Zniszczyła słynny obraz Delacroix. Wcześniej umieściła na nim zagadkowy napis

08.02.2013 14:26
Obraz Delacroix

Obraz Delacroix (Fot. PASCAL ROSSIGNOL Reuters)

Młoda kobieta, odwiedzająca oddział Luwru w mieście Lens na północy Francji, zniszczyła wystawiony tam słynny obraz Eugene'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". - Chuligankę zatrzymano - poinformowała policja.
28-letnią kobietę obezwładnił muzealny strażnik wraz z innym zwiedzającym. Wcześniej zdążyła ona jednak umieścić u dołu słynnego płótna zagadkowy napis "AE911". Muzeum uspokoiło w komunikacie, że obraz da się z łatwością oczyścić.

Pierwszy i jak dotąd jedyny oddział Luwru poza Paryżem otwarto w grudniu ubiegłego roku w Lens, biednym górniczym miasteczku.

Jedno z najsłynniejszych dzieł

Zarówno twórcy muzeum, jak i miejscowe władze liczą, że pomoże ono zrewitalizować niezamożny region. Docelowo w Lens będzie można podziwiać kolekcję ponad 200 dzieł sztuki wypożyczanych z głównej siedziby muzeum, a także oglądać wystawy czasowe.

Obraz Delacroix, malarza epoki romantyzmu, to jedno z najsłynniejszych dzieł wystawianych w nowo powstałym muzeum. Przedstawia on trzymającą francuską flagę półnagą kobietę, uosabiającą wolność, która prowadzi tłum rewolucjonistów na barykadę.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zniszczyła słynny obraz Delacroix. Wcześniej umieściła na nim zagadkowy napis
Zaloguj się
 • nienoto

  Oceniono 164 razy 146

  No jednak nie zniszczyła... Napisaliście w nagłówku że zniszczyła obraz, a wcześniej umieściła tajemniczy napis. Z treści wynika że tylko zamieściła ten napis (co też jest niszczeniem obrazu, na szczęście w tym przypadku nie trwałym i odwracalnym) Z treści napisu można też wnioskować że nie jest to zwykła chuliganka, a stoi za tym jakaś ideologia...

 • pisedoff

  Oceniono 114 razy 62

  Jaki tam tajemniczy napis... AE911 to "Architects & Engineers for 9/11 Truth", organizacja paranoików wierzących w teorie spiskowe na temat 11 września w USA (coś jak PiS u nas). Poczytajcie sobie w Wikipedii.

 • autor100

  Oceniono 42 razy 36

  No cóż dobrze jest też wiedzieć, co i po co się cytuje :-))
  Zapewne chodzi o cytat "S'ils n'ont pas de pain, qu'ils mangent de la brioche!", którego kontekst jest taki, że aby zapobiec nadprodukcji droższych ciastek w stosunku do tańszego chleba we Francji obowiązywało prawo, które nakazywało piekarzom sprzedaż ciastek w cenie chleba, jeśli chleba zabrakło.
  Trochę jak z przysłowiem "Pijcie jak Polacy", co nie tyle oznacza, że na umór (choć to też), co że następnego dnia -- na koń i do walki, a nie leczyć w krzakach kaca :-))

 • alexy-dwa

  Oceniono 37 razy 27

  Gdyby napisała RM 666 Mhz to było by od razu wiadomo kto za tym stoi.

 • staruch

  Oceniono 34 razy 24

  Taką mam nieśmiałą prośbę: odpieprzcie się popier...cy od dzieł sztuki. Zróbcie sobie lepiej dziary.

 • der-rauber

  Oceniono 53 razy 23

  Nie wiem jakim trzeba być debilem żeby być takim wandalem, zawsze jakiś chwast się znajdzie jak nie graficiarz to wandal, co to jest za świat? gdzie nie spojrzysz to jakieś popie...ńce, zobaczcie co się dzieje u nas w Poznaniu jakiś idiota zasmarował każdy widoczny punkt swoim debilowatym tagiem, na szczęście policja go dorwała i sprawca dostanie kilkaset tys zł do zapłacenia na odszkodowania.

 • macw1975

  Oceniono 117 razy 19

  "Ludzie nie mają chleba? Niech jedzą ciastka!" ( władczyni Francji 1791 )
  "Ludzie nie mają pracy? Niech chodzą do muzeum!" ( rząd Francji 2013 )

 • kamelia04.08.2007

  Oceniono 12 razy 12

  Lens - ubogie górnicze miasteczko. Ludzie douczcie sie, poczytajcie chocby w wikipedii, jak już książek nie macie.

 • condor82

  Oceniono 43 razy 11

  Kiedyś ludzie spotykali się na konferencjach by zmienić świat.Teraz organizuje się konferencje na temat teorii spiskowych.Dziewczyna która namazała tekst z pewnością wierzyła że 9.11 był prowokacją a w wieżach były bomby.
  Ludzie którzy nie mają problemów po prostu je wymyślają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje