Rosyjskie myśliwce wdarły się w przestrzeń powietrzną Japonii. Moskwa zaprzecza

Rosyjski SU-27 podczas manewrów

Rosyjski SU-27 podczas manewrów (fot. Youtube)

Dwa rosyjskie myśliwce Su-27 na krótko wleciały w przestrzeń powietrzną Japonii nieopodal wyspy Hokkaido. To pierwsza taka akcja rosyjskich wojsk od 5 lat. Japończycy w odpowiedzi poderwali myśliwce i wystosowali oficjalny protest. Moskwa zaprzeczyła japońskim informacjom. Incydent - jeśli miał miejsce - wydarzył się nieprzypadkowo właśnie dziś.
Według japońskiego ministerstwa obrony rosyjskie Su-27 wleciały w przestrzeń powietrzną Kraju Kwitnącej Wiśni na północy, w okolicach wyspy Hokkaido i spornych Wysp Kurylskich. Japończycy poderwali w powietrze cztery swoje myśliwce. Wprawdzie Rosjanie zaprzeczyli natychmiast doniesieniom Tokio, ale jeśli japońskie informacje są prawdziwe, to miejsce i data incydentu nie są przypadkowe.

Działanie rosyjskich myśliwców nie było przypadkowe?

7 lutego w Japonii obchodzony jest Dzień Terytoriów Północnych - tak Japończycy nazywają cztery wyspy z archipelagu Kurylów, których zwrotu domagają się od Rosji. Ten dzień to rocznica układu o handlu i żegludze, który Japonia zawarła z carską Rosją w 1855 roku w porcie Shimoda. Pakt który inaugurował oficjalne stosunki dyplomatyczne między krajami i - co najważniejsze - określał granice, pozostawiając cztery wyspy na południowym krańcu Kurylów po stronie japońskiej.

Tymczasem wcześniej premier Japonii Shinzo Abe oświadczył, że uczyni, co w jego mocy, by rozwiązać spór z Rosją o południowe Kuryle. Na dorocznym wiecu Abe ujawnił, że w grudniu ubiegłego roku powiedział to prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi w rozmowie telefonicznej. W najbliższych tygodniach do Moskwy na rozmowy w tej sprawie ma polecieć były premier Japonii Yoshiro Mori.

Spór Rosji z Japonią o Kuryle

Spór, dotyczący Wysp Kurylskich: Kunaszyr, Iturup, Szykotan i Habomai od ponad 60 lat ciąży na stosunkach rosyjsko-japońskich. Związek Radziecki, przyłączywszy się w 1945 roku do wojny z Japonią, zajął Kuryle w całości. W latach 1947-49 japońska ludność czterech południowych wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

Z powodu tego sporu Tokio i Moskwa nie podpisały układu pokojowego po II wojnie światowej. Tokio konsekwentnie domaga się zwrotu tych ziem i zawsze czyniło z tego warunek jakiegokolwiek znaczącego rozwoju stosunków, najpierw ze Związkiem Radzieckim, a po rozpadzie ZSRR - z Rosją. Próby znalezienia rozwiązania podejmowano wielokrotnie, ale zawsze kończyły się fiaskiem. W czerwcu 2012 r. rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew odwiedził Kuryle, co wywołało protesty Tokio.

Komentarze (151)
Rosyjskie myśliwce wdarły się w przestrzeń powietrzną Japonii. Moskwa zaprzecza
Zaloguj się
 • supon1954

  Oceniono 175 razy 39

  rosyjskie myśliwce "wtargnęły", za to żydowskie myśliwce przeleciały nad Libanem i zniszczyły "cele" w Syrii.
  Tam wtargnięcia nie było - ogłosili jankesi
  A pismaki piszą co im jankesi każą bo inaczej na bruk............

 • panzwarszawy

  Oceniono 28 razy 24

  Rosjanie często naruszają czyjąś przestrzeń powietrzną, żeby sprawdzić czas reakcji danego państwa na zagrożenie.

 • awersja

  Oceniono 33 razy 17

  Czytając niektóre komentarze mam wrażenie, że II Wojny Światowej nie przegrały państwa Osi... że Japonia nie była agresorem w południowo-wschodniej Azji... że Cesarstwo jest bardzo skrzywdzone, a Rosja wyjątkowo podłym zaborcą...

  Coraz częściej można zauważyć, że historia jest uzależniona nie od faktów, lecz od sympatii i antypatii historyka. A może biorąc za przykład Japończyków, Niemcy zażądają od Polski i Rosji zwrotu "zagrabionych" Prus Wschodnich...? Oj, wtedy byłaby draka, nieprawdaż...?

 • miroo

  Oceniono 13 razy 13

  w roku 2012 (od kwietnia do grudnia) japończycy 349 razy podrywali swoje myśliwce w reakcji na zbliżające się samoloty potencjalnych wrogów:

  www.altair.com.pl/news/view?news_id=9570

  Coraz więcej przypadków to reakcje na chińskie prowokacje (160)...

  My żyjemy w spokojnym zakątku świata - rosjanie raz czy dwa razy zbliżyli się do naszego terytorium nazbyt blisko...

 • czarek2851

  Oceniono 25 razy 11

  Japońce to mają przesrane. Ruskie im przyłożą sierpowym za jedne wyspy a Chińczycy za drugie. Chyba i Wuj Sam nie pomoże

 • kopyto777

  Oceniono 86 razy 8

  Ruskie ku... jak zwykle prowokuja kogo sie da.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje