Masz 16 lat, zdecyduj jakiej jesteś płci. Nowy projekt Ruchu Palikota

05.02.2013 06:45
Anna Grodzka

Anna Grodzka (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Do Sejmu trafił projekt ustawy u ustalaniu płci autorstwa Anny Grodzkiej - informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita". Nowe prawo dawałoby możliwość szybkiej zmiany płci metrykalnej zapisanej w dokumentach każdemu, kto ukończył 16 lat.
Ruch Palikota kwestionuje określanie płci przy urodzeniu dziecka na podstawie dwóch kryteriów: wyglądu narządów płciowych niemowlęcia i badań genetycznych. Od płci metrykalnej ważniejsza miałaby być tzw. tożsamość płciowa - "utrwalone, intensywnie doświadczane odczuwanie i przeżywanie własnej płciowości, które odpowiada lub nie płci metrykalnej".

"Urzędnicy nie mogą narzucać płci"

Ustawa dawałaby prawo przyspieszonego uzgodnienia płci metrykalnej i tożsamości płciowej. Wystarczyłby wniosek złożony do sądu okręgowego, z załączonym oświadczeniem o niezgodności płci metrykalnej i tożsamości oraz orzeczeniem dwóch lekarzy specjalizujących się w psychiatrii i seksuologii. Prawo do formalnej zmiany płci miałaby każda osoba po ukończeniu 16. roku życia. Zdaniem posłów RP tożsamość płciowa kształtuje się właśnie do tego czasu. - Urzędnicy nie powinni odgórnie narzucać, czy ktoś jest chłopcem czy dziewczynką - uzasadniają posłowie RP.

Projekt zakłada, że zmiana zapisu w dokumentach nie byłaby uzależniona od przeprowadzonych wcześniej zabiegów medycznych i kuracji hormonalnych. Oznaczałoby to, że osoba pozostająca pod względem fizycznym mężczyzną otrzymywałaby nowy akt urodzenia oraz dokumenty wystawione na kobietę potwierdzające zmianę imienia i nazwiska.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej "

Zobacz także
Komentarze (160)
Zaloguj się
 • jurekzoliwy

  0

  Palikot trochę się pośpieszył ze swoim projektem i dlatego jest niedoskonały. Przypuszczam, że go skoryguje i zaproponuje obowiązkowe OBOJNACTWO, gdyż to by mogło wszystkich zadowolić. Czyż nie wspaniała perspektywa? Wszyscy z wszystkimi bez ograniczeń!!

 • mundi8

  Oceniono 2 razy 2

  "Nowe prawo dawałoby możliwość szybkiej zmiany płci metrykalnej zapisanej w dokumentach każdemu, kto ukończył 16 lat."
  I tylko na takie inicjatywy Was stać szanowni posłowie za tak duże jak na warunki polskie pieniądze, które bierzecie?

 • mundi8

  Oceniono 3 razy 3

  Czy w polskim sejmie są jeszcze jacyś ludzie,dla których troską jest kryzys, bezrobocie, rosnące zubożenie polskiego społeczeństwa czy też najważniejsze są dla nich : kasa, służbowe podróże zagraniczne, błysk fleszy, wywiady, splendor władzy? Ludzi z partii Palikota absolutnie nie wolno wybierać do sejmu!

 • konfuziussagt

  0

  Troche wiecej rozwagi i wyczucia nie zawadzi.
  Powazny wyborca oczekuje ogarniecia calosci spraw, a nie ekscesow.

 • antybiurokrata

  Oceniono 1 raz 1

  A ja jestem dyskryminowany bo nie mogę wpisać na prawie jazdy ze jestem lesbijka w męskim ciele.

 • antybiurokrata

  Oceniono 2 razy 2

  Stanowczo nie mamy wystarczająco dużo błaznów i mutantów w Sejmie. Przecież oni są najważniejsi a nie na przykład ludzie którzy za to wszystko płacą. A, a, i każdy kto sobie odciął jedna rzecz a założył druga powinien mieć trzy glosy a nie jeden bo ich jest mniej i inaczej to byłaby dyskryminacja.

  certare.pl/wp/zabierz-biurwom-kase-jezdzij-wolno/

 • masz01

  Oceniono 1 raz 1

  DO PARLAMENTARZYSTÓW!!!
  ludzi normalnych - bez względu na ugrupowanie polityczne, którym droga jest Rzeczpospolita!

  W związku z tym, iż obecny Sejm RP jest karykaturą parlamentu a wielu posłów zwykłymi błaznami
  - Sejm, z powodu braku powagi, w niczym nie przypomina organu ustawodawczego -
  należy jak najszybciej podjąć uchwałę umożliwiającą natychmiastowe uchylenie immunitetu posłowi, który nagminnie lekceważy powagę Sejmu poprzez: łamanie etyki poselskiej, uporczywe wprowadzanie projektów kuriozalnych ustaw itp. pozbawione sensu zachowania. Posła należałoby poddać badaniom psychiatrycznym i leczyć lub wysłać na urlop.

  Jak długo jeszcze chcecie panowie pseudo posłowie upokarzać naród polski?!

 • medycynaradziecka

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wierzę...

 • mieszko966

  Oceniono 1 raz 1

  Zupełnie nie rozumiem, dlaczego Ruch Palikota chce narzucać ludziom, że można być albo kobietą, albo mężczyzną? A ja żądam, żeby mi wpisano w dokumenty płeć "obojnak" (albo jeszcze jakąś inną). Jeśli płeć jest kwestią czyto subiektywną, nikt nie ma prawa mi tego zabronić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje