Posłowie nie płacą mandatów z fotoradarów? "Zwykle je przyjmuję", "Kiedyś nie zapłaciłem, bo to było absurdalne"

Jacek Żalek, Stanisław Żmijan, Maciej Banaszek

Jacek Żalek, Stanisław Żmijan, Maciej Banaszek (Fot. za sejm.gov.pl)

Tylko w styczniu polscy posłowie otrzymali 18 mandatów z fotoradarów, za które nie zapłacili, bo - jak informuje RMF FM - zasłonili się immunitetem. Radio opublikowało na swojej stronie pełna listę polityków z wykroczeniami na koncie. Zapytaliśmy paru z nich, dlaczego wykorzystali swoją pozycję, by uniknąć zapłacenia mandatów.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posłowie nie płacą mandatów, chyba, że do Sejmu trafi wniosek z prokuratury o uchylenie immunitetu poselskiego i zostanie on przegłosowany przez parlament. Jeżeli poseł zostanie zatrzymany przez policję, mandatu nie dostanie nawet, jakby chciał.

Inaczej sprawa wygląda z mandatami z fotoradarów. Policja, wysyłając wezwanie do zapłaty nie sprawdza bowiem, czy adresat jest posłem. Tylko od niego zależy, czy zapłaci, czy nie - może interweniować i posłużyć się immunitetem lub po prostu przesłać pieniądze.

Zadzwoniliśmy do 5 posłów, którzy mają niezapłacone mandaty z fotoradarów za styczeń. Zapytaliśmy, za co je otrzymali i dlaczego zasłaniają się immunitetem.

Janusz Dzięcioł, PO: Zwykle przyjmuję mandaty. Musiało powstać jakieś niedomówienie.

- Tak. Chyba dostałem - mówi poseł PO Janusz Dzięcioł. Twierdzi jednak, że nie pamięta, gdzie przekroczył prędkość. - Nie przypominam sobie. Dokumenty załatwiała moja asystentka. Ja tylko podpisałem - próbuje się bronić.

Dlaczego poseł zasłonił się immunitetem? - Zwykle mandaty przyjmuję. Musiało powstać jakieś niedomówienie. Sprawdzę kto to mi załatwiał i sprawę wyjaśnię - twierdzi Dzięcioł.

To oznacza zapłatę mandatu? - Oczywiście, że tak - zapewnia.

Jacek Żalek, PO: Szybciej będzie zapłacić, niż jeździć po urzędach.

Poseł PO Jacek Żalek, twierdzi, że nie wie o co chodzi. - Musiałbym najpierw dostać ten mandat, więc nie mogę powiedzieć, za co go dostałem - mówi. - Jak dostanę to zapłacę. Szybciej i taniej będzie zapłacić, niż tracić czas i jeździć po urzędach.

 Stanisław Żmijan, PO: Płaciłem mandaty i teraz też zapłacę.

Także poseł PO Stanisław Żmijan, choć na liście RMF FM z dwoma mandatami, zapewnia, że nie dostał jeszcze mandatu. - Jeśli chodzi o styczeń to nie mam informacji, o tym, że dostałem mandaty, pojadę do siebie do domu to sprawdzę. Ale jak tylko je dostane to zapłacę - zapewnia.

Poseł uczciwie też przyznaje. - Mam punkty karne. Nie pamiętam nawet ile. Dostałem je w Warszawie. Raz jechałem za szybko o 2.30, innym razem 0.30, jakiś nowy system był wprowadzany. Ale zapłaciłem, tak jak i teraz zapłacę.

Maciej Banaszek, Ruch Palikota: Kiedyś skorzystałem z immunitetu, bo fotoradar stał w absurdalnym miejscu.

Poseł RP, Maciej Banaszek twierdzi, że mandatu, o którym informuje RMF FM nie otrzymał. - Nie ukrywam, że kiedy nie ma mnie w Poznaniu, z mojego samochodu często korzysta żona albo ojciec. Ale nikt się nie chwalił, że dostał mandat, a już tym bardziej nie słyszałem, żeby jakiś przyszedł do mnie - zaznacza.

Banaszek przyznaje jednak, że w ubiegłym roku zdarzyło mu się skorzystać z immunitetu, kiedy otrzymał mandat z fotoradaru. - Zadzwoniłem do komendanta policji z zapytaniem, dlaczego w tej miejscowości jest fotoradar, skoro ona ma około 100 metrów długości. Uważałem, że to absurdalne. W odpowiedzi usłyszałem, że tam jest przystanek autobusowy i sklep. No owszem jest, ale ja jechałem w weekend, kiedy gimbus nie kursuje a sklep był zamknięty na 4 spusty - tłumaczy poseł.

Banaszek broni się, że czuł się źle z tym, że musi zapłacić mandat z fotoradaru, który stoi tylko po to, aby wzbogacała się na nim gmina i dlatego postanowił wykorzystać swoją pozycję.

Tomasz Makowski, Ruch Palikota: Każdy poseł powinien płacić mandaty.

Poseł RP Tomasz Makowski od nas dowiedział się, że znajduje się na liście polityków, którzy mają niezapłacone mandaty. - Dostałem mandat?! Pierwsze słyszę, muszę wejść na stronę i to zobaczyć - dziwi się.

- Nie byłem w domu - a zakładam, że tam przysłali - ale żona by mnie poinformowała, że dostałem mandat - dodaje i zaznacza, że jeżeli rzeczywiście coś do niego przyszło, to uchylać się od płacenia nie zamierza. - No oczywiście, że zapłacę. To jest wykroczenie, a za wykroczenie każdy poseł powinien odpowiadać, powinien zapłacić mandat i przyjąć punkty karne - mówi.

Komentarze (51)
Posłowie nie płacą mandatów z fotoradarów? "Zwykle je przyjmuję", "Kiedyś nie zapłaciłem, bo to było absurdalne"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 119 razy 119

  Najlepiej tłumaczy się poseł Banaszek bo wiocha za krótka a do tego sklep nie czynny i w sobotę do tej krótkiej wsi PKS nie dociera BRAWO

 • regan11

  Oceniono 69 razy 69

  bo chodzi tylko o to byśmy to my hołota płaciła po co mają płacić posłowie kiedy kasa i tak na ich utrzymanie pójdzie

 • stanislaw50

  Oceniono 50 razy 48

  Bo są ubodzy, w rozum oczywiscie !!!
  demos

 • anita211

  Oceniono 50 razy 44

  no proszę, poseł Żalek,ten prawy jedyne,który chciał zakazać palenia we własnym domu, zasłania się imunitetem, to pewnie w jego domu bedzie można palić i jego żona kupi w aptece z klauzulą sumienia środki antykoncepcyjne, to tylko ten ciemny lud,który na niego głosował,ma mieć gorzej, w końcu to nie my jesteśmy przy korycie i nam się nic nie należy, gratuluję :/

 • naw18

  Oceniono 37 razy 37

  Nikt z panow poslow nic nie wie. Jest to po prostu niemozliwe, żeby mieli jakies mandaty

 • craig.venter

  Oceniono 33 razy 33

  Co za bzdura. Polski mandat nie jest żadną karą dla osoby, która ma wysokie dochody. Jeśli coś jest karą, to punkty za które można stracić prawo jazdy. To ich jedynie boją się posłowie i to ich nie przyjmują.

 • spagin

  Oceniono 31 razy 31

  trzeba im "tą uczciwą postawę" przypomnieć przed wyborami. wtedy powinno się zebrać wszystkie ich "obywatelskie" postawy. teraz wydaje im się że jako "wybrańcy" mogą sobie pozwolić na wszystko bezkarnie.

 • shago0

  Oceniono 26 razy 26

  przecież to bardzo łatwo sprawdzić. wystarczy aby pan minister udzielił odpowiedzi na pytanie czy pan poseł ma punkty karne na koncie i czy są to punkty za przekroczenie prędkości. bo mandat to może oni i płacą, 50 zł i cicho sza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje