Gowin: odtajnienie skargi ws. więzień CIA w Polsce zagraża bezpieczeństwu Polski

05.02.2013 09:20
Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach

Stare Kiejkuty, spokojna wieś na Mazurach (Tomasz Waszczuk/AG)

- Decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o odtajnieniu postępowania ws. skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego to zagrożenie dla bezpieczeństwa - powiedział szef resortu sprawiedliwości Jarosław Gowin. Z tego powodu współpraca z Trybunałem może być ograniczona - dodał.
- Jestem bardzo zaniepokojony tą informacją, dlatego że decyzja Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to nie jest kłopot dla polskiego rządu, to jest zagrożenie dla bezpieczeństwa Polaków - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak zapowiedział, rząd zrobi wszystko, żeby bezpieczeństwo zostało zachowane. - Będziemy w tej sprawie bardzo stanowczy" - podkreślił.

Kluczowe aspekty bezpieczeństwa państwa

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Komentując tę decyzję, wiceszef MSZ Maciej Szpunar powiedział, że rząd wyraża pełną wolę współpracy z Trybunałem w wyjaśnieniu sprawy, jednak przeszkodą jest to, że w aktach krajowych sprawy są informacje dotyczące "kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego"; z tego powodu włączenie jawności ograniczy możliwości współpracy polskiego rządu z Trybunałem.

- Minister Szpunar powiedział prawdę i rzeczywiście zapewne współpraca z ETPC w tej sprawie będzie ograniczona - potwierdził Gowin. Pytany o dalszą współpracę ze strasburskim Trybunałem, powiedział: Musimy tę współpracę przemyśleć.

Przypomniał też, że Polska jest jedynym krajem, w którym poza przypuszczeniami nt. funkcjonowania tajnych więzień CIA, prokuratura postawiła zarzuty. - Jak się wydaje, zrobiono to w sposób bardzo pochopny, bo po przejęciu śledztwa przez prokuraturę wyższego szczebla, prokuraturę krakowską, te pierwotne zarzuty formułowane np. pod adresem Zbigniewa Siemiątkowskiego okazały się bardzo słabo ugruntowane. To też pokazuje, że w tej sprawie należy zachować maksymalną powściągliwość - stwierdził minister sprawiedliwości.

Nie narazić Polaków na ataki terrorystyczne

- Ja nie mam żadnych podstaw do tego, żeby twierdzić, że w Polsce istniały jakiekolwiek więzienia CIA, natomiast chcę zapewnić, że rząd zrobi co w jego mocy, aby bezpieczeństwo Polaków nie zostało narażone, np. na - odpukać - zamachy terrorystyczne" - tłumaczył Gowin. - Jest jeden naród, jedna racja stanu, Polacy muszą być bezpieczni i obecny rząd zrobi wszystko, żeby naprawić ewentualne błędy popełnione przez poprzedników - zaznaczył.

Z pisma Trybunału wynika, że decyzja o odtajnieniu postępowania dotyczącego skargi Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego przeciwko Polsce zapadła 22 stycznia. Adwokaci al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony także w Polsce, zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa" w 2011 r. Amerykanie uznają al-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie.

Dokumenty będą jawne

"Trybunał zdecydował zaprzestać stosowania zasady 33 par. 2 regulaminu i znieść poufny charakter postępowania. (...) W konsekwencji pisma procesowe będą dostępne dla opinii publicznej i przekazywane przedstawicielom trzeciej strony postępowania" - czytamy w dokumencie. Reguła 33 par. 2 regulaminu Trybunału pozwala ograniczyć dostęp do informacji "ze względu na moralność, porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe". Polski rząd wnioskował o ograniczenie publicznego dostępu do całości przekazanych w sprawie dokumentów, argumentując, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Zobacz także
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • adam900

  0

  nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo , racje ma Gowin , niech sie Trybunał "wypcha" , a ataki ewentualne dotkna Polaków a nie winnych afery Pa!!!

 • leming27

  Oceniono 1 raz 1

  Jak patrze na tą tabliczke Stare Kejkuty to zastanawiam się co za cyrk by byl jakby któryś z więzniów uciekł.

 • klan_fan

  Oceniono 3 razy 1

  Sami powinniśmy się przyznać i rozliczyć kogo trzeba. Nie obawiam się wtedy reperskusji ani ze Strasburga ani od terrorystów. Wystarczy sie zachować przyzwoicie. Tylko kto to zrobi?

 • nie-tak

  Oceniono 4 razy 0

  Bezczynna w tej sprawie prokuratura jak i polski rząd swoim milczeniem jak i dziecinnymi argumentami daje dowód nam wszystkim przyznania się do winy jak i bezczynności, bezradności, chętnych do tuszowania wszystkich spraw i to nie jest w porządku wobec praworządnego państwa. Praworządne państwo dochodzi prawdy, wyciąga z sprawy konsekwencje jak i karze za przestępstwa winnych, w przeciwnym wypadku ma się wielkie zastrzeżenia w stosunku do praworządnego państwa.
  Na zamiatanie pod dywan sprawy jest już za późno, sprawy zaszły za daleko kiedy miało się chce bezmyślnie służyć innym, teraz trzeba obojętnie jakiej prawdzie spostrzec w oczy i wyjść z tego z podniesiona głową a nie głowę wsadzać z strachu w piasek.

 • makuzy

  Oceniono 5 razy 3

  Gowin powinien powoli na falset przechodzić. Ten człowiek z rozrzewnieniem wspomina opowieści o metodach świętej inkwizycji. A ogólnie ostatnio zbyt często się odzywa. Gowin do kąta.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin
  jak przystało na ministra
  od Tuska
  pieprzy farmazony
  albo mówiąc po katolicku
  kłamie jak bura suka

 • nie-tak

  Oceniono 3 razy 3

  Teraz zagraża, co za wymówka? Przedtem nie było grozy, wykonywano posłusznie polecenia innych?
  No to Polska musiała dość porządnie narozrabiać że teraz ja strach ogarnia, dlaczego nie są do dziś wyciągnięte z winnych tego wydarzenia konsekwencje? To nie jest żaden argument by wymigać się z tej całej afery, zęby wymigać się trzeba stać do własnej przeszłości, to znaczy do tego wydarzenia, ukarać winnych i wyciągnąć z niego pouczające dla siebie konsekwencje inaczej pouczająca lekcje.

 • ignacy185

  Oceniono 3 razy 3

  Powinny być retorsje polityczne wobec USA... Z początku, chociażby wizowe....Srał ich pies !

 • zenblue1

  Oceniono 4 razy 2

  A nieodtajnienie zagraża mnie.
  Może za jakiś czas ze mnie zrobią Brunona K. i będą mnie torturować ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje