Dykiel mówi: TVN "pożydził". Dr Cała komentuje: To słowo działa podobnie jak "k..wa". Nie jest obojętne

Bożena Dykiel

Bożena Dykiel (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

Znana aktorka Bożena Dykiel wystąpiła w śniadaniowym programie w TVN. I powiedziała, że stacja "pożydziła" na kalendarz serialu "Na Wspólnej". Dopytana przez zaskoczonego prowadzącego, powtórzyła, że TVN "pożydziła, nie dała szmalu". O komentarz do tej wypowiedzi poprosiliśmy dr Alinę Całą z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która zajmuje się m.in. zagadnieniem antysemityzmu.
Łukasz Głombicki: Czy taka wypowiedź znanej - bądź co bądź - osoby pokazuje, jacy jesteśmy jako społeczeństwo?

Dr Alina Cała: - Nie. Jesteśmy normalnym społeczeństwem, które - jak wszystkie inne - posługuje się stereotypowymi sformułowaniami i w którym istnieją ksenofobia i tendencja do dyskryminacyjnych zachowań. Co oczywiście nie znaczy, że nie trzeba podejmować wysiłków, aby te stereotypy i zachowania minimalizować. One same w sobie są złe i sprzyjają bezmyślności.

Ale czy fakt, że aktorka bez zażenowania używa publicznie sformułowania "pożydzić" nie dowodzi, że wszystkie akcje, apele o świadomość, tolerancję i poprawność polityczną wzięły w łeb?

- Też nie. Ta wypowiedź świadczy o tym, że antysemickie kody istnieją w kulturze tak głęboko ukryte, że nie zdajemy sobie nawet sprawy, iż są antysemickie.

Zresztą, gdzie te akcje, apele i poprawność polityczna? Czy w szkołach nauczany jest przedmiot pt. "nauczanie dla tolerancji"? Czy karze się za łamanie par. 257 kk*? Rzadko, prawda? Poprawność polityczna - tylko wobec jawnej antysemickiej mowy nienawiści - funkcjonuje od bardzo niedawna wyłącznie w Sejmie. I tylko dlatego, że politycy nauczyli się, że nagłośnienie takiej wypowiedzi przekreśla szansę na bycie europosłem.

"Pożydzić" to słowo...

- To jedno z tych słów, które konserwują schematy antysemickiego myślenia w kulturze. Powinniśmy na nie reagować protestem, niezgodą, próbą przekonania, że działa podobnie jak przekleństwo "k...wa", które nie jest obojętne dla sposobu myślenia o kobietach i stosunku do nich.

*Paragraf 257 Kodeksu karnego: Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zobacz także
 • Bożena Dykiel Bożena Dykiel: TVN pożydził na kalendarz. Rzecznik stacji: Ubolewamy...
 • "Pokłosie", reż. Władysław Pasikowski Prof. Engelking o "Pokłosiu": Ten film w pewnym sensie ma niewiele wspólnego z Żydami
Komentarze (483)
Dykiel mówi: TVN "pożydził". Dr Cała komentuje: To słowo działa podobnie jak "k..wa". Nie jest obojętne
Zaloguj się
 • annik

  Oceniono 743 razy 661

  A najbardziej oburzony niestosowną wypowiedzią koleżanki z firmy, był pan Bartosz Węglarczyk prekursor chamskich dowcipów o Ukrainkach.
  Ukraińskie roboty do sprzątania pamiętamy.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 458 razy 292

  Skoro slowo "pozydzic" to antysemityzm, proponuje usunac wszystkie karykatury Zyda z groszem, wszystkie dowcipi o zydach itd

  Zreszta chyba Zydzi za darmo takiej opinii nie maja? Chyba nie cyganie was? :)

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 317 razy 285

  Przypomina mi się cytat z Isaaka Bashevisa Singera: "Im głupszy Żyd tym bardziej wszędzie doszukuje się antysemityzmu".

 • misio1980

  Oceniono 376 razy 270

  Czy pejoratywne odniesienia do innych nacji też są "utrwalaniem schematów kulturowych" ? Mam na myśli takie sformułowania jak "francuski piesek", "udawać Greka", "makarony", "żabojady", "szwaby", "kitajce", "arabusy"? Czy używanie ich wg pani dr i redakcji GW jest równie karygodne i ilekroć pojawi się takie słowo w ustach znanej osoby, będą roztrząsać temat przez 3 dni, czy może jedyną nacją, która zasługuje na szczególne traktowanie w tej materii jest nacja izraelska? Zamiast wypisywać bzdety o tym jak to powinniśmy się wysławiać, skupilibyście się na meritum sprawy, czyli na fakcie, że TVN pożydził... o pardon, chciałem powiedzieć poskąpił grosza na kalendarz.

 • czynnik.rakotworczy

  Oceniono 299 razy 217

  oj, redachtorom nadepnięto na odcisk, będzie nagonka na aktorkę, a TVN w ramach przeprosin wyemituje w weekend "listę schindlera" (o dzielnym naziście ratującym naród wybrany przy zimnej obojętności Polaków), a kto wie może nawet nie "pożydzi" na "pokłosie".

 • tokontoniejestwolne

  Oceniono 228 razy 206

  Węglarczyk się do dziś nie może otrząsnąć.

 • mmaciekg

  Oceniono 59 razy 55

  'Jeżeli chcesz wiedzieć, kto naprawdę Tobą rządzi, zastanów się, kogo nie wolno Ci skrytykować'

  Voltaire

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje