Zniknęła umowa o rozwiązaniu ZSRR. Ktoś ją ukradł?

Nostalgia za erą radziecką przejawia się także w komunistycznych patronach ulic i górującym nad centrum miasta pomniku Lenina, a jedna z ulic nosi nazwę NKWD - tajnej policji, która realizowała stalinowskie represje i była poprzedniczką KGB, w którym służył Putin zanim zajął się polityka.

Nostalgia za erą radziecką przejawia się także w komunistycznych patronach ulic i górującym nad centrum miasta pomniku Lenina, a jedna z ulic nosi nazwę NKWD - tajnej policji, która realizowała stalinowskie represje i była poprzedniczką KGB, w którym służył Putin zanim zajął... (Fot. STRINGER REUTERS)

Co się stało z umową o rozwiązaniu ZSRR? Ważki dokument zniknął w niejasnych okolicznościach. Miejsce jego przechowania próbowali ustalić dziennikarze "Komsomolskiej Prawdy" na Białorusi. Bezskutecznie - podał Biełsat.
"ZSRR zakończył swoje istnienie jako byt geopolityczny i podmiot prawa międzynarodowego" - napisano w dokumencie podpisanym przez Rosję, Białoruś i Ukrainę 8 grudnia 1991 r. w rezydencji Wiskule w Puszczy Białowieskiej.

Została tylko kopia

Okazuje się jednak - jak podaje serwis Biełsatu - że w Moskwie przechowywana jest jedynie kopia dokumentu. O tym, gdzie jest umowa, nie wie m.in. Iwan Korotczenia, który w latach 90. zajmował stanowisko po. sekretarza wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw.

Na pytanie nie umieli odpowiedzieć także ówcześni prezydenci Białorusi Stanisław Szuszkiewicz i Ukrainy Leonid Krawczuk, podobnie jak ówczesny szef rosyjskiego MSZ Andrej Kozyriew.

Kto zabrał dokument?

Zdaniem cytowanego przez Komsomolską Prawdę przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego w Białorusi b. ministra sprawiedliwości Walerego Tichinii dokument może znajdować się w przedstawicielstwie WNP w Mińsku lub w archiwum Rady Ministrów Białorusi.

Specjalista nie wyklucza też, że dokument mógł zostać po prostu zabrany przez jednego z uczestników wydarzeń.

Zobacz także
 • Angela Merkel i Władimir Putin Media w Niemczech: stosunki niemiecko-rosyjskie najgorsze od rozpadu ZSRR
 • Kraśko o fladze ZSRR: Niezamierzony i niedopuszczalny błąd
Komentarze (52)
Zniknęła umowa o rozwiązaniu ZSRR. Ktoś ją ukradł?
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 24 razy 16

  Podpisali bumagę, popili , żeby umowę uprawomocnić, no i bumaga się zagubiła. Nie wykluczone, że skończyła jako zakąska.

 • srool

  Oceniono 15 razy 9

  ...a ja dalej uznaję tylko dwa związki ..... radziecki i małżeński ,,,,.

 • artefakt-13

  Oceniono 9 razy 9

  ...a jak, zaczną wszystko od początku????? przecież: " bumagi niet"..?!

 • kbosak

  Oceniono 8 razy 8

  Nic nie ukradli, firma wznawia działalność pod nowym zarządem z użyciem nowych aktywów i bez starych długów ;-)

 • zapluty

  Oceniono 7 razy 7

  A jak się okaże że w ogóle nie rozwiązali ?

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 6

  Oryginał rozwiązania ZSRR zniknął w tym samym czasie co oryginał orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.

  Za przestępstwa odpowiedzialne te same środowiska co za morderstwa b.premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. Warto również nadmienić, że Jaroszewicz, był w grupie oficerów, ówcześnie pułkowników, którzy przejmowali archiwum w Radomierzycach, zwanym też archiwum Kaltenbrunera. Ci trzej ludzie, to Jaroszewicz, Fonkowicz i Steć. Wszyscy trzej zostali zamordowani. Fonkowicz w 1997 roku został w praktyce zamęczony w swojej wilii w Konstancinie. Steć w 1993 w swoim domu w Jeleniej Górze. Ale pierwszy ginie Jaroszewicz w 1992.

  Dużo wczesniej to samo środowisko zamordowało porwanego syna Bolesława Piaseckiego, Przewodniczącego Stowarzyszenia PAX.

 • stanobserwator

  Oceniono 10 razy 4

  O kurde może nasz Antek z prezesem maczali w tym palce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje