Projekt ustawy o "wspólnym pożyciu". Kontrpropozycja posła Żalka

05.02.2013 18:41
Poseł Jacek Żalek

Poseł Jacek Żalek (Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja)

Dostęp do informacji o stanie zdrowia, prawo pochówku, dziedziczenia oraz prawo do odmowy składania zeznań - m.in. takie uprawnienia nadaje osobom (zarówno różnej, jak i tej samej płci) pozostającym we wspólnym pożyciu projekt ustawy autorstwa Jacka Żalka (PO), do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.
Projekt definiuje "wspólne pożycie" jako "trwałe utrzymywanie pomiędzy dwoma osobami, które nie są związane węzłem małżeńskim, więzi fizycznych, emocjonalnych i gospodarczych".

Projekt jest kontrpropozycją dla projektu Artura Dunina (PO) oraz dla projektów popieranych przez Ruch Palikota i SLD. Dziś jeszcze o związkach partnerskich ma rozmawiać klub parlamentarny PO. Na poprzednim posiedzeniu Sejm odrzucił - m.in. głosami części posłów PO - zarówno projekt Dunina, jak i projekty RP i SLD.

Autor projektu ustawy o wspólnym pożyciu, poseł Jacek Żalek z konserwatywnego skrzydła PO, powiedział, że projekt może jeszcze ulec pewnym modyfikacjom, a poprawki ma zaproponować m.in. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Gowin jeszcze w ubiegłym tygodniu powiedział, że z klubu PO wyjdą dwa projekty dotyczące związków nieformalnych. Podkreślił, że można doprecyzować obowiązujące przepisy bez "instytucjonalizowania związków partnerskich".

Zobacz także
Komentarze (57)
Projekt ustawy o "wspólnym pożyciu". Kontrpropozycja posła Żalka
Zaloguj się
 • ryslew2061

  Oceniono 69 razy 53

  Zanim jeszcze Żalek, może i cała PO się skompromituje: pożycie to życie wspólne, a więc "wspólne pożycie" to pleonazm, związek wyrazowy dublujący treść. Tak samo zresztą jak żandarmeria wojskowa. Bo słowo "żandarmeria" oznacza policję wojskową.

 • niktwazny126

  Oceniono 27 razy 21

  "Dostęp do informacji o stanie zdrowia, prawo pochówku, dziedziczenia oraz prawo do odmowy składania zeznań..." to już byłby znaczący krok. A co na to najbardziej zainteresowani i najbardziej przeciwni?

 • monika.libra36

  Oceniono 27 razy 17

  Bywają myśli tak głębokie, że pogrążają autora:))

 • amethystos1966

  Oceniono 40 razy 16

  Jak kompromis panie Zalek to kompromis, to trzeba teraz dodac rowniez WSPOLNE ROZLICZANIE PODATKU za zwiazki partnerskie.

 • miroo

  Oceniono 43 razy 13

  Żal mi Żalka i innych katolicko-prawicowych p_osłów...

 • rafix135

  Oceniono 13 razy 11

  Niektórzy posłowie nie są nawet od dłuższego czasu w związku partnerskim ze swoimi mózgami. Takie osobne pożycie: buzia swoje, mózg na wczasach. A na to nie ma ustawy.

 • bazinga

  Oceniono 6 razy 6

  skoro "wspólne pożycie" nie będzie zinstytucjonalizowane - to czym będzie? I czy pożycie może być rozdzielne?:)
  ---------------
  bazinga.blox.pl

 • hare-hare

  Oceniono 20 razy 6

  a te wspolne pozycie to ilu osób?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje