Gowin: odtajnienie skargi ws. więzień CIA w Polsce zagraża bezpieczeństwu Polski

05.02.2013 09:20
Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach

Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach (Tomasz Waszczuk/AG)

- Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o odtajnieniu postępowania ws. skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego to zagrożenie dla bezpieczeństwa - powiedział szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin. Z tego powodu współpraca z Trybunałem może być ograniczona - dodał.
- Jestem bardzo zaniepokojony tą informacją, dlatego że decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to nie jest kłopot dla polskiego rządu, to jest zagrożenie dla bezpieczeństwa Polaków - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak zapowiedział, rząd zrobi wszystko, żeby bezpieczeństwo zostało zachowane. - Będziemy w tej sprawie bardzo stanowczy" - podkreślił.

Kluczowe aspekty bezpieczeństwa państwa

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Komentując tę decyzję, wiceszef MSZ Maciej Szpunar powiedział, że rząd wyraża pełną wolę współpracy z Trybunałem w wyjaśnieniu sprawy, jednak przeszkodą jest to, że w aktach krajowych sprawy są informacje dotyczące "kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego"; z tego powodu włączenie jawności ograniczy możliwości współpracy polskiego rządu z Trybunałem.

- Minister Szpunar powiedział prawdę i rzeczywiście zapewne współpraca z ETPC w tej sprawie będzie ograniczona - potwierdził Gowin. Pytany o dalszą współpracę ze strasburskim Trybunałem, powiedział: Musimy tę współpracę przemyśleć.

Przypomniał też, że Polska jest jedynym krajem, w którym poza przypuszczeniami nt. funkcjonowania tajnych więzień CIA, prokuratura postawiła zarzuty. - Jak się wydaje, zrobiono to w sposób bardzo pochopny, bo po przejęciu śledztwa przez prokuraturę wyższego szczebla, prokuraturę krakowską, te pierwotne zarzuty formułowane np. pod adresem Zbigniewa Siemiątkowskiego okazały się bardzo słabo ugruntowane. To też pokazuje, że w tej sprawie należy zachować maksymalną powściągliwość - stwierdził minister sprawiedliwości.

Nie narazić Polaków na ataki terrorystyczne

- Ja nie mam żadnych podstaw do tego, żeby twierdzić, że w Polsce istniały jakiekolwiek więzienia CIA, natomiast chcę zapewnić, że rząd zrobi co w jego mocy, aby bezpieczeństwo Polaków nie zostało narażone, np. na - odpukać - zamachy terrorystyczne" - tłumaczył Gowin. - Jest jeden naród, jedna racja stanu, Polacy muszą być bezpieczni i obecny rząd zrobi wszystko, żeby naprawić ewentualne błędy popełnione przez poprzedników - zaznaczył.

Z pisma Trybunału wynika, że decyzja o odtajnieniu postępowania dotyczącego skargi Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego przeciwko Polsce zapadła 22 stycznia. Adwokaci al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony także w Polsce, zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa" w 2011 r. Amerykanie uznają al-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie.

Dokumenty będą jawne

"Trybunał zdecydował zaprzestać stosowania zasady 33 par. 2 regulaminu i znieść poufny charakter postępowania. (...) W konsekwencji pisma procesowe będą dostępne dla opinii publicznej i przekazywane przedstawicielom trzeciej strony postępowania" - czytamy w dokumencie. Reguła 33 par. 2 regulaminu Trybunału pozwala ograniczyć dostęp do informacji "ze względu na moralność, porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe". Polski rząd wnioskował o ograniczenie publicznego dostępu do całości przekazanych w sprawie dokumentów, argumentując, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Zobacz także
Komentarze (87)
Gowin: odtajnienie skargi ws. więzień CIA w Polsce zagraża bezpieczeństwu Polski
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 91 razy 65

  Polska działa w sprawie więzień CIA jak Rosja w sparwie Katynia !!!

 • plorg

  Oceniono 80 razy 64

  "Ja nie mam żadnych podstaw do tego, żeby twierdzić, że w Polsce istniały jakiekolwiek więzienia CIA, natomiast chcę zapewnić, że rząd zrobi co w jego mocy, aby bezpieczeństwo Polaków nie zostało narażone,"

  Chwileczkę! Jeżeli nie było w Polsce żadnych więzień CIA i nikt nie był torturowany, to niby dlaczego bezpieczeństwo Polaków miałoby być zagrożone. Nie ma przecież nic do ukrycia. Prawda?
  Czy ktoś tu łże?

 • nedlog123

  Oceniono 55 razy 49

  o czym on gada, jakie zamachy? Wylizujac tylki Ameryce od tak wielu lat polskie wladze pewnie pozwalaly im torturowac ludzi na naszym terytorium i teraz rozmawianie o tym ma byc zagrozeniem dla naszego bezpieczenstwa?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 53 razy 43

  Rządzący Polską swymi działaniami i wypowiedziami stawiają polskę na równi ze stalinowskim ZSRR ,który o łagrach i Katyniu nie chciał rozmawiać.Niech nawet nie próbują krytykować Białorusi i innych podobno niedemokratycznych państw,gdyż sami Polskę postawili po za nawias państw demokratycznych.

 • dyrdy.mal

  Oceniono 42 razy 38

  "Decyzja (...) to zagrożenie dla bezpieczeństwa" - wg. mnie najwiekszym zagrozeniem dla bezpieczenstwa panstwa sa rzadzacy nim. Stawianie interesow USA nad interesami Polski doprowadzilo do takiego stanu - my placimy za wojenki "sojusznika" i my ponosimy konsekwencje. trzeba bylo o tym pomyslec zanim pozwoliliscie CIA na wiezienia na terenie RP.

 • stefan4

  Oceniono 44 razy 36

  Czy tego Gowina nie da się w końcu usunąć z Rządu, żeby więcej nie kompromitował Polski?

  Największym zagrożeniem dla Polski są nie jacyś zmyśleni ,,terroryści'', tylko jej wysocy urzędnicy. Wyłącznie w ich interesie jest utrzymywanie tajemnicy wokół prowadzonej przez siebie przestępczości międzynarodowej.

 • iremus

  Oceniono 38 razy 34

  ....W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003........ Pewnie III RP chciała tak dlugo prowadzić śledztwo aż powymierają wszyscy świadkowie i podejrzani.

 • mcgiure

  Oceniono 36 razy 30

  odtajnienie może i zagraża, ale naszej klasie politycznej która traktuje ten kraj jak swój folwark

 • jusekp

  Oceniono 30 razy 24

  endrju1521
  ja to czytam inaczej - rząd się obroni (kiedyś było "sam wyżywi":), a Polacy..? (a kto to jest?) - niech spie...
  buta i arogancja ministra Bełkota, który w tych słowach zaprezentował (nieświadomie), gdzie "władzuchna"
  ma pospólstwo.
  głęboko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje