Bułgaria: To Hezbollah odpowiada za zamach w Burgas. Izrael: "Uznać ich za terrorystów"

05.02.2013 17:12
Za zeszłorocznym zamachem na lotnisku w Burgas stał Hezbollah - twierdzi bułgarskie MSW. Zginęło wówczas sześć osób (w tym izraelscy turyści), a ponad 30 zostało rannych. Premier Izraela Beniamin Netanjahu żąda, by UE uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną. Wtóruje mu Biały Dom.
Po posiedzeniu konsultacyjnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Bułgarii wicepremier i szef MSW Cwetan Cwetanow poinformował, że zamach zorganizowały i przeprowadziły trzy osoby.

- Ustalono tożsamość dwóch, w tym zamachowca samobójcy - mówił. Śledztwo wykazało, że wszyscy trzej zamachowcy przebywali w kraju, posługując się sfałszowanymi prawami jazdy, wyprodukowanymi w Libanie. Dwóch zamachowców, których tożsamość ustalono, przedostało się do Europy z prawdziwymi paszportami - australijskim i kanadyjskim. Wiadomo, że od 2006 r. do 2010 r. mieszkali w Libanie.

- Mamy podstawy do przypuszczeń, że dwóch zamachowców było finansowanych przez szyickie ugrupowanie libańskie Hezbollah i związanych z tą organizacją - oświadczył Cwetanow. Dodał, że śledztwo trwa.

"Trzeba wyciągnąć wnioski, co do natury Hezbollahu"

- To potwierdzenie tego, co już od dawna wiedzieliśmy - stwierdził premier Izraela Beniamin Netanjahu. - Tego, że Hezbollah i jego patron Iran toczą kampanię globalnego terroryzmu nie bacząc na granice i kontynenty - dodał. Jego zdaniem Unia Europejska powinna "wyciągnąć z tej sprawy odpowiednie wnioski".

- To był atak na europejskiej ziemi, na członka UE. Mamy nadzieję, że Europejczycy wyciągną wnioski co do prawdziwej natury Hezbollahu - powiedział Netanjahu.

Biały Dom: Hezbollah to realne zagrożenie dla całego świata

Główny doradca prezydenta USA Baracka Obamy ds. terroryzmu, nominowany na szefa CIA John Brennan wezwał kraje europejskie i innych międzynarodowych partnerów do podjęcia "kroków prewencyjnych" w celu ujawnienia infrastruktury Hezbollahu i jego sieci operacyjnych oraz finansowych.

Podkreślił, że dochodzenie Bułgarii demaskuje to, czym jest Hezbollah - "ugrupowaniem terrorystycznym zamierzającym atakować niewinnych mężczyzn, kobiety i dzieci". Brennan ocenił, że organizacja stanowi "realne i rosnące zagrożenie nie tylko dla Europy, ale też reszty świata". Zapewnił władze w Sofii o pomocy USA w "osądzeniu sprawców tego haniebnego ataku".

UE: Trzeba poważnie ocenić konsekwencje

Rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczył, że konsekwencje bułgarskiego postępowania należy "ocenić poważnie", bo dotyczą one ataku terrorystycznego przeprowadzonego na terytorium unijnym, w którym zginęło i rannych zostało wielu cywilów.

Poinformował, że Ashton chce przeprowadzenia na forum UE "refleksji" nad wynikami dochodzenia i dyskusji nad reakcją dwudziestu siedmiu państw Unii i potępia wszelkie akty terrorystyczne, gdziekolwiek mają one miejsce. Przypomina, że państwa członkowskie Unii zobowiązały się do walki z terroryzmem i z tymi, którzy za nim stoją.

Zobacz także
Komentarze (115)
Bułgaria: To Hezbollah odpowiada za zamach w Burgas. Izrael: "Uznać ich za terrorystów"
Zaloguj się
 • druit

  Oceniono 86 razy 40

  proponuje jednak uznac izrael za panstwo dokonujace zbrodni przeciw ludzkosci, na rowni tych jakich dokonywano w trzeciej rzeszy. oczywiscie nikt nie pali nikogo w krematoriach lecz caly ten rejon jest jednym wielkim obozem koncentracyjnym gdzie zwyczajnie na dziennych zasadach wynizszcza sie palestynczykow. czy kogos dziwi, ze sie bronia na rozne sposoby? mnie nie. kto blokuje rozmowy pokojowe? kto zabija przywodcow innego panstwa co jest zakazane konwencjami? kto zagarnia ujecia wody co jest bezposrednim lamaniem praw? takich naruszen mozna wymieniac i wymieniac. jednak nikt nic z tym nie robi! pora aby swiat uznal wolna Palestyne za panstwo i nakazal sie odfurkac izraelowi od nich raz na zawsze.

 • dzikowy

  Oceniono 74 razy 38

  Wysadzanie zdalnie detonowanymi (z dronów) bombami domów cywilów na Zachodnim Brzegu terroryzmem nie jest. Armię Izraelską uznać za organizację terrorystyczną, a państwo za zbrodnicze.

 • folwark_polski

  Oceniono 78 razy 38

  co za to dostanie Bułgaria? kilka dolców bezzwrotnej zapomogi?

 • doni72

  Oceniono 54 razy 34

  Nastepny artykul z bajki "tysiaca i jednej nocy".Polityka nr1((2889) Roman Frister "Beniamin Netanjahu to zaprzeczenie wspolczesnego polityka-malo mowi,duzo robi.Dlatego bez watpienia jest dzis najpotezniejszym czlowiekiem na Bliskim Wschodzie.To on w najblizszej pprzyszlosci zadecyduje o wojnie lub pokoju w regionie." Oczywiscie ten typ malo mowi on zada,on nie negocjuje on sie domaga,jak pisze dzisiejsza gazeta.Panstwo ktore regularnie nie stosuje sie do rezolucji ONZ,czyli lamie prawo miedzynarodowe notorycznie smie stawiac zadania zachodniemu swiatu.Wiadomym bylo ze gdy Netanjahu obejmie ster wladzy,nawet zawrl sojusz z liderem skrajnie prawicowego i ksenofobicznego ugrupowania Nasz Dom Izrael,nic dobrego z tego nie wyniknie.Na koniec mala dygresja,wyobrazmy sobie np.gdyby PiS zawarl sojusz przed wyborami z ONR,jakie bylyby reakcje poprawnych politycznie mediow,ciekawe czyz nie.

 • zenblue1

  Oceniono 62 razy 34

  Izrael już chyba nie chce bombardować Syrii-teraz chce bombardować Bułgarię

 • chris666_1

  Oceniono 54 razy 34

  A co ze Szwedem - zidentyfikowanym na zdjęciach jako zamachowiec (siedział w Guantanamo, został wypuszczony za poręczeniem rządu Szwecji) w kilka dni po zamachu? Może Gazeta przedstawi dowody, że to nie on i że żyje? Jakoś ten wątek został całkowicie wyciszony. Poproszę o wywiad z gościem, bo zapewnienia SAPO, że gościu żyje jakoś mnie nie przekonują.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 70 razy 34

  Hezbollah zaatakował USS Liberty ?
  Agenci Hezbollahu dostali dyplomy uznania od prezydenta Izraela Mosze Kacawa za podłożenie bomb w bibliotece amerykańskiej agencji informacyjnej w Aleksandrii i Kairze ?

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 78 razy 30

  . Dwóch zamachowców, których tożsamość ustalono, przedostało się do Europy z prawdziwymi paszportami - australijskim i kanadyjskim
  Czyli bojkotowac Australie i Kanade?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje