Miller na przekór Palikotowi: "Nowicka to zasłużona kobieta"

04.02.2013 16:12
Leszek Miller

Leszek Miller (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- SLD zagłosuje przeciwko odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu - zapowiedział szef SLD Leszek Miller. Według niego wniosek o pozbawienie Nowickiej tej funkcji to "happening" Janusza Palikota.
- Nie ulega wątpliwości, że to, co się w tej sprawie dzieje, jest kolejnym teatrem Janusza Palikota. Szkoda tylko, że ofiarą tego przedstawienia staje się kobieta bardzo wartościowa, zasłużona dla polskich kobiet i różnych ruchów feministycznych. Pani Wanda Nowicka nie zasłużyła sobie na takie potraktowanie - powiedział dziś na konferencji prasowej w Gdyni Leszek Miller.

Przewodniczący SLD podkreślił, że jego partia zagłosuje przeciwko odwołaniu Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Nie widzimy żadnych powodów dla odwołania Wandy Nowickiej ze stanowiska wicemarszałka Sejmu. Pani Nowicka wypełnia regulamin Sejmu, dobrze reprezentuje Sejm na zewnątrz, świetnie sobie radzi z prowadzeniem obrad i pracą w prezydium Sejmu - podkreślił. Wyraził też nadzieję, że Nowicka dobrowolnie nie zrezygnuje z pełnionej funkcji.

Dzisiejsze poparcie SLD dla Nowickiej może zaskakiwać, jeśli przypomni się powody, dla jakich Nowicka zdecydowała się kandydować z listy Ruchu Palikota w wyborach w 2011 roku. Początkowo lider sojuszu obiecywał jej "dwójkę" na liście, ostatecznie otrzymała propozycję kandydowania z trzeciego miejsca. Kiedy bez konsultacji przesunięto ją na miejsce 4., zdecydowała się przejść do Ruchu Palikota.

Anna Grodzka zamiast Nowickiej

Klub Ruchu Palikota złożył w poniedziałek wniosek o odwołanie Wandy Nowickiej (RP) z funkcji wicemarszałka Sejmu. Decyzja ta to pokłosie przyjęcia przez Nowicką nagrody za 2012 r. - nagrody takie otrzymali wszyscy wicemarszałkowie oraz marszałek Sejmu; wszyscy też ostatecznie zapowiedzieli przekazanie nagród na cele społeczne. W ubiegłym tygodniu posłowie Ruchu zdecydowali, że nową kandydatką na wicemarszałka Sejmu będzie posłanka Anna Grodzka.

Maleją szanse na powodzenie planu Palikota

Poparcie SLD dla Wandy Nowickiej oznacza, że plan Janusza Palikota ma coraz mniejsze szanse na powodzenie. Do odwołania wicemarszałka potrzebna jest bezwzględna większość, czyli 231 głosów. Ruch Palikota z PiS i Solidarną Polska, bo tylko te partie zadeklarowały, że wystąpią za odwołaniem Nowickiej, ma 198 głosów. W związku z tym, że swoje poparcie dla obecnej wicemarszałek zadeklarowało PSL, wszystko zależy od tego, jakie stanowisko przyjmie Platforma Obywatelska.

Zobacz także
Komentarze (186)
Miller na przekór Palikotowi: "Nowicka to zasłużona kobieta"
Zaloguj się
 • rafix135

  Oceniono 183 razy 117

  Jak sam poszedł do Samoobrony to nie był to happening, a mądry i świadomy wybór polityczny doświadczonego polityka, czyż nie? SLD się boi, że wybierając Grodzką (słusznie czy nie) na wicemarszałka, RP okaże się bardziej postępowy i lewicowo śmiały niż SLD. A że SLD to prawdziwa lewica, to mieliśmy się okazje przekonać w czasie prowokacji redaktora ZET pytającego Wenderlicha o chęć przekazania nagrody na cele charytatywne. Ten dobry człowiek chciał się podzielić kosztami kupienia komputera dla jakiejś sierotki z panem redaktorem. Wujek Samo Dobro.

 • dziadekjam

  Oceniono 128 razy 106

  Wszyscy członkowie Prezydium Sejmu, z panią marszałek Kopacz na czele, wzięli te nagrody, więc partie głosujące za odwołaniem pani Wandy Nowickiej powinny również odwołać swoich członków Prezydium Sejmu. Każda inna postawa będzie HIPOKRYZJĄ w najczystszej postaci.

 • szczotkazmiotka

  Oceniono 154 razy 82

  ha ha co za obłuda, swojego wicemarszałka przykryliście kapeluszami, jeszcze Nowickiej bronicie jakbyście byli nagle obrońcami kobiet walczących o prawa reprodukcyjne. A ja mam jedno podstawowe pytanie - kto z SLD wy***ł Nowicka z list do Parlamentu przed wyborami w 2011 tak, że trafiła w końcu do Ruchu Palikota i dzięki RP została Marszałkinią? Gdzie było SLD przez całe lata działalności W. Nowickiej? Teraz nagle jesteście zainteresowani?
  Bezideowe Gnojki z SLD. Niech ta partia się już skończy.

 • 1alexander

  Oceniono 92 razy 68

  Przede wszystki powinna zostac odwolana Kopacz I Borusiewicz oraz wszyscy ktorzy te wyludzone od podatnika pieniadze przyjeli . Jak moze funkcjonowac Panstwo Prawa skoro to nieudolone i niewydajne prawo tworza nieudacznicy, karierowicze dla ktorych tylko KASA, KASA i tylko KASA dla siebie i swoich !!! Hipokryzja siegnela dna do potegi " N " . I tak przez 23 lata .

 • ochujek

  Oceniono 97 razy 39

  Millerowi żal du..ę ściska że jego czas minął. Miał swój złoty róg.

 • vapor1

  Oceniono 87 razy 35

  Herrporcupine - 100% racji.
  and-wi11 - jakiej konsternacji? Masz jakis problem z Panią Anną Grodzką, bo ja nie. Wyksztalcona, mądra, aktywna, sympatyczna i widać na każdym kroku, ze lubi ludzi. Takich parlamentarzystów nam trzeba jak najwięcej.

 • jerjar

  Oceniono 51 razy 17

  Miller oczywiście nie zająknie się, że przed wyborami, wbrew ustaleniom, SLD proponował Nowickiej odległe miejsce na podrzędnej liście.

  Teraz towarzyszkowie pierwszymi są obrońcami oczywiście nie dlatego, że kochają panią Nowicką, ale mogą dokuczyć Palikotowi i uzyskać społeczna dyspensę dla swojego wicemarszałka.

  Zakłamani są prawie jak PiS, a w dodatku nieładnie pachną im skarpetki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje