6-godzinna akcja ratunkowa GOPR. Uratowano 40-letniego turystę

08.02.2013 06:15
Akcja ratunkowa

Akcja ratunkowa (Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Po ponad sześciu godzinach zakończyła się akcja ratownicza Podhalańskiej i Krynickiej Grupy GOPR. Około 16.30 ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymali zgłoszenie, że w rejonie Czeremchy znajduje się wychłodzony mężczyzna.
40-letni turysta z okolic Krakowa wybrał się niebieskim szlakiem na Przehybę. - Do wycieczki był dobrze przygotowany, poruszał się na rakietach śnieżnych, jednak brakło mu sił, czyli przecenił swoje możliwości - mówi szef wyprawy Podhalańskiej Grupy GOPR ratownik Tomasz Zachwieja.

Mocno wychłodzonego mężczyznę znalazła wędrująca do schroniska kobieta, która jak relacjonują ratownicy, "bardzo dobrze zaopiekowała się tym panem". - Została przy nim do końca akcji, dała mu ciepłe pakiety, jakieś ubranie, rozpaliła ognisko - przez to nie wychłodził się do końca - dodaje Tomasz Zachwieja.

Na ratunek, brnąc w głębokim śniegu, z pomocą skuterów śnieżnych, wyruszyły dwie grupy ratowników. Grupa Podhalańska wyruszyła niebieskim szlakiem ze Szczawnicy, druga Krynicka grupa wyruszyła ze schroniska na Przehybie. Po mniej więcej czterech godzinach ratownicy dotarli do poszkodowanego.

Po udzieleniu turyście niezbędnej pomocy został przetransportowany do Szczawnicy, gdzie został przebadany przez lekarza. W Pieninach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śniegu sięga 80 cm, jednak wiejący wiatr utworzył zaspy dochodzące do prawie dwóch metrów. Szlaki są nieprzetarte, często niewidoczne, jedyną możliwością w miarę bezpiecznego poruszania się są narty skitourowe lub rakiety śnieżne. Jednak najważniejszy pozostaje umiar i realna ocena swoich możliwości.

Zobacz także
Komentarze (51)
Zaloguj się
 • roztoka

  Oceniono 7 razy 3

  To co wyrabiają Polacy na górskich szlakach, czy zimą, czy latem, to gó...arzeria, ku...two i podłość. Wychodzi jeden z drugim na szlak w sposób bezmyślny, bez przygotowania i odpowiedniego nastawienia mentalnego. Z egocentrycznym założeniem, że jak się zmęczy, spoci, zaboli noga albo brzuszek, wezwie sobie frajerów na pomoc, którzy będą go dźwigać Przecież to sama przyjemność, jak się tobą będą opiekować. Przeczytajcie sobie kronikę TOPR, jak to wzywani są ratownicy nawet na spacerowym szlaku z Kalatówek do Doliny Kondratowej ! ! !

  Niestety, DZIAŁANIA TOPR i GOPR W DUŻEJ CZĘŚCI PRZYCZYNIAJĄ SIE DO MASOWEJ DEMORALIZACJI POLAKÓW.

  Żeby położyć temu kres należy jak najszybciej wprowadzić OPŁATY ZA AKCJĘ RATUNKOWĄ. Zaczynając choćby od ...n i s k i c h...o p ł a t.

  Niewątpliwie będą opory, bo niektórym zależy na demoralizacji Polaków, ale argument niskich opłat na początek, na okres powiedzmy 5 lat, powinien przeważyć.

 • pawel.ccc

  Oceniono 4 razy 2

  Najpierw piszą że "Mocno wychłodzonego mężczyznę znalazła wędrująca do schroniska kobieta" a potem " Na ratunek, brnąc w głębokim śniegu, z pomocą skuterów śnieżnych, wyruszyły dwie grupy ratowników. Grupa Podhalańska wyruszyła niebieskim szlakiem ze Szczawnicy, druga Krynicka grupa wyruszyła ze schroniska na Przehybie. Po mniej więcej czterech godzinach ratownicy dotarli do poszkodowanego. "

  To jak było naprawdę ? "śnieg po pas a my w owies" ?

 • hare-hare

  Oceniono 7 razy 3

  to był podryw na wyziębienie ,pewnie GOPR popsuł mu plany

 • byrcyn11

  Oceniono 26 razy -2

  A nie lepiej było pójść spacerkiem po tropach tej pani ? ;-)

  "Na ratunek, brnąc w głębokim śniegu, z pomocą skuterów śnieżnych, wyruszyły dwie grupy ratowników. "

 • krak.ers

  Oceniono 9 razy 3

  Przepraszam, ale czy mi sie wydaje, czy ta wiadomosc z wczoraj dotyczy tego samego zdarzenia? Bo jesli tak, to gratulacje - nawet liczba ludzi i miejsce sie zgadza...
  krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,13365718,Ratownicy_odnalezli_turystow__Jedna_osoba_mocno_wychlodzona.html

 • lodzermensz1

  Oceniono 94 razy 80

  To stosunkowo prosta trasa. W normalnych warunkach całkiem przyjemna wycieczka. Człowiek miał potrzebny sprzęt. Nie był to młokos - jeśli 40-latek w rakietach idzie o tej porze roku na Przehybę, to można podejrzewać, że nie pierwszy raz robi podobne rzeczy i wie co robi. Okazało się, że się przeliczył.
  Ja tutaj nie widzę w ogóle porównania do akcji w Bieszczadach. Tutaj nie ma mowy o błędach tego człowieka, jakie tam były ewidentne dla każdego, kto ma pojęcie o górach. Facet po prostu nie dał rady - to się zdarza. Może miał gorszy dzień...

 • weerty

  Oceniono 72 razy -30

  Najwyższy czas żeby ratownicy zaczęli wystawiać rachunki za akcje, może wtedy jeden kretyn i drugi idiota zastanowiłby się zanim w taką pogode wybierze się w góry. Dlaczego ja mam płacić za hobby obcych ludzi.

 • czarny.muminos

  Oceniono 31 razy 21

  to sa ochotnicy Ci ratownicy, wiec po to tam poszli zeby ratowac własnie takich ludzi , no ludzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje