zarówno do premiera polskiego rządu jak i do całego rządu, do sił politycznych wspierających ten rząd, ale również i do sił opozycji, do polityków opozycyjnych, którzy chcieli - na miarę swoich opozycyjnych możliwości - uczestniczyć w batalii o ostateczny kształt budżetu europejskiego z myślą o środkach, które mogą i powinny przypaść Polsce - powiedział Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że "źle się dzieje, jeżeli własnymi, polskimi rękoma stara się pomniejszyć polski sukces". - Myślę, że rzeczą niedobrą jest taka tendencja pomniejszania własnego polskiego sukcesu i niszczenia samemu swoich własnych wysokich ocen i swoich własnych powodów do dumy - powiedział Komorowski. Dodał, że to jeszcze nie koniec batalii o korzystny polski budżet.

Prezydent: Potrzebna jest dyscyplina przy wydawaniu tych pieniędzy

Prezydent wyraził "głęboką" nadzieję, że w ramach debaty i głosowania w Parlamencie Europejskim wszystkie polskie siły polityczne będą solidarnie broniły polskiego sukcesu, którym jest obecny kształt budżetu europejskiego. Według niego należy się nastawić na obronę tego, co udało się uzyskać.

Zdaniem Komorowskiego piątkowe ustalenia w Brukseli to wydarzenie historycznej rangi, otwierające zupełnie nowe możliwości. Prezydent zastrzegł, że musi nas ono skłonić do myślenia o tym, jak najlepiej wydać te środki. Zwrócił uwagę, że potrzebna jest dyscyplina, aby nie ulec pokusie łatwego skonsumowania unijnych pieniędzy.

- Abyśmy wspólnym wysiłkiem, także ponadpartyjnym spróbowali zainwestować te środki w mechanizmy, które będą sprzyjały rozwojowi kraju, polskiej gospodarki i konkurencyjności - podkreślił.

Według prezydenta to, co się wydarzyło jest także dobrym punktem wyjścia do podjęcia nie tylko dyskusji, ale też działań na rzecz zapewnienia odpowiedniej determinacji z zakresie uczestnictwa Polski w postępującym procesie integracji europejskiej.

Zobacz także
Komentarze (113)
Prezydent o szczycie UE: Pokazuje, że warto budować sojusze, a nie się awanturować
Zaloguj się
 • szpaqlec

  Oceniono 76 razy 48

  Dobrze gadasz Bronek. Pokurcz opozycjonista by pewnie wszystkich na tym szczycie wku...l, obrazil i bysmy dostali fige z makiem.

 • killarney5

  Oceniono 70 razy 44

  Ale się miło pisowcy wściekają :-) Proszę o jeszcze, drodzy frustraci :-)))

 • koniepobetonie

  Oceniono 61 razy 37

  Wiadomo, że Kaczyński na miejscu Tuska nie utargowałby nawet 1/3, co tam, nawet 1/4 !!!

 • redakotr

  Oceniono 41 razy 25

  No cóż, obraźliwe komentarze nie dziwią bo tego nie rozumieją. Strategia pisowców nigdy nie dopuszczała możliwości uczciwej współpracy - wystarczy spojrzeć co Kaczyński zrobił ze swoimi ówczesnymi koalicjantami i Marcinkiewiczem.

 • chi_neng1

  Oceniono 19 razy 9

  dziekujemy za te slowo uznania dla premiera Polski i rzadu - tak zasluzone, panie prezydencie .

  Oczywiscie, na forum tu i gdzie indziej, kipi radoscia i uznaniem warcholsko-wolskiej z powodu tych osiagniec ...:).
  Chociaz, wedlug ich oceny, ich aspiracji, oceny i zdolnocsci zarzadzania panstwem (bylego), to jest stanowczo za malo, to jest nic nie znaczace, jezeli nie jest to zasluga lidera tego Kaczego Grodu.

  A przede wszystkim, musi to byc trauma na miare tej smolenskiej, bowiem tego dnia oczekiwali sukcesu swojego wotum nieufonsci, a tymczasem dostali taka niespodzianke !

 • rock35

  Oceniono 17 razy 7

  Gdzie pisowska tłusta świnia Hofman ze swoją konferencją prasową? Nia nic do powiedzenia?

 • r0b0l

  Oceniono 16 razy 6

  czytam co piszą tutaj zwolennicy PiSu i widzę totalne zbydlęcenie polactwa. Nawet z sukcesu się nie potraficie cieszyć, ani docenić że komuś wyszło.

  Szukanie dziury w całym, za wszelką cenę.

  Ale gdyby PiS coś osiągnął to platformiarze zachowaliby się w identyczny sposób

  Polak to takie coś co patrzy czy pod oknem sąsiad nie idzie, bo ma gotowe wiadro gowna pod ręką

  I się nie dziwcie żew Europie ( i nie tylko ) mają was za idiotów , choćbyście nie wiem ile dobrego zrobili

 • drozd215

  Oceniono 5 razy 3

  Widać w naszym prezydencie ten dar Boży, ale najważniejsze że się wypowiada , a nie pisze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje