Tusk w Brukseli: Niepokoję się. Ale mamy dodatkową amunicję

07.02.2013 11:24
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Jestem ostrożnym optymistą, jeśli chodzi o polskie postulaty, i ciągle pełen niepokoju, jeśli chodzi o możliwość przekonania niektórych partnerów, szczególnie Brytyjczyków, do kompromisu budżetowego - powiedział po przybyciu do Brukseli Donald Tusk.
Premier Tusk przyleciał do Brukseli przed południem. Weźmie udział w szczycie państw UE dotyczącym unijnego budżetu na lata 2014-2020. - Trudniej chyba będzie przekonać do kompromisu jako całości niż do polskich postulatów - powiedział.

"Mamy dodatkową amunicję"

Spytany o wieloletni budżet UE Tusk powiedział: "Odrzucam filozofię, byleby był, bo to musi być dobry budżet i dla Polski, i dla Unii Europejskiej. Nasza współpraca z Hermanem van Rompuyem, z Jose Manuelem Barroso, w ogóle z instytucjami europejskimi, jest dla nas najlepszą gwarancją, może nie gwarancją, ale przesłanką do osiągnięcia sukcesu, ponieważ Polska, podobnie jak instytucje europejskie, opowiada się od początku za możliwie dużym, możliwie elastycznym budżetem".

Zaznaczył, że "polskie stanowisko jest traktowane jako bardzo proeuropejskie". - To nam daje dodatkową amunicję w tych negocjacjach - podkreślił.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • zygosz

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy juz mysleli , ze w smolenskich
  lasach trotyl wyczerpano i zapasy amunicji
  wystrzelano .
  A tu wodz narodu polskiego , nadal straszy
  amunicja sprzymierzenca zachodniego .
  Kiedy padna ofiary ,komisja MAK -u przesle
  raport stenogramem swiatu ,to nie Tuska
  wina , lecz komisarzy unijych przyczyna.

 • josif47

  0

  200 miliardow....tyle i az tyle...moje prognozy....

 • swinton

  0

  Słoneczko poklepało Herman Van Rompuy po plecach.
  Widziałem ten akt w brytyjskiej TV.
  HVR nie strzelił w pysk .
  Wygląda że będzie OK.
  .

 • rita57

  Oceniono 2 razy 2

  "Mamy dodatkową amunicję"

  Chyba że z wydmuszek jaj... :)

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @ vikaromaniuta

  Buhahahaha!!! Ubawilas mnie przednio tym swym odkrywaniem 'Hameryki'.
  To Polacy tacy wielcy 'jewropejczycy', tak niby w swiecie oblatani, tacy madrzy i tacy wysoce wyksztalceni, bo az z licencjatem z Radomska, a nawet nie wiedza tego, co chocby w Wiki stoi jak wol od prawie 10 lat ???
  en.wikipedia.org/wiki/EUROGENDFOR
  Takze, choc w skrocie, i po polsku:
  pl.wikipedia.org/wiki/Europejskie_Si%C5%82y_%C5%BBandarmeryjne
  Wy sie nadajecie, Polaczki, jedynie pod skrzydla tow. Putina.:)

 • mate29

  Oceniono 2 razy -2

  Tusk w Brukseli zachowuje się jak związki zawodowe w Polsce !!!
  Ba ma nawet twarz Leppera z przed kilku lat !

 • cyryldrab

  Oceniono 4 razy 2

  pu tusk in strzelalepakami.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy 2

  Unia Europejska coraz bardziej zaczyna przypominać Związek Sowiecki. Otóż okazuje się, że choć nie jest państwem posiada już prywatną, tajną armię, nazywa się ona EUROGENDFOR(CE) a powstała w 2006 roku i była już użyta na ulicach Madrytu i Aten. Pałujący Greków czy Hiszpanów nie byli ich współrodakami, im jak się okazuje tamtejsze władze już nie ufają. Byli to obcy funkcjonariusze, którym wypożyczono uniformy policyjne danego kraju. Natomiast początki organizacji nadzwyczajnych sił unijnych datują się na rok 2003 r., gdy przez Niemcy zaczęły przetaczać się transporty z odpadami z reaktorów atomowych. Przeciwko demonstrującym Niemcom skierowano siły złożone w sporej ilości Francuzów a także Polaków.

  Oddziały EUROGENDFOR(CE) mają szczególną strukturę zapewniającą pełną autonomię, ponieważ nie odpowiadają za swoje czyny, ani przed parlamentami krajowymi, ani europejskim tylko przed swym dowództwem. EGF jest pierwszym organem wojskowym Unii Europejskiej na poziomie ponadnarodowym. Złożony z Żandarmerii Wojskowej, może być uprawniony do interwencji na obszarach kryzysowych pod egidą NATO, ONZ, UE i koalicji utworzonej ad hoc w poszczególnych krajach i wzywającej ich interwencji.

  Zbrojne oddziały wyłączone są spod jurysdykcji sądowej krajów, w których przyjdzie im działać a ich funkcjonariusze objęci są immunitetem, co więcej – nie można ich pociągnąć do odpowiedzialności materialnej za poczynione szkody. EUROGENDFOR(CE) to uzbrojony korpus, który ma pełną autonomię, a także nietykalność. Zadania, jakie mu przysługują to m.in. zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego; kontrola, doradztwo i nadzór nad lokalną policją, w tym możliwość prowadzenia śledztw, wykonywanie obowiązków straży granicznej; pozyskiwanie informacji i prowadzenie operacji wywiadowczych. Po cóż nam zatem armia, po cóż policja i służby, jeśli tak szerokie prerogatywy powierzymy bliżej nieokreślonym obcym wojskom?

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy 3

  Smuda też był ostrożnym optymistą.
  Skończyło się jak zwykle.
  Tak samo skończy się mecz polskich amatorów z zawodowcami w Brukseli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje