Trybunał w Strasburgu odtajnił postępowanie dot. więzień CIA w Polsce

04.02.2013 22:48
Port lotniczy w Szymanach - domniemane miejsce lądowań samolotów CIA z więźniami

Port lotniczy w Szymanach - domniemane miejsce lądowań samolotów CIA z więźniami (Fot. Jerzy Gumowski / Agencja Gazeta)

Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Według MSZ decyzja ta jest zaskakująca i ogranicza możliwość współpracy polskiego rządu z Trybunałem.
Z pisma Trybunału, do którego dotarła PAP, wynika, że decyzja o odtajnieniu postępowania dotyczącego skargi Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego przeciwko Polsce zapadła 22 stycznia. "Trybunał zdecydował zaprzestać stosowania zasady 33 par. 2 regulaminu i znieść poufny charakter postępowania. (...) W konsekwencji pisma procesowe będą dostępne dla opinii publicznej i przekazywane przedstawicielom trzeciej strony postępowania" - czytamy w dokumencie.

Reguła 33 par. 2 regulaminu Trybunału pozwala ograniczyć dostęp do informacji "ze względu na moralność, porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe". Polski rząd wnioskował o ograniczenie publicznego dostępu do całości przekazanych w sprawie dokumentów, argumentując, że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.

"Będziemy bardziej ostrożni"

Wiceszef MSZ Maciej Szpunar pytany o decyzję Trybunału dotyczącą jawności postępowania odpowiedział, że była ona dla rządu zaskoczeniem. - Trybunał musi sobie zdawać sprawę, że w momencie, gdy przesądza o upublicznieniu wszystkich informacji przekazanych przez polski rząd, to siłą rzeczy ogranicza naszą możliwość współpracy - podkreślił.

- Będziemy zdecydowanie bardziej ostrożni. Musimy się liczyć, że wszystkie informacje, jakie przekażemy Trybunałowi, staną się publicznie dostępne - dodał. Jak zaznaczył, rząd wyraża pełną wolę współpracy z Trybunałem w wyjaśnieniu sprawy, jednak przeszkodą jest to, że w aktach krajowych sprawy są informacje dotyczące "kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego".

Wyjaśnił, że Trybunał oczekuje od strony polskiej przekazania wszystkich akt śledztwa lub odpowiedzi na pytania, które "de facto rozstrzygają całą sprawę".

W lipcu ubiegłego roku monitorująca całą sprawę Helsińska Fundacja Praw Człowieka informowała, że polski rząd został zobowiązany przez ETPC do udzielenia do 5 września odpowiedzi na pytanie, czy Saudyjczyk był przetrzymywany w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski. Inne pytanie dotyczyło tego, czy istnieje przygotowany przez polską stronę dokument regulujący powstanie lub prowadzenie tajnego więzienia. Na początku września polski rząd przekazał odpowiedź Trybunałowi. Stanowisko było niejawne.

"Mamy nie najlepsze doświadczenia z upublicznianiem"

Według Szpunara rząd nie może odpowiedzieć Trybunałowi przed wyjaśnieniem wszystkich okoliczności sprawy przez polską prokuraturę. - Dopiero po zakończeniu tego postępowania będziemy mogli odpowiedzieć na pytania, które Trybunał zadał - wyjaśnił. Jego zdaniem rząd, zajmując wcześniej stanowisko, mógłby wpłynąć na ocenę sprawy przez prokuraturę. - Rząd nie może sobie pozwolić na to, by przesądzać ustalenie, które prowadzi niezależna od rządu prokuratura - zaznaczył.

Szpunar zaznaczył, że to pierwszy przypadek, gdy ETPC domaga się udostępnienia całości akt sprawy. W innych sprawach dotyczących Polski prosił o udostępnienie konkretnych dokumentów. W 2011 r. adwokaci al-Nashiriego - osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce - zaskarżyli do Strasburga "przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa".

Domniemane więzienia CIA w Polsce

Amerykanie uznają al-Nashiriego za sprawcę ataku terrorystycznego na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Został on schwytany w Dubaju dwa lata po zamachu. Według doniesień AP w grudniu 2002 r. był w tajnym więzieniu w Polsce - zaledwie kilka dni po jego otwarciu. Al-Nashiri miał być przetrzymywany na terenie Polski w okresie 5 grudnia 2002 r. - 6 czerwca 2003 r. W trakcie przesłuchań prowadzonych w tym czasie dochodzić miało do sytuacji naruszających prawa mężczyzny.

W toku prowadzonego od sierpnia 2008 r. tajnego śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. W lutym ubiegłego roku śledztwo, prowadzone początkowo w Warszawie, zostało przekazane Prokuraturze Apelacyjnej w Krakowie.

Zobacz także
Komentarze (130)
Trybunał w Strasburgu odtajnił postępowanie dot. więzień CIA w Polsce
Zaloguj się
 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 113 razy 79

  No to Olek chyba jednak zatańczy i zaśpiewa przed jakąś komisją.

 • derp971

  Oceniono 83 razy 69

  Hahahaha. Teraz będzie nasilenie cyrków politycznych. Grodzka a nawet "Madzia" się przy tym schowa co nadchodzi :D W tym czasie słuch o śledztwie ws więzień CIA zaginie :D

 • yani-51

  Oceniono 71 razy 51

  Slyszalem ze" kwach" mysli o powrocie do polityki....

  a moze mu tylko potrzeby...imunitet...;-))))

 • pismaki_klamia

  Oceniono 66 razy 48

  Wysługiwanie się gangsterom nigdy nie popłaca na dłuższą metę, zawsze jest jakiś "blowback" czy "boomerang effect".
  Jak Kwach już trafi z Millerem do pierdla za sprostytuowanie Polski w imię jankeskich interesów to ciekawe czy sumy, które otrzymał za "wykłady" na uniwersytecie Georgetown zaoferowane w w podziękowaniu na wykonanie rozkazów zrekompensują mu hańbę i brak wolności?

 • nie-tak

  Oceniono 68 razy 46

  Cytat:
  że ich jawność mogłaby naruszyć dobro prowadzonego od sierpnia 2008 roku postępowania polskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce.
  -------------------------
  Jak pięknie owinięto w kolorowy niewinny papierek "domniemanych więzień" - Polska blokowała cały czas dochodzenie.

 • wujek_extrema

  Oceniono 39 razy 31

  Jestem zaskoczony I wyrazam swoje zaniepokojenie faktem ze ktos jeszcze mysli ze jest jakas tajemnica w tych "kluczowych aspektach bezpieczenstwa panstwa polskiego". Myslalem ze wszyscy wiedza ze nasza strategia to lizac amerykanska dupe I robic co nam kaza. O jakich tu aspektach mowa?

 • wujeksknerus

  Oceniono 35 razy 29

  Mam nadzieje, że politycy odpowiedzialni za łamanie praw człowieka na terenie naszego kraju zostaną rozliczeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje