Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary

04.02.2013 19:26
Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary

Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary (Fot. Czarek Sokołowski / AP)

Prokuratura żąda od byłego posła LPR Witolda Tomczaka odszkodowania w wysokości 40 tys. złotych. Chodzi o głośną sprawę zniszczenia przez polityka instalacji autorstwa słynnego artysty Maurizia Cattelana. W 2000 roku Tomczak uszkodził rzeźbę przedstawiającą papieża. Jak sam napisał w wydanym niedawno oświadczeniu: "Osobiście usunąłem ponad 60-kilogramowy głaz z postaci Jana Pawła II".
Do głośnego zdarzenia doszło 12 lat temu w warszawskiej Zachęcie. W galerii wystawiono wówczas kontrowersyjną instalację "La Nona Ora" ("Dziewiąta godzina") autorstwa skandalizującego Maurizia Cattelana. Dzieło sztuki przedstawiało papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Rzeźba oburzyła Witolda Tomczaka oraz Halinę Nowinę-Konopkę z Koła Poselskiego "Porozumienie Polskie".

Politycy wspólnie weszli do galerii, gdzie Tomczak uszkodził instalację. Jak sam pisze w opublikowanym na stronie serwisu wpolityce.pl oświadczeniu: "W sposób czynny, osobiście usunąłem ponad 60-kilogramowy głaz z postaci Jana Pawła II, co spowodowało zamknięcie Sali Matejkowskiej, w której prezentowano obrazoburczą ekspozycję!".

Kara? 40 tysięcy złotych

Sprawa trafiła do prokuratury i ciągnęła się przez ostatnie 12 lat. Na przeszkodzie do skazania posła stał jego immunitet. Tomczak przez te lata był m.in. europosłem.

Polityk, jak sam przyznaje w swoim oświadczeniu, jest oskarżony o czyn z art. 288 § 1 kk, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Chodzi o zniszczenie mienia. Poza tym prokuratura chce nałożyć na byłego europosła karę finansową. "Polska Prokuratura oskarża mnie o rzekome zniszczenie dzieła sztuki i żąda ode mnie odszkodowania w wysokości 40 tys. złotych. Po przedstawieniu mi aktu oskarżenia oświadczyłem, że jest on dla mnie niezrozumiały, biorąc pod uwagę to, kim był i nadal jest oraz co uczynił dla Polski i świata Błogosławiony Jan Paweł II" - napisał polityk.

Witold Tomczak nie zgadza się z oskarżeniem i prosi rodaków o wsparcie. "Jeżeli uważacie, że moja postawa w Galerii Zachęta w 2000 roku była słuszna, jeżeli nie zgadzacie się, aby Sąd w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej skazał tego, który jako Wasz przedstawiciel bronił godności Ojca Świętego, możecie skierować swój protest oraz opinie" - apeluje, podając adres Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. "Nade wszystko proszę Państwa o modlitwę w tej sprawie!" - kończy swoje oświadzczenie.

Czy prokuratura słusznie chce ukarać Witolda Tomczaka?
Przepisz tekst z obrazka:
nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
Komentarze (140)
Zaloguj się
 • wkoz1

  0

  ten.... wojciechowksi kiedys szef nik.. rzekomo adwokat... obecnie posel pis i ...................to przede wszystkim debil... ktory mowi ze tuski sprzedal polska wies na szczycie w brukseli i ze nie bedzie glosowal za ustalonym budzetem ue..

 • ulebyk

  0

  Czemu którys z "artystów-performerów" nie zrobi "instalacji" przedstawiającej np penisa wystającego z Tory? Bo tacy celebryci reklamowani usilnie przez michnikowszczyznę wiedzą jakich tematów nie wolno im dotykać jesli nie chcą automatycznie zakończyć "kariery".

 • marzyciel45

  0

  Niestety takim Tomczakom, Rydzykom i innym z tej opcji wydaje się, że wszystko im wolno!

 • kartofel_horyzont

  Oceniono 2 razy 2

  Towarzyszu Tomczak. Że zacytuję "biorąc pod uwagę to, kim był i nadal jest oraz co uczynił dla Polski i świata Błogosławiony Jan Paweł II" - napisał polityk.
  Że wypunktuję:
  - Wojtyła był nikim
  - Nic dla Polski nie zrobił
  - Działał na jej szkodę- vide konkordat, czyli dojenie Polski na korzyść czarnej mafii, której przewodził
  - dla normalnych ludzi, trzeźwo myślących ludzi wikary Wojtyła nie był żadnym autorytetem
  - i na koniec wikary Wojtyła nie obalił komunizmu- jak twierdzą niektórzy.

 • drasyr

  Oceniono 2 razy 2

  Oszołom Tomczak powinien jeszcze odpowiedzieć karnie za niszczenie dóbr kultury.

 • skaut001

  Oceniono 2 razy 2

  Gdy kiedys dojdzie do publicznego linczu w imie wiadomo... prawdy i moralnosci katolickiej narod dumnie stanie w obronie... napastnika i kata. Tak oto historia zatacza kola i powraca do czasów kiedy to ludzmi rzadzily sredniowieczne złudzenia. Rodzi sie czlowiek, i staje sie katolikiem... . Szkoda ludzi, z tez nie ma skutecznego antywirusa na to dziadostwo.

 • frambo

  Oceniono 2 razy 2

  Tomczak = Górski + Słomka

 • jacek-1111

  Oceniono 5 razy -3

  jeśli chce się zaistnieć a Bozia talentu nie dała, to robi się takie instalacje!

 • hwbaran

  Oceniono 2 razy 2

  brawo za tempo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje