"Czuję się już lepiej". 14-latka postrzelona przez talibów nagrała wideo

04.02.2013 14:08
Malala w brytyjskim szpitalu

Malala w brytyjskim szpitalu (Fot. Uncredited AP)

Pakistańska nastolatka Malala Yousufzai, którą talibowie postrzelili w odwecie za krytykę radykalnych islamistów, nagrała wideo. Powiedziała, że z każdym dniem czuje się lepiej. Swoje oświadczenie opublikowała kilka godzin po tym, jak brytyjscy lekarze z kliniki, gdzie leczona jest dziewczyna, poinformowali, że operacja zakończyła się sukcesem.
Ciężko ranna nastolatka leczona jest w Szpitalu Królowej Elżbiety w Birmingham, gdzie została przewieziona z wojskowej kliniki w Rawalpindi. Brytyjscy lekarze przeprowadzili operację rekonstrukcji kości. Udało im się też przywrócić dziewczynce słuch. Po operacji Malala na nagranym filmie wideo zapewniała, że czuje się już lepiej. Mówi już wyraźnie, choć widać, że sprawia jej to trudność.

Pokojowy Nobel i pogróżki

Malala Yousufzai została zaatakowana w szkolnym autobusie. Napastnik postrzelił ją w głowę i szyję, ranne zostały też dwie jej koleżanki. Atak był odwetem radykalnych islamistów za publikacje na blogu nastolatki, w których zachęcała inne dziewczęta do edukacji. Malala od dłuższego czasu była przeciwko radykalnym islamistom ograniczającym prawa kobiet.

W rejonie, w którym mieszkała nastolatka, od 2009 roku obowiązuje surowe prawo szariatu. Od momentu, gdy radykałowie zamknęli szkołę, Pakistanka zaczęła pisać blog. W związku ze swoją aktywnością była nominowana do Międzynarodowej Pokojowej Nagrody Dziecięcej. W 2011 r. dostała Narodową Nagrodę Pokoju od rządu Pakistanu. Od strony radykalnych islamistów otrzymywała natomiast liczne pogróżki. Konserwatywni duchowni nie potępili też próby zabójstwa nastolatki.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • lactum

  Oceniono 4 razy 4

  To sa ich jedyne argumenty, bron przeciw inteligencji 15 letniej dziewczyny.

 • volvo960

  Oceniono 5 razy 5

  A widzicie tych pseudokatoli z pod Torunia lub widzieliscie tych pseudokatoli pod Pałacem Prezydenckim oni już są chorzy s ą NIE BEZPIECZNI DLA NORMALNYCH LUDZI W obronie swoich ''idei'' widać ,że są gotowi Nas pozabijać .To widać gołym okiem. A rydzyki specj .małymi literami zacierają ręce.

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 6 razy 0

  Trzeba przyznać, że lepiej już się męczyć z tymi katolibanami.

 • wessling

  Oceniono 4 razy 4

  Mam nadzieje że ten skurnol który strzelał już nie żyje.
  Strzelał z bliska, niemal z przyłożenia do bezbronnej dziewczynki i ... spaprał robotę.
  Zamiast ją uciszyć i wystraszyć innych sprawił ze teraz cały świat o niej mówi, podkręcił jej sławę i umocnił niesławę i sromotę Talibów.
  Jeżeli idzie o rozgłos i przyczynek do dyskusji to ten jeden zawszony pastuch zrobił dla sprawy dziewcząt w świecie islamu więcej niż UNICEF.
  Ale plama.

 • blad.skladni

  Oceniono 5 razy 3

  To nie wina takiej czy innej religii tylko porąbanej psychiki ludzi. Brejvik mordował w imię urojeń pseudopatriotycznych na ten przykład i chyba nie podpierał się szczególnie jakąś religią. Amerykanie wystrzeliwują się też z powodów pozareligijnych.

 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 2 razy 0

  Najgorsze jest to, że na tą islamską zarazę nie ma rady, no bo co zrobić? Trzeba by chyba podbić ten kraj i ucywilizować siłowo. Ciekawe co na to przeciwnicy wojen USA w Afganistanie czy w Iraku?

 • folwark_polski

  Oceniono 2 razy 0

  te dzieci które zostały zabite przez wojska USmeńkie nie mogą wydać oświadczenia

 • popijajac_piwo

  Oceniono 9 razy 3

  Któren kozojeb przegapił moment, żeby ją obwiązać ładunkiem i wysłać jako dziewicę w misji samobójczej na łono proroka?

 • kazik2500

  Oceniono 3 razy 1

  Grodzka zupelnie jak ta Malala -- nawet oczy te same ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje