Policja aresztowała byłego prokuratora Teheranu. Jest oskarżony o tortury

05.02.2013 08:31
Policja aresztowała byłego prokuratora Teheranu Saida Mortazawiego, który uchodzi za bliskiego współpracownika prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada. Mortazawi jest oskarżany o udział w tłumieniu protestów po wyborach w 2009 roku.
45-letni były prokurator stolicy Iranu został zatrzymany w poniedziałek wieczorem i przewieziony do więzienia Evin w Teheranie. Do stycznia Mortazawi kierował jedną z irańskich instytucji zajmujących się pomocą społeczną, jednak został odwołany pod presją parlamentu.

Tłumienie protestów, tortury, śmierć

Zdaniem analityków byłego prokuratora aresztowano w czasie nasilającego się konfliktu między prezydentem Ahmadineżadem a przewodniczącym parlamentu Alim Laridżanim.

Kilka dni po tym, jak odwołano Mortazawiego ze stanowiska szefa funduszu pomocy społecznej, został on ponownie zatrudniony przez Ahmadineżada w tej samej instytucji, jednak tym razem jako przedstawiciel prezydenta. Broniąc byłego prokuratora, szef państwa oskarżył przewodniczącego parlamentu i władze sądownicze o korupcję, co jak podkreślają analitycy, mogło być przyczyną aresztowania Mortazawiego.

Jak podaje irańska agencja Fars, prawdopodobnie oficjalne powody jego aresztowania związane są z oskarżeniami dotyczącymi torturowania i śmierci osób zatrzymanych po antyrządowych protestach, jakie wybuchły w następstwie kontrowersyjnych wyborów prezydenckich z 2009 roku. Przed dwoma laty komisja parlamentarna uznała Mortazawiego za odpowiedzialnego za śmierć i torturowanie co najmniej trzech uczestników antyprezydenckich protestów.

Jak pisze BBC, wybory z 2009 roku i brutalnie stłumione protesty powyborcze doprowadziły do zwiększenia rozłamu pomiędzy przedstawicielami frakcji konserwatywnych i reformatorskich w irańskim establishmencie. Przez większość drugiej kadencji Ahmadineżada, która kończy się w sierpniu, parlament był wobec prezydenta nastawiony bardzo nieprzychylnie. Jego obecny przewodniczący Laridżani najprawdopodobniej będzie jednym z kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich.

Zobacz także
Komentarze (3)
Policja aresztowała byłego prokuratora Teheranu. Jest oskarżony o tortury
Zaloguj się
 • arkadius.muhomory

  Oceniono 5 razy 3

  Ahmadineżad jest kozłem ofiarnym, który zostanie złożony przez ajatollaha Al Kamanei,
  ludzie na ulicy chcą jego głowy, mimo iż (uwaga) on jest bardziej postępowy i pro zachodni niż sitwa ajatollaha
  w dużym uproszczeniu - Al Kamanei to Putin (wyznacza kierunki) a Ahmadineżad to Miediediew (wykonawca)

  sankcje doprowadzają do tego, że ludziom gorzej się żyje - kozioł musi być złożony w ofierze, no to będzie

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 5 razy 3

  Tak, musowo walka o władze...

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy -3

  W więzieniu Evin zrobią mu water boarding wodą Evian?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje