Poparcie dla PO ostro spada. Jest najgorzej od czasu wyborów [NAJNOWSZY SONDAŻ]

Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera

Tusk rozmawiał z Kulczykiem. Czy doszło do nagrania rozmowy pomiędzy Donaldem Tuskiem i Janem Kulczykiem? Jeszcze nie wiadomo - służby nie potwierdziły podsłuchiwania w prywatnym domu ówczesnego premiera (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W lutym Platforma Obywatelska straciła aż 6 proc. punktów poparcia względem poprzedniego miesiąca - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Największy spadek odnotowano w dużych miastach. W tej chwili PO i odrabiający straty PiS popiera niemal taka sama liczba osób.
Według CBOS Platforma Obywatelska w lutym ma jedynie 25 proc. poparcia (o 6 proc. mniej niż w styczniu). 24 proc. głosów dostałoby PiS (wzrost o 2 punkty).

8 proc. ankietowanych chciało głosować na PSL (wzrost o 2 punkty proc.), a 7 proc. na SLD (spadek o 1 punkt proc.); Ruch Palikota otrzymał 5 proc. poparcia (wzrost o jeden punkt proc.).Od stycznia nie zmieniło się poparcie dla Solidarnej Polski - partii Zbigniewa Ziobry, na którą chciało głosować 3 proc. respondentów. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego oraz Polska Jest Najważniejsza dostały po 2 proc. poparcia. Podstawą wyliczeń były wskazania wszystkich tych, którzy zadeklarowali, że na pewno wezmą udział w wyborach.

Platforma traci centroprawicowych wyborców?

Jak podkreśla CBOS, znaczący spadek poparcia dla PO przy jednoczesnym doganianiu jej notowań przez największą partię opozycyjną (PiS) skłania do bliższego przyjrzenia się elektoratom tych ugrupowań.

Według CBOS, porównanie styczniowego i lutowego poparcia dla Platformy Obywatelskiej w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych wskazuje, iż na początku lutego żółtą kartkę PO pokazali ci, którzy stanowią podstawową bazę wyborczą tej partii.

Jak zaznaczono, największy spadek poparcia w stosunku do stycznia nastąpił wśród mieszkańców miast powyżej 500 tys. (spadek w stosunku do stycznia o 21 punktów proc.) i wśród osób z wyższym wykształceniem (w stosunku do stycznia spadek o 18 punktów).

Biorąc pod uwagę deklarowane przez badanych poglądy polityczne, należy zauważyć, że PO w ostatnim miesiącu znacząco straciła wśród wyborców o poglądach centrowych i prawicowych (odpowiednio o 14 i 12 punktów procentowych), a nieznacznie zyskała (o 4 punkty) wśród osób identyfikujących się z lewicą - czytamy w sondażu CBOS.

Mniejsze zmiany w elektoracie PiS

Według Ośrodka zmiany poparcia dla PiS w poszczególnych grupach społeczno-demograficznych nie są w tym okresie tak znaczące jak w przypadku PO.

Warto jednak wspomnieć - czytamy - iż partia ta zyskała zwolenników szczególnie wśród osób identyfikujących się z prawicą (wzrost o 9 punktów proc.), mieszkańców wsi, badanych w wieku 25-34 lata (wzrosty po 8 punktów) oraz wśród respondentów z wyższym wykształceniem (wzrost o 7 punktów).

Chęć udziału w wyborach, gdyby odbywały się na początku lutego, zadeklarowało 58 proc. badanych; 15 proc. nie wiedziało, czy weźmie w nich udział; 27 proc. zdecydowało, że nie będzie uczestniczyć w głosowaniu.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego br. na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także
 • David Cameron , Jarosław Kaczyński, Mirek Topolanek Odpowiedź premiera Wielkiej Brytanii dla Kaczyńskiego: To nie leży w interesie Europy
 • Jarosław Kaczyński Kaczyński: Tusk popełnia wielki błąd, stawiając Wielką Brytanię jako przeciwnika
Komentarze (369)
Poparcie dla PO ostro spada. Jest najgorzej od czasu wyborów [NAJNOWSZY SONDAŻ]
Zaloguj się
 • bioder65

  Oceniono 695 razy 393

  Jeśli posłucha się co ludzie mówią o PO to chyba ten wynik jest mocno zawyżony.

 • merkury-3

  Oceniono 364 razy 218

  Tusk rozwalil do spolki z globalistami polskich malych i srednich przedsiebiorcow zabierajac im rynek i ma to na co zaluguje . Zamiast przejsc do historii (Mial do dyspozycji 300 mld i otwarty rynek Unii Europejskiej) skonczy przeklinany jako ten,ktory zostawil 1000 mld dlugu i gospodarke w ruinie

 • forumowiecgwna

  Oceniono 292 razy 170

  Obawiam sie ze jedyna reakcja tuska i rostka bedzie kolejna "oglüpiajaca" medialna ofensywa.

  Skoro zadzialalo juz kilka razy - to zrobia to znowu. Bedzie teatrzyk z ministrami, spowiadanie sie z tego co tam zrodzilo sie w ich glowach oraz surowy szeryf obok.
  Dla myslacego czlowieka - parodia. Ale dla polskiego spoleczenstwa - to jest polityka.

  Oddalbym wiele za nowe twarze w nowej formacji na scenie politycznej. Tylko prosze bez komedii palikotowej, bez kolesi psl i bez eks-grubasnych komuchow. Antek o szalonych oczach tez nie ma szans.

  Normalnosci... Ludzi ktorzy zniosa bezsensy typu abonament i podatek belki i nie beda lekka reka wywalac milionow na lot. Do tego tacy ktorzy nie beda przeszkadzac malym przedsiebiorcom i bardzo mocno ogranicza imperium budzetowych agencji i spolek. Wiem - bedzie pisk urzedasow. Ale to lepsze niz powolne konanie malych firemek, ktore moze nie robia wielkich cyfr w bilansach rostka ale robia cos prawidziwego. Wytwarzaja cos prawdziwego i realnego, a kazda obracana przez nich zlotowka zamienia sie w prace innego czlowieka. A nie tylko w puste przelewanie kasy z budzetu do kieszeni urzedasow.

 • 1uri

  Oceniono 169 razy 149

  Ja się pytam, GDZIE JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE??? Tej obietnicy PO nie daruję, dosyć chamów u sejmowego żłobu!! Chcę mieć realny wpływ na mojego reprezentanta w sejmie, nie chcę by wybierał mi go jakikolwiek partyjny kacyk

 • gr_ub_y

  Oceniono 243 razy 133

  A ja dzisiaj jestem szczęśliwy jak cholera. Pani Krysia z Warzywniaka odblokowała linię kredytową i znowu mogę brać na krechę. Dzisiaj zagarnąłem wiele luksusowych towarów, których musiałem odmówić sobie w styczniu, w tym 10 dużych jaj, 1dną główkę kapusty, 2 duże marchewki, kilogram kapusty kiszonej, 4 pomidory, pora, 4 kilo ziemniaków, 2 kilo jabłuszek. Brzuch będzie pełny przez cały tydzień.

  Wiwat Platforma, wiwat Donald Tusk, wiwat 300 ku.wa miliardów z UE!

 • 1-mark-adams

  Oceniono 189 razy 111

  Obywatele dziękują za fotoradary. Nowak może być dumny. Na miejscu Tuska wyrwałbym mi serce razem z jajami. Gowinowi i Godsonowi tak samo.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 105 razy 77

  to dopiero początek dobrych wiadomości, zatrzymają sie gdzieś w okolicach ostatnich wyników aws.
  no chyba, że paradowska z lisem, żakowskim, olejnik i innymi tuzami paradziennikarstwa znowu nas zaleją informacjami o mamie madzi, ani grodzkiej, związkach partnerskich i wzroście kłusownictwa w kujawsko-pomorskiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje