Posłowie nie płacą mandatów z fotoradarów? "Zwykle je przyjmuję", "Kiedyś nie zapłaciłem, bo to było absurdalne"

08.02.2013 16:42
Jacek Żalek, Stanisław Żmijan, Maciej Banaszek

Jacek Żalek, Stanisław Żmijan, Maciej Banaszek (Fot. za sejm.gov.pl)

Tylko w styczniu polscy posłowie otrzymali 18 mandatów z fotoradarów, za które nie zapłacili, bo - jak informuje RMF FM - zasłonili się immunitetem. Radio opublikowało na swojej stronie pełna listę polityków z wykroczeniami na koncie. Zapytaliśmy paru z nich, dlaczego wykorzystali swoją pozycję, by uniknąć zapłacenia mandatów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posłowie nie płacą mandatów, chyba, że do Sejmu trafi wniosek z prokuratury o uchylenie immunitetu poselskiego i zostanie on przegłosowany przez parlament. Jeżeli poseł zostanie zatrzymany przez policję, mandatu nie dostanie nawet, jakby chciał.

Inaczej sprawa wygląda z mandatami z fotoradarów. Policja, wysyłając wezwanie do zapłaty nie sprawdza bowiem, czy adresat jest posłem. Tylko od niego zależy, czy zapłaci, czy nie - może interweniować i posłużyć się immunitetem lub po prostu przesłać pieniądze.

Zadzwoniliśmy do 5 posłów, którzy mają niezapłacone mandaty z fotoradarów za styczeń. Zapytaliśmy, za co je otrzymali i dlaczego zasłaniają się immunitetem.

Janusz Dzięcioł, PO: Zwykle przyjmuję mandaty. Musiało powstać jakieś niedomówienie.

- Tak. Chyba dostałem - mówi poseł PO Janusz Dzięcioł. Twierdzi jednak, że nie pamięta, gdzie przekroczył prędkość. - Nie przypominam sobie. Dokumenty załatwiała moja asystentka. Ja tylko podpisałem - próbuje się bronić.

Dlaczego poseł zasłonił się immunitetem? - Zwykle mandaty przyjmuję. Musiało powstać jakieś niedomówienie. Sprawdzę kto to mi załatwiał i sprawę wyjaśnię - twierdzi Dzięcioł.

To oznacza zapłatę mandatu? - Oczywiście, że tak - zapewnia.

Jacek Żalek, PO: Szybciej będzie zapłacić, niż jeździć po urzędach.

Poseł PO Jacek Żalek, twierdzi, że nie wie o co chodzi. - Musiałbym najpierw dostać ten mandat, więc nie mogę powiedzieć, za co go dostałem - mówi. - Jak dostanę to zapłacę. Szybciej i taniej będzie zapłacić, niż tracić czas i jeździć po urzędach.

 Stanisław Żmijan, PO: Płaciłem mandaty i teraz też zapłacę.

Także poseł PO Stanisław Żmijan, choć na liście RMF FM z dwoma mandatami, zapewnia, że nie dostał jeszcze mandatu. - Jeśli chodzi o styczeń to nie mam informacji, o tym, że dostałem mandaty, pojadę do siebie do domu to sprawdzę. Ale jak tylko je dostane to zapłacę - zapewnia.

Poseł uczciwie też przyznaje. - Mam punkty karne. Nie pamiętam nawet ile. Dostałem je w Warszawie. Raz jechałem za szybko o 2.30, innym razem 0.30, jakiś nowy system był wprowadzany. Ale zapłaciłem, tak jak i teraz zapłacę.

Maciej Banaszek, Ruch Palikota: Kiedyś skorzystałem z immunitetu, bo fotoradar stał w absurdalnym miejscu.

Poseł RP, Maciej Banaszek twierdzi, że mandatu, o którym informuje RMF FM nie otrzymał. - Nie ukrywam, że kiedy nie ma mnie w Poznaniu, z mojego samochodu często korzysta żona albo ojciec. Ale nikt się nie chwalił, że dostał mandat, a już tym bardziej nie słyszałem, żeby jakiś przyszedł do mnie - zaznacza.

Banaszek przyznaje jednak, że w ubiegłym roku zdarzyło mu się skorzystać z immunitetu, kiedy otrzymał mandat z fotoradaru. - Zadzwoniłem do komendanta policji z zapytaniem, dlaczego w tej miejscowości jest fotoradar, skoro ona ma około 100 metrów długości. Uważałem, że to absurdalne. W odpowiedzi usłyszałem, że tam jest przystanek autobusowy i sklep. No owszem jest, ale ja jechałem w weekend, kiedy gimbus nie kursuje a sklep był zamknięty na 4 spusty - tłumaczy poseł.

Banaszek broni się, że czuł się źle z tym, że musi zapłacić mandat z fotoradaru, który stoi tylko po to, aby wzbogacała się na nim gmina i dlatego postanowił wykorzystać swoją pozycję.

Tomasz Makowski, Ruch Palikota: Każdy poseł powinien płacić mandaty.

Poseł RP Tomasz Makowski od nas dowiedział się, że znajduje się na liście polityków, którzy mają niezapłacone mandaty. - Dostałem mandat?! Pierwsze słyszę, muszę wejść na stronę i to zobaczyć - dziwi się.

- Nie byłem w domu - a zakładam, że tam przysłali - ale żona by mnie poinformowała, że dostałem mandat - dodaje i zaznacza, że jeżeli rzeczywiście coś do niego przyszło, to uchylać się od płacenia nie zamierza. - No oczywiście, że zapłacę. To jest wykroczenie, a za wykroczenie każdy poseł powinien odpowiadać, powinien zapłacić mandat i przyjąć punkty karne - mówi.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • koniu800

  Oceniono 3 razy 3

  posłowie ? przecież to zwykli złodzieje i cwaniaczki

 • zap1957

  0

  "Maciej Banaszek, Ruch Palikota: Kiedyś skorzystałem z immunitetu, bo fotoradar stał w absurdalnym miejscu."
  W tym wypadku pan poseł ma rację. Przecież to posłowie ustanawiają prawo w Polsce. Ten robi to na bieżąco i permanentnie.

 • josif47

  0

  Pieniedzy tym panom nie wystarcza na przezycie to i nie placa.....Moze spoleczenstwo zrobi zrzute ?....slowo pan, w tym zdaniu nalezaloby zastapic czyms innym bardziej dosadnym.

 • tenare

  Oceniono 1 raz 1

  " No owszem jest, ale ja jechałem w weekend, kiedy gimbus nie kursuje a sklep był zamknięty na 4 spusty - tłumaczy poseł. "

  A gdyby tamtędy przechodziła wasza matka.
  W a s z a m a t k a, mówię.

 • pomyslowygajowy

  0

  Wczoraj w Kanadzie aresztowano senatora za przemoc domowa. Jak dzisiaj wyszedl za kaucja, dowiedzial sie ze do konserwatystow juz nie nalezy.

 • shootthemall

  Oceniono 3 razy 3

  wszystkich tych sqrwysynów należy zakopać w dole z wapnem,najlepiej z rodzinami, żeby ślad po nich nie został

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 4 razy 2

  Odebrać chamom immunitety, dlaczego my musimy płacić a ta banda pasożytów jest bezkarna?

 • fauxnews

  Oceniono 3 razy 3

  Fajnie.
  - Radar w tym miejscu? To jest absurdalne i nie zapłacę
  - No ok, ale reszta ludzi musi zawsze płacić, choćby nie wiem jak bardzo było czuć absurd.
  - Aaaa, a frajerzy to niech płacą...

 • jack20

  Oceniono 4 razy 4

  Czy ta banda z sejmu i senatu w KOMCU zlikwiduje stworzone przywioleje dla siebie ?? Nigdzie w europie poslowie nie maja takich przywilei jak polskie glaby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX