Lewandowski: postulaty Kaczyńskiego ws. budżetu UE - nierealne

07.02.2013 17:06
- To kompletnie księżycowy zamysł - powiedział komisarz UE ds. budżetowych Janusz Lewandowski o postulacie szefa PiS. Jarosław Kaczyński uważa, że premier Donald Tusk powinien przywieźć z Brukseli 470 mld zł. Zdaniem Lewandowskiego to absolutnie nierealne.
Lewandowski, pytany w Brukseli o wypowiedź prezesa PiS, odpowiedział, że jest "kompletnie księżycowym zamysłem", aby w nowym wieloletnim budżecie unijnym Polska otrzymała "jakieś niebotyczne miliardy", o których wspomniał Jarosław Kaczyński. - Rozmawiamy zdaje się o poważnych celach negocjacyjnych. (...) Polska ma swój cel negocjacyjny, bardzo dobrze określony - dodał.

Jego zdaniem wszystkie kraje UE "muszą się odnaleźć w mniejszym budżecie, który zobaczą (w czwartek) po południu". Lewandowski uważa, że sytuacja na szczycie początkowo będzie prowadziła do wzrostu niezadowolenia, ale w późnych godzinach nocnych można liczyć na próbę pogodzenia stanowisk. - Oby nastąpiła, bo ciężko będzie znaleźć kolejną okazję na spotkanie tylu liderów europejskich - powiedział.

Lewandowski zwrócił też uwagę, że Parlament Europejski jest coraz mniej zadowolony z cięć budżetowych. - Dzisiejsze porozumienie międzyrządowe jest po prostu otwarciem się na mandat negocjacyjny z Parlamentem Europejskim, który - mam nadzieję - może to i owo poprawić - powiedział.

Kaczyński: "Tusk powinien przywieźć z Brukseli 470 mld zł"

Zaproponowana na listopadowym szczycie przez Van Rompuya propozycja budżetu zakładała cięcia w wys. 75 mld euro w stosunku do mniej więcej bilionowej wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej. Przewidywała wydatki UE na poziomie ok. 972 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat, ale Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Szwecja domagały się dalszych cięć w wys. 30 mld euro. Teraz mówi się o dodatkowych cięciach względem listopadowej propozycji Van Rompuya w wysokości ok. 15 mld euro.

Według listopadowej propozycji budżetowej Hermana van Rompuya Polsce przypadałoby ok. 103 mld euro, w tym 72,4 mld euro z polityki spójności i reszta z Wspólnej Polityki Rolnej.

Prezes PiS powiedział, że Tusk "powinien przywieźć z Brukseli 470 mld zł". - To i tak jest mniej, niż jeszcze nie tak dawno proponowano Polsce, bo proponowano 80 mld (euro) na politykę spójności, a z prawa europejskiego wynika, że należy się nam 170 mld (zł) na politykę rolną. Łącznie to byłoby 500 mld (zł) - podkreślił Kaczyński. Zapewnił jednocześnie, że szef rządu może liczyć na poparcie PiS i wezwał go, by podczas szczytu UE rozmawiał ze wszystkimi płatnikami netto.

Zobacz także
Komentarze (230)
Lewandowski: postulaty Kaczyńskiego ws. budżetu UE - nierealne
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 338 razy 258

  Jedna prezes żyje w swoim świecie oderwanym od rzeczywistości ale czemu zażądał tylko 470 mld. przecież okrągły bilion wygląda jeszcze lepiej

 • spluwa-orginal

  Oceniono 247 razy 181

  Kaczor ,dlaczego ty ,nieproszony tak jak kiedys twoj brat, nie pojechales do Brukselii na rozmowy.
  Krzesla zabraklo ?

 • romanwat

  Oceniono 179 razy 149

  A jak mnie wybierzecie na posła to obiecuję Wam, że obiecam Wam 800 mld. Pod warunkiem, że będę w opozycji.

 • rezun-one

  Oceniono 154 razy 118

  Przed szczytem Kaczyński wyraźnie się ożywił.
  Zapomniał biedaczek, że tam nie będzie Lecha i jego "poleceń" nikt nie słucha.
  Nikt nie zamelduje "Panie prezesie wykonaliśmy zadanie".
  Nikt nie walczy o krzesełko. Nikt go w nocy nie będzie budzić pytaniem "Co robić?"

 • sirseb

  Oceniono 132 razy 108

  jak to? wszak kaczynski to wybitny ekonomista na skale swietowa, z doradcami-wybitmymi ekonomistami szydlo, perukarz-suski, kuchcinski, bleszczok i para-premier-glinski.

 • staalkeer

  Oceniono 65 razy 29

  "Walczymy o 400 miliardów. Musimy przekonać bogate kraje UE, żeby dały fundusze na modernizację Polski - Donald Tusk GW - 14.11.2012"

  metromsn.gazeta.pl/Portfel/1,126512,12858453,Walczymy_o_400_miliardow__Musimy_przekonac_bogate.html

 • uczta_baltazara

  Oceniono 13 razy 11

  Panie Prezesie !! Tylko trotyliard. TROTYLIARD i nie mniej !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje