Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary

Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary

Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary (Fot. Czarek Sokołowski / AP)

Prokuratura żąda od byłego posła LPR Witolda Tomczaka odszkodowania w wysokości 40 tys. złotych. Chodzi o głośną sprawę zniszczenia przez polityka instalacji autorstwa słynnego artysty Maurizia Cattelana. W 2000 roku Tomczak uszkodził rzeźbę przedstawiającą papieża. Jak sam napisał w wydanym niedawno oświadczeniu: ?Osobiście usunąłem ponad 60-kilogramowy głaz z postaci Jana Pawła II?.
Do głośnego zdarzenia doszło 12 lat temu w warszawskiej Zachęcie. W galerii wystawiono wówczas kontrowersyjną instalację "La Nona Ora" ("Dziewiąta godzina") autorstwa skandalizującego Maurizia Cattelana. Dzieło sztuki przedstawiało papieża Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Rzeźba oburzyła Witolda Tomczaka oraz Halinę Nowinę-Konopkę z Koła Poselskiego "Porozumienie Polskie".

Politycy wspólnie weszli do galerii, gdzie Tomczak uszkodził instalację. Jak sam pisze w opublikowanym na stronie serwisu wpolityce.pl oświadczeniu: "W sposób czynny, osobiście usunąłem ponad 60-kilogramowy głaz z postaci Jana Pawła II, co spowodowało zamknięcie Sali Matejkowskiej, w której prezentowano obrazoburczą ekspozycję!".

Kara? 40 tysięcy złotych

Sprawa trafiła do prokuratury i ciągnęła się przez ostatnie 12 lat. Na przeszkodzie do skazania posła stał jego immunitet. Tomczak przez te lata był m.in. europosłem.

Polityk, jak sam przyznaje w swoim oświadczeniu, jest oskarżony o czyn z art. 288 § 1 kk, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Chodzi o zniszczenie mienia. Poza tym prokuratura chce nałożyć na byłego europosła karę finansową. "Polska Prokuratura oskarża mnie o rzekome zniszczenie dzieła sztuki i żąda ode mnie odszkodowania w wysokości 40 tys. złotych. Po przedstawieniu mi aktu oskarżenia oświadczyłem, że jest on dla mnie niezrozumiały, biorąc pod uwagę to, kim był i nadal jest oraz co uczynił dla Polski i świata Błogosławiony Jan Paweł II" - napisał polityk.

Witold Tomczak nie zgadza się z oskarżeniem i prosi rodaków o wsparcie. "Jeżeli uważacie, że moja postawa w Galerii Zachęta w 2000 roku była słuszna, jeżeli nie zgadzacie się, aby Sąd w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej skazał tego, który jako Wasz przedstawiciel bronił godności Ojca Świętego, możecie skierować swój protest oraz opinie" - apeluje, podając adres Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. "Nade wszystko proszę Państwa o modlitwę w tej sprawie!" - kończy swoje oświadzczenie.

Czy prokuratura słusznie chce ukarać Witolda Tomczaka?
Przepisz tekst z obrazka:
nie umiem znalezc obrazka
Zobacz także
 • Chory jak eurodeputowany Witold Tomczak
Komentarze (140)
Były poseł 12 lat temu zniszczył rzeźbę papieża. Teraz może zapłacić 40 tys. zł kary
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 275 razy 235

  Usunął głaz przygniatający Papieża .Teraz pewnie zacznie wyciągać gwoździe z kończyn Chrystusa. Rzecz można - prawdziwy chrześcijanin. I niechaj takim pozostanie . Byłoby znacznie gorzej gdyby zaczął zdejmować kopułę w Czarnobylu.

 • alexy-dwa

  Oceniono 204 razy 174

  Tak to jest gdy osły nie znają się na sztuce.Za głupotę trzeba zapłacić.Proponuję prośbę o wsparcie do ojca Rydzyka. Przyjaciółka pana Tadzia zapłaci.

 • 104i9

  Oceniono 176 razy 144

  Tyko dziwię się że za zniszczenie dzieła nie grozi mu 10 lat więzienia jak temu co rzucił kamieniem w bohomaza.
  Tomczak ty proś o rozum i szukaj wsparcia u psychiatry..

 • 104i9

  Oceniono 148 razy 136

  Tomczak płać jak żeś był tchórzem ukrywając się pod immunitetem to teraz powinieneś zapłacić a jak nie do do ciupy..

 • epupecki

  Oceniono 138 razy 128

  Wspieram Prokuraturę! Niech sprawiedliwie oskarży chuligana!

 • 1warren

  Oceniono 92 razy 74

  Nic wielkiego sie nie stalo. Przeciez mogl zastrzelic autora rzezby, wysadzic w powietrze galerie itp. A wszystko to "at majorem dei gloriam". I to powinno usprawiedliwic.

 • jerjar

  Oceniono 78 razy 54

  Ach po co Ci to było, Junkier?
  Ten brak dystansu do symboli i naiwną zapalczywość słyszy się w każdym Twoim słowie.

  Nie pomyślałeś, że na przykład nie niszczy się obrazów przedstawiających ukrzyżowanie Chrystusa?

  Przecież rzeźba to samo jest ci obraz. Ten meteoryt mógł przecież symbolizować ślepe zrządzenie losu, ale także ogrom grzechów ludzkości.

  Głupia ta Twoja naiwność, ale w jakimś sensie czysta, więc choć z innej zupełnie jestem strony, jeśli podasz nr konta, to symboliczny grosz wpłacę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje