CBA w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gowin: Nic o tym nie wiem

07.02.2013 11:54
CBA

CBA (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

- Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczają dokumentację w Ministerstwie Sprawiedliwości i Urzędzie Zamówień Publicznych - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Sprawa ma związek z ewentualnymi nieprawidłowościami przy zakupie siedziby dla sądów w Gdańsku.
- Potwierdzam, że funkcjonariusze Biura są w ministerstwie. Działają na podstawie postanowienia prokuratora o wydaniu dokumentacji dotyczącej realizacji inwestycji pod nazwą Centrum Sprawiedliwości w Gdańsku - powiedziała TVN24 Joanna Dębek, naczelnik biura prasowego resortu sprawiedliwości.

"Nic o tym nie wiem"

Przebywający w Opolu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że nie wie nic o działaniach CBA.

Wczoraj agenci CBA zabezpieczali dokumenty w sądach - apelacyjnym i okręgowym w Gdańsku oraz w Urzędzie Miejskim w Gdańsku - dodał Dobrzyński.

Rzecznik poinformował, że CBA posiadało informacje o ewentualnych nieprawidłowościach związanych z pozyskaniem dla potrzeb sądownictwa gdańskiego nowych budynków. - W maju 2012 r. Biuro zwróciło się do Sądu Okręgowego w Gdańsku, a we wrześniu do Urzędu Miejskiego w Gdańsku z wnioskami o udostępnienie dokumentacji dotyczącej tej sprawy - powiedział.

Umowy z deweloperem

- Po przeanalizowaniu i weryfikacji zebranych informacji w połowie listopada CBA skierowało do prokuratora generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - poinformował Dobrzyński. Jak wyjaśnił, polega ono na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego w Gdańsku. Chodzi o doprowadzenie do zawarcia 24 maja 2012 roku umowy z deweloperem dotyczącej kupna-sprzedaży zespołu budynków.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, gdy CBA zawiadomiło prokuratora generalnego o podejrzeniu, że przy kupnie budynków dla sądu w Gdańsku mogło dojść do przestępstwa, mówił, że w jego ocenie kupno było zgodne z prawem, wyjaśnić trzeba wcześniejszy najem. Zaznaczył, że kupna dokonał sąd, ministerstwo tylko wyraziło zgodę. Odrzucił też zarzut naruszenia Ustawy o zamówieniach publicznych przy kupnie budynku, bo przed podjęciem decyzji resort uzyskał stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych, że kupno jest zgodne z ustawą.

Chciał uzyskać za obiekt 180 mln zł

Zabytkowy obiekt mieszczący się w centrum Gdańska, w sąsiedztwie sądu okręgowego i apelacyjnego oraz aresztu śledczego, wykupił przed kilkoma laty miejscowy deweloper. Przedsiębiorca odremontował, przebudował i rozbudował obiekt, zyskując ponad 20 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a wnętrza zaadaptował tak, by mogły służyć na potrzeby instytucji sądowej.

W października 2009 r. przedsiębiorca wydzierżawił obiekt gdańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który od dłuższego czasu borykał się z kłopotami lokalowymi. Najem trwał do maja 2012 r., kiedy to resort sprawiedliwości zdecydował się na kupno nieruchomości.

Gdański przedsiębiorca chciał uzyskać za obiekt 180 mln zł. Ostateczna cena - w myśl umowy podpisanej 24 maja 2012 - wyniosła jednak 157 mln zł. W budynku mieszczą się dziś Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe, wydziały Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny.

W grudniu 2011 r. resort wystąpił do MSW o objęcie tej i kilkunastu innych inwestycji tzw. tarczą antykorupcyjną. Czynności CBA prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Zobacz także
Komentarze (73)
CBA w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gowin: Nic o tym nie wiem
Zaloguj się
 • tusk-nera

  Oceniono 83 razy 57

  no to po Gowinie
  chciało mu się wolności poglądów to teraz za to beknie
  Tusk wczoraj powiedział, że Gowin już nie będzie fikał
  wsiadł w samolot i spuścił psy ze smyczy

 • czarnybialyszary

  Oceniono 67 razy 51

  niech się wezmą za OGROMNY N E P O T Y Z M w urzędach publicznych!

 • vanrad

  Oceniono 126 razy 28

  Niska prymitywna zemsta Tuska nad Gowinem, obydwoje zachowują się jak niedorozwinięte nastolatki a nie jak mężowie stanu którzy żądzą prawie 40 milionowym krajem ... ŻENADA. Kto jest za tym by po następnych wyborach całej wierchuszce PO i PSL łącznię z ich prezesami w spółkach skarbu państwa odebrać paszporty do momentu aż ta swołocz rozliczy się z majątku który powierzyło im społeczeństwo ?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 49 razy 25

  Minister nie wie, co się dzieje w jego ministerstwie? Nie może być.

 • gr_ub_y

  Oceniono 46 razy 20

  Donald Tusk chce się upewnić, że Gowin będzie miał takie samo zdania jak partia.

  "Partia. Należeć do niej,
  z nią działać, z nią marzyć
  z nią w planach nieulękłych,
  z nią w trosce bezsennej -
  wierz mi, to najpiękniejsze,
  co się może zdarzyć,
  w czasie naszej młodości
  - gwiazdy dwuramiennej. "

  Stalinistka Szymborska, 1954.

 • atlas41

  Oceniono 62 razy 20

  opus dei Gowin rzadko o czyms wie, natomiast z pewnoscia wie premier Tusk, miejmy nadzieje ze to pierwszy krok w celu usuniecia tego papisty z rzadu

 • kniazwitold

  Oceniono 49 razy 19

  Fakt, że Gowin "nic nie wie" jest zupełnie normalny, jeżeli zamiast dokumentów czytuje biblie i encykliki w pracy.

  Ciekawe czy celice na udzie zawija bandażem, żeby nie pokrawawic spodni od garnituru.

 • robot_nick

  Oceniono 8 razy 8

  "Przypadkiem przechodziliśmy, z tragarzami".

 • mille666

  Oceniono 8 razy 8

  politycy nieuczciwi.. no niemożliwe!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje