Księża idą do cywila. Będzie mniej kapelanów

Minister Siemoniak o planowanych wśród kapelanów zmianach poinformował na Twitterze

Minister Siemoniak o planowanych wśród kapelanów zmianach poinformował na Twitterze (fot. screen Twitter)

- W marcu rusza planowana już od 2012 roku redukcja etatów w ordynariatach - zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Z wojska odejdzie 30 proc. kapelanów. Znacznie zmniejszy się też liczba etatów obsługowych.
Zaakceptowany został plan redukcji etatów w ordynariatach o połowę - poinformował na Twitterze Tomasz Siemoniak. Z tego 30 proc. dotyczy kapelanów, którzy mają być przenoszeni do diecezji. Początek realizacji zaplanowany jest na marzec, od stycznia trwają natomiast konsultacje z biskupami. - Z każdym z ordynariuszy polowych w styczniu omówiłem szczegółowo plan redukcji. Po ich stronie trudne sprawy ludzkie i indywidualne rozmowy. Z biskupami polowymi zostało też uzgodnione, że na pozostałe w ordynariatach etaty będziemy preferować młodszych oficerów - kapelanów - napisał minister obrony.

W 2012 roku miało być 10 mln oszczędności?

O rozpoczęciu redukcji liczby kapelanów Siemoniak poinformował na Twitterze. To jego odpowiedź na artykuł, który wczoraj ukazał się w "Rzeczpospolitej ". Gazeta ta zarzuciła ministerstwu, że w 2012 roku - mimo planów znaczących oszczędności - nie zredukowano liczby kapelanów. Udało się oszczędzić jedynie 553 tys. zł zamiast planowanych 10 mln. To jednak efekt wyłącznie zwolnienia ze służby kapelanów najwyższych stopniem, którzy otrzymywali najwyższe pensje.

Ministerstwo przyznaje, że redukcja etatów rzeczywiście jest konieczna, bo liczebność armii znacznie się zmniejszyła. W tym roku rusza reforma w ordynariacie polowym, w zeszłym dokonano tylko mniejszych zmian.

Z argumentacją ministerstwa nie zgodził się na Twitterze poseł Piotr Szeliga. - Panie ministrze, uznaje pan to za swój sukces? Ja uważam, że jest to porażka i wstyd dla pana - napisał poseł Solidarnej Polski. - Kapelani służą nie tylko żołnierzom, dużo wiernych chodzi na msze św. w tych kościołach i szkoda, że uległ pan minister Palikotowi - skomentował.

Zobacz także
 • Powitanie zmiany polskiego kontyngentu w Kosowie, Zielona Góra Ilu jest grubasów w armii? To tajne. MON chce zadbać o kondycję wojskowych
 • Tomasz Siemoniak Siemoniak: Od 2013 obowiązkowe szkolenia rezerwistów
 • Minister obrony narodowej spotkał się z internautami na Twitterze Siemoniak na Twitterze: Pukam w klawiaturę bez przerwy
Komentarze (173)
Księża idą do cywila. Będzie mniej kapelanów
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 504 razy 486

  Panie pośle Szeliga nikt nie likwiduje kościołów tylko etaty pasibrzuchów w wojsku bo niedługo będzie jeden klecha na jednego żołnierza

 • jankbh

  Oceniono 382 razy 370

  "Ich trudne sprawy ludzkie"? Mają zapewnioną pracę, ubezpieczenie, emerytury, nie mają rodzin, o które muszą się martwić, ani domów, które trzeba utrzymywać, jedyny problem to przestać żerować na wojsku i zająć się jakąś pożyteczną pracą.

 • fordysta

  Oceniono 394 razy 362

  A dlaczego nie likwiduje sie WSZYSTKICH kapelanów, tylko 30 % ?!
  Jesli księża chcą spełniać BOŻĄ posługę w wojsku - to dlaczego za NASZE pieniądze - a nie z POWOŁANIA ?
  Poza tym księża i tak BIORĄ NASZE PODATKI - w tym roku 98 milionów złotych - to dlaczego PŁACIC im w DWÓJNASÓB ?! Ich płace i emerytury wojskowe to wydarte z naszych podatków KILKANAŚCIE tysięcy złotych na kapelana !

 • 111doradca

  Oceniono 302 razy 288

  Panie pośle Szeliga. Gdyby zamiast na kapelanów w wojskach lotniczych pieniądze wydano by pieniądze na szkolenia pilotów w 36 spec.pułku to pan Prezydent Lech Kaczyński może żyłby jeszcze.

 • dziadekjam

  Oceniono 259 razy 243

  Dlaczego księżom nadaje się stopnie oficerskie i robi kapelanami, a nie oficerów się wyświęca na księży, żeby mogli "kapelanić"?

 • harimau666

  Oceniono 223 razy 217

  dotacje na kościoły garnizonowe zżerają budżety miast i do tego są coraz bardziej bezużyteczne z powodu spadającej liczby wiernych uczęszczających na msze...ratują się koncertami z byle okazji ale to nie wystarcza na pokrycie nawet podstawowych opłat...
  dodać tez należy,iż samorządy wielu miast zwolniły parafie z opłat za media ,jak wywóz śmieci,prąd i inne...
  pensja Głódzia jako naczelnego kapelana WP wynosiła jeszcze niedawno ponad 7tys...

 • kakaz39

  Oceniono 201 razy 191

  Przecież kapłan to jest powołanie !
  a posługa kapłańska powinna być dobrym uczynkiem ,
  no chyba że kapłan to zawód ? to zmienia postać rzeczy !
  Ale stopnie oficerskie to już przesada.
  A co z tacą ?

 • endrju1521

  Oceniono 148 razy 134

  "W marcu rusza planowana już od 2012 roku redukcja etatów w ordynariatach - zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Z wojska odejdzie 30 proc. kapelanów. Znacznie zmniejszy się też liczba etatów obsługowych."

  ===============================

  Kapelanów będzie może i mniej,

  ale emerytury wojskowe zostaną .

 • bazinga

  Oceniono 81 razy 59

  Liczba kapelanów powinna być wprost proporcjonalna do liczby kościołów. Czyli musi stale rosnąć. Zwłaszcza, że, jak mówi poseł Szeliga, nie jest zbyt ściśle związana z liczebnością armii.
  -----------------
  bazinga.blox.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje