Zniknęła umowa o rozwiązaniu ZSRR. Ktoś ją ukradł?

06.02.2013 17:06
Nostalgia za erą radziecką przejawia się także w komunistycznych patronach ulic i górującym nad centrum miasta pomniku Lenina, a jedna z ulic nosi nazwę NKWD - tajnej policji, która realizowała stalinowskie represje i była poprzedniczką KGB, w którym służył Putin zanim zajął się polityka.

Nostalgia za erą radziecką przejawia się także w komunistycznych patronach ulic i górującym nad centrum miasta pomniku Lenina, a jedna z ulic nosi nazwę NKWD - tajnej policji, która realizowała stalinowskie represje i była poprzedniczką KGB, w którym służył Putin zanim zajął... (Fot. STRINGER REUTERS)

Co się stało z umową o rozwiązaniu ZSRR? Ważki dokument zniknął w niejasnych okolicznościach. Miejsce jego przechowania próbowali ustalić dziennikarze "Komsomolskiej Prawdy" na Białorusi. Bezskutecznie - podał Biełsat.
"ZSRR zakończył swoje istnienie jako byt geopolityczny i podmiot prawa międzynarodowego" - napisano w dokumencie podpisanym przez Rosję, Białoruś i Ukrainę 8 grudnia 1991 r. w rezydencji Wiskule w Puszczy Białowieskiej.

Została tylko kopia

Okazuje się jednak - jak podaje serwis Biełsatu - że w Moskwie przechowywana jest jedynie kopia dokumentu. O tym, gdzie jest umowa, nie wie m.in. Iwan Korotczenia, który w latach 90. zajmował stanowisko po. sekretarza wykonawczego Wspólnoty Niepodległych Państw.

Na pytanie nie umieli odpowiedzieć także ówcześni prezydenci Białorusi Stanisław Szuszkiewicz i Ukrainy Leonid Krawczuk, podobnie jak ówczesny szef rosyjskiego MSZ Andrej Kozyriew.

Kto zabrał dokument?

Zdaniem cytowanego przez Komsomolską Prawdę przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego w Białorusi b. ministra sprawiedliwości Walerego Tichinii dokument może znajdować się w przedstawicielstwie WNP w Mińsku lub w archiwum Rady Ministrów Białorusi.

Specjalista nie wyklucza też, że dokument mógł zostać po prostu zabrany przez jednego z uczestników wydarzeń.

Zobacz także
Komentarze (52)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Nic nie szkodzi. Dawni komunistyczni aparatczycy wieni Moskwie znaleźli sobie już nowych panów. Teraz są "światłymi europejczykami". W III RP mieli miękkie lądowanie, dalej sa u władzy, tylko flagę czerwoną zmienili na niebieską z gwiazdkami.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 2 razy 2

  Bo oni go nie rozwiązali - tylko przenieśli stolicę do Brukseli...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 2 razy 2

  O cholera!, to może być tak że sajuz dalej istnieje.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 2

  Na pohybel sku...synom !

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 6

  Oryginał rozwiązania ZSRR zniknął w tym samym czasie co oryginał orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.

  Za przestępstwa odpowiedzialne te same środowiska co za morderstwa b.premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. Warto również nadmienić, że Jaroszewicz, był w grupie oficerów, ówcześnie pułkowników, którzy przejmowali archiwum w Radomierzycach, zwanym też archiwum Kaltenbrunera. Ci trzej ludzie, to Jaroszewicz, Fonkowicz i Steć. Wszyscy trzej zostali zamordowani. Fonkowicz w 1997 roku został w praktyce zamęczony w swojej wilii w Konstancinie. Steć w 1993 w swoim domu w Jeleniej Górze. Ale pierwszy ginie Jaroszewicz w 1992.

  Dużo wczesniej to samo środowisko zamordowało porwanego syna Bolesława Piaseckiego, Przewodniczącego Stowarzyszenia PAX.

 • kamyk39

  Oceniono 2 razy 2

  Jak widze zdjecie stalina,
  jest mi wstyd wobec moich rodakow,
  ktorzy zgineli lub wycierpieli od niego.

  Wstyd za to, ze on znow lukierkowy, a oni doznali katorgi i zapomnienia.

 • grregu

  Oceniono 4 razy 2

  Kto nie tęskni za ZSRR - jest bez serca,
  Kto za nim tęskni - nie ma rozumu...

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy 1

  Może leży w którejś szufladzie u pana Lecha Wałęsy.

 • zapluty

  Oceniono 7 razy 7

  A jak się okaże że w ogóle nie rozwiązali ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje