Bułgaria: To Hezbollah odpowiada za zamach w Burgas. Izrael: "Uznać ich za terrorystów"

05.02.2013 17:12
Za zeszłorocznym zamachem na lotnisku w Burgas stał Hezbollah - twierdzi bułgarskie MSW. Zginęło wówczas sześć osób (w tym izraelscy turyści), a ponad 30 zostało rannych. Premier Izraela Beniamin Netanjahu żąda, by UE uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną. Wtóruje mu Biały Dom.
Po posiedzeniu konsultacyjnej Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Bułgarii wicepremier i szef MSW Cwetan Cwetanow poinformował, że zamach zorganizowały i przeprowadziły trzy osoby.

- Ustalono tożsamość dwóch, w tym zamachowca samobójcy - mówił. Śledztwo wykazało, że wszyscy trzej zamachowcy przebywali w kraju, posługując się sfałszowanymi prawami jazdy, wyprodukowanymi w Libanie. Dwóch zamachowców, których tożsamość ustalono, przedostało się do Europy z prawdziwymi paszportami - australijskim i kanadyjskim. Wiadomo, że od 2006 r. do 2010 r. mieszkali w Libanie.

- Mamy podstawy do przypuszczeń, że dwóch zamachowców było finansowanych przez szyickie ugrupowanie libańskie Hezbollah i związanych z tą organizacją - oświadczył Cwetanow. Dodał, że śledztwo trwa.

"Trzeba wyciągnąć wnioski, co do natury Hezbollahu"

- To potwierdzenie tego, co już od dawna wiedzieliśmy - stwierdził premier Izraela Beniamin Netanjahu. - Tego, że Hezbollah i jego patron Iran toczą kampanię globalnego terroryzmu nie bacząc na granice i kontynenty - dodał. Jego zdaniem Unia Europejska powinna "wyciągnąć z tej sprawy odpowiednie wnioski".

- To był atak na europejskiej ziemi, na członka UE. Mamy nadzieję, że Europejczycy wyciągną wnioski co do prawdziwej natury Hezbollahu - powiedział Netanjahu.

Biały Dom: Hezbollah to realne zagrożenie dla całego świata

Główny doradca prezydenta USA Baracka Obamy ds. terroryzmu, nominowany na szefa CIA John Brennan wezwał kraje europejskie i innych międzynarodowych partnerów do podjęcia "kroków prewencyjnych" w celu ujawnienia infrastruktury Hezbollahu i jego sieci operacyjnych oraz finansowych.

Podkreślił, że dochodzenie Bułgarii demaskuje to, czym jest Hezbollah - "ugrupowaniem terrorystycznym zamierzającym atakować niewinnych mężczyzn, kobiety i dzieci". Brennan ocenił, że organizacja stanowi "realne i rosnące zagrożenie nie tylko dla Europy, ale też reszty świata". Zapewnił władze w Sofii o pomocy USA w "osądzeniu sprawców tego haniebnego ataku".

UE: Trzeba poważnie ocenić konsekwencje

Rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczył, że konsekwencje bułgarskiego postępowania należy "ocenić poważnie", bo dotyczą one ataku terrorystycznego przeprowadzonego na terytorium unijnym, w którym zginęło i rannych zostało wielu cywilów.

Poinformował, że Ashton chce przeprowadzenia na forum UE "refleksji" nad wynikami dochodzenia i dyskusji nad reakcją dwudziestu siedmiu państw Unii i potępia wszelkie akty terrorystyczne, gdziekolwiek mają one miejsce. Przypomina, że państwa członkowskie Unii zobowiązały się do walki z terroryzmem i z tymi, którzy za nim stoją.

Zobacz także
Komentarze (115)
Zaloguj się
 • ulebyk

  Oceniono 3 razy -1

  Największy zbrodniczy reżim świata, terrorystyczne, nielegalne państwo z krwią setek tysięcy na rękach, niiekontrolowane zagrożeniie atomowe wskazuje paluszkiem kto jest zły a kto dobry (dobry znaczy proizraelski, prożydowski).
  Bułgaria odpowiedziała na dyrektywę z Tel Awiwu i powiedzieli tak jak im kazano.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 4 razy 0

  Dziwię się pobłażaniu dla bandytów i terrorystów. Terroryści organizują zamachy, a nie widać by EU z nimi walczyła. Nie bardzo rozumiem na co można czekać. Może na więcej ofiar? B.Klimkiewicz.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 5 razy 3

  "Za zeszłorocznym zamachem na lotnisku w Burgas stał Hezbollah - twierdzi bułgarskie MSW. Zginęło wówczas sześć osób (w tym izraelscy turyści), a ponad 30 zostało rannych. Premier Izraela Beniamin Netanjahu żąda, by UE uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną. Wtóruje mu Biały Dom. "

  To ile osob musi zginac by to nie byl tzw. "terroryzm", a tzw. ... "walka z terroryzmem"? 1000? 10000?

 • googleon

  Oceniono 8 razy 2

  Miło słuchać gdy bandyta atakujący białym fosforem szkoły narzeka na terrorystów.

 • kola

  Oceniono 6 razy 0

  To ewidentnie zbrodnia Izraela i MoSSadu, bo hasbarskie męty zleciały się jak psy do żyda - klasyczna akcja 'false flag' poparta propagandowym bełkotem syjonistów z hasbary.

 • swietypentagram

  Oceniono 5 razy -1

  Izrael, USA, Wielka Brytania, Francja, Szwecja, Szwajcaria, Włochy, Norwegia, Finlandia, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Polska i wiele innych krajów zdają sobie sprawę która wiara i organizacje stanowią zagrożenie dla rozwoju cywilizacji - i dlatego jesteśmy obecni militarnie tam gdzie jesteśmy i tłuczemy i wykorzeniamy to co ma być zatłuczone i wykorzenione. Widać z niektórych komentarzy poniżej że są i w Polsce nie w pełni świadomi sytuacji globalnej, którzy swoimi wypowiedziami opowiadają się po stronie tego co musi być wykorzenione i rozbite z racji braku szacunku dla szlachetnego życia. Poczytajcie panowie artykuły typu "Jak Polacy stworzyli Izrael" i może wam to pomóc wejść na drogę rozsądnej analizy sytuacji światowej. www.google.pl/search?q=jak+polacy+stworzyli+izrael&rlz=1C1SVEE_enPL422PL422&oq=jak+polacy+stworzyli+izrael&aqs=chrome.0.57.6617&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 • ulebyk

  Oceniono 31 razy 17

  Realne zagrożenie dla świat ato zbrodniczy reżim izraelski, niekontrolowany przez nikogo posiadacz nuklearnego arsenału i podżegacz wojenny. Ale tego się z michnikowej gadzinówki nie dowiemy.

 • w.kropa

  Oceniono 29 razy 15

  O czasu wojny domowej w Libanie Hezbollah przeprowadzil wiele zmian wewnetrznych, dzielac sie na rozne grupy, z najwiekszym naciskiem na dzialalnosc socjalna wsrod muzulmanskich mieszkancow Libanu i tu tkwi przyczyna popularnosci i sily Hezbollah . Pozycja polityczna Hezbollah wyraznie rosnie w regionie i to pomimo czestych atakow i nalotow Izraela . To i poparcie rzadu Syri jest glowna przyczyna tych manipulacji i ataku na nich .
  Ostatni atak Izraela na Liban pokazal ze otwarty konflikt z Hezbolla musi byc kosztowny, stad te propagandowe historyjki i proby osaczenia ich przy pomocy tej prostytutki uni .

  ( jeden z zamachowcow w Bulgari mial orginalne prawo jazdy z USA )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje