Prezydium Klubu PO przeciwko odwołaniu Nowickiej. Grodzka bez szans na fotel wicemarszałka?

05.02.2013 19:31
Wanda Nowicka i Anna Grodzka

Wanda Nowicka i Anna Grodzka (Fot. AG)

Prezydium Klubu Parlamentarnego PO zdecydowało, że zagłosuje przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Z sejmowej arytmetyki wynika, że Anna Grodzka nie ma szans na fotel wicemarszałka Sejmu.
- Władze klubu PO uznały, że nie ma żadnych powodów, aby odwołać Wandę Nowicką (RP) ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - poinformowała wiceszefowa klubu Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska. Wcześniej władze klubu spotkały się z premierem Donaldem Tuskiem. Dopytywana, czy w głosowaniu nad odwołaniem Nowickiej w klubie PO będzie obowiązywać dyscyplina, Kidawa-Błońska odparła: - Z wyjątkiem głosowań dotyczącymi światopoglądu posłowie głosują zgodnie z rekomendacją przyjętą na klubie.

Głosy posłów PO decydujące

Głosy 206 posłów PO miały zdecydować, czy Wanda Nowicka straci w piątek funkcję wicemarszałka Sejmu. Decyzję w tej sprawie podjęły wieczorem władze PO. Przeciwko odwołaniu Nowickiej opowiadają się PSL i SLD, "za" mają zamiar głosować PiS i Solidarna Polska.

Jednomyślności w sprawie wniosku Ruchu Palikota o odwołanie Nowickiej nie ma w samym klubie RP - przeciwko mają zamiar głosować: Robert Biedroń i Anna Grodzka - kandydatka na nową wicemarszałek. Ruch wycofał poparcie dla swej dotychczasowej reprezentantki w Prezydium Sejmu po tym, jak Nowicka - wraz z całym Prezydium - przyjęła nagrodę za 2012 rok.

Brak poparcia za nagrodę

W ubiegłym tygodniu klub RP wycofał poparcie dla Nowickiej. Decyzja ta to pokłosie przyjęcia przez nią nagrody za 2012 rok; nagrody otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu, wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie ich na cele społeczne. Posłowie Ruchu zdecydowali, że nową kandydatką na wicemarszałka Sejmu będzie posłanka Anna Grodzka (RP). W wydanym oświadczeniu Nowicka poinformowała, że w związku z wnioskiem o jej odwołanie podda się "wszystkim przewidzianym przez przepisy prawa procedurom".

Także SLD zagłosuje przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Zapowiedział to wczoraj szef SLD Leszek Miller. Według niego wniosek o pozbawienie Nowickiej tej funkcji to "happening" Janusza Palikota.

Zobacz także
Komentarze (213)
Prezydium Klubu PO przeciwko odwołaniu Nowickiej. Grodzka bez szans na fotel wicemarszałka?
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 138 razy 114

  Sejm -sejmem,ale co z Senatem?.Tam też kolesie przydzielili sobie przecież nagrody i to większe.Na marginesie-po ch... nam Senat?.

 • life.form

  Oceniono 93 razy 67

  I jak zwykle wszystko się rozbija o kasę. Jak PO mogłoby głosować za odwołaniem Nowickiej bez odwoływania Kopacz? Już tu funki na zapas piszą, że "premia miesięczna 3333,33 zł to nic takiego". Zależy dla kogo, a po drugie, to nie była premia tylko nagroda. Czyli coś super hiper ekstra, co może być OBOK premii. Faktycznie, im się ta nagroda należała. Przy takich wspaniałych wynikach gospodarczych Polski... A jak ich duszyczki niewinne cierpiały, gdy obcinali w budżecie te obiady dla dzieci ubogich z powodu braku gotówki. No jakże, za takie cierpienie i katusze należała im się nagroda specjalna jako rekompensata.

 • klan_fan

  Oceniono 98 razy 54

  I znowu ogony POd siebie. Powiedzcie prawdę. Nie chcecie odwołania Nowickiej czy powołania Grodzkiej ?

 • docsnugg

  Oceniono 167 razy 49

  A co z Panią Grodzką !? Czyżby PO bało się ponownego testu na tolerancję !?

  Wstyd.

 • vidi12

  Oceniono 43 razy 33

  Donald im nakazał : NIE DOPUŚCIĆ DO GŁOSOWANIA NAD WYBOREM GRODZKIEJ NA WICEMARSZAŁKA BO ZNOWU WYJDZIE KIM JESTEŚMY ! :)))))))

 • malutkipistolecik

  Oceniono 87 razy 27

  Żegnaj Platformo, zawsze dziewico. Witajcie Palikociarze. Amen

 • niktwazny126

  Oceniono 47 razy 21

  Więc jednak PO też przeciętnie tolerancyjne chyba. Jakieś naciski ze strony sił najmocniejszych podejrzewam.

 • alzg

  Oceniono 43 razy 19

  Wiadomo było, że PO nie ma zasad i boi się uczciwego człowieka, który by Kopaczowej patrzył na ręce.
  Jak w Polsce ma się coś zmienić, gdy gest symboliczny Palikota, wszyscy chcą powstrzymać. W polityce właśnie chodzi również o zasady, by coś zmienić w świadomości polityków, nauczyć ich odpowiedzialności i uczciwości. Palikot próbuje wykonując symboliczny gest odwołania Nowickiej, ale wszyscy przeciwko niemu, niech dalej tak będzie, przytulanie nagród, cóż takiego się stało, marne 50 tys. Ho Ho.

 • e-komentarz

  Oceniono 85 razy 15

  Oprócz Palikota nikt nie rozumie za co miałaby wylecieć Nowicka.
  Bo przecież nie za premię miesięczną 3333,33 złotego.
  I z tego powodu lepiej byłoby gdyby została na stanowisku.
  Zwłaszcza że dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje