Tusk: Gowin więcej nie przeszkodzi. Jak komuś nie odpowiada w PO, może być poza formacją

Donald Tusk, Jarosław Gowin

Donald Tusk, Jarosław Gowin (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Minister Gowin wyjaśnił swoje postępowanie. Nie przeszkodzi już więcej w podejmowaniu dyskusji, nawet na tak trudne tematy jak związki partnerskie - oświadczył dziś premier Donald Tusk. - Jak komuś nie odpowiada funkcjonowanie w PO, która ma zasady i cele, to może znaleźć się w każdej chwili poza formacją - dodał.
Premier odniósł się dziś do ostatniego pomysłu środowisk konserwatywnych PO, które zaprezentują swój projekt ustawy, zawierającej ułatwienia dla par żyjących w związkach partnerskich. - Trochę pracy w to włożyłem, żeby przekonać wszystkich w PO, że warto dyskutować. Niezależnie od tego, jaki się ma pogląd na związki partnerskie - podkreślił Tusk.

Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach okaże się, że moja taktyka będzie skuteczna. Wrócimy do dyskusji i Sejm wreszcie zacznie nie krzyczeć na ten temat, tylko dyskutować - dodał szef rządu.

"Zamykanie oczu na istotne zjawisko"

Zdaniem premiera, "dyskusja o związkach partnerskich nie może polegać na tym, że jak ktoś się im sprzeciwia, to może zamknąć dyskusję w Polsce". - To zamykanie oczu na istotne zjawisko społeczne. To jest odbierane przez wielu homoseksualistów jako coś, co ich upokarza. Ja ich rozumiem - powiedział.

Tusk wrócił do rozmowy z Gowinem nt. związków partnerskich. - Minister wyjaśnił swoje postępowanie. Ma świadomość tego, co źle zrobił. Nie ma potrzeby do tego wracać, chyba że będzie się to powtarzać - powiedział. Zaznaczył, że od ministrów oczekuje lojalności. - Sam też staram się być lojalny. Jestem przekonany, że minister Gowin wnioski wyciągnął. Jestem przekonany, że minister Gowin nie przeszkodzi już więcej w podejmowaniu dyskusji, nawet na tak trudne tematy jak związki partnerskie - powiedział.

"Nie będę tolerował zachowań, które zagrażałyby jedności PO"

Premier przekonywał, że PO nie grozi rozłam. Ostrzegł też tych posłów, którzy by tego chcieli: - W PO nie ma frakcji. Kilka razy mieliśmy kłopoty z posłami, którzy wyobrażali sobie, że anarchizm jest cnotą. Nie będę tolerował zachowań, które zagrażałyby jedności Platformy w sprawach, w których jedność jest niezbędna. Jak komuś nie odpowiada funkcjonowanie w formacji politycznej, która ma zasady i cele, to może znaleźć się w każdej chwili poza nią - skwitował Tusk.

Pod koniec stycznia Sejm odrzucił trzy projekty ustaw w sprawie związków partnerskich: i autorstwa PO, i złożone przez Ruch Palikota oraz SLD. Przed głosowaniem minister sprawiedliwości mówił, że projekty są sprzeczne z konstytucją. Premier Donald Tusk oświadczył, że to osobista opinia Gowina i namawiał do skierowania projektów do dalszych prac sejmowych.

Tusk ws. Nowickiej: Głosujemy przeciwko odwołaniu

- Głosowanie przeciwko odwołaniu z funkcji wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej jest obroną godności kobiety, podobnie jak ewentualne głosowanie za wyborem Anny Grodzkiej na funkcję wicemarszałek - powiedział premier.

W piątek Sejm zajmie się wnioskiem klubu RP o odwołanie Nowickiej. Przeciwne temu wnioskowi będą kluby PO, PSL i SLD, co oznacza, że Nowicka może zachować swoje stanowisko. Kandydatką Ruchu Palikota na nową wicemarszałek jest Anna Grodzka.

Tusk podkreślił na konferencji prasowej, że nie zna polityków Platformy, którzy mieliby problem z głosowaniem na Annę Grodzką ze względu na jej seksualność. - Nie ma żadnego powodu, żeby ktoś, kto jest transseksualistą, nie mógł pełnić ważnych funkcji w państwie - oświadczył szef rządu.

Zobacz także
 • Jarosław Gowin Gowin: Popełniłem błąd ws. związków partnerskich. Zaskoczyłem premiera
 • Grupiński: Gowin im starszy, tym węższe ma horyzonty
Komentarze (229)
Tusk: Gowin więcej nie przeszkodzi. Jak komuś nie odpowiada w PO, może być poza formacją
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 539 razy 195

  Niektórym nie podoba się jego kolor włosów, inni mówią , że zmęczony, ale przecież utrzymuje Tusk równy poziom, który dla wielu polityków w tym kraju jest nieosiągalny.

 • life.form

  Oceniono 301 razy 191

  Acha. No to szczerze sobie i całej Polsce życzę, żeby ministrant Gowin podskoczyl raz jeszcze, i to jak najszybciej ;)

 • fakiba

  Oceniono 367 razy 161

  Bardzo słusznie jak panu Gowinowi i jego kolegom nie pasuje towarzystwo to może zawsze zrezygnować z członkostwa w PO i iść w pis.... tylko że tam będą hołubieni tylko do wyborów a potem cześć bo miejsca na listach są dla swoich

 • synanki

  Oceniono 232 razy 134

  ajajaj....jaki ten Donald jest stanowczy , odważny i konsekwentny , żeby tak w innych sprawach.

 • starkol

  Oceniono 267 razy 97

  Kiedyś mieliśmy najbardziej postępową konstytucję w Europie.
  Skończyła się ,co prawda rozbiorami,ale dawała szansę na
  postęp i lepsze jutro.Teraz nadarza się szansa na pokazanie,
  że nie jesteśmy zapyziałym zaściankiem,ale znów wylazło na
  wierzch tchórzostwo i mentalność wiejskiego proboszcza.

 • amethystos1966

  Oceniono 174 razy 88

  Oj naiwny Tusku. Gowin i 46 rozbojnikow wsadzi ci sztylet w lecy w najmniej oczekiwanym momencie.

 • vomitorium1

  Oceniono 91 razy 63

  to brzmi
  trochę tak:
  szkoda
  że odchodzisz
  tak fajnie było
  bez ciebie

 • herrporcupine

  Oceniono 122 razy 62

  Dokładnie tak, Tusku. Też możesz wylecieć, jak PiSowskie skrzydło PO jeszcze trochę urośnie. To już od dawna nie jest partia liberalna, więc to takie poglądy tam nie pasują.

 • tot14

  Oceniono 131 razy 51

  A może panowie się dogadali i każdy z nich odgrywa swoją rolę. Przecież związki partnerskie dotyczą zaledwie kilku procent społeczeństwa, a np. fotoradary i 1,5 mld zł. wpływów wszystkich kierowców!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje