Prezydium Klubu PO przeciwko odwołaniu Nowickiej. Grodzka bez szans na fotel wicemarszałka?

05.02.2013 19:31
Wanda Nowicka i Anna Grodzka

Wanda Nowicka i Anna Grodzka (Fot. AG)

Prezydium Klubu Parlamentarnego PO zdecydowało, że zagłosuje przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Z sejmowej arytmetyki wynika, że Anna Grodzka nie ma szans na fotel wicemarszałka Sejmu.
- Władze klubu PO uznały, że nie ma żadnych powodów, aby odwołać Wandę Nowicką (RP) ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - poinformowała wiceszefowa klubu Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska. Wcześniej władze klubu spotkały się z premierem Donaldem Tuskiem. Dopytywana, czy w głosowaniu nad odwołaniem Nowickiej w klubie PO będzie obowiązywać dyscyplina, Kidawa-Błońska odparła: - Z wyjątkiem głosowań dotyczącymi światopoglądu posłowie głosują zgodnie z rekomendacją przyjętą na klubie.

Głosy posłów PO decydujące

Głosy 206 posłów PO miały zdecydować, czy Wanda Nowicka straci w piątek funkcję wicemarszałka Sejmu. Decyzję w tej sprawie podjęły wieczorem władze PO. Przeciwko odwołaniu Nowickiej opowiadają się PSL i SLD, "za" mają zamiar głosować PiS i Solidarna Polska.

Jednomyślności w sprawie wniosku Ruchu Palikota o odwołanie Nowickiej nie ma w samym klubie RP - przeciwko mają zamiar głosować: Robert Biedroń i Anna Grodzka - kandydatka na nową wicemarszałek. Ruch wycofał poparcie dla swej dotychczasowej reprezentantki w Prezydium Sejmu po tym, jak Nowicka - wraz z całym Prezydium - przyjęła nagrodę za 2012 rok.

Brak poparcia za nagrodę

W ubiegłym tygodniu klub RP wycofał poparcie dla Nowickiej. Decyzja ta to pokłosie przyjęcia przez nią nagrody za 2012 rok; nagrody otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu, wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie ich na cele społeczne. Posłowie Ruchu zdecydowali, że nową kandydatką na wicemarszałka Sejmu będzie posłanka Anna Grodzka (RP). W wydanym oświadczeniu Nowicka poinformowała, że w związku z wnioskiem o jej odwołanie podda się "wszystkim przewidzianym przez przepisy prawa procedurom".

Także SLD zagłosuje przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Zapowiedział to wczoraj szef SLD Leszek Miller. Według niego wniosek o pozbawienie Nowickiej tej funkcji to "happening" Janusza Palikota.

Zobacz także
Komentarze (213)
Zaloguj się
 • liczdo10

  0

  Ojej!
  Jakie to ważne i straszne!

 • ej_ski

  0

  Hipokryzja wszelkiej maści partii funkcjonujących w przestrzeni politycznej w Polsce znalazła miecz na przecięcie węzła gordyjskiego. Eureka ! ! !

 • dinozaur47

  0

  Obciach !! Ciemnogród !!! Nietolerancja !!!

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 2 razy 0

  Podobno Anka ma propozycje do reklamy od Gillette?

 • lechujarek_wolski

  0

  Majkel Dżekson od urodzenia czuł się Biały i pod koniec życia nawet kształt nosa mu się zmienił - wiara czyni cuda :)

 • reali-sta1

  Oceniono 3 razy -1

  "Grodzka bez szans na fotel..." - prawidłowo, tak ma być.

 • leon.bzykacz

  Oceniono 3 razy -1

  Grodska non pasaran!

 • vandalia

  Oceniono 3 razy 1

  Ta decyzja to koniec PO. Co to znaczy, że "nie widzi powodów do odwołania Nowickiej" - jeśli klub Ruchu Palikota formalnie odebrał jej upoważnienie do reprezentowania klubu? Jeśli Nowicka pozostanie wicemarszałkiem, to kogo będzie reprezentować? Tylko samą siebie, a jednocześnie klub RO pozostanie bez reprezentacji. To sprzeczne i z regulaminem Sejmu i z utartym obyczajem! PO nie ma prawa oceniać czy są, czy nie ma powodów do odwołania Nowickiej, i czym się kierował Palikot. Przestraszyła się PO, że Palikot z Grodzką za wysoko wyrosną w popularności? PO powinno wspierać RP w walce z polskim kołtunem, tego oczekiwałam głosując na PO. No ale jeśli PO ustawia się na pozycji "dowalić Palikotowi" to ja dziękuję, i glosować będę na Palikota, a nie na kołtuniejącą PO. I chyba nie ja jedna.

 • carpediem87

  Oceniono 3 razy 3

  Partia Obłudy [PO] to zakłamane gó......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje