Dwie osoby zatrzymane w sprawie katastrofy budowlanej w Wałbrzychu

08.02.2013 12:20
Katastrofa w Wałbrzychu

Katastrofa w Wałbrzychu (Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta)

Dwie osoby, właściciela przedsiębiorstwa prowadzącego prace rozbiórkowe i jednego z pracowników, zatrzymali policjanci w sprawie katastrofy budowlanej, do której doszło wczoraj w Wałbrzychu. W wyniku zawalenia się ściany zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne.
- Jeden z zatrzymanych mężczyzn został już przesłuchany przez policję i doprowadzony do prokuratury - powiedziała prokurator Bożena Jażdrzyk z Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. - Obecnie prowadzone są z nim dalsze czynności prokuratorskie - dodała. Drugi z zatrzymanych mężczyzn zostanie doprowadzony do prokuratury prawdopodobnie jeszcze dziś

Prokuratura i inspekcja pracy sprawdzają

W całej sprawie przesłuchano już kilkunastu świadków, a na miejscu katastrofy prowadzone są obecnie oględziny z udziałem prokuratorów i biegłych. Osobne postępowanie będzie także prowadzone przez inspekcję pracy, która sprawdzi m.in. przygotowanie pracowników do pracy, czy operatorzy maszyn mieli odpowiednie przeszkolenia oraz czy na miejscu pracy był koordynator ds. BHP.

Do katastrofy doszło wczoraj ok. godz. 10, podczas prac rozbiórkowych w starej fabryce porcelany Książ w Wałbrzychu. Zawaliła się jedna ze ścian budynku, przygniatając cztery pracujące przy rozbiórce osoby. Na początku spod gruzów ratownicy wyciągnęli najlżej rannego mężczyznę, później zwłoki kolejnego mężczyzny oraz pracownika, który odniósł poważniejsze obrażenia. Po ponad siedmiu godzinach akcji ratowniczej strażacy wydobyli zwłoki ostatniego z mężczyzn. W akcji trwającej ponad 7 godzin brały udział jednostki straży pożarnej z Wałbrzycha oraz grupy poszukiwawcze z psami z Wrocławia i Lubina.

Fabryka porcelany Książ w Wałbrzychu, na terenie której doszło do wypadku, została wybudowana pod koniec lat 80. XX w. W 2004 r., pomimo prób restrukturyzacji, firma została postawiona w stan upadłości.

Zobacz także
Skomentuj:
Dwie osoby zatrzymane w sprawie katastrofy budowlanej w Wałbrzychu
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje