"Kasa B": Premier Hiszpanii obracał nielegalnymi milionami euro z tajnych kont partii?

04.02.2013 08:58
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy (Fot. SUSANA VERA REUTERS)

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy i jego rządząca Partia Ludowa mieli przez lata wykorzystywać pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł i od wpływowych biznesmenów, oraz ukrywać je przed fiskusem. Opozycja żąda dymisji rządu, a jego szef, choć tłumaczy się w mediach, stał się obiektem protestów i celem internetowych kpin.
Internetowe sieci społeczne, a następnie czołowy dziennik hiszpański "El Pais" opublikowały odręczne "księgi kasowe" byłego skarbnika Partido Popular (Partii Ludowej, Rajoy jest jej liderem) Luisa Barcenasa. Zawarte w nich dane miałyby świadczyć o posiadaniu przez Partię Ludową tajnych funduszy w wysokości 22 milionów euro i niejawnego konta bankowego w Szwajcarii.

Wśród polityków, którzy korzystali od 1997 r. z nielegalnych funduszy, mieli być, według byłego skarbnika PP, sam Mariano Rajoy i obecna sekretarz generalna partii Maria Dolores de Cospedal oraz jej poprzednicy na tym stanowisku: Francisco Alvarez Cascos, Javier Arenas i Angel Acebes oraz byli wicesekretarze partii Rodrigo Rato i Jaime Mayor Oreja - a także sam Mariano Rajoy.

Rajoy: "Nie przyszedłem do polityki, aby robić pieniądze"

Hiszpański premier kategorycznie zaprzeczył oskarżeniom byłego skarbnika swojej partii. - Nie mam nic do ukrycia. Nigdy nie przyjąłem od nikogo, ani nie rozdzielałem nielegalnych pieniędzy" - zapewnił Rajoy na zwołanym ad hoc posiedzeniu kierownictwa PP.

W całym kraju opozycja zebrała dotąd milion podpisów pod żądaniem ustąpienia Rajoya ze stanowiska premiera. Ale ten oświadczył, że mimo nacisków władzy oddać nie zamierza.

- Nie przyszedłem do polityki, aby robić pieniądze i oszukiwać skarb państwa - dodał. - Jako odpowiedź na te oskarżenia wystarczą dwa słowa: "to kłamstwo!" - stwierdził szef hiszpańskiego rządu.

Rajoy zapowiedział, że w odpowiedzi na ogłoszenie w styczniu dokumentacji finansowej prowadzonej odręcznie przez byłego skarbnika Barcenasa upubliczni w przyszłym tygodniu dokumenty dotyczące własnych dochodów.

- Mniejszych niż te, które miałem, zanim zostałem szefem partii - dodał premier Hiszpanii. - Partia Ludowa nie ma kont bankowych za granicą - dementował.

Hiszpańscy politycy powiązani z wielką aferą korupcyjną

Hiszpański prokurator generalny polecił tymczasem specjalnej prokuraturze antykorupcyjnej zbadanie ewentualnego związku między wypłatami dla członków kierownictwa PP i tzw. aferą Guertel. Były skarbnik PP twierdzi bowiem również, że niektórzy politycy PP, zanim doszła ona do władzy w 2011 r., mieli swój udział w jednej z największych hiszpańskich afer korupcyjnych ostatnich lat, tzw. sprawie Guertel, wykrytej w 2009 r. i nazwanej tak od nazwiska głównego oskarżonego w tej sprawie, przedsiębiorcy Francisco Correi. ("Correa" znaczy po hiszpańsku "pasek", to samo co po niemiecku "Guertel".).

W aferę zamieszany jest sam Barcenas i właśnie dlatego nie jest pewne, czy tajne szwajcarskie konto to na pewno nielegalny fundusz partyjny, czy prywatne konto samego Barcenasa, którego roczna gaża jako skarbnika partii wynosiła 200 tys. euro i który zgromadził znaczna fortunę. Twierdzi on, że jego majątek pochodzi z handlu cennymi obrazami.

"Rajoy Tchórz"

Po opublikowaniu notatek Barcenasa w Hiszpanii wybuchły protesty przeciwko korupcji, a indeks hiszpańskiej giełdy IBEX w reakcji na skandal spadł o 1,6%. Rajoyowi dostało się też w internecie. Furorę zrobiło zdjęcie, na którym dziennikarze filmują konferencję prasową premiera pokazywaną... w telewizorze. Na Twitterze natychmiast pojawiły się przeróbki, w których główną rolę gra ekran telewizyjny z podobizną premiera - jakoby wysyłany zamiast jego osoby np. na konferencję z Angelą Merkel. Karierę zaczęło robić hasło "RajoyCobarde" [hiszp. "RajoyTchórz" - red.]. Do i tak ogromnych problemów gospodarczych Hiszpanii doszedł jeszcze jeden - poważny rządowy kryzys.

Zobacz także
Komentarze (44)
"Kasa B": Premier Hiszpanii obracał nielegalnymi milionami euro z tajnych kont partii?
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 72 razy 60

  To są własnie elity europejskie, złodziej złodzieja pogania. W Hiszpanii nie mają żadnego realnego wyboru tak jak u nas. Dwie partie rządzą na przemian od prawie 50 lat. Jedni udają socjalistów drudzy liberałów. Rozgonić tych wszystkich politykierów, banksterów jak podczas rewolucji francuskiej bo to ta sama mafia. Innego wyjścia nie ma.

 • dd1987

  Oceniono 59 razy 35

  Ja jestem ciekawy kiedy GW jakąś aferę u nas wykryje. Największa gazeta w kraju a afer wykrytych zero.

 • jerjar

  Oceniono 17 razy 17

  Podobne przekręty były pewno zawsze, w każdym kraju i po każdej stronie ideologicznej. Rzecz w tym, że w społeczeństwie informacyjnym i wysokiej technologii, kiedy każdy może być podsłuchany i każdy nosi w telefonie aparat Jamesa Bonda, wszystko może wyjść na wierzch.

  Drżyjcie więc gnojki, którzy zrobiliście sobie z reprezentowania innych zawód i wygodną synekurę. Wielki Brat, czyli społeczeństwo informacyjne, patrzy.

 • zbirone

  Oceniono 22 razy 16

  Dlaczego politycy mieliby być gorsi od kleru? przecież jak chcesz ochrzcić dziecko czy wziąć ślub kościelny to należy pasterzowi dać do łapy banknoty. Nie wystawi za to faktury, nie zapłaci VATu.

 • miroo

  Oceniono 12 razy 8

  Katolicko-prawicowa moralność w całej okazałości...

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy 8

  Tak jest we wszystkich rządach, nie tylko Europy, a Świata. Politycy to kukiełki w rękach korporacji przemysłowych i finansowych. Również im służą wojny "demokratyzujące" niepokornych.

 • user49

  Oceniono 7 razy 5

  to nic zaskakującego, większość członków EPP (Europejskiej Partii Ludowej) to wbrew nazwie liberałowie (nic złego) i aferałowie (to juz gorzej) jak u nas. Tacy sami sa ci z Partido Popular, partii, którą jak wiadomo założyli byli ministrowie Franco - trzeba było jakoś żyć...No i wyszło szydło z worka. Myślę, że powrót PSOE jest bliski, tym bardziej, że Szwajcarzy coraz chętniej odpowiadaja na trudne pytania. Jeśli Niemcy wybiorą SPD, a Cameron przegra w UK, jeśli na dodatek Włosi wybiorą cos na czele czego stanie Monti to Europa może popłynąć w porządanym kierunku, a Donaldinho będzie w prawdziwej d..pie. Serdeczności.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  Tak to już jest na tym bożym świecie, że uczciwymi są tylko ci, którym los nie stworzył możliwości kradzenia...
  - Czy to prawda, że nie bierzesz łapówek.?
  - Tak, bo mi ich nikt nie daje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje