Pierwszy kontyngent europejskich żołnierzy już w Mali

09.02.2013 09:03
Przygotowania do działań w Mali, baza wojsk francuski w Czadzie

Przygotowania do działań w Mali, baza wojsk francuski w Czadzie (Fot. HANDOUT REUTERS)

- Do stolicy Mali Bamako przybył w piątek pierwszy kontyngent 70 europejskich żołnierzy, którzy będą szkolić armię malijską w celu zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa po zakończeniu operacji wojskowych przeciw zbrojnym grupom islamskim na północy kraju.
"Przybyliśmy, żeby pomóc malijskiej armii utrzymać terytorium całego kraju i żeby Mali miało dobrą armię, zdolną do działania" - powiedział francuski pułkownik Bruno Heluin, który dowodzi pierwszym kontyngentem.

Pierwsi europejscy wojskowi przybyli do Bamako w tym samym dniu, kiedy malijscy żołnierze zaatakowali obóz sił wojskowych zbliżonych do byłego prezydenta Amadou Toure. Atak ten ilustruje podziały w malijskim wojsku, osłabionym przez grupy islamskie i tuareskich rebeliantów w 2012 roku. Prawdopodobnie jego przyczyną była odmowa opuszczenia obozu w Bamako przez jednostki "czerwonych beretów" zbliżone do obalonego w ubiegłym roku prezydenta; odmawiają one wcielenia do sił walczących z islamistami na północy.

Europejscy żołnierze są "prekursorami misji, która będzie szkolić i doskonalić strukturę dowodzenia armii" - oświadczył pierwszy unijny doradca polityczny w Mali Bertrand Soret, dodając, że w kontyngencie są żołnierze hiszpańscy, brytyjscy, rumuńscy, szwedzcy, fińscy i francuscy. Poinformował, że ich zadaniem jest "przygotowanie bazy na przyjęcie 500 szkoleniowców z Unii Europejskiej".

Zadaniem unijnej misji szkoleniowej w Mali (EUTM) jest "szkolenie i doradzanie siłom zbrojnym (...), aby pomóc w przywróceniu im ich potencjału wojskowego i umożliwić im prowadzenie działań bojowych zmierzających do przywrócenia integralności terytorialnej kraju".

Jak mówił niedawno francuski generał Francois Lecointre, który stoi na czele misji, w rzeczywistości istnieje "potrzeba odtworzenia malijskiej armii, która jest w złym stanie". "Żołnierze są źle wyszkoleni, źle opłacani i słabo wyposażeni"; brakuje zwłaszcza broni i sprzętu transportowego - ocenił.

Wysłanie do Mali misji szkoleniowej, uzgodnionej w grudniu przez kraje unijne, przyspieszono w następstwie francuskiej interwencji wojskowej 11 stycznia. Szkolenie pierwszego batalionu malijskiego powinno zacząć się w końcu marca lub na początku kwietnia. Misja EUTM w Mali ma mandat na 15 miesięcy z możliwością przedłużenia. Udział w misji zapowiedziało 16 krajów UE oraz Norwegia.

Komentarze (36)
Pierwszy kontyngent europejskich żołnierzy już w Mali
Zaloguj się
 • radykot

  Oceniono 13 razy 11

  Oby owi nauczyciele nie musieli później walczyć ze swoimi uczniami.

 • chango

  Oceniono 9 razy 7

  Ahaaa..

  czyli jednocześnie się wycofują.. i jadą.

  Za tydzień będzie, że.. jadą.. ale też się wycofują.

  Mijają się.. albo jeżdżą w tą i w tą i cykają sobie zdjęcia.

  Generalnie walczą o pokój.. Tak jak Obama i UE.

 • kamyk39

  Oceniono 7 razy 5

  "Przybyliśmy, żeby pomóc"

  -ruskie byli u nas z bratnia pomoca.
  One, te pomoce jednakie.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 17 razy 5

  Ja czekam na naglowki w gazetach ......................... "wszystkie dzieci w Polsce sa najedzone maja zapewnione zlobki i przedszkola"

 • kola

  Oceniono 29 razy 5

  Ale jaja, nikt nie zwrócił uwagi, że ta informacja mówi wprost, iż malijscy bandyci pod patronatem francuskich zbrodniarzy i neo-kolonizatorów zaatakowali oddziały wierne LEGALNEMU prezydentowi tego kraju, który został w zeszłym roku obalony w wyniku wojskowego puczu przez juntę, która później zbrodniarzy z Europy wezwała xD

  Wszystko oczywiście rozbija się o surowce, których prezydent nie chciał oddawać złodziejom za frajer, a które junta przyrzekła europejskim zbrodniarzom do eksploatacji w zamian za utrzymanie nielegalnie zdobytej władzy, podobnie jak terroryści w Libii swego czasu obiecali 35% wydobycia ropy dla francuskich złodziei za broń; a demokrację to tam już pies jebał, na co to komu?

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 8 razy 4

  mahomet umarl - narodzil sie szatan

 • plorg

  Oceniono 7 razy 3

  "Pierwszy kontyngent europejskich żołnierzy"

  A europejskim żołnierzom popier...ło się gdzie leży Europa?

 • supertlumacz

  Oceniono 29 razy 3

  To nie jest kontyngent żołnierzy Europy tylko Francji.

  Kilka państw, m.in. Francja, USA, Izrael, chciałoby aby również inne państwa europejskie, np. Polska, wysłały do Mali swoje kontyngenty wojskowe. Dezinformacyjne sformułowania w tej wiadomości mają służyć temu celowi.

  Czynnikami sprzyjającymi dla sukcesu tej dezinformacji są pogarszające się wykształcenie ogólne młodego pokolenia Polaków (30 lat temu programy telewizyjne z nagranym uprzednio śmiechem widzów byłyby w Polsce niestrawne) i niemal wyłącznie POŚREDNI charakter informacji, w formie komentarzy, bez linków do źródeł.

 • wykiwany

  Oceniono 21 razy 3

  Ciekawe kiedy w gazecie napiszą że pierwsi polscy żołnierze są już w Mali.
  Druga informacja jaka sie pojawi o Mali to wysokość reparacji wojennych jakie będziemy płacić Mali, tak jak zasądzono dla Afganistanu w zamian za pomoc w ustanawianiu demokracji której nikt w Afganistanie nie chciał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje