Polscy studenci z kredytem brytyjskim. "Zostawią wielomilionową dziurę"

Uniwersytet w Oksfordzie

Uniwersytet w Oksfordzie (fot. Photo by DAVID ILIFF/ Wikipedia)

Aż 23,5 tysiąca Polaków w ciągu ostatnich pięciu lat skorzystało z rządowych kredytów studenckich w Wielkiej Brytanii. Dostali 102,8 mln funtów - pisze "Gazeta Wyborcza".
Spłata kredytu rozpoczyna się 11 miesięcy po zakończeniu studiów. Oprocentowanie - tyle, ile wynosi inflacja. W tym roku akademickim wsparcie finansowe dostało 3580 osób. Daje to średnio ok. 6 tysięcy funtów na jednego studenta rocznie. W porównaniu z poprzednim rokiem to wzrost aż o 1,8 tys. funtów na osobę. W sumie Polscy studenci dostali już 102,8 mln funtów.

Polacy nie oddadzą pieniędzy

"Polacy zostawią po sobie wielomilionową dziurę w finansach publicznych" - napisał dziennik "The Telegrapf". w podobnym tonie wypowiadali się też niektórzy politycy. Rzeczywiście kredytu nie muszą spłacać osoby, których roczne zarobki nie przekraczają 18 tys. funtów. Wiadomo też, że część studentów z UE nie przekazuje informacji o swoich dochodach, co uniemożliwia skuteczne ściąganie należności. Dotyczy to nie tylko Polaków, ale wszystkich studentów, którzy po studiach wyjeżdżają z Wielkiej Brytanii.

Na studentów z Polski nie narzekają brytyjscy profesorowie. Oceniają ich bardzo wysoko: - Mogę śmiało powiedzieć, że to jedni z naszych najzdolniejszych uczniów - mówi Ruth McLellan, prowadząca zajęcia z marketingu na Southampton Solent University. Na studiach licencjackich i uzupełniających uczy w sumie kilkudziesięciu Polaków. Jej zdaniem są sumienni, na sukces pracują ciężko i doceniają możliwość odbycia studiów za granicą.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Gazety Wyborczej "

Zobacz także
 • Studenci Oksfordu świętują koniec nauki. Za chwilę zderzą się z rynkiem pracy Polacy po studiach za granicą nie wracają do kraju
 • Uniwersytet Cambridge Uniwersytet Cambridge otworzy studia polonistyczne
Komentarze (247)
Polscy studenci z kredytem brytyjskim. "Zostawią wielomilionową dziurę"
Zaloguj się
 • eye_of_ra

  Oceniono 534 razy 230

  Ile macie zasiłków. Ja mam miesięcznie
  Child benefit - 80
  Child/Working tax credit - 241 (dziecko w PL) płacę spore alimenty
  Zwolnienie z council tax - 75 bo mieszkam sam w 3 pokojowym i jestem studentem
  Fundusz z collegu - 90
  Kasa z SAAS (Szkocka organizacja finansująca studia) - bezzwrotna 91
  Pożyczka z SAAS - o której to mowa w artykule - 500 funtów
  Pracuje 21 h w tygodniu bo muszę się uczyć - to 3 nocki - pensja na rękę 820 funtów bo podatek groszowy gdyż jestem osobą ubogą.
  Łącznie miesięcznie wpada na moje konto - 1840 funtów plus zwolnienie z council taxu. Miałem załatwiać jeszcze housing benefit ale ponieważ będą zmiany od kwietnia więc się nie opłaca nawet składać bo nie będę się kwalifikować.
  Zapraszam do Szkocji - 3 nocki pracy i 3 wycieczki do collegu na parę godzin w czasie których i tak mało co się robi bo poziom dla szkockich ciemniaków (najlepsi studenci to 2 Polaków, Czeszka, Bułgarka i zaledwie 1 Szkotka.

  Proszę mnie nie wyzywać od darmozjadów i złodziei - wszystko co dostaję jest w 100% legalnie i uczciwie. Nie moja wina, że się kwalifikuję. I każdego czytającego namawiam aby również o siebie zadbał i walczył o wszystko co mu się należy. Lepiej żyć uczciwie i dostatnio niż dziadować, żebrać czy szmuglować fajki. Jeśli jest jakakolwiek możliwość poprawienia sobie bytu to należy z niej skorzystać. Brytyjczycy i tak nas nienawidzą - taka jest prawda - gdyby tylko mogli to wykopaliby nas stąd z dnia na dzień. Jeśli ktoś uważa, że grając pokorne ciele cokolwiek zyska to jest kompletnie obłąkany. Tutaj trzeba o wszystko co się należy walczyć i wrzeszczeć o rasizmie przy każdej okazji. To jedyny język jaki dociera i budzi (paradoksalnie) respekt i szacunek. Bądź grzeczny, ustępliwy, bój się o cokolwiek powalczyć to zawsze będziesz kopany jak pies i zero jakiejkolwiek wdzięczności. Polacy - walczcie o swoje i żyjcie jak ludzie a nie jak poniewierane białe śmieci. Nie bać się, nie ustępować, upominać się i wykłócać a właśnie tak zdobędziecie respekt i uznanie. Brytyjczycy mają kompletnie inną mentalność. Staranie się być uprzejmym i miłym to polskie podejście - w oczach Polaka jesteś przyjacielski - w oczach miejscowego jesteś śmieciem co się podlizuje - w UK się to kompletnie nie sprawdza - jedyne co można tak uzyskać to sprowadzenie do pozycji polskiego białego murzyna. Ja drę mordę z managerami co 2 dni i nie pozwalam na jakiekolwiek kombinowanie ze mną, moimi godzinami i pracą. Od razu dzwonię na skargę do centrali i jeszcze przychodzą przepraszać. Inne pokorne cielęta dają sobie skakać po głowie mają i tak przewalone a ja wręcz przeciwnie. Mieszkam tu 8 lat - miałem przez kilka miesięcy dziewczynę Szkotkę, innym razem Angielkę też kilka miesięcy - wystarczająco poznałem ich mentalność. Musimy sobie wywalczyć szacunek jak niegdyś muzułmanie i Hindusi. Ich nie wolno obrażać - Polacy - pokażmy siłę i pokażmy, że sobie radzimy, znamy nasze prawa, umiemy z nich korzystać.

 • tirinti

  Oceniono 121 razy 117

  Nie wzieli pod uwagę, że Ci studenci nie wrócą do Polski.

 • mazoe71

  Oceniono 93 razy 81

  Gazeta nazywa się DAILY TELEGRAPH, a nie TELEGRAPF

 • pamir

  Oceniono 86 razy 78

  Po pierwsze – nie wszyscy wyjadą. Będą, i są tacy, którzy zostaną, będą pracować, zarabiać ponad 18.000 i spłacać kredyt.

  Po drugie – czy którykolwiek z tych 23,5 tysiąca Polaków zobaczył chociaż jednego funta z kredytów na studia? NIE! Wszystkie pieniądze trafiły do angielskich szkół i uczelni, sfinansowały ich działalność, część z nich trafiła do portfeli pracowników uczelni i firm świadczących usługi dla nich, i w efekcie wróciła na angielski rynek. Polska młodzież nie wywiozła tej kasy z Wyspy! Więc niech nie piszą o wielomilionowej dziurze, bo jej wcale nie ma. Większym problemem dla angielskiego szkolnictwa byłby brak tych 23,5 tysiąca studentów i niemożność wpompowania do niego przez angielski rząd 100 milionów funtów w ramach obowiązujących przepisów. A w zamian Anglia dostaje sporą grupę młodych, zdolnych, ambitnych i wykształconych ludzi, którym chce się uczyć i pracować. W odróżnieniu od wielu ich angielskich rówieśników.

  Szkoda tylko, że ci młodzi ludzie nie mogli lub nie chcieli zostać w Polsce, tutaj uczyć się i tutaj pracować. Ale znam ten problem z autopsji, moja córka właśnie zaczęła spłacać angielskiemu rządowi kredyt na studia. I doskonale rozumiem jej wybory i decyzje. I mimo wszystko popieram.

 • subyello

  Oceniono 114 razy 38

  hahaha ... teraz inne kraje juz musza nas szkolic. Polske nie stac na NIC!!! Ja chce wiedziec co sie dzieje z naszymi podatkami, gdzie te wszystkie pieniadze ida????

 • wikary69

  Oceniono 76 razy 22

  eye_of_ra

  Dokladnie jak mowisz, Dobrze sobie radzisz w tym szambie. rytuja mnie jednak komentarze z Polski. Dupki, co nidzie nie byli, nic nie widzieli,,, osmielaja sie wypowiadac na to czego nie znaja a ich wypowiedzi to bzdety z dupy.
  Powodzenia chlopie, abys ukonczyl szkole, bo ta szkola da Ci zagle w swiecie, w odroznieniu od szkol w Polsce, chyba ze tylko dla ukladowcow z tata z ubecji lub sbecji lub fabryczka wykupiona z PRLu za 2 zlote.

 • loppe

  Oceniono 36 razy 22

  Nie rozumiem więc dlaczego tak dobra dla Polaków Wlk.Brytania ma tzw. kiepską prasę na gazecie

 • fajny_zajety

  Oceniono 100 razy 22

  brawo studenci trzeba pokazać Unii jak Polacy potrafią wyciągać pieniądze z socjalu. Najlepiej za granicą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje