Badania DNA potwierdziły: szkielet znaleziony na parkingu to król Ryszard III

Widoczne na czaszce uszkodzenia, które odpowiadają opisywanym w przekazach historycznych obrażeniom odniesionym przez króla

Widoczne na czaszce uszkodzenia, które odpowiadają opisywanym w przekazach historycznych obrażeniom odniesionym przez króla (Fot. DARREN STAPLES REUTERS)

Kości wykopane podczas prac na miejskim parkingu w brytyjskim Leicester to fragmenty szkieletu króla Ryszarda III. Dzięki badaniom DNA naukowcy nie mają co do tego żadnych wątpliwości.
Fragmenty szkieletu zostały znalezione w ubiegłym roku podczas wykopalisk prowadzonych na terenie miejskiego parkingu w Leicester. Archeolodzy prowadzili tam prace związane ze znajdującym się tam w średniowieczu klasztorze.

Budowa szkieletu i DNA

Przypuszczenia, że kości mogą należeć do Ryszarda III, pojawiły się już po wstępnych badaniach. Naukowcy opierali swoje hipotezy na analizie nieprawidłowości w budowie kręgosłupa. Dodatkowo ślady obrażeń oraz wklęśnięcie widoczne na czaszce odpowiadały opisom ran odniesionych przez króla podczas walki. Także inne parametry dokładnie odpowiadały historycznym przekazom opisującym króla. Ostatecznych dowodów dostarczyły badania DNA. Materiał do badań genetycznych dostarczył Michael Ibsen, spokrewniony z 16. pokoleniem wywodzącym się od siostry króla.

Ryszard III rządził Anglią tylko przez dwa lata (1483-85). Jest ostatnim monarchą brytyjskim, który zginął na polu bitwy. Do wydarzeń tych nawiązywał William Szekspir w dramacie "Ryszard III", z którego pochodzą słynne słowa wypowiedziane przez króla pod Bosworth: "Konia! Konia! Królestwo za konia!" W 2002 r. Ryszard III znalazł się na liście 100 najwybitniejszych Brytyjczyków w historii magazynu BBC.

Zobacz także
 • Polacy pracują nawet podczas urlopu. To bardzo niebezpieczne Archeolodzy alarmują: Kryzys w Grecji rujnuje zabytki starożytnej kultury
Komentarze (91)
Badania DNA potwierdziły: szkielet znaleziony na parkingu to król Ryszard III
Zaloguj się
 • pawelekok

  Oceniono 201 razy 193

  Król niesłusznie obmówiony o rzekome zamordowanie swoich nieletnich bratanków. W rzeczywistości zamordowanych w kilka miesięcy po jego śmierci na rozkaz Henryka VII Tudora, założyciela dynastii Tudorów i dziadka Elżbiety I. Ryszard III zginął w bitwie z tym zdrajcą i buntownikiem, który objął władzę i założył własną dynastię. szekspir w swej sztuce powtarza te obmówienia, wierutne bzdury rozsiewane przez propagandę tudorską, które miały go zohydzić, usprawiedliwić bunt i zdradę a następnie wybielić Henryka VII. Znanego skąpca, który oszczędzał nawet na jedzeniu, zmarł po zjedzeniu nieświeżej ryby.

 • dziadekjam

  Oceniono 105 razy 61

  Jeżeli to jest parking płatny, to rachunek wraz z odsetkami za zwłokę (nie za zwłoki) będzie imponujący. Ciekawe, komu go władze miasta wyślą.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 29 razy 27

  @ jorahmormont

  Z pola butwy do Leicester nie jest daleko. W dodatku zadne ryzyko: to zwyciezcy przewiezli cialo krola bez wielkich ceregieli, po prostu przerzucuwszy zwloki przez konia, wystawili nagie cialo Ryszarda w kosciele NMP w Leicester na pare dni,a gdy wiesc sie rozeszla, a trup zaczal cuchnac zezwolili na pochowek, a stad bylo tylko pare krokow do klasztoru franciszkanow, gdzie zostal pochowany w krypcie. Klasztor zostal zniszczony za Henia Osemki, i tak krypta z Ryszardem po wiekach znalazla sie pod parkingiem.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 21 razy 7

  To skandal!
  ;-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje