Guardian: Grodzka mogłaby przejść do historii

08.02.2013 13:09
"Polska posłanka Anna Grodzka mogłaby dziś przejść do historii, stając się najwyższym rangą transseksualnym politykiem na świecie. Ale idea, że człowiek, który przeszedł zmianę płci, mógłby zostać jednym z najważniejszych polskich urzędników, wywołała kontrowersje" - pisze brytyjski "Guardian" jeszcze przed głosowaniem nad odwołaniem z funkcji wicemarszałka Wandy Nowickiej i zastąpienia jej Anną Grodzką.
Dzisiaj Sejm nie odwołał Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka. Za jej odwołaniem było tylko 45 posłów. Przeciw głosowało 245, a wstrzymało się 13 parlamentarzystów.

Odwołania Nowickiej chciał Ruch Palikota. Klub RP wycofał rekomendację dla Nowickiej na funkcję wicemarszałka oraz złożył wniosek o jej odwołanie po tym, gdy przyjęła nagrodę za rok 2012 w wysokości 40 tys. zł. Nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie, a także marszałek Sejmu Ewa Kopacz(45 tys. zł). Po medialnej burzy wszyscy zadeklarowali przekazanie nagród na cele społeczne.

Palikot wykorzystał atmosferę oburzenia

"Guardian" zauważa, że lider RP Janusz Palikot nominując Annę Grodzką na nowego wicemarszałka, wykorzystał atmosferę oburzenia, która wytworzyła się po odrzuceniu przez Sejm projektów ustaw ws. związków partnerskich oraz po ostrych słowach Krystyny Pawłowicz z PiS. Posłanka nazwała związki homoseksualne "jałowymi" i żartowała z Grodzkiej, że ma "twarz boksera".

Dziennik przypomina, że do odrzucenia projektów ws. związków partnerskich przyczyniła się m.in. kreująca się na liberalną partia PO.

"Teraz wszystkie oczy skierowane są na partię rządzącą"

"Właśnie w takiej atmosferze Janusz Palikot, szef partii, w której jest Grodzka, zaproponował w zeszłym tygodniu jej kandydaturę na wicemarszałka" - pisze "Guardian".

"Teraz wszystkie oczy skierowane są na partię rządzącą. Tusk musi odwrócić szkody wyrządzone swojej partii w ostatnich tygodniach. On zawsze reklamował PO jako partię umiarkowaną i modernistyczną, jednak obraz ten został zburzony, kiedy jego posłowie odrzucili projekt związków partnerskich" - pisze Guardian spekulując, że PO - chcąc naprawić wizerunek - mogłaby poprzeć w głosowaniu kandydaturę Grodzkiej.

Palikot również nie jest wolny od homofobii

Guardian zauważa również, że Palikot nie jest jednak wolny od homofobii i przypomina, że w 2009 r. spekulował na swoim blogu na temat preferencji seksualnych Jarosława Kaczyńskiego. "Jarosław Kaczyński jest mężczyzną, czy kobietą? - pytał, dodając, że jedno z bliźniąt jednojajowych często jest homoseksualistą" - przytacza "Guardian".

Więcej w dzienniku Guardian >>

Zobacz także
Komentarze (159)
Zaloguj się
 • masz01

  0

  Ta ślicznotka z obrazka powinna przejść do historyi jako Mis popolskiego Parlamentu...
  Proponuję fotkę w bikini...

 • kolejnynowybezsensownylogin

  Oceniono 4 razy 4

  Do niedawna moje poglądy były raczej na lewo. Jednak w świetle ostatnich wydarzeń to zaczynam rzygać tą całą pieprzoną polityczną poprawnością, tymi pseudotolerancyjnymi wywodami oraz "wielkim nieszczęściem uciemiężonych gejów". Kurde. Iść na gayparade to cnota, ale powiedzieć: "cieszę się że jestem hetero" to szczyt zaścianku i nietolerancji, kołtuństwo???

 • morlis2

  Oceniono 5 razy 5

  Dobrze się stało. Wolę Nowicką niż faceta w sukience i peruce przerobionego na kobietę.
  Już nie mogę patrzeć na tą zapuchniętą ,paskudną, wielką gębę. Niedługo otworzę
  lodówkę a tam Grodzka/ki. Grodzka vel Bęgowski ma gębę taką jak mój zapijaczony sąsiad,
  który wali denaturat i już ledwo widzi na oczy.

 • doradcaprezesa

  Oceniono 4 razy 4

  to zdjęcie to jakieś z kalendarza Huty Sędzimir wzięte czy z jak?
  Osoba Grodzka lansuje się w obiektywie - no pięknie, tylko istnieje coś takiego jak poczucie estetyki. Niestety
  wg mnie mocno zachwiane w wykonaniu pana fotografa.

 • hortexparty

  Oceniono 3 razy 3

  We Wproście piszą, że Bęgowski był adoptowany. Wszystko jasne: biologiczna matka pewnie w ciąży piła, jak to u patologii, i stąd te zaburzenia.
  pl.wikipedia.org/wiki/Alkoholowy_zesp%C3%B3%C5%82_p%C5%82odowy

 • edilbu

  Oceniono 3 razy 3

  Jakies 2-3 lata temu pewien górol po pijanemu obciął sobie siekierką,czy ciupagą.Ot Góralska fantazja.Przyszyto Mu,na mój koszt.Jeśliby jednak grodzki zmądrzał,to niech "naturalizuje sie"na swój koszt.Jeśli jednak,chce być zapłodniony in vitro,to nie zgadzam się.(jestem za in vitro,ale nie dla zboczeńców i psycholi).Proponuję,aby załatwił to biedroń.

 • 2xbw

  Oceniono 1 raz 1

  Nie bylibyśmy pierwsi . W dawnych czasach w Senacie zasiadał koń. Mysle ze jego wkład pracy byl porównywalny z naszymi senatorami.
  Ps. Nie mam nic do Pani Grodzkiej i jest to tylko wskazanie przykładu niecodziennosci w polityce

 • przemo1033

  Oceniono 1 raz -1

  I może wtedy czymś byśmy się wyróżnili na plus, a tak jedyny dzisiejszy nius to Donald pojechał na żebry. I dobrze że coś wyżebrał ale ileż można. Nie możemy ciągle żyć żebrami i lotnikami z II wojny światowej. Ileż można się tak skołtunić przez historię, a tu trzeba żyć, cholera to nam nie na rękę. pozd dla oszołomów typy macierewicz

 • edilbu

  Oceniono 2 razy 2

  Inicjacja seksualna ma wpływ na póżniejsze życie intymne.To jest fakt-spytajcie dr Starowicza.Dziwię się zatem,że jest tylu zwolenników zboczeńców.A co będzie,jeśli zboczenie uznamy,za coś normalnego ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje