Prawnik al-Nashiriego: Tajność maskowała brak współpracy Polski z Trybunałem

05.02.2013 15:21
Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach

Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach (Tomasz Waszczuk/AG)

- Dotychczasowa niejawność postępowania służyła maskowaniu braku współpracy strony polskiej z Trybunałem, a nie ochronie tajemnic państwowych i interesu śledztwa - tak decyzję trybunału w Strasburgu ws. domniemanych więzień CIA komentuje prawnik skarżącego.
Jak powiedział mec. Mikołaj Pietrzak, który jest pełnomocnikiem Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce, Trybunał zrobił wyjątek, oferując polskiej stronie wyłączenie jawności, aby stworzyć jej komfort w dostarczeniu wiadomości do rozpatrzenia sprawy.

Po uzyskaniu tych materiałów Trybunał uznał, że nie zawierają one treści uzasadniających wyłączenie jawności. - Dotychczasowa niejawność postępowania służyła maskowaniu braku współpracy strony polskiej z Trybunałem, a nie ochronie tajemnic państwowych i interesu śledztwa - ocenił mec. Pietrzak.

- Ponadto - podkreślił Pietrzak - Trybunał uznając doniosłość i wagę sprawy, zdecydował się skierować ją na rozprawę, a nie - jak robi się to zwykle - do pisemnego trybu wymiany argumentów. - Jeśli rząd zdecyduje się jednak współpracować z Trybunałem, zawsze może prosić o tajny tryb przekazania zasługujących na tajność informacji - podkreślił adwokat.

Prokuratura bada od 2008 r.

Prawnicy al-Nashiriego (jednym z nich jest mec. Pietrzak) zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa" w 2011 r. W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Media informowały, że zarzuty w tej sprawie usłyszał b. szef UOP Zbigniew Siemiątkowski. W lutym 2012 r. śledztwo prowadzone początkowo w Warszawie zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Zobacz także
Komentarze (42)
Prawnik al-Nashiriego: Tajność maskowała brak współpracy Polski z Trybunałem
Zaloguj się
 • googleon

  Oceniono 43 razy 35

  Może "Polski obóz CIA" był częscią offsetu w pakiecie z F-16 block-D ? Jak było dowiemy się dopiero za 50+ lat. Nauczka na przyszłośc: współpraca z siepaczami nie zawsze popłaca.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 60 razy 34

  Nie tylko Kwas i Miller wiedzieli o tym Konzetration Lager Kiejkuty ale również towarzystwo POPISOWE. Świnie przy korycie są solidarne w kłamaniu.

 • listopad50

  Oceniono 43 razy 25

  Najwyzszy czas, zeby odpowiedzialni za to dranstwo poniesli konsekwencje

 • perculator

  Oceniono 31 razy 21

  robiono z Andrzeja Leppera wariata, gdy jako pierwszy mowil publicznie o wiezieniach CIA w Klewikach. Teraz nawet satysfakcji nie ma, bo sam zginal w niewyjasnionych okolicznosciach. Polska prawda.

 • y0rg

  Oceniono 16 razy 12

  Prawo w USA zabrania takich więzień i więźniów bez wyroku i wszystkie swe brudne sprawki czynią za granicą, ale problem trzeba znaleźć frajerów. Znaleźli Polaków, znanych na świecie dupowłazów i oto są skutki polityki kretynów , którzy myślą ,że spolegliwością, są wstanie zaspokoić wszystkich , jak tania dziwka.

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 20 razy 12

  Jeżeli nie ma wątpliwości, to można odtajnić. Jeżeli są, to odtajnić trzeba.

  Miller i Kwachu mają przerąbane. Jak wyjdzie, że Kwachu kłamał, to jego powrót na scenę polityczną stanie raczej pod znakiem zapytania. A że kłamali, to pewne. "Więzień nie było, koniec rozmowy na ten temat." - to było ich jedyne zdanie na ten temat. Ale dopiero teraz mają pełno w portkach. Jednak się wyda i poklepujący po ramieniu uśmiechnięty wiceszef CIA nic w tym wypadku nie pomoże. Oj.

 • kola

  Oceniono 24 razy 12

  Polska (okrągłostołowa) - kraj zbudowany na kłamstwie, któremu zagraża ujawnienie prawdy.

  A podobno 'prawda was wyzwoli', hehe

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 4

  ale się Miller z Kwachem zeszmacili,
  Szmai udało się bo liżąc dupę Spieprzaj Dziadu zaliczył glebę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje