Kerry zaczął pracę od telefonów do Netanjahu i Abbasa

04.02.2013 06:13
Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.
Jak wyjaśniła rzeczniczka Departamentu Stanu, w czasie dwóch rozmów telefonicznych amerykański minister, który przejął urząd w piątek po dotychczasowej sekretarz stanu Hillary Clinton, podkreślił, iż tak on sam, jak i prezydent Barack Obama czują się zobowiązani do zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie.

W czasie rozmowy z Abbasem Kerry - były szef komisji spraw zagranicznych w amerykańskim Senacie - obiecał, że będzie pracował z Kongresem nad dalszym wsparciem finansowym dla Palestyńczyków.

Już dzień wcześniej John Kerry zatelefonował do prezydenta Izraela Szimona Peresa. "Przeprowadzili w sobotę długą konwersację i Peres powiedział, że rezultaty niedawnych wyborów parlamentarnych dają szansę na wznowienie rozmów pokojowych" - podał rzecznik izraelskiego przywódcy.

Netanjahu, który od prezydenta Izraela otrzymał misję powołania gabinetu, w sobotę powiedział, iż wznowienie procesu pokojowego z Abbasem będzie najwyższym priorytetem dla jego rządu.

Rzeczniczka Departamentu Stanu dodała, że minister Kerry przeprowadził też rozmowy z szefami dyplomacji Japonii, Korei Południowej, Turcji, Kanady i Meksyku.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Benjaminowi zameldował, że wszystko poszło tak jak miało być?

 • naw18

  Oceniono 1 raz 1

  Sprobowalby nie zadzwonić! USA to taki pies, ktorym macha ogon: Izrael. W końcu do kogo należą wszystkie amerykańskie banki oraz FED?

 • miidryg5

  Oceniono 3 razy 1

  ISRAEL MA RZĄDZIĆ OD MORZA DO MORZA I OD NILU DO EUFRATU! KONIEC TEMATU I MORDY W KUBEŁ!

 • metenburg

  Oceniono 2 razy 2

  ..."Izraelskie służby medyczne podawały żydowskim imigrantkom z Etiopii antykoncepcję wbrew ich woli. Rząd milczał." Czy to jest cywilizowany kraj czy jakas dzicz ktorej ciagle w wypranych religia glowach dudni "zachowanie czystosci rasy" . Religijna dzicz ktorej nawet z Islamem nie warto porownywac.

 • iremus

  Oceniono 5 razy 3

  No i co, będzie Izrael zakładał kibuce na terenie Syrii i Iranu? Rozumiem, najpierw ziemie te muszą się wyzwolić.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 6

  Do Netanjahu dzwonił po wskazówki co do swojej pracy !

 • antykkk

  Oceniono 8 razy -4

  A co chcieliście żeby pojechał do Watykanu?

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 10 razy 8

  Zadzwonił do ojczyzny, ja też bym tak zrobił, pierwszy telefon byłby do Warszawy.

 • blue911

  Oceniono 16 razy 14

  Iscie "amerykanscy" sa ci prezydenci I ministrowie w USA: pierwszy telefon kazdy wykonuje do Izraela! Komedia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje