Kanadyjski agent szpiegował dla Rosji. Skazany na 20 lat więzienia

08.02.2013 22:32
Kanadyjski agent szpiegował dla Rosji. Skazany na 20 lat więzienia

Kanadyjski agent szpiegował dla Rosji. Skazany na 20 lat więzienia (Fot. STRINGER/CANADA REUTERS)

Na 20 lat więzienia, tak jak chciał prokurator, sąd w Halifaxie skazał w piątek Jeffreya Paula Delisle'a, funkcjonariusza kanadyjskiego wywiadu. W ubiegłym roku został on aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.
Delisle został dodatkowo skazany na 111 tys. dolarów kanadyjskich grzywny - to suma, na którą składają się pieniądze i inne korzyści, które otrzymał od Rosjan - podały media. Na poczet kary pozbawienia wolności zaliczono mu okres spędzony w areszcie. Jest pierwszą osobą skazaną na podstawie specjalnej ustawy o bezpieczeństwie informacji (Security of Information Act), którą Kanada wprowadziła po 11 września 2001 r.

Delisle przyznał się do winy w październiku ub.r. Jak zeznawali świadkowie oskarżenia, naraził życie kanadyjskich oficerów wywiadu, a spowodowane przez niego szkody wciąż są oceniane. Szpieg zaszkodził też reputacji Kanady jako członka NATO, a wywiad kanadyjski w dużym stopniu polega na informacjach pozyskiwanych przez wywiady krajów Sojuszu.

Przez 4 lata sprzedawał Rosjanom informacje

41-letni Delisle pracował w Halifaxie w jednostce marynarki wojennej. Przez ponad cztery lata sprzedawał informacje Rosjanom. Otrzymał za nie, jak podawały media, ok. 72 tys. dolarów kanadyjskich. Jego współpraca z rosyjskim wywiadem zaczęła się w 2007 r., gdy po prostu wszedł do ambasady Rosji w Ottawie, poprosił o spotkanie z przedstawicielem GRU (wywiadu wojskowego) i zaproponował sprzedaż tajnych informacji.

Otrzymywał od Rosjan 3 tysiące dolarów kanadyjskich miesięcznie. Kiedy zaczął szpiegowską działalność, pełnił służbę w jednostce, która obserwuje ruch statków na kanadyjskich wodach. Jednostka ta wykorzystuje dane z obserwacji satelitarnej, samolotów bezzałogowych i urządzeń podwodnych. W Halifaxie mieści się międzynarodowa baza, w której jest dostęp do tajnych danych krajów NATO. Delisle miał również dostęp do innych wojskowych systemów komputerowych.

W 2009 r. chciał zakończyć współpracę, ale wtedy Rosjanie wywarli na niego presję, pokazując mu zdjęcie jego córki wchodzącej do szkoły. Przekazywał więc dalej informacje, Rosjanie kazali mu też pojechać do Brazylii na spotkanie z oficerem prowadzącym. Tam miał otrzymać propozycję, by zaczął współpracować ze wszystkimi tajnymi agentami na danym terenie. Rosjanie zapłacili mu za to 50 tys. dolarów kanadyjskich.

Wpadł przez pieniądze

Ponieważ jednak do Kanady można wwieźć w gotówce 10 tys. dolarów, Delisle otrzymał większość swojego wynagrodzenia w przedpłaconych kartach płatniczych. Gdy wrócił do Halifaxu, na lotnisku celnicy zainteresowali się podróżnikiem do Brazylii, który spędził tam zaledwie kilka dni i wrócił z 50 tys. dolarów. Informację o "turyście" przekazali władzom wojskowym - relacjonowały kanadyjskie media.

Oficer dostarczał Rosjanom informacje zarówno o kwestiach wojskowych, jak i np. o przestępczości zorganizowanej, a także dane kontaktowe pracowników wywiadu. Jego zadaniem było wyszukiwanie informacji, które odnosiły się do Rosji. Dane kopiował w pracy na pendrive'a i wysyłał z domu e-mailem.

Jak relacjonowały media, Delisle miał problemy ze spłacaniem swoich długów i nie układało mu się w małżeństwie. Sprawa oficera z Halifaxu to największa afera szpiegowska w Kanadzie od ponad 50 lat.

Szpiegował dla rosyjskich przestępców

W mediach pojawiły się analizy, z których wynika, że Delisle, szpiegując dla rosyjskich służb wywiadowczych, w istocie szpiegował również dla rosyjskiego świata przestępczego. Jak pisał Brian Stewart, wykładowca w prestiżowej Munk School for Global Affairs, wśród informacji, których miał szukać kanadyjski oficer, były te o wiedzy służb wywiadu krajów zachodnich na temat powiązań rosyjskich polityków ze zorganizowaną przestępczością w Rosji.

Delisle zeznał zresztą podczas śledztwa, że jego rosyjscy oficerowie prowadzący znacznie mniej interesowali się sprawami technologicznymi niż właśnie powiązaniami rosyjskiej polityki i przestępczości. Stewart cytował w swojej analizie prowadzone w 2011 r. w Hiszpanii dochodzenie, po którym prokurator Jose Grinda Gonzales oświadczył, że w Rosji służby wywiadowcze kontrolują zorganizowaną przestępczość. Stewart zadał więc pytanie, czy przypadkiem działalność Delisle'a nie miała służyć ochronie interesów rosyjskiej mafii.

Zobacz także
Komentarze (52)
Kanadyjski agent szpiegował dla Rosji. Skazany na 20 lat więzienia
Zaloguj się
 • jiss

  Oceniono 53 razy 23

  za szpiegostwo własnego kraju!! STRZAŁ W ŁEB A JAK NIE TO NA SZNUR TAK POWINNO SIĘ TRAKTOWAĆ ZDRAJCÓW WŁASNEGO NARODU

 • the_qwert

  Oceniono 24 razy 14

  Całe szczęście u nas agentów nie ma. Nie ma, bo naszych (p)osłów jawnie można kupić. A to za jakiś stołek, a to za obietnicę płatnych wykładów za granicą, a to za nagranie z ustawionej orgii.

  A tak odbiegając od tematu. Pamięta jeszcze ktoś, że Wałęsa na początku lat 90 sprzedał za ciężką kasę licencję do filmu o nim do Hollywood? Filmu który nigdy nie powstał.

 • 24u

  Oceniono 24 razy 12

  Historycznie, najwieksza siatka dysponuje Watykan.Dzialalnosc prowadzi bezkarnie i w majestacie prawa.

 • doomsday

  Oceniono 15 razy 9

  Oglądałem w kanadyjskiej państwowej tv godzinny film dokumentalny o tym szpiegu . Specjaliści mówili,ze miał typowy profil szpiega. Facet koło 40-tki, z problamami w małżeństwie . Pamiętacie szpiega, którego zwerbował w USA gen. Zacharski? Polacy nie wymienili go na nikogo , zmarł w więzieniu. Pewnie teraz dlatego Polska nie ma żadnych swoich szpiegów. E ten Kanadyjczyk poszedł do ruskiej amabasady, po tym , jak się dowiedział, ze żona ma kochanka , żona z którą miał troje dzieci. Nadwagę miał od zawsze i dodatkowo cukrzycę. Putin będzie go chcial wymienić, bo to facet patriota i wie, że bez wymiany nie zwerbują już żadnych nowych . A Polacy okazali się w aferze Zacharskiego zwykłymi dziadami bez honoru i teraz dyma nas na okrągło każde CIA, M16 i wszystkie inne gó....

 • 24u

  Oceniono 17 razy 7

  Dzisiaj wyrok 20-letni a 50 lat temu krzeslo elektryczne to zmiana w ustawodawstwie kanadyjskim.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy 5

  Kanada musi dbać o dobrosąsiedzkie stosunki z Federacją Rosyjską. Po odebraniu przez Rosję Alaski od USA pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_%C5%BByrinowski i po rozszerzeniu rosyjskiego północnego szelfu będzie to jej bezpośredni sąsiad z dlugą granicą lądową.
  Szczegółowych informacji udziela komentator zigzaur, współplemieniec Władimira Żirinowskiego..

 • polak_imam_polskie_obowiazki

  Oceniono 12 razy 4

  W obecnej Polsce agenci obcych państw sprawują władzę ,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje