Indie: Powieszono skazanego za zamach na parlament

Afzal Guru, który w 2001 roku miał pomagać w zamachu na indyjski parlament, został stracony w więzieniu przez powieszenie - informuje agencja AP. Policja przygotowuje się dzisiaj na protesty i ataki przemocy na ulicach. Kilka grup, w tym również politycznych, uważa, że Guru nie został skazany na śmierć w uczciwym procesie.
Sekretarz stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych Indii, R.K. Singh, powiedział dziennikarzom, że Guru został stracony dzisiaj rano w więzieniu Tihar niedaleko New Delhi, które jest jednym z największych zakładów karnych w Azji.

Afzal Guru przebywał w celi śmierci od 2002 roku. Na początku tego tygodnia prezydent Indii Pranab Kumar Mukherjee odrzucił wniosek osadzonego o miłosierdzie.

Kilka grup społecznych oraz politycznych w Indiach uważa, że Guru nie został skazany na śmierć w uczciwym procesie. Wiele osób wyszło na ulice, aby protestować w związku z wyrokiem dla zamachowca. Policja podejrzewa, że protesty oraz ataki przemocy mogą się nasilać, dlatego na ulicach stacjonują tysiące funkcjonariuszy oraz żołnierzy. Wprowadzono również godzinę policyjną.

Samobójczy zamach na parlament

W grudniu 2001 roku pięciu zamachowców-samobójców dokonało ataku na indyjski parlament. W wyniku zamachu zginęło 13 osób, w tym wszyscy napastnicy. Po zdarzeniu zatrzymano również osoby podejrzane o pomaganie w ataku, w tym Afzala Guru.

Rząd Indii oświadczył, że napastnicy należeli do bazujących w Pakistanie ugrupowań Lashkar-e-Taiba i Jaish-e-Muhammad. Guru nie przyznawał się do współpracy z tymi ugrupowaniami.

Więcej o:
Komentarze (14)
Indie: Powieszono skazanego za zamach na parlament
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 20 razy 2

  Brawo, Indie. Niedawno pisowskie bojówki napadły na Sejm i pobiły posłów. O obsraniu trawników i zniszczeniu zaparkowanych samochodów nie wspominam.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 1

  Ta forma wyroku "w zawieszeniu" jest zdecydowanie skuteczniejsza niż ta stosowana w Pomrocznej...

 • karolina1963

  0

  Widzę, że miłośnicy pisu udziela się przed wyborami europejskimi. I tak ma być, bo dopuszczenie ludzi premiera po raz kolejny do parlamentu europejskiego może się skończyć innymi prawami celującymi w polski interes. Potrzebujecie dowiedzieć się więcej o pracy europosłów to wchodźcie na wybierzpis.org.pl

 • cezar85

  Oceniono 1 raz -1

  właśnie tak w cywilizowanych krajach

  wygląda wyrok w zawiasach

 • zenblue1

  Oceniono 9 razy -5

  Prawdopodobnie Indie też mają kretynów w parlamencie
  Dobrze że u nas nie ma kary śmierci bo Brunona K też po areszcie wydobywczym by powieszono

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX