Masz 16 lat, zdecyduj jakiej jesteś płci. Nowy projekt Ruchu Palikota

Anna Grodzka

Anna Grodzka (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Do Sejmu trafił projekt ustawy u ustalaniu płci autorstwa Anny Grodzkiej - informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita". Nowe prawo dawałoby możliwość szybkiej zmiany płci metrykalnej zapisanej w dokumentach każdemu, kto ukończył 16 lat.
Ruch Palikota kwestionuje określanie płci przy urodzeniu dziecka na podstawie dwóch kryteriów: wyglądu narządów płciowych niemowlęcia i badań genetycznych. Od płci metrykalnej ważniejsza miałaby być tzw. tożsamość płciowa - "utrwalone, intensywnie doświadczane odczuwanie i przeżywanie własnej płciowości, które odpowiada lub nie płci metrykalnej".

"Urzędnicy nie mogą narzucać płci"

Ustawa dawałaby prawo przyspieszonego uzgodnienia płci metrykalnej i tożsamości płciowej. Wystarczyłby wniosek złożony do sądu okręgowego, z załączonym oświadczeniem o niezgodności płci metrykalnej i tożsamości oraz orzeczeniem dwóch lekarzy specjalizujących się w psychiatrii i seksuologii. Prawo do formalnej zmiany płci miałaby każda osoba po ukończeniu 16. roku życia. Zdaniem posłów RP tożsamość płciowa kształtuje się właśnie do tego czasu. - Urzędnicy nie powinni odgórnie narzucać, czy ktoś jest chłopcem czy dziewczynką - uzasadniają posłowie RP.

Projekt zakłada, że zmiana zapisu w dokumentach nie byłaby uzależniona od przeprowadzonych wcześniej zabiegów medycznych i kuracji hormonalnych. Oznaczałoby to, że osoba pozostająca pod względem fizycznym mężczyzną otrzymywałaby nowy akt urodzenia oraz dokumenty wystawione na kobietę potwierdzające zmianę imienia i nazwiska.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
 • Roman Kuźniar Kuźniar: Wicemarszałek Grodzką zadziwimy świat
 • Statystyki Anny Grodzkiej jako posłanki "Zmiana płci to nie kwalifikacja"? Anna Grodzka jako posłanka [SPRAWDZAMY STATYSTYKI]
 • Irena Lipowicz, Rzeczniczka Praw Obywatelskich Będzie ustawa o zmianie płci? RPO walczy o prawa transseksualistów
Komentarze (160)
Masz 16 lat, zdecyduj jakiej jesteś płci. Nowy projekt Ruchu Palikota
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 173 razy 141

  Od dziś wchodzę tylko do damskich szatni i saun. Będę wchodził na oświadczenie.

 • rud_aa

  Oceniono 147 razy 95

  Ja piernicze.... to już jest po prostu żenada roku. RP naprawde nie ma innych problemów? Zaczyna to przypominać wszystkie gender bełkoty, ine zdziwię się jak RP zacznie walkę z okresleniem MAMA?TATA, które mogą dyskryminowac homoseksualnych rodziców (a takie akcje juz w Europie się dzieją).

  "Prawo do formalnej zmiany płci miałaby każda osoba po ukończeniu 16. roku życia. Zdaniem posłów RP tożsamość płciowa kształtuje się właśnie do tego czasu"
  A kim są posłowie RP aby tak stanowczo twierdzić o tożsamości płciowej? Jacyś naukowcy? psychologowie? genetycy? KIM ONI SĄ, poza Grodzką, która jest raptem po psychologii klinicznej i po kilkudziesięciu LATACH, odczuła potrzebę zakładania spódnic?????
  Istny burdel!!!!! Grodzka ze swoimi pomysłami powinna być odseparowana od reszty społeczeństwa, bo chyba poza kwestią płci- nie ma nic innego do powiedzenia.

 • patriotaa

  Oceniono 127 razy 77

  Wnoszę formalny wniosek do sądu najwyższego aby wszystkich członków z ruchu Palikota skierował na leczenie psychiatryczne w szpitalu o szczególnym rygorze czyli sale ze ścianami gumowymi i drzwi bez klamek. Wniosek swój motywuje tym iż członkowie ruchu Palikota wraz z ich szefem już całkiem zidiocieli i są niebezpieczni dla otoczenia. Są już na takim etapie choroby, że sami zaczyna łapać dzieci i zmieniać im płeć. W imieniu wszystkich dzieci proszę o pozytywne załatwienie mego wniosku.
  Z poważaniem ojciec dzieci

 • ajpitoajpi12

  Oceniono 112 razy 60

  Narzucanie takiego wyboru to sugerowanie, że homoseksualizm jest naturą człowieka. Nie jest i wszyscy o tym dobrze wiemy. Akceptacja inności to kultura, a nie obowiazek.

 • papaleone

  Oceniono 64 razy 52

  Nie powtarzaj się :) Przed chwilą dodałeś komentarz o tej samej treści.
  A ja mam 60 lat i chcę zmienić ceny na stacjach paliwa.
  Nawet mam projekt z cenami.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 88 razy 46

  Nie po to na nich glosowalem, zeby takie bzdury sluchac... Najlepiej niech pomysla o zmianie plci dla dzieci od lat 10 bez wiedzy rodzicow. To by bylo cos!

 • jorahmormont

  Oceniono 51 razy 39

  A ja się pytam, jak nastolatek, nabuzowany hormonami i z trudem przeżywający okres dojrzewania ma mieć "utrwalone, intensywnie doświadczane odczuwanie i przeżywanie własnej płciowości, które odpowiada lub nie płci metrykalnej"???

 • strefas

  Oceniono 89 razy 35

  Jestem lewakiem ,ale to już przesada !!!Rozumiem jak ktoś się urodzi z zaburzeniami genów np.kobieta z penisem itp.,ale od tak sobie zmienić płeć to chore.

 • winnie11

  Oceniono 64 razy 30

  Bylby niezly burdel

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje