Dykiel mówi: TVN "pożydził". Dr Cała komentuje: To słowo działa podobnie jak "k..wa". Nie jest obojętne

06.02.2013 09:37
Bożena Dykiel

Bożena Dykiel (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Znana aktorka Bożena Dykiel wystąpiła w śniadaniowym programie w TVN. I powiedziała, że stacja "pożydziła" na kalendarz serialu "Na Wspólnej". Dopytana przez zaskoczonego prowadzącego, powtórzyła, że TVN "pożydziła, nie dała szmalu". O komentarz do tej wypowiedzi poprosiliśmy dr Alinę Całą z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która zajmuje się m.in. zagadnieniem antysemityzmu.
Łukasz Głombicki: Czy taka wypowiedź znanej - bądź co bądź - osoby pokazuje, jacy jesteśmy jako społeczeństwo?

Dr Alina Cała: - Nie. Jesteśmy normalnym społeczeństwem, które - jak wszystkie inne - posługuje się stereotypowymi sformułowaniami i w którym istnieją ksenofobia i tendencja do dyskryminacyjnych zachowań. Co oczywiście nie znaczy, że nie trzeba podejmować wysiłków, aby te stereotypy i zachowania minimalizować. One same w sobie są złe i sprzyjają bezmyślności.

Ale czy fakt, że aktorka bez zażenowania używa publicznie sformułowania "pożydzić" nie dowodzi, że wszystkie akcje, apele o świadomość, tolerancję i poprawność polityczną wzięły w łeb?

- Też nie. Ta wypowiedź świadczy o tym, że antysemickie kody istnieją w kulturze tak głęboko ukryte, że nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż są antysemickie.

Zresztą, gdzie te akcje, apele i poprawność polityczna? Czy w szkołach nauczany jest przedmiot pt. "nauczanie dla tolerancji"? Czy karze się za łamanie par. 257 kk*? Rzadko, prawda? Poprawność polityczna - tylko wobec jawnej antysemickiej mowy nienawiści - funkcjonuje od bardzo niedawna wyłącznie w Sejmie. I tylko dlatego, że politycy nauczyli się, że nagłośnienie takiej wypowiedzi przekreśla szansę na bycie europosłem.

"Pożydzić" to słowo...

- To jedno z tych słów, które konserwują schematy antysemickiego myślenia w kulturze. Powinniśmy na nie reagować protestem, niezgodą, próbą przekonania, że działa podobnie jak przekleństwo "k...wa", które nie jest obojętne dla sposobu myślenia o kobietach i stosunku do nich.

*Paragraf 257 Kodeksu karnego: Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz także
Komentarze (483)
Zaloguj się
 • agentwrogiegoukladu

  0

  Czeski błąd, nic więcej. Bożenka chciała powiedzieć, że nie będzie w TVN robić za czarnucha, któremu się nawet kalendarz nie należy.

 • kamyk39

  Oceniono 1 raz 1

  Cala poszla jednak na zupelan calosc( rozumiem, ze ma placone):

  "że antysemickie kody istnieją w kulturze tak głęboko ukryte,
  że nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż są antysemickie."

  tzn. ktos nam to starnnie wytlumaczy i da po lapkach?

 • kamyk39

  0

  kiedys czesciej sie mowilo teraz mniej: (ludziska przestali chlac)
  Pjany jak bela

  Winno byc z duzej litery (Bela).
  Bela byl ktolem wegierskim i lubial sie napic, i tyla.

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Łukasz Głombicki: Czy taka wypowiedź znanej - bądź co bądź - osoby pokazuje, jacy jesteśmy jako społeczeństwo?
  --"....znanej - bądź co bądź - osoby..."
  a.To taka prosta , nikomu NIEznana-badz co badz-osoba to moze se mowic co chce i jak chce?
  b.Dlaczego pan Glombicki (czy nazwisko od tego co jest w srodku kapusty?) sugeruje ze wypowiedz JEDNEJ osoby, obojetnie jak znanej i obojetnie jakiej profesji, POKAZUJE , JACY JESTESMY JAKO SPOLECZENSTWO?????!!!! Logiki koledze Glombickiemu nie wykladali???? W Toruniu studiowal? Inteligentna pani doktor na powyzsze pytanie udzielila odpowiedzi na podobnym poziomie!!!

 • 2560a

  Oceniono 2 razy 2

  pozydzil, oszwabil, ocyganil,....

 • jaras

  0

  Nie zgadzam sie. Im gorliwiej sie oburzamy i protestujemy, tym bardziej umacniamy stereotyp. Gdy wiem, ze nazwanie kogos "Zydem" jest obrazliwe, moge w zlosci z premetytacja uzyc tego slowa wlasnie po to, zeby obrazic! Nawet jesli nie jestem antysemita.
  Nalezy raczej reagowac obojetnoscia, jaka okazalibysmy, gdyby ktos nazwal nas np. "Szwedem" albo "Hiszpanem". Jak wowczas bysmy zareagowali? Zdziwieniem i wzruszeniem ramion, ewentualnie sugestia, ze cos jest nie tak ze zdrowiem psychicznym rozmowcy. I do tego nalezy dazyc, inaczej slowo "Zyd" na zawsze pozostanie obrazliwym epitetem.

 • maronek2

  Oceniono 4 razy 0

  Głupia jednak ta Dykiel niezwykle, zagrała kilka świetnych ról (Ziemia obiecana czy Wesele), a teraz już na długo zostanie w pamięci jako prostaczka myśląca, że niezwykle zabawnie jest, gdy rzuci się antysemickim tekstem, może sobie podać rękę z tą Pawłowicz, niezłej, jak mówią, prawniczce, a teraz symbolu chamstwa, buractwa, prymitywizmu.

 • 44092203459epm

  Oceniono 2 razy 0

  Nie straszcie nas KK . Tylko Żyd zawsze jest uciśniony i wyrzucany z wszystkich krajów Świata.
  Jeszcze się oburza . Sami sobie ten los zgotowali. Przez swoje zachowanie.

 • paragraf-22

  Oceniono 2 razy 0

  Dzięki nagłośnieniu przez media, to niemal zapomniane słowo przeżyje renesans :)
  Jeszcze powinny (te media) opublikować wywiady z językoznawcami, o jego etymologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje