Niemiecka minister oświaty straciła tytuł doktorski. Za plagiat

06.02.2013 06:29
Niemiecka minister oświaty Annette Schavan

Niemiecka minister oświaty Annette Schavan (Fot. Michael Sohn AP)

Uniwersytet w Duesseldorfie uznał rozprawę doktorską niemieckiej minister oświaty Annette Schavan za plagiat i odebrał jej tytuł naukowy. Polityczna kariera zaufanej współpracowniczki kanclerz Angeli Merkel stoi pod znakiem zapytania. Zapowiedziała odwołanie.
Rada wydziału filozofii unieważniła pisemną rozprawę doktorską i postanowiła odebrać jej tytuł naukowy - oświadczył wczoraj przewodniczący rady Bruna Bleckmann po trwającym niemal sześć godzin posiedzeniu. Rada doszła do wniosku, że pisząc doktorat Schavan "zamieściła systematycznie i świadomie w rożnych miejscach dysertacji myśli, które w rzeczywistości nie pochodziły od niej". Rada stwierdziła "świadomy zamiar wprowadzenia w błąd" - czytamy w uzasadnieniu decyzji. Za unieważnieniem doktoratu głosowało 12 członków rady wydziału, dwie osoby były przeciwnego zdania, jedna wstrzymała się od głosu.

Zaufana współpracowniczka Angeli Merkel

Schavan odrzuciła oskarżenia. W opublikowanym przez agencję dpa oświadczeniu zarzuciła radzie wydziału błędy proceduralne i postępowanie niezgodne z prawem. Działaczka rządzącej CDU, która przebywa obecnie w Afryce Południowej, ma miesiąc ma złożenie odwołania.

Partie opozycyjne - SPD i Zieloni wezwały Schavan do ustąpienia ze stanowiska. Sekretarz generalna SPD Andrea Nahles powiedziała, że minister oświaty utraciła wiarygodność.Natomiast koledzy partyjni bronią Schavan. Zastępca klubu parlamentarnego CDU Michael Kretschmer określił postępowanie uniwersytetu mianem farsy. Poparcie dla Schavan potwierdziła też organizacja CDU w Alb-Donau/Ulm, która nominowała ją w zeszłym tygodniu na kandydatkę w wyborach parlamentarnych 22 września. W obronie swojej minister w przeszłości wielokrotnie stawała kanclerz Merkel, zapewniając publicznie, że ma do niej pełne zaufanie.

Zarzuty wobec Schavan pojawiły się początkowo anonimowo w internecie pod koniec kwietnia ubiegłego roku. Schavan obroniła pracę doktorską, zatytułowaną "Osoba i sumienie" ("Person und Gewissen") w 1980 roku, uzyskując tytuł naukowy z pedagogiki na uniwersytecie w Duesseldorfie im. Heinricha Heinego.

Skandal z doktoratem Schavan jest drugim przypadkiem tego rodzaju w kierowanym przez partie chadeckie CDU/CSU rządzie w tej kadencji. W 2011 roku do dymisji podał się minister obrony Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) po ujawnieniu, że jego praca doktorska jest plagiatem.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • kstatek

  0

  Ja sprawdzam sobie plagiaty programem ze strony www.antyplagiat.net

 • vandalia

  Oceniono 2 razy 2

  Nie jest grzechem zamieszczenie cudzych myśli w dysertacji doktorskiej, ale trzeba podać ich autora.. W przeciwnym razie domniemanym autorem jest doktorant, niezgodnie z prawdą. Szacun dla niemieckiej machiny państwowości, że zajmowane stanowisko ministerialne plagiatorki nie przeszkodziło w ujawnieniu plagiatu. Ministrem oświaty na pewno może być też ktoś inny, a nauka niemiecka nie straciła na wiarygodności. Oby tak u nas ...

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  Sam tytuł jest ciekawy, ale nie jest merytorycznie wystarczalny dla pracy doktorskiej. Szkoda, że pracę unieważniono. Sam przeczytałbym. tego typu prace są dziś potrzebne. Doradza jest w błędzie "co do korzystania z cudzych myśli"! Ja w mojej pracy doktorskiej korzystam z tysięcy "cudzych" myśli. Ale albo wyciągam z nich wnioski sam, albo po prostu przypisuję je komu się należą odpowiednim cytatem. Co do pani Schavan, to bez przeczytania jej pracy nie mogę opiniować. Może to i uczciwa kobieta, oskarżona z racji politycznych! W dzisiejszym świecie nic mnie już nie dziwi.

 • 111doradca

  Oceniono 5 razy -1

  Taka jest cena informatyzacji " twórczości naukowej". Okaże się , ze wszyscy są naznaczeni piętnem plagiatu, bo korzystali z cudzych myśli. Jak nie z Mojżesza, który skopiował Melchizedeka to z Arystotelesa, Platona, Sokratesa,Euklidesa, Pitagorasa, Archimedesa, Hezjoda, Demokryta,Heraklita, Hammurabiego, by wyliczyć tylko tuzin tych starszych, którzy nie zgłosili patentów.
  Z nauką jak z dowcipami. Pierwsze dziesięć wymyślili Sumerowie , a reszta to plagiaty dostosowane każdorazowo do współczesnych warunków, norm obyczajowych, językowych, kabaretowych i innych. Czy mamy za to odebrać tytuły wszystkim satyrykom obśmiewającym odwieczne i te same cechy ludzi za pomocą tych samych 23 liter alfabetu???

 • laksmana

  Oceniono 1 raz 1

  Czy jedyną karą za plagiat jest utrata tytułu naukowego? To tak, jakby karą za kradzież samochodu była utrata skradzionego samochodu.

 • fajny_zajety

  Oceniono 5 razy 3

  Jeszcze kilka lat temu mówiło się ,że kobiety wprowadzą nowy standart w polityce. Jak obserwuje się jak zachowują się kobiety polityczki, takie jak pani powyżej , kopacz, gwiazdy pis, czy inne mam spore wątpliwości czy różnią się czymkolwiek od mężczyzn.

 • stefan261261

  Oceniono 5 razy 1

  jest to niebywaly skandal, cale te zekome obwinianie schavan jest niebywala hec-kampania na ta ministerin. uni-duesseldorf jest juz tak skazone lewactwem ze 80% studentow to obcokrajowcy gdyz normalny niemiec juz tam nie studiuje. dzisiaj na antenie d-well pewien pan z rady etyki przyznal oficjalnie ze gdyby ministerin miala inna partyjna ksiazeczke to tytulu by nie stracila. i co tu wiecej dodac.
  pani minister zacytowala w swojej pracy w szesciu miejscach kogos innego, ale nie byl to cytat 1 do 1 tylko zmieniony i odpowiednio skomentowany, komisja wyrazila sie ze z kontekstu mozna wnioskowac itd. co za bzdury jezeli pisze ze ziemia jest okragla to nie musze podac kto to odkryl!!!!

 • historia37

  Oceniono 1 raz 1

  Nihil novi sub solem. Byłoby ciekawiej, gdyby rada wydziału pozbawiła ją niesłusznie tytułu naukowego wskutek zmowy prominentnych jej członków. Tak się zdarzyło na UŁ, ale jeszcze w minionym tysiącleciu.

 • nwowatch

  Oceniono 2 razy 2

  Wartościowe prace na urzędnicze zaliczenie (doktoraty, magisterki) można policzyć na palcach jednej ręki pijanego drwala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje