Bożena Dykiel: TVN pożydził na kalendarz. Rzecznik stacji: Ubolewamy...

04.02.2013 14:15
Bożena Dykiel

Bożena Dykiel (Fot. Bartosz Bobkowski / AG)

- TVN pożydził i nie wydał naszego kalendarza - żaliła się w zeszłym tygodniu w "Dzień Dobry TVN" Bożena Dykiel. Słowa aktorki wywołały oburzenie. - Poczułem się fatalnie, zatkało mnie - mówi w rozmowie z Gazeta.pl prowadzący program Bartosz Węglarczyk. Rzecznik stacji z kolei ubolewa: - Niefortunna i niestosowna wypowiedź.
Pretekstem do zaproszenia Dykiel było 10-lecie serialu "Na Wspólnej". Aktorka wystąpiła w studiu "Dzień Dobry TVN" obok innych serialowych aktorów: Renaty Dancewicz, Roberta Kudelskiego i Małgorzaty Sochy.

"Pożydził, czyli nie dał szmalu"

W trakcie rozmowy (pełny jej zapis na stronie "DDTVN") Dykiel skarżyła się na TVN, który nie chciał sfinansować okolicznościowego kalendarza z bohaterami serialu.

- TVN pożydził i nie wydał naszego kalendarza - oskarżyła Dykiel.

- Po... co zrobił? - zapytał zdziwiony Bartosz Węglarczyk.

- Pożydził, czyli nie dał szmalu. Ale przyprowadziłam nawet sponsora z pieniędzmi - wyjaśniła bez chwili zastanowienia aktorka.

Węglarczyk: Zatkało mnie. Poczułem się fatalnie

Prowadzący program Bartosz Węglarczyk w rozmowie z Gazeta.pl przyznaje, że kiedy usłyszał słowo "pożydził", nie wiedział, jak zareagować. - Poczułem się fatalnie. Zatkało mnie. Świetnie rozumiałem to słowo - wyznaje Węglarczyk i dodaje, że sytuacja "jest trudna". - Pani Dykiel była gościem w naszym programie i bardzo ją lubię jako aktorkę. Zaprosiliśmy ją do programu nie o Żydach, nie o żadnych poważnych tematach, tylko o rocznicy jej serialu. Jeżeli ktoś może mi powiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji, chętnie posłucham. Rzadko mi się coś takiego zdarza - zdradza dziennikarz.

Podobnych wątpliwości nie mieli widzowie programu. Komentarz aktorki wywołał w sieci burzę. "Oburzające, aroganckie, pełne zadufania zachowanie p. Dykiel nie pozostawiło żadnych wątpliwości nie tylko co do poziomu tej pani, ale i samego serialu", napisała na forum programu Tamara. Podobnych głosów telewidzów jest znacznie więcej.

"Dykielić - używanie rasistowsko nacechowanych słów"

Na słowa aktorki zareagowało też Forum Żydów Polskich. "Taka wypowiedź Bożeny Dykiel w popularnym programie telewizyjnym to nie jest żaden koniec świata: nie jest to eksplozja żadnego antysemityzmu, nie jest to marsz bojówek nazistowskich - nic z tych rzeczy. Bez histerii!" - czytamy na stronie forum. "Ale jednocześnie nie można udawać - gdy na telewizyjnym ekranie widzimy znaną i popkulturowo cenioną osobę, która stwierdza "pożydził, czyli nie dał szmalu" - że absolutnie wszystko jest w porządku".

Forum kieruje też na FB, gdzie pojawił się apel do PWN o umieszczenie czasownika "dykielić" w słowniku języka polskiego. Czasownik "dykielić" pomysłodawcy definiują następująco: "Używanie publicznie rasistowsko nacechowanych słów bez krzty refleksji i w stanie niezmąconego samozadowolenia".

Rzecznik TVN: To była niefortunna wypowiedź

"Mogę jedynie wyrazić ubolewanie" - napisał cytowany na FB Karol Smoląg, rzecznik stacji. Wypowiedź aktorki określił jako "niefortunną i niestosowną". "Dzień Dobry TVN to audycja emitowana na żywo, a z przebiegu rozmowy wynika, że prowadzący w ogóle nie zrozumieli wyrażenia użytego przez panią Dykiel. I jedynie tym tłumaczyłbym brak reakcji z ich strony na słowa aktorki" - dodał Smoląg.

Niestety, mimo prób, nie udało nam się skontaktować z Bożeną Dykiel.

Zobacz także
Komentarze (618)
Zaloguj się
 • emil664

  0

  Pani Bozeno jest Pani najlepsza Aktorka jakom mial TVN na pewno TVN Przemysli sprawe i nie Pozydzi tych pieniedzy

 • merkury-3

  Oceniono 3 razy 3

  kolokwializm zakorzeniony w jezyku od setek lat tak jak cyganic, udawac greka itp
  polska tez maszeruje w kierunku oblakanej poprawnosci politycznej

 • gdsta

  Oceniono 2 razy -2

  mam nadzieje, że poniższe komentarze uświadomią pani Dykiel co i do kogo trafiło!

  czyżby chciała uruchomić taka lawinę uradowanych nienawidzących?
  no to udało się

  czas i miejsce wyznaczają czasem znaczenie słowom

  tym razem komentarze obnażyły bezmyślność albo głupotę Pani Dykiel - przykro mi bo nie spodziewałam się

 • arab-z-bajki

  Oceniono 2 razy 2

  Widzę że antysemita jest to słowo, które żydzi używają do dyskredytacji innych narodów a tymczasem arabowie pochodzą również z plemion semickich a żydzi ich zabijają. I CO WY NA TO ? Wniosek - to żydzi są antysemitami.
  "Antysemirtyzm jest to postrzeganie żydów takimi jakimi są a nie takimi jakimi chcą być postrzegani"

 • m_234

  Oceniono 2 razy 2

  Idąc tokiem rozumowania tych oburzonych należy natychmiast:
  1. Zniszczyć wszystkie taśmy i inne nośniki zawierające nagrania kabaretu Dudek! Te, gdzie jest skecz o kupowaniu tartaku, lasu i psa.
  2. Zlikwidować internet. Z powodów jw.
  3. Przeprosić również wszystkie sępy. I nigdy więcej nie używać określenia "posępić".
  4. Z Rusków, Niemców i Polaków utworzyć w każdej szkole trójki klasowe aby kontrolowały młodzież pod kątem opowiadania jedynie słusznych dowcipów.
  4. Zapłacić Szkocji odszkodowanie.
  5. Zapłacić mieszkańcom Wąchocka odszkodowanie.
  6. Nakazać red. Węglarczykowi uważną lekturę zbioru: "Przy szabasowych świecach". Obie części.

 • kokota47

  Oceniono 1 raz -1

  Czy ja nie obrażam Rosjan jedząc ruskie pierogi?

 • androsak

  Oceniono 2 razy 0

  ktoś powiedział, że seriale ogłupiają nie tylko widzów

 • kiks4

  Oceniono 2 razy 2

  Czy wolno mówić o kimś, że jest skąpy jak Szkot? Albo, że ktoś kogoś ocyganił? Że ktoś w rachunkach zrobił czeski błąd? Albo dostał francuskiej choroby?
  Powiedzcie- wolno czy nie wolno?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje