Sikorski: Kaczyński trzyma kciuki za Tuska? Mógł przekonać swojego sojusznika Camerona

Radosław Sikorski

Radosław Sikorski (Fot. UESLEI MARCELINO REUTERS)

- Trudno wierzyć w szczerość zapewnień prezesa PiS o wsparciu dla premiera na szczycie UE - mówił w ?Faktach po Faktach? Radosław Sikorski. Szef polskiego MSZ komentował też szanse Polski na wywiezienie z Brukseli satysfakcjonującego kompromisu.
- To, co Jarosław Kaczyński mógł zrobić, to przekonać tę osobę, która chce najmocniejszych cięć budżetowych - swojego sojusznika w PE [premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona - red.] i to - zdaje mi się - mu się nie udało - powiedział w "Faktach po Faktach" Sikorski. - A Cameron musi udowodnić Brytyjczykom, że walczy jak lew o jak najniższy budżet - dodał potem.

"Gdyby działka dla Polski wzrosła, to byłby wielki sukces"

Sikorski skomentował też ponadpięciogodzinne opóźnienie rozpoczęcia szczytu. Spekulował, że być może oznacza to, że przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy próbuje wypracować kompromis, który potem Rada mogłaby łatwiej ratyfikować, bez żmudnych negocjacji w gronie 27 państw. Szef polskiego MSZ nie jest jednak optymistą przed szczytem.

- Jest to skrajnie trudna sytuacja, szczególnie dla naszego premiera, a jesteśmy w pozycji państwa, które chce uzyskać, a nie wpłacać. Pamiętajmy: UE za zeszły rok miała ujemny wzrost gospodarczy, a średnia zadłużenia wyniosła 83 proc - przypomniał Sikorski. - Już wiemy, że po raz pierwszy w historii UE ten budżet będzie mniejszy od poprzedniego. A działka dla Polski ma wzrosnąć. Gdyby się to premierowi udało, to byłby fantastyczny sukces dla Polski. Ale pamiętajmy, że ktoś je wpłaca, musimy się uzbroić w poczucie, że następnym razem to my będziemy płatnikiem - podkreślił.

"Fiasko szczytu? To byłoby nieodpowiedzialne"

Pytany, czy wyobraża sobie sytuację, w której Donald Tusk w trakcie negocjacji schodzi z zapowiadanej w kampanii wyborczej sumy 300 mld zł, Sikorski stwierdził, że na temat taktyki negocjacyjnej premiera nie może się wypowiadać. - Tu musi decydować premier, ma wsparcie ministra finansów i mojego pierwszego zastępcy - powiedział minister spraw zagranicznych. Dopytywany, czy jest w stanie wyobrazić sobie fiasko szczytu, odparł, że "ma bujną wyobraźnię", ale byłoby to skrajnie niekorzystne dla Europy i Polski.

- Jesteśmy tak blisko kompromisu, że doprowadzenie do fiaska o parę mln euro byłoby nieodpowiedzialne - podkreślił.

Zobacz także
 • Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera Poparcie dla PO ostro spada. Jest najgorzej od czasu wyborów [NAJNOWSZY SONDAŻ]
 • David Cameron , Jarosław Kaczyński, Mirek Topolanek Odpowiedź premiera Wielkiej Brytanii dla Kaczyńskiego: To nie leży w interesie Europy
Komentarze (51)
Sikorski: Kaczyński trzyma kciuki za Tuska? Mógł przekonać swojego sojusznika Camerona
Zaloguj się
 • maracana2009

  Oceniono 42 razy 32

  Kaczyński rozbawił Camerona do łez. Choćby dlatego, że nie jest dla niego żadnym partnerem do rozmów.
  No chyba, że o zakupach w supermarkecie. Na tym Kaczyński się zna jak nikt....

 • 24u

  Oceniono 43 razy 25

  Notoryczny klamca kaczor,czeka jedynie na niepowodzenie premiera.

 • ga.1.2

  Oceniono 28 razy 20

  Co Prezes zrobil dla Polski ?Trzymal kciuki

 • wmc-33

  Oceniono 25 razy 15

  Cameron olał Kaczyńskiego dość ostentacyjnie, ale kurduplowi nie przeszkodzi to za chwilę twierdzić, że on załatwiłby znacznie więcej, niż przywiezie Tusk - niezależnie od tego, co Tusk przywiezie.

 • fakiba

  Oceniono 12 razy 10

  Jedyne co udało się załatwić prezesowi z Cameronem to odpowiedż na list z której wynika że jak wszystkiego nie uda się obciąć to coś dostaniemy i został z tego powodu ogłoszony wielki sukces pisu

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 7

  Jak to dobrze jest powiedzieć wyborcy, jeżeli PO nie wyżebrało od Europy 400 miliardów Euro to my byśmy to zrobili. Mamy doświadczenie. Sprytny plan, partii bez planu.

 • rezun-one

  Oceniono 5 razy 3

  Kim jest Kaczyński dla Camerona?
  Klientem który prosi by o nim wspomnieć na salonach.
  Kaczyński ma kilku europ[osłów.
  Czyli trochę lepiej od Kononowicza, który ma tylko jednego przedstawiciela w europarlamencie, Kurskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje