Prawnik al-Nashiriego: Tajność maskowała brak współpracy Polski z Trybunałem

05.02.2013 15:21
Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach

Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach (Tomasz Waszczuk/AG)

- Dotychczasowa niejawność postępowania służyła maskowaniu braku współpracy strony polskiej z Trybunałem, a nie ochronie tajemnic państwowych i interesu śledztwa - tak decyzję trybunału w Strasburgu ws. domniemanych więzień CIA komentuje prawnik skarżącego.
Jak powiedział mec. Mikołaj Pietrzak, który jest pełnomocnikiem Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce, Trybunał zrobił wyjątek, oferując polskiej stronie wyłączenie jawności, aby stworzyć jej komfort w dostarczeniu wiadomości do rozpatrzenia sprawy.

Po uzyskaniu tych materiałów Trybunał uznał, że nie zawierają one treści uzasadniających wyłączenie jawności. - Dotychczasowa niejawność postępowania służyła maskowaniu braku współpracy strony polskiej z Trybunałem, a nie ochronie tajemnic państwowych i interesu śledztwa - ocenił mec. Pietrzak.

- Ponadto - podkreślił Pietrzak - Trybunał uznając doniosłość i wagę sprawy, zdecydował się skierować ją na rozprawę, a nie - jak robi się to zwykle - do pisemnego trybu wymiany argumentów. - Jeśli rząd zdecyduje się jednak współpracować z Trybunałem, zawsze może prosić o tajny tryb przekazania zasługujących na tajność informacji - podkreślił adwokat.

Prokuratura bada od 2008 r.

Prawnicy al-Nashiriego (jednym z nich jest mec. Pietrzak) zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa" w 2011 r. W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Media informowały, że zarzuty w tej sprawie usłyszał b. szef UOP Zbigniew Siemiątkowski. W lutym 2012 r. śledztwo prowadzone początkowo w Warszawie zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Koszerne bandziorstwo torturowało swoich więźniów w wasalskiej republice michnikowej.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  @ kibic_rudego

  Natchnales mnie nowa wersja 'zamachu' smolenskiego - sprawcami sa Amerykanie, a konkretnie CIA.:)))
  A chodzilo nie o zalatwienie 'katrofla' , ale o zalatwienie Szmajdzinskiego, by - przycisniety sadem - za duzo nie gadal. Reszta zgionela dla nuepoznaki, zreszta w akcjach CIA nie jedyny raz...
  Nie ulega takze watpliwosci (bo wyniki juz sa), ze trotyl byl amerykanski - na producenta wskazaly markery. I skoro PiSmatoly nie chca wierzyc ze to kontaminacja przez zolnierzy wracajacych ta TUtka z Afganistanu jakis tydzien wczesniej, to niech uwierza w wersje amerykanskiego zamachu.
  Bo dalej wszystko sie zgadza: i seryjny samobojca, i amerykanskie odmowy pomocy, a nawet i smierc Leppera, co pierwszy z Talibami w Klewkach wyskoczyl.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 0

  Buhahahaha!!!
  Zaplacicie odszkodowanie, Polacy.
  I bardzo sie z tego ciesze, bo wlazicie jednako - i rzad, i obywatele - w amerykanska dupe, ze az milo. Sami sie nie potraficie szanowac, a chcecie by inni was szanowali? Dobre zarty.:)
  Amerykanie po raz kolejny was sprzedali, ale nadal nie chcecie tego widziec. Durna nacja...

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 4

  ale się Miller z Kwachem zeszmacili,
  Szmai udało się bo liżąc dupę Spieprzaj Dziadu zaliczył glebę

 • drozd215

  Oceniono 1 raz 1

  Pewnie fachowcy najwyższej klasy przygotowywali te materiały, i jak znamy polski sposób rozumowania , dali papiery jak leci.
  A teraz larum.

 • jerzysm42

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Miller. Niech pan przestanie iść w zaparte.
  Tak właziliśmy Amerykanom w ... , że robili u nas co chcieli. Im szybciej przyznamy się do tego, tym szybciej sprawa ucichnie i tym wstyd będzie mniejszy..

 • ferryk

  Oceniono 5 razy -1

  jak łatwo jest sterować Polakami. wystarczy podrzucić ścierwo i już kupa sędziów.
  Niech cwaniaki rzucą się na USA , brak odwagi?
  Rosjanie kopnęli by nas w 4 litery.
  A tu kupa śmiechu terrorysta oskarża , i jeszcze może wypłacić mu kasę.
  Przechodził na skrzyżowaniu na czerwonym świetle?
  Stara prawda , najlepszą obroną jest atak i po pewnym czasie już nikt nie wie o co biega, brawo Polacy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje