Księża idą do cywila. Będzie mniej kapelanów

08.02.2013 07:11
Minister Siemoniak o planowanych wśród kapelanów zmianach poinformował na Twitterze

Minister Siemoniak o planowanych wśród kapelanów zmianach poinformował na Twitterze (fot. screen Twitter)

- W marcu rusza planowana już od 2012 roku redukcja etatów w ordynariatach - zapowiada minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Z wojska odejdzie 30 proc. kapelanów. Znacznie zmniejszy się też liczba etatów obsługowych.
Zaakceptowany został plan redukcji etatów w ordynariatach o połowę - poinformował na Twitterze Tomasz Siemoniak. Z tego 30 proc. dotyczy kapelanów, którzy mają być przenoszeni do diecezji. Początek realizacji zaplanowany jest na marzec, od stycznia trwają natomiast konsultacje z biskupami. - Z każdym z ordynariuszy polowych w styczniu omówiłem szczegółowo plan redukcji. Po ich stronie trudne sprawy ludzkie i indywidualne rozmowy. Z biskupami polowymi zostało też uzgodnione, że na pozostałe w ordynariatach etaty będziemy preferować młodszych oficerów - kapelanów - napisał minister obrony.

W 2012 roku miało być 10 mln oszczędności?

O rozpoczęciu redukcji liczby kapelanów Siemoniak poinformował na Twitterze. To jego odpowiedź na artykuł, który wczoraj ukazał się w "Rzeczpospolitej ". Gazeta ta zarzuciła ministerstwu, że w 2012 roku - mimo planów znaczących oszczędności - nie zredukowano liczby kapelanów. Udało się oszczędzić jedynie 553 tys. zł zamiast planowanych 10 mln. To jednak efekt wyłącznie zwolnienia ze służby kapelanów najwyższych stopniem, którzy otrzymywali najwyższe pensje.

Ministerstwo przyznaje, że redukcja etatów rzeczywiście jest konieczna, bo liczebność armii znacznie się zmniejszyła. W tym roku rusza reforma w ordynariacie polowym, w zeszłym dokonano tylko mniejszych zmian.

Z argumentacją ministerstwa nie zgodził się na Twitterze poseł Piotr Szeliga. - Panie ministrze, uznaje pan to za swój sukces? Ja uważam, że jest to porażka i wstyd dla pana - napisał poseł Solidarnej Polski. - Kapelani służą nie tylko żołnierzom, dużo wiernych chodzi na msze św. w tych kościołach i szkoda, że uległ pan minister Palikotowi - skomentował.

Zobacz także
Komentarze (173)
Zaloguj się
 • siubes

  0

  "Dużo wiernych chodzi na msze św. w tych kościołach..."

  To sądzę, że ci wierni chętnie wyskoczą z kaski i wyżywią tych darmozjadów.

 • alunia1111

  0

  zwolnić wszystkich darmozjadów,wojsko jest dla wojska,a jak żołnierz będzie chciał się pomodlić to pójdzie do normalnego kościoła

 • aagaj

  0

  skadrować jak to kiedyś było i zostawić 5%, zdecydowanie wystarczy, generałowie to post komuniści a młodzi do kościoła specjalnie nie walą

 • wawrzek39

  Oceniono 1 raz 1

  Kapelani w wojsku przejęli funkcje oficerów informacji. Z tym,ze byli skuteczniejsi. Żaden oficer nie mógł awansować, jeśli nie uzyskał pozytywnej opinii kapelana. Mało tego-szarogęsili sie i nikt nie miał odwagi ich usadzić. Np: gdy dowództwo wyszło na kontrolę poddziałów zawsze towarzyszył im kapelan. Nie znam dowódcy,który ośmieliłby się zwrócić kapelanowi uwagę. Dowódcy bali sie kapelanów bardziej ,niż kiedyś oficerów informacji.

 • 44rodowicz

  0

  zawodowa armia, potrzebuje zajęć z wf i obsługi sprzętu, a nie zajęć SF, lepiej dać im bilety do kina teatru lub cyrku.
  Co kapłoni robią w instytucji państwowej??

 • merkury-3

  0

  kapelan jak chce kapelanic to niech to robi z powolania jesli w to wierzy a nie doi podatnikow i udaje warjata

 • waszka893

  Oceniono 1 raz 1

  pogonić wszystkich pasożytów z sekty watykańskiej oczywiście bez prawa do emerytur

 • legrange

  Oceniono 3 razy 3

  ..."którzy otrzymywali najwyższe pensje..." - i emerytury, za przykładem G. flaszki.

 • kbamm

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Ministrze, żeby to się tylko ekskomuniką nie skończyło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje