Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów

05.02.2013 20:29
Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów

Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów (Fot. LUKE MACGREGOR Reuters)

Brytyjski parlament przegłosował ustawę umożliwiającą zawieranie w tym kraju związków małżeńskich przez osoby tej samej płci. Proponowana przez konserwatystę Davida Camerona zmiana została zaakceptowana przez większość parlamentarzystów.
Wielka Brytania jest jednym z 14 państw UE, w których formalnie można rejestrować związki tej samej płci. Pary homoseksualne mogą zawierać cywilne związki partnerskie już od ośmiu lat. Partnerzy mają te same prawa cywilne co małżonkowie heteroseksualni, np. do dziedziczenia, adopcji dzieci.

Do tej pory jednak tego typu związki nie mogły być nazywane małżeństwami. Dziś to się zmienia. Brytyjski parlament przegłosował ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualistów, choć podczas wcześniejszej debaty nie obyło się bez ostrych słów. Ustawa pozwoli osobom tej samej płci na formalizowanie związku zarówno podczas uroczystości świeckiej, jak i religijnej.

Głosowanie podzieliło brytyjskich konserwatystów. Mimo że projekt ustawy był wyraźnie forsowany przez Davida Camerona, ponad połowa parlamentarzystów Partii Konserwatywnej zagłosowała przeciwko zmianom.

Cameron: To istotny krok naprzód

Premier Wielkiej Brytanii określił decyzję polityków "istotnym krokiem naprzód, który wzmocni społeczeństwo" - pisze portal BBC.co.uk. - Naprawdę wierzę, że będziemy patrzeć wstecz na ten dzień, jako kamień milowy na drodze do równości w Wielkiej Brytanii - powiedział z kolei wicepremier Nick Clegg.

Zobacz także
Komentarze (272)
Zaloguj się
 • sniezka55

  Oceniono 1 raz -1

  Jedno wiem , że to na pewno ŚMIERDZĄCA SPRAWA

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz -1

  Och, na Czerskiej pewnie euforia i zbiorowa masturbacja. Blumsztajn właśnie tańczy walca z Oberpedałem Biedroniem.

 • balrog008

  0

  To nie żadni konserwatyści, tylko przebrana za nich lewica.
  Zresztą w całej Europie nie rządzi prawica. A rządy nazywane przez media prawicowymi bądź centroprawicowymi są w najlepszym razie umiarkowaną lewicą.

 • jedyny_twardziel

  Oceniono 2 razy 2

  To, że się w tej kwestii
  Też tak w Anglii dzieje,
  Oznacza, że Władza
  Wszędzie idiocieje.

 • heterofob2

  0

  Zwróćcie uwagę, że homomałżeństwo to nie pierwszy krok do homoadopcji, tylko odwrotnie: pary gejów i pary lesbijek mogły adoptować w UK od dziesięciu lat, a małżeństwo przyznano im dopiero teraz.

  Polecam film o instytucji "zarejestrowany związek partnerski" na Węgrzech jest to odpowiednik małżeństwa zarezerwowany dla gejów i lesbijek, dający z trzema wyjątkami (wspólna adopcja, zmiana nazwiska, określenie "małżeństwo") wszystkie te same prawa i obowiązki, co małżeństwo:
  www.youtube.com/watch?v=7zlFIzH2ZTQ
  www.youtube.com/watch?v=0Hoa9tmbfOo

 • prinsik

  0

  Posel Godson po przeczytaniu newsu o tym zrobil sie bialy jak mleko.

 • krzysztof_ptk

  0

  Słyszał ktoś o rozwodach związków partnerskich? Wtedy działa normalne prawo rozwodowe.
  Oznacza to, że jeden partner musi wspierać finansowo drugiego. Oznacza to, że płaci dla drugiego alimenty i co w EU stało się normalnością dzieli się też swoją przyszłą rentą.
  No związki partnerskie, to nie tylko trzymanie sobie rąk!!!!!!

 • vikaromaniuta

  Oceniono 4 razy 0

  Czyżby Anglia była krajem zboków ?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 2 razy 0

  To nie zastopuje kryzysu i konsekwencji z nim związanych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje