"Kasa B": Premier Hiszpanii obracał nielegalnymi milionami euro z tajnych kont partii?

04.02.2013 08:58
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy (Fot. SUSANA VERA REUTERS)

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy i jego rządząca Partia Ludowa mieli przez lata wykorzystywać pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł i od wpływowych biznesmenów, oraz ukrywać je przed fiskusem. Opozycja żąda dymisji rządu, a jego szef, choć tłumaczy się w mediach, stał się obiektem protestów i celem internetowych kpin.
Internetowe sieci społeczne, a następnie czołowy dziennik hiszpański "El Pais" opublikowały odręczne "księgi kasowe" byłego skarbnika Partido Popular (Partii Ludowej, Rajoy jest jej liderem) Luisa Barcenasa. Zawarte w nich dane miałyby świadczyć o posiadaniu przez Partię Ludową tajnych funduszy w wysokości 22 milionów euro i niejawnego konta bankowego w Szwajcarii.

Wśród polityków, którzy korzystali od 1997 r. z nielegalnych funduszy, mieli być, według byłego skarbnika PP, sam Mariano Rajoy i obecna sekretarz generalna partii Maria Dolores de Cospedal oraz jej poprzednicy na tym stanowisku: Francisco Alvarez Cascos, Javier Arenas i Angel Acebes oraz byli wicesekretarze partii Rodrigo Rato i Jaime Mayor Oreja - a także sam Mariano Rajoy.

Rajoy: "Nie przyszedłem do polityki, aby robić pieniądze"

Hiszpański premier kategorycznie zaprzeczył oskarżeniom byłego skarbnika swojej partii. - Nie mam nic do ukrycia. Nigdy nie przyjąłem od nikogo, ani nie rozdzielałem nielegalnych pieniędzy" - zapewnił Rajoy na zwołanym ad hoc posiedzeniu kierownictwa PP.

W całym kraju opozycja zebrała dotąd milion podpisów pod żądaniem ustąpienia Rajoya ze stanowiska premiera. Ale ten oświadczył, że mimo nacisków władzy oddać nie zamierza.

- Nie przyszedłem do polityki, aby robić pieniądze i oszukiwać skarb państwa - dodał. - Jako odpowiedź na te oskarżenia wystarczą dwa słowa: "to kłamstwo!" - stwierdził szef hiszpańskiego rządu.

Rajoy zapowiedział, że w odpowiedzi na ogłoszenie w styczniu dokumentacji finansowej prowadzonej odręcznie przez byłego skarbnika Barcenasa upubliczni w przyszłym tygodniu dokumenty dotyczące własnych dochodów.

- Mniejszych niż te, które miałem, zanim zostałem szefem partii - dodał premier Hiszpanii. - Partia Ludowa nie ma kont bankowych za granicą - dementował.

Hiszpańscy politycy powiązani z wielką aferą korupcyjną

Hiszpański prokurator generalny polecił tymczasem specjalnej prokuraturze antykorupcyjnej zbadanie ewentualnego związku między wypłatami dla członków kierownictwa PP i tzw. aferą Guertel. Były skarbnik PP twierdzi bowiem również, że niektórzy politycy PP, zanim doszła ona do władzy w 2011 r., mieli swój udział w jednej z największych hiszpańskich afer korupcyjnych ostatnich lat, tzw. sprawie Guertel, wykrytej w 2009 r. i nazwanej tak od nazwiska głównego oskarżonego w tej sprawie, przedsiębiorcy Francisco Correi. ("Correa" znaczy po hiszpańsku "pasek", to samo co po niemiecku "Guertel".).

W aferę zamieszany jest sam Barcenas i właśnie dlatego nie jest pewne, czy tajne szwajcarskie konto to na pewno nielegalny fundusz partyjny, czy prywatne konto samego Barcenasa, którego roczna gaża jako skarbnika partii wynosiła 200 tys. euro i który zgromadził znaczna fortunę. Twierdzi on, że jego majątek pochodzi z handlu cennymi obrazami.

"Rajoy Tchórz"

Po opublikowaniu notatek Barcenasa w Hiszpanii wybuchły protesty przeciwko korupcji, a indeks hiszpańskiej giełdy IBEX w reakcji na skandal spadł o 1,6%. Rajoyowi dostało się też w internecie. Furorę zrobiło zdjęcie, na którym dziennikarze filmują konferencję prasową premiera pokazywaną... w telewizorze. Na Twitterze natychmiast pojawiły się przeróbki, w których główną rolę gra ekran telewizyjny z podobizną premiera - jakoby wysyłany zamiast jego osoby np. na konferencję z Angelą Merkel. Karierę zaczęło robić hasło "RajoyCobarde" [hiszp. "RajoyTchórz" - red.]. Do i tak ogromnych problemów gospodarczych Hiszpanii doszedł jeszcze jeden - poważny rządowy kryzys.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • sebastianhernandez

  Oceniono 1 raz 1

  Rubelcaba i jego socjalisci wprowadzili kraj w nedze. Kraj, ktory nie musi kupowac gazu od ruskich i placic kokosow za energie do ogrzewania jak i produkcji, produkuje najwiecej wina na swiecie, sklada najwiecej samochodow w eu, produkuje mase warzyw i owocow praktycznie caly rok, turystyka na najwyzszym poziomie. Sklepiki, bary, warsztaty, magazyny... cos mi to przypomina Polske GDZIE SA TE WSZYSTKIE PIENIADZE?

 • szymek_50

  0

  Społeczeństwo, niezależnie od ustroju dzieli się na klasy.
  Jednym wolno dużo, a drugim malutko.
  W Piśmie Św. stoi czarno na białym, że kto ma będzie mu dodane, a kto nie ma będzie odebrane, ta nawet niewielka cząsteczka, którą ukrył przed Panem, aby przeżyć do końca tygodnia.

 • szymek_50

  0

  W naszym kraju taki proceder byłby raczej nie możliwy z uwagi na czujność naszych rozmaitych służb.
  Jedynie spowiednik mógłby wiedzieć, ale w spowiedzi tak jak i w banku obowiązuje tajemnica.

 • cillian1

  0

  dziwicie się, że nie chcą dawać broni palnej w Europie?

  Przecież w rok by się zamiotło - to całe tałatajstwo!

 • zlomas1

  0

  tom57
  ciekawa teoria! Wychodzi na to, Kaczynscy sprowokowali te aferę, zeby przejać podstepem wladze w Polsce!

  Ustawa nakładała ograniczenia na rynku mediów dlatego Michniki z kumplami mieli interes w jej utrąceniu.
  Oni popierają liberałów. Nie z powodów ideologicznych - to jes biznes.

 • badziewiak66

  0

  Wy sądzicie , że Nasze chłopaki to durne jakieś są ? Zasada zawsze jest ta sama, złodziei z rządu chronią służby specjalne, to one zakładają konta i pilnują by nikt tam nie zaglądał. Wszyscy są uwikłani dla bezpieczeństwa przestępstwa. Dopuszcza się wszystkie siły polityczne do złodziejstwa by były ubabrane i na wieki milczały. Rąbka tajemnicy uchylił Wam Andrzej Lepper podczas słynnego przemówienia przed odwołaniem Go z funkcji Wicemarszałka Sejmu. Paru ludzi zesłał na emeryturę , ktoś tam zginął , a i sam Lepper nie dokończył żywota w regulaminowym czasie. Jeśli była jakaś umowa na miliony to bądźcie pewni , że coś zawsze poszło bokiem. Nie ma innej możliwości. Dlaczego Gazeta do tej pory nie wykryła i nie ujawniła żadnej afery tego typu ? Ja wiem , a Wy ?

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 1 raz 1

  jak miliony moga byc nielegalne???

 • micki11

  Oceniono 1 raz 1

  NIe pasował wam Zapatero to macie teraz oszusta.

 • drozd215

  Oceniono 2 razy 2

  To też przykład żeby przy urnach wyborczych czytać, a nie tylko głosować na "jedynki".
  Od lat głosuję tak że na liście zaczynam od czwartej pozycji i zachęcam do tego żeby w ślepo nie popierać "jedynek".
  Wystarczy popatrzeć ilu posłów w naszym parlamencie przesiedziało powyżej 20 lat, ktoś ich wybiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje