Jeszcze niedawno nie chcieli Nowickiej, a dziś głosowali przeciw jej odwołaniu. Kto zmienił zdanie? [SPRAWDZAMY]

Wanda Nowicka i Janusz Palikot podczas głosowania

Wanda Nowicka i Janusz Palikot podczas głosowania (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ponad rok temu kandydatura Wandy Nowickiej na stanowisko wicemarszałka budziła tak duże kontrowersje, że trzeba było aż dwóch głosowań, by posłanka RP weszła do prezydium Sejmu. Dziś część przeciwników Nowickiej opowiedziała się... przeciw jej odwołaniu. Zmienili poglądy? - To było bardziej głosowanie przeciw Grodzkiej niż za Nowicką - komentuje politolog dr Wojciech Łukowski.
Przed dzisiejszym głosowaniem nad odwołaniem Wandy Nowickiej Janusz Palikot apelował: "Udowodnijcie, że nie jesteście kołtunami, że nie boicie się Anki Grodzkiej". Jego wniosek został jednak odrzucony. Parlamentarzyści zdecydowali, że Nowicka zostanie na stanowisku: w dzisiejszym głosowaniu wzięło udział 303 posłów, z czego 245 opowiedziało się przeciwko odwołaniu wicemarszałkini. Za jej ustąpieniem było 45 posłów, 13 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wziął udziału nikt z klubu Prawa i Sprawiedliwości.Platforma zmienia zdanie

Znakomita większość zwolenników pozostania Nowickiej na stanowisku to posłowie Platformy Obywatelskiej. Jedynie Ewa Kopacz opowiedziała się przeciw, ale potem okazało się, że przez pomyłkę.

Poparcie Nowickiej przez PO to nowość. W 2011 roku, w pierwszym - burzliwym - głosowaniu przeciwni kandydaturze Nowickiej byli reprezentanci konserwatywnej frakcji partii - m.in. Jacek Żalek i Elżbieta Radziszewska. Gdy doszło do drugiego głosowania, oboje nie pojawili się w Sejmie. A dziś... zarówno Żalek jak i Radziszewska poparli Nowicką. Przeciw odwołaniu posłanki RP głosował także Jarosław Gowin, którego światopogląd jest bardzo odległy od światopoglądu Nowickiej. W 2011 r. niechętnie widział ją w prezydium Sejmu: w pierwszym głosowaniu wstrzymał się, na drugim był nieobecny.

PiS i SLD konsekwentnie

Konsekwentnie poparcia Wandzie Nowickiej udzielają posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2011 roku wszyscy członkowie koła SLD głosowali za wyborem jej na stanowisko wicemarszałka. Dziś także cały klub sprzeciwił się jej odwołaniu.

Równie konsekwentne jest Prawo i Sprawiedliwość. W obu głosowaniach w 2011 roku posłowie PiS byli przeciwni objęciu przez Nowicką funkcji wicemarszałka. Dziś także jej nie poparli - po prostu nie przyszli na głosowanie.

Przeciw Grodzkiej, nie za Nowicką

Co sprawiło, że konserwatywna część Platformy Obywatelskiej, która podczas poprzedniego głosowania kandydatury Wandy Nowickiej demonstracyjnie opuściła salę posiedzeń, dziś ją poparła? - To nie ma nic wspólnego ze zmianą poglądów. Mamy do czynienia z, mało czytelną dla wyborców, grą polityczną, jaka toczy się w parlamencie, a przede wszystkim w Ruchu Palikota - twierdzi dr Wojciech Łukowski, politolog. - Po prostu z dwojga złego poparto Wandę Nowicka. To było bardziej głosowanie przeciw Grodzkiej niż za Nowicką - podsumowuje.Zobacz także
Komentarze (75)
Jeszcze niedawno nie chcieli Nowickiej, a dziś głosowali przeciw jej odwołaniu. Kto zmienił zdanie? [SPRAWDZAMY]
Zaloguj się
 • amen-666

  Oceniono 90 razy 66

  Kolejny przykład na to, ile są warte "wartości katolickie". Żalek zawsze walczył o całkowity zakaz aborcji, Nowicka - o dostępność aborcji na życzenie, ale nie przeszkodziło to Żalkowi na nią głosować, gdy Tusk mu pogroził, że wywali go z partii. Bo dla Żalka, jak dla każdej poselskiej świni, największą tragedią byłaby utrata stołka w Sejmie i konieczność poszukania sobie uczciwej pracy.

  Gdyby Żalek był katolikiem, to głosowałby przeciwko Nowickiej i za Dornem. Żalek jest jednak zwykłą prostytutką.

 • antua43

  Oceniono 85 razy 55

  Czy peło dotrzymało choć jeden raz słowa?

 • garfield69

  Oceniono 75 razy 49

  Wychodzi na swiatlo dzienne zaprzanstwo i hipokryzja poslow: Gowina, Zalka, Radziszewskiej i innych.
  Dla efektu politycznego gotowi wyprzec sie wlasnej matki.
  Reprezentuja, jak ja to nazywam , takie "moralne kur...two".

 • nadordynariusz

  Oceniono 60 razy 46

  Hipokryzja najżarliwszych katolików nie zna granic.

 • amen-666

  Oceniono 55 razy 41

  Żalek, Gowin - dostaniecie opie*dziel od Opus Dei. Zmiana płci to jednak znacznie mniejszy grzech niż mordowanie nienarodzonych. Ja rozumiem, że stołek w Sejmie jest najważniejszy, a od Donalda dostajecie więcej kasy niż od klechów, ale możecie mieć nieprzyjemności.

 • youmustbejoking

  Oceniono 32 razy 26

  Nieprawdopodobna obłuda PO i "spółki"! Twierdzenie, że popierają Nowicką, oznacza, że popierają jej poglądy na aborcję. PO to ludzie, którzy potrafią zagłosować za aborcją, byleby tylko nie wybrać Anny Grodzkiej! Co za obłuda, podobno dla większości posłów, którzy głosowali przeciwko odwołaniu Nowickiej, aborcja to sprawa numer 1 i nie da się tu iść na żadne kompromisy - teraz pokazali, że chodzi im tylko o Grodzką. Wmawiają ludziom, że tak nie jest! Co za obłuda!!! Kapiecie obłudą!!!

 • megam0cny

  Oceniono 42 razy 22

  no, tam cyrk z małpami, a bezrobocie 14,2%.

 • carpediem87

  Oceniono 27 razy 21

  POPiSPSLSLD....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje