Poparcie dla PO ostro spada. Jest najgorzej od czasu wyborów [NAJNOWSZY SONDAŻ]

07.02.2013 17:28
Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera

Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W lutym Platforma Obywatelska straciła aż 6 proc. punktów poparcia względem poprzedniego miesiąca - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Największy spadek odnotowano w dużych miastach. W tej chwili PO i odrabiający straty PiS popiera niemal taka sama liczba osób.
Według CBOS Platforma Obywatelska w lutym ma jedynie 25 proc. poparcia (o 6 proc. mniej niż w styczniu). 24 proc. głosów dostałoby PiS (wzrost o 2 punkty).

8 proc. ankietowanych chciało głosować na PSL (wzrost o 2 punkty proc.), a 7 proc. na SLD (spadek o 1 punkt proc.); Ruch Palikota otrzymał 5 proc. poparcia (wzrost o jeden punkt proc.).Od stycznia nie zmieniło się poparcie dla Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, na którą chciało głosować 3 proc. respondentów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polska Jest Najważniejsza dostały po 2 proc. poparcia. Podstawą wyliczeń były wskazania wszystkich tych, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Platforma traci centroprawicowych wyborców?

Jak podkreśla CBOS, znaczący spadek poparcia dla PO przy jednoczesnym doganianiu jej notowań przez największą partię opozycyjną (PiS) skłania do bliższego przyjrzenia się elektoratom tych ugrupowań.

Według CBOS, porównanie styczniowego i lutowego poparcia dla Platformy Obywatelskiej w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych wskazuje, iż na początku lutego żółtą kartkę PO pokazali ci, którzy stanowią podstawową bazę wyborczą tej partii.

Jak zaznaczono, największy spadek poparcia w stosunku do stycznia nastąpił wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. (spadek w stosunku do stycznia o 21 punktów proc.) i wśród osób z wyższym wykształceniem (w stosunku do stycznia spadek o 18 punktów).

Biorąc pod uwagę deklarowane przez badanych poglądy polityczne, należy zauważyć, że PO w ostatnim miesiącu znacząco straciła wśród wyborców o poglądach centrowych i prawicowych (odpowiednio o 14 i 12 punktów procentowych), a nieznacznie zyskała (o 4 punkty) wśród osób identyfikujących się z lewicą - czytamy w sondażu CBOS.

Mniejsze zmiany w elektoracie PiS

Według Ośrodka zmiany poparcia dla PiS w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych nie są w tym okresie tak znaczące jak w przypadku PO.

Warto jednak wspomnieć - czytamy - iż partia ta zyskała zwolenników szczególnie wśród osób identyfikujących się z prawicą (wzrost o 9 punktów proc.), mieszkańców wsi, badanych w wieku 25-34 lata (wzrosty po 8 punktów) oraz wśród respondentów z wyższym wykształceniem (wzrost o 7 punktów).

Chęć udziału w wyborach, gdyby odbywały się na początku lutego, zadeklarowało 58 proc. badanych; 15 proc. nie wiedziało, czy weźmie w nich udział; 27 proc. zdecydowało, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego br. na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
Komentarze (369)
Zaloguj się
 • pseudo12345

  0

  Ja poprę i zagłosuję na samego diabła, jeżeli tylko będą miała nawet nikłą nadzieję, że zlikwiduje korupcję, rozgoni sądowe sitwy.

 • opaland

  0

  A ja tylko przymykam oczy i wyobrażam sobie, jak premiera Jarosław Kaczyński jedzie do Brukseli i wywalcza dla Polskie setki miliardów euro. Ot, tak - bez wysiłku, z usmiechem na ustach:)

 • alex0815

  0

  Platforma Obywatelska zebrała tylko owoc zakrętu na prawo.Pan Premier dobrze wie że zawdzięcza to Gowinowi i jego hm,niesubordynacji.,..

 • kakaz39

  Oceniono 3 razy 1

  Zobaczymy !
  Do wyborów jeszcze 30 miesięcy

 • cynik24pl

  Oceniono 2 razy 0

  Notowania pokazują raczej to, że mamy dosyć wszystkich " starych " ugrupowań. Ich byt, to ciągłe ględzenie o sprawach nie dotyczących spraw naszych. Tusk oddał ster w ręce księgowego, który może i jest dobry w cyferkach ale nie ma żadnego wyczucia społecznego. Gdzie mu tam do Belki czy Kołodki. Zwykły księgowy - bilans musi wyjść na zero i już. Gdzie te ulgi podatkowe mające sterować gospodarką, pada budownictwo ale zabrano dawno temu ulgi remontowe. Czy one nie podtrzymały by branży ? Czy nie lepsze jest pozytywne manipulowanie ulgami podatkowymi niż zabieranie ich wszystkich i wszystkim ?

 • greegold

  Oceniono 3 razy -1

  manipulacja, wynik ma sugerowac ze PO moze wygrac niewielka roznica glosow co ma maskowac falszerstwo na rosyjskich serwerach w przyszlosci

 • jurekzoliwy

  Oceniono 3 razy -1

  No to może niech społeczeństwo jeszcze raz zaeksperymentuje i odda władzę PiS-owi.
  Będzie wreszcie okazja poznać prawdziwy kryzys. Na razie widać ludziom jest za dobrze.

 • puzonik48

  Oceniono 2 razy 2

  Za to złodziejom z PSL ,rośnie :(:(

 • jackie53

  Oceniono 2 razy 2

  Poparcie nie spada, ale wynik jest prawidłowy. To jest "żółta" kartka pokazana Tuskowi, że elektorat nie życzy sobie "takich gowinów" w szeregach PO. I o to tutaj chodzi. Ale problem jest, bo jeżeli sytuacja pozostanie bez zmian, to naprawdę nie będzie na kogo głosować. Alternatywą przez moment był Palikot. Niestety w tej chwili, okazał się populistą i showmanem - nic ponad to. Z kolei nie głosowanie na PO, promuje partię oszołomów, czyli PiS. Wtedy będzie tragedia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje