Guardian: Grodzka mogłaby przejść do historii

"Polska posłanka Anna Grodzka mogłaby dziś przejść do historii, stając się najwyższym rangą transseksualnym politykiem na świecie. Ale idea, że człowiek, który przeszedł zmianę płci, mógłby zostać jednym z najważniejszych polskich urzędników, wywołała kontrowersje" - pisze brytyjski "Guardian" jeszcze przed głosowaniem nad odwołaniem z funkcji wicemarszałka Wandy Nowickiej i zastąpienia jej Anną Grodzką.
Dzisiaj Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka. Za jej odwołaniem było tylko 45 posłów. Przeciw głosowało 245, a wstrzymało się 13 parlamentarzystów.

Odwołania Nowickiej chciał Ruch Palikota. Klub RP wycofał rekomendację dla Nowickiej na funkcję wicemarszałka oraz złożył wniosek o jej odwołanie po tym, gdy przyjęła nagrodę za rok 2012 w wysokości 40 tys. zł. Nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie, a także marszałek Sejmu Ewa Kopacz(45 tys. zł). Po medialnej burzy wszyscy zadeklarowali przekazanie nagród na cele społeczne.

Palikot wykorzystał atmosferę oburzenia

"Guardian" zauważa, że lider RP Janusz Palikot nominując Annę Grodzką na nowego wicemarszałka, wykorzystał atmosferę oburzenia, która wytworzyła się po odrzuceniu przez Sejm projektów ustaw ws. związków partnerskich oraz po ostrych słowach Krystyny Pawłowicz z PiS. Posłanka nazwała związki homoseksualne "jałowymi" i żartowała z Grodzkiej, że ma "twarz boksera".

Dziennik przypomina, że do odrzucenia projektów ws. związków partnerskich przyczyniła się m.in. kreująca się na liberalną partia PO.

"Teraz wszystkie oczy skierowane są na partię rządzącą"

"Właśnie w takiej atmosferze Janusz Palikot, szef partii, w której jest Grodzka, zaproponował w zeszłym tygodniu jej kandydaturę na wicemarszałka" - pisze "Guardian".

"Teraz wszystkie oczy skierowane są na partię rządzącą. Tusk musi odwrócić szkody wyrządzone swojej partii w ostatnich tygodniach. On zawsze reklamował PO jako partię umiarkowaną i modernistyczną, jednak obraz ten został zburzony, kiedy jego posłowie odrzucili projekt związków partnerskich" - pisze Guardian spekulując, że PO - chcąc naprawić wizerunek - mogłaby poprzeć w głosowaniu kandydaturę Grodzkiej.

Palikot również nie jest wolny od homofobii

Guardian zauważa również, że Palikot nie jest jednak wolny od homofobii i przypomina, że w 2009 r. spekulował na swoim blogu na temat preferencji seksualnych Jarosława Kaczyńskiego. "Jarosław Kaczyński jest mężczyzną, czy kobietą? - pytał, dodając, że jedno z bliźniąt jednojajowych często jest homoseksualistą" - przytacza "Guardian".

Więcej w dzienniku Guardian >>

Zobacz także
Komentarze (159)
Guardian: Grodzka mogłaby przejść do historii
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 262 razy 90

  "Polska posłanka Anna Grodzka mogłaby dziś przejść do historii, stając się najwyższym rangą politykiem transseksualnym na świecie." - pisze brytyjski Guardian.
  ======================================================================
  Polska wspaniałomyślnie oddaje tę możliwość Wielkiej Brytanii.

 • gordon_3

  Oceniono 261 razy 87

  Przerażający poziom komentarzy pokazuje bardzo smutną prawdę o tym narodzie, który nic nie rozumie. Pojęcie tolerancji to puste słowo a wspólnota europejska to dojenie kasy. Okropne uczucie żyć wsród takiego chamstwa na codzień. Widać przepaść cywilizacyjną, mózg Polaka a mózg Brytyjczyka, Francuza czy Niemca to dwa światy. Jak długo jeszcze ? Ile pokoleń kołtunerii musi się przetoczyc przez tą umęczoną ziemię ?

 • miro_to_ja

  Oceniono 107 razy 37

  Ja poczekam na synów - córki? - dumnego Albionu. W końcu to najstarsza demokracja w Europie, a w dziedzinie transseksualizmu parlamentarnego tak mocno się spóźnia!

 • donaldwielki1

  Oceniono 38 razy 26

  "Polska posłanka Anna Grodzka mogłaby dziś przejść do historii....."
  ===================================================================
  czyż nie fajnie się zaczyna???

 • nora_syracuse

  Oceniono 71 razy 25

  Posłanka Grodzka jest najładniejszą kobietą w Sejmie - Kopacz nie ma szans ... Mucha nie siada ;)

 • wlodzimierz-ilicz

  Oceniono 66 razy 18

  Jest jeszcze szansa aby Bęgowski przeszedł do historii.
  Niech wyjdzie za mąż za Biedronia.

 • antybiurokrata

  Oceniono 107 razy 15

  Nic straconego.

  Palikot może wciaz zostać np. pierwszym parlamentarzysta który np będzie sie onanizował na mównicy w sejmie.

  Grodzka(i) wciaz może zostać pierwsza transseksualistka która sie rozebrała w sejmie, itd.

  Możliwości naszego cyrku sa wciaz nieograniczone.

 • ta56

  Oceniono 84 razy 10

  Może ktoś wreszcie napisze, bo na media liczyć nie można (dziwna zmowa), czym Grodzka zajmowała się , gdy jeszcze była facetem. Wszak to szmat czasu, czterdzieści parę lat i dziwnym wydaje się fakt, iż nie wspomina się o tamtym okresie życia Grodzkiej ani słowa. Chodzą tylko nieoficjalne informacje że była zaangażowanym członkiem PZPR i miała coś wspólnego z SB albo wywiadem wojskowym. Nie wiem jednak czy mam w to wierzyć, bo to przecież taka urocza kobieta.

 • farmer_mendoza

  Oceniono 6 razy 6

  Miałaby blisko, ale na pewno nie przeszłaby do historii jako najwyżej postawiony szkolony w Moskwie oficer służb wojskowych PRL bo są tacy, co stoją wyżej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje