Rosyjskie myśliwce wdarły się w przestrzeń powietrzną Japonii. Moskwa zaprzecza

07.02.2013 12:53
Rosyjski SU-27 podczas manewrów

Rosyjski SU-27 podczas manewrów (fot. Youtube)

Dwa rosyjskie myśliwce Su-27 na krótko wleciały w przestrzeń powietrzną Japonii nieopodal wyspy Hokkaido. To pierwsza taka akcja rosyjskich wojsk od 5 lat. Japończycy w odpowiedzi poderwali myśliwce i wystosowali oficjalny protest. Moskwa zaprzeczyła japońskim informacjom. Incydent - jeśli miał miejsce - wydarzył się nieprzypadkowo właśnie dziś.
Według japońskiego ministerstwa obrony rosyjskie Su-27 wleciały w przestrzeń powietrzną Kraju Kwitnącej Wiśni na północy, w okolicach wyspy Hokkaido i spornych Wysp Kurylskich. Japończycy poderwali w powietrze cztery swoje myśliwce. Wprawdzie Rosjanie zaprzeczyli natychmiast doniesieniom Tokio, ale jeśli japońskie informacje są prawdziwe, to miejsce i data incydentu nie są przypadkowe.

Działanie rosyjskich myśliwców nie było przypadkowe?

7 lutego w Japonii obchodzony jest Dzień Terytoriów Północnych - tak Japończycy nazywają cztery wyspy z archipelagu Kurylów, których zwrotu domagają się od Rosji. Ten dzień to rocznica układu o handlu i żegludze, który Japonia zawarła z carską Rosją w 1855 roku w porcie Shimoda. Pakt który inaugurował oficjalne stosunki dyplomatyczne między krajami i - co najważniejsze - określał granice, pozostawiając cztery wyspy na południowym krańcu Kurylów po stronie japońskiej.

Tymczasem wcześniej premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że uczyni, co w jego mocy, by rozwiązać spór z Rosją o południowe Kuryle. Na dorocznym wiecu Abe ujawnił, że w grudniu ubiegłego roku powiedział to prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w rozmowie telefonicznej. W najbliższych tygodniach do Moskwy na rozmowy w tej sprawie ma polecieć były premier Japonii Yoshiro Mori.

Spór Rosji z Japonią o Kuryle

Spór, dotyczący Wysp Kurylskich: Kunaszyr, Iturup, Szykotan i Habomai od ponad 60 lat ciąży na stosunkach rosyjsko-japońskich. Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W latach 1947-49 japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Z powodu tego sporu Tokio i Moskwa nie podpisały układu pokojowego po II wojnie światowej. Tokio konsekwentnie domaga się zwrotu tych ziem i zawsze czyniło z tego warunek jakiegokolwiek znaczącego rozwoju stosunków, najpierw ze Związkiem Radzieckim, a po rozpadzie ZSRR - z Rosją. Próby znalezienia rozwiązania podejmowano wielokrotnie, ale zawsze kończyły się fiaskiem. W czerwcu 2012 r. rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew odwiedził Kuryle, co wywołało protesty Tokio.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • micdep

  Oceniono 3 razy 1

  To Niemcy tez powinny sie domagac zwrotu ziem zachodnich w Polsce ..... to to samo. Mysla ze wygrali wojne. Nie wazne jaka jest Rosja ale nie maja juz prawa do tych wysepek ...chyba ze je kupia (to takie polularne w Japoni) ...

 • kopyto777

  Oceniono 8 razy -4

  Po 89 roku ruskie / z malej litery/ zdazyli wkuriwc chyba wszystkich. Niech sobie przypomne. Estonia, Litwa Lotwa Polska Ukraina Japonia Czeczenia /prowokacja wojny/ Inguszetia, Kraje ajatyckie /tam mordowali opornych/ Gruzja i inne kraje kaukazu, anglikow amerykanow nawt bialorusinow. To taki qrwa przyjazny kraj. Gdyby tylko polowa z tych krajow zjednoczyla sie na 48 godzin to tam wrociliby do sredniowiecza i oddali by ukradzione terytoria. No wlasnie gdyby.

 • dariuszczwa

  Oceniono 4 razy 2

  Czytając komentarze na temat tego artykułu można je zcharakteryzować tak: Zobacz jacy ci "ruscy" są super"jedna strona i Ja tam wole Ameryke zobacz jaka jest mocarna!takie to typowe...Polskie..

 • swiniotop

  Oceniono 2 razy 2

  A mieć takiego "przyjaciela" jak net_friend o takim poziomie agresji i głupoty to już lepiej mieszkać na terenie zalewowym bo może to ochroni przed zalewem

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy -4

  Gdyby Japończycy mieli polskie rakiety tak jak Gruzini to by ruskim te myśliwce postrącali

 • metenburg

  Oceniono 11 razy 1

  zigzaur, wiecej plucia bo nie wyrobisz premii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje