Projekt ustawy o "wspólnym pożyciu". Kontrpropozycja posła Żalka

05.02.2013 18:41
Poseł Jacek Żalek

Poseł Jacek Żalek (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja)

Dostęp do informacji o stanie zdrowia, prawo pochówku, dziedziczenia oraz prawo do odmowy składania zeznań - m.in. takie uprawnienia nadaje osobom (zarówno różnej, jak i tej samej płci) pozostającym we wspólnym pożyciu projekt ustawy autorstwa Jacka Żalka (PO), do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.
Projekt definiuje "wspólne pożycie" jako "trwałe utrzymywanie pomiędzy dwoma osobami, które nie są związane węzłem małżeńskim, więzi fizycznych, emocjonalnych i gospodarczych".

Projekt jest kontrpropozycją dla projektu Artura Dunina (PO) oraz dla projektów popieranych przez Ruch Palikota i SLD. Dziś jeszcze o związkach partnerskich ma rozmawiać klub parlamentarny PO. Na poprzednim posiedzeniu Sejm odrzucił - m.in. głosami części posłów PO - zarówno projekt Dunina, jak i projekty RP i SLD.

Autor projektu ustawy o wspólnym pożyciu, poseł Jacek Żalek z konserwatywnego skrzydła PO, powiedział, że projekt może jeszcze ulec pewnym modyfikacjom, a poprawki ma zaproponować m.in. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Gowin jeszcze w ubiegłym tygodniu powiedział, że z klubu PO wyjdą dwa projekty dotyczące związków nieformalnych. Podkreślił, że można doprecyzować obowiązujące przepisy bez "instytucjonalizowania związków partnerskich".

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • unikaczreklam

  Oceniono 2 razy 2

  Ostatnią grupą, która jeszcze nie wyartykułowała swoich żywotnych potrzeb i nie domaga się jeszcze odpowiednich regulacji prawnych są tzw. single. Ich liczba jednak rośnie i nie zdziwiłbym się, gdyby wreszcie się wkurzyli i zażądali np. zmniejszenia podatku od spadków dla wskazanych przez siebie osób, tak samo informacji o stanie swojego zdrowia bez ceregieli notarialnych itp. W końcu to też pełnoprawni obywatele i płacący podatki.

 • hen-live

  0

  W tym ich nowym projekcie powinni jeszcze okreslic pozycje pozycia.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  Stary kawał:
  XIX wiek, teatr w dużym mieście. Śmietanka ogląda balet. Szacowny kupiec szepcze do ucha małżonki:
  - Ta pierwsza od lewej to kochanka biskupa. Druga to kochanka prezesa izby. Trzecia to kochanka komendanta policji. Czwarta to kochanka sędziego. Piąta to kochanka najlepszego lekarza. Szósta to kochanka prokuratora. Siódma to kochanka bankiera. Ósma to kochanka pułkownika.
  Żona przerywa:
  - A która twoja? Gadaj stary świntuchu!
  Mąż zawstydzonym głosem:
  - No, ta trzecia od prawej...
  Żona wybucha zachwytem:
  - Och, misiu! NASZA jest najładniejsza!

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Tylko patrzeć, a w Internecie pojawi się gotowiec "Umowy o jednorazowy nieodpłatny kontakt seksualny".

 • squadack

  Oceniono 2 razy -2

  I znowu zaglądanie pod kołdrę - usunąć "więź fizyczną" - do diabła! - skończą się problemy.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy człowiek ma prawo decydować kogo obdarza zaufaniem. W związku małżeńskim taką osobą jest współmałżonek, w związku homoseksualnym partner - ale co z ludźmi samotnymi? Czy nie powinno istnieć rozwiązanie prawne pozwalające nam wyznaczyć "osobę najbliższą", a nie "partnera". Osoba taka mogłaby mieć informacje o naszym zdrowiu, mogłaby załatwiać za nas sprawy urzędowe, a po na przykład 5 latach nabywać praw do dziedziczenia bez podatku.

  Przecież nie zawsze najbliższa osoba to ktoś kogo się dyma, a przy takiej nazwie PiS jest już przeciwko bo się prezesowi "pożycie" przykro kojarzy...

 • greeneyes2010

  Oceniono 4 razy 0

  Jakie nazwisko taki projekt..... Czy tzw. wspólne prowadzenie gospodarstwa różni się w przypadku " wspólnego pożycia" i związku partnerskiego? Zdaje się, że nie .
  Po raz kolejny pierniczenie głupot i kłótnie o nazewnictwo . Może do Sejmu trzeba z ulicznej łapanki ludzi uzbierać.... więcej w głowach rozumu mają niż te pasożyty zasiadające w ławach sejmowych po kilka kadencji.

 • razb1947

  Oceniono 2 razy 0

  PO i PIS nigdy nie zalegalizują te związki partnerskie jedynie mogą im wydać żółte papiery i wysłać do zakładów psychiatrycznych

 • maniakon

  Oceniono 3 razy -1

  czyli co wypieprzylismy tyle kasy na naszych pracownikow w parlamencie trzy projekty poszly za sprawa zalaka do kosza a terza nagle znowu za nasze pieniadze mamy czwarty projekt fundamentalnie zbierzny z trzema odrzuconymi - dla mnie wspolne pozycie to blizej do slowa malzenstwo niz zwiazek partnerski wiec ty sie zalek jeszcze zastanow?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje