Trybunał w Strasburgu odtajnił postępowanie dot. więzień CIA w Polsce

04.02.2013 22:48
Port lotniczy w Szymanach - domniemane miejsce lądowań samolotów CIA z więźniami

Port lotniczy w Szymanach - domniemane miejsce lądowań samolotów CIA z więźniami (Fot. Jerzy Gumowski / Agencja Gazeta)

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Według MSZ decyzja ta jest zaskakująca i ogranicza możliwość współpracy polskiego rządu z Trybunałem.
Z pisma Trybunału, do którego dotarła PAP, wynika, że decyzja o odtajnieniu postępowania dotyczącego skargi Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego przeciwko Polsce zapadła 22 stycznia. "Trybunał zdecydował zaprzestać stosowania zasady 33 par. 2 regulaminu i znieść poufny charakter postępowania. (...) W konsekwencji pisma procesowe będą dostępne dla opinii publicznej i przekazywane przedstawicielom trzeciej strony postępowania" - czytamy w dokumencie.

Reguła 33 par. 2 regulaminu Trybunału pozwala ograniczyć dostęp do informacji "ze względu na moralność, porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe". Polski rząd wnioskował o ograniczenie publicznego dostępu do całości przekazanych w sprawie dokumentów, argumentując, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

"Będziemy bardziej ostrożni"

Wiceszef MSZ Maciej Szpunar pytany o decyzję Trybunału dotyczącą jawności postępowania odpowiedział, że była ona dla rządu zaskoczeniem. - Trybunał musi sobie zdawać sprawę, że w momencie, gdy przesądza o upublicznieniu wszystkich informacji przekazanych przez polski rząd, to siłą rzeczy ogranicza naszą możliwość współpracy - podkreślił.

- Będziemy zdecydowanie bardziej ostrożni. Musimy się liczyć, że wszystkie informacje, jakie przekażemy Trybunałowi, staną się publicznie dostępne - dodał. Jak zaznaczył, rząd wyraża pełną wolę współpracy z Trybunałem w wyjaśnieniu sprawy, jednak przeszkodą jest to, że w aktach krajowych sprawy są informacje dotyczące "kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego".

Wyjaśnił, że Trybunał oczekuje od strony polskiej przekazania wszystkich akt śledztwa lub odpowiedzi na pytania, które "de facto rozstrzygają całą sprawę".

W lipcu ubiegłego roku monitorująca całą sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka informowała, że polski rząd został zobowiązany przez ETPC do udzielenia do 5 września odpowiedzi na pytanie, czy Saudyjczyk był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski. Inne pytanie dotyczyło tego, czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia. Na początku września polski rząd przekazał odpowiedź Trybunałowi. Stanowisko było niejawne.

"Mamy nie najlepsze doświadczenia z upublicznianiem"

Według Szpunara rząd nie może odpowiedzieć Trybunałowi przed wyjaśnieniem wszystkich okoliczności sprawy przez polską prokuraturę. - Dopiero po zakończeniu tego postępowania będziemy mogli odpowiedzieć na pytania, które Trybunał zadał - wyjaśnił. Jego zdaniem rząd, zajmując wcześniej stanowisko, mógłby wpłynąć na ocenę sprawy przez prokuraturę. - Rząd nie może sobie pozwolić na to, by przesądzać ustalenie, które prowadzi niezależna od rządu prokuratura - zaznaczył.

Szpunar zaznaczył, że to pierwszy przypadek, gdy ETPC domaga się udostępnienia całości akt sprawy. W innych sprawach dotyczących Polski prosił o udostępnienie konkretnych dokumentów. W 2011 r. adwokaci al-Nashiriego - osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce - zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa".

Domniemane więzienia CIA w Polsce

Amerykanie uznają al-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Został on schwytany w Dubaju dwa lata po zamachu. Według doniesień AP w grudniu 2002 r. był w tajnym więzieniu w Polsce - zaledwie kilka dni po jego otwarciu. Al-Nashiri miał być przetrzymywany na terenie Polski w okresie 5 grudnia 2002 r. - 6 czerwca 2003 r. W trakcie przesłuchań prowadzonych w tym czasie dochodzić miało do sytuacji naruszających prawa mężczyzny.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. W lutym ubiegłego roku śledztwo, prowadzone początkowo w Warszawie, zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Zobacz także
Komentarze (130)
Zaloguj się
 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  "W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce..."

  Może Trybunał uznał, że pięć lat bezowocnego śledztwa, to trochę dużo i postanowił nam pomóc?

 • ax-les-thermes

  Oceniono 2 razy 0

  Czyli bylo wiezienie CIA na terenie Polski a bulandzkie wasale, feudaly, buraki i buce probuja sie odszczekiwac.

 • leming27

  Oceniono 5 razy 3

  Przeciez to fakt pewny na 100 % . Jak widze bylego premiera Leszka M. jak zarzeka sie, ze to nie prawda to jeszcze bardziej utwierdzam sie w moich przekonaniach.

 • blue911

  Oceniono 5 razy 1

  Brawo Trybunal! Gonic swolocz faszyzujaco-solidarnosciowa. Raz na zawsze polozyc trzeba kres rzadom KK w Polsce. Oni dawno zapomnieli,ze sa od gloszenia Ewangelii. Watykan stal sie w PL jawna partia polityczna z agresywna agenda! WON!

 • szymek_50

  Oceniono 6 razy 6

  Na własne uszy słyszałem od wysokich i jeszcze wyższych rangą naszych urzędników państwowych, że więzień tajnych w Polsce nie było.
  Pan Zbigniew Semiątkowski wręcz zaręczał, a inni mu przytakiwali. Leszek Miller z panem prezydentem Aleksandrem również.
  Może temu Saudyjczykowi lotniska się pomieszały, ale skoro Strasburg odtajnia, to musi coś być na rzeczy.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 5

  Wikipedia w języku polskim pl.wikipedia.org/wiki/Sprawa_tajnych_wi%C4%99zie%C5%84_CIA_w_Europie
  różni się od Wikipedii w języku angielskim
  en.wikipedia.org/wiki/Black_site na ten sam temat.

  Proszę stosować się do zaleceń Prokuratury Generalnej i nie czytać informacji która jest w Polsce tajemnicą państwową. W szczególności, w części angielskojęzycznej są wymienieni Zbigniew Siemiątkowski i Leszek Miller

 • jacol320

  Oceniono 5 razy 1

  A wicepremier Lepper mówił Kaczyńskiemu o talibach i co, zaniechał Kaczyński zajęcia się sprawą. Nie dopełnił obowiązków. Pod Trybunał Stanu!!!!!!!!!!

 • reakcja

  Oceniono 9 razy 5

  Zastępca Sikorskiego ochrania założycieli filii KL Guantanamo w Polsce

  Nonsensowna argumentacja użyta przez Macieja Szpunara, wiceministra spraw zagranicznych RP w jego wypowiedzi dla prasy obciąża i kompromituje osobiście ministra Sikorskiego oraz premiera Tuska, gdyż to oni ponoszą odpowiedzialność za zatrudnianie na stanowisku ministerialnym osoby mającej wyraźnie kłopoty z logicznym myśleniem tylko dlatego, iż zabawia się ten członek rządu RP bezprawnie we fałszywego obrońcę żydokomunistycznych złoczyńców, którzy usłużnie w stosunku do administracji Busha i CIA podjęli w czasie swojego bandyckiego urzędowania bezprawną decyzję o zamianie skrawka niepodległej Polski we filię obozu koncentracyjnego Guantanamo.

  Maciej Szpunar, zastępca Radka Sikorskiego ochrania założycieli filii KL Guantanamo w Polsce: - Trybunał musi sobie zdawać sprawę, że w momencie, gdy przesądza o upublicznieniu wszystkich informacji przekazanych przez polski rząd, to siłą rzeczy ogranicza naszą możliwość współpracy - podkreślił. - Będziemy zdecydowanie bardziej ostrożni. Musimy się liczyć, że wszystkie informacje, jakie przekażemy Trybunałowi, staną się publicznie dostępne - dodał.

  W lipcu ubiegłego roku monitorująca całą sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka informowała, że polski rząd został zobowiązany przez ETPC do udzielenia do 5 września odpowiedzi na pytanie, czy Saudyjczyk był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski. Inne pytanie dotyczyło tego, czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia...

  Minister Szpunar mataczy obżydliwie jak szachraj żydowski, gdyż prowadząc tajną korespondencję z Trybunałem rząd premiera Tuska był przecież zobowiązany do utrzymania tej korespondencji w tajemnicy także przed prokuraturą w Polsce, żeby nie wpływać na na ocenę sprawy przez prokuraturę. Jeżeli Maciej Szpunar, ani żaden inny członek rządu RP nie udostępniał dotychczas prokuraturze treści tajnej korespondencji z Trybunałem, to w jaki sposób utrzymywanie w tajemnicy tej korespondencji "mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury".

  Prokuratura od 4 lat nie może ustalić, czy w Szymanach torturowni byli niewinni ludzie za zezwoleniem byłego premiera Millera i byłego prezydenta Kwaśniewskiego. Zatajanie przestępstwa przez pbecny rząd RP, czy prokuraturę jest także przestępstwem, za które wszyscvy przestępcy winni odpowiedzieć w państwie, które utrzymuje, że jest państwem prawa.

  Ochrona Millera i Kwaśniewskiego przed odpowiedzialnością sądową za zbrodnie przeciwko ludzkości nie dotyczy "kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego". Maciej Szpunar wygłasza nonsensowne stwierdzenia i winien zostać w związku z wykazaną nadgorliwością niezwłocznie odwołany ze stanowiska w administracji państwowej RP, zaś banda żydokomunistycznych kryminalistów, która wykorzystała zajmowane stanowiska państwowe do zamiany skrawka naszej Ojczyzny w obóz koncentracyjny celem przetrzymywania i torturowania w nim ludzi, winna być osądzona z taką samą surowością prawa, jak został osądzony hitlerowski komendant KL Auschwitz. Działalność wszystkich tzw. lewicowych partii oportunistów żydokomunistycznych winna być niezwłocznie zakazana zgodnie z konstytucyjnym zapisem antykomunistycznym.

  sowa.typepad.com/blog/2012/01/cia-w-kiejkutach-stefan-kosiewski-14122005-grzechu-cudzego-nie-bronic-.html

 • stanislaw50

  Oceniono 12 razy 10

  Nasz wielki brat z za oceanu aby przykryć swoje szwingle nas wkopał i wdeptał w wielkie gó....
  I co z tego mamy ??
  Jak zawsze okazalismy się naiwniakami, kiedyś Moskwy dziś Waszyngtonu.
  demos

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje