Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów

Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów

Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów (Fot. LUKE MACGREGOR Reuters)

Brytyjski parlament przegłosował ustawę umożliwiającą zawieranie w tym kraju związków małżeńskich przez osoby tej samej płci. Proponowana przez konserwatystę Davida Camerona zmiana została zaakceptowana przez większość parlamentarzystów.
Wielka Brytania jest jednym z 14 państw UE, w których formalnie można rejestrować związki tej samej płci. Pary homoseksualne mogą zawierać cywilne związki partnerskie już od ośmiu lat. Partnerzy mają te same prawa cywilne co małżonkowie heteroseksualni, np. do dziedziczenia, adopcji dzieci.

Do tej pory jednak tego typu związki nie mogły być nazywane małżeństwami. Dziś to się zmienia. Brytyjski parlament przegłosował ustawę legalizującą małżeństwa homoseksualistów, choć podczas wcześniejszej debaty nie obyło się bez ostrych słów. Ustawa pozwoli osobom tej samej płci na formalizowanie związku zarówno podczas uroczystości świeckiej, jak i religijnej.

Głosowanie podzieliło brytyjskich konserwatystów. Mimo że projekt ustawy był wyraźnie forsowany przez Davida Camerona, ponad połowa parlamentarzystów Partii Konserwatywnej zagłosowała przeciwko zmianom.

Cameron: To istotny krok naprzód

Premier Wielkiej Brytanii określił decyzję polityków "istotnym krokiem naprzód, który wzmocni społeczeństwo" - pisze portal BBC.co.uk. - Naprawdę wierzę, że będziemy patrzeć wstecz na ten dzień, jako kamień milowy na drodze do równości w Wielkiej Brytanii - powiedział z kolei wicepremier Nick Clegg.

Zobacz także
 • Tony i Barrie - para homoseksualistów przed brytyjskim parlamentem Nie "jałowe i szkodliwe", ale merytoryczna dyskusja. O związkach jednej płci w W. Brytanii
 • Profil protestu "Wstyd w Sejmie" - demonstracja poparcia związków partnerskich
 • Artur Górski Dziesięć cytatów o homoseksualizmie, które podzieliły Sejm na pół [ZWIĄZKI PARTNERSKIE]
Komentarze (272)
Wielka Brytania zgadza się na małżeństwa homoseksualistów
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 291 razy 117

  Dlaczego Polacy muszą do wszystkiego dorastać jako ostatni. Odziani w kiecki faceci głoszą moralność opartą na wierzeniach nomadów sprzed tysięcy lat i nawet znajdują u nas poparcie...

 • mat.31

  Oceniono 322 razy 108

  Polscy kołtuni też kiedyś będą musieli to przełknąć. Nie ma innej możliwości. Takie prawo jest już w ogromnej wiekszości krajów UE.

 • alexsosna

  Oceniono 211 razy 83

  Brytyjczycy to jeden z najbardziej postepowych narodow swiata, prawie wszystkie wynalazki od maszyny parowej do internetu pochodza z Wielkiej Brytanii. Poziom jaki reprezentuja polscy poslowie to poziom zacofanych jaskiniowcow, nie ma porownania z anglikami

 • makuzy

  Oceniono 143 razy 67

  To nie możliwe. Polska, nowoczesny kraj, mesjasz Europy i znaleźliśmy się w tyle za UK... kiedy do tego doszło ? Przecież my zawsze w awangardzie.

 • kongreszydowski

  Oceniono 102 razy 66

  Kaczynski napisal do Camerona i zalatwil sprawe.

 • szats69

  Oceniono 77 razy 39

  Kiedyś ludzie będą tak samo się oburzać na brak praw dla homo, jak kiedyś na brak praw wyborczych dla kobiet albo niewolnictwo. niestety dzisiejsi kołtuni tego nie rozumieją i bronią złego status quo zasłaniając się - a jakże - religią. Religia kiedyś też broniła niewolnictwa i poniżała kobiety (z resztą nadal poniża).

 • pismaki_klamia

  Oceniono 150 razy 34

  Monarchia brytyjska to organizacja zbrodnicza, ale tutaj pokazali jednak wyższość cywilizacyjną nad Polską.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje