Kerry zaczął pracę od telefonów do Netanjahu i Abbasa

04.02.2013 06:13
Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.
Jak wyjaśniła rzeczniczka Departamentu Stanu, w czasie dwóch rozmów telefonicznych amerykański minister, który przejął urząd w piątek po dotychczasowej sekretarz stanu Hillary Clinton, podkreślił, iż tak on sam, jak i prezydent Barack Obama czują się zobowiązani do zapewnienia pokoju na Bliskim Wschodzie.

W czasie rozmowy z Abbasem Kerry - były szef komisji spraw zagranicznych w amerykańskim Senacie - obiecał, że będzie pracował z Kongresem nad dalszym wsparciem finansowym dla Palestyńczyków.

Już dzień wcześniej John Kerry zatelefonował do prezydenta Izraela Szimona Peresa. "Przeprowadzili w sobotę długą konwersację i Peres powiedział, że rezultaty niedawnych wyborów parlamentarnych dają szansę na wznowienie rozmów pokojowych" - podał rzecznik izraelskiego przywódcy.

Netanjahu, który od prezydenta Izraela otrzymał misję powołania gabinetu, w sobotę powiedział, iż wznowienie procesu pokojowego z Abbasem będzie najwyższym priorytetem dla jego rządu.

Rzeczniczka Departamentu Stanu dodała, że minister Kerry przeprowadził też rozmowy z szefami dyplomacji Japonii, Korei Południowej, Turcji, Kanady i Meksyku.

Zobacz także
Komentarze (20)
Kerry zaczął pracę od telefonów do Netanjahu i Abbasa
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 16 razy 14

  Iscie "amerykanscy" sa ci prezydenci I ministrowie w USA: pierwszy telefon kazdy wykonuje do Izraela! Komedia.

 • liamretsey

  Oceniono 16 razy 14

  Radykalne rozwiazanie problemu z ekstremistycznym rezimem prawicy syjonistycznej rzadzacej obecnie w Izraelu powinno byc priorytetem dla kazdego, komu zalezy na pokoju na swiecie.

  Wedlug Swiatowego Wskaznika Pokoju (Global Peace Index) Izrael jest jednym z najbardziej zagrazajacych pokojowi na swiecie panstw. W 2012 r. zajal 150-te miejsce sposrod 158 krajow objetych badaniem, wyprzedzajac jedynie Republike Afryki Srodkowej, Koree Polnocna, Demokratyczna Republike Kongo, Irak, Sudan, Afganistan i Somalie.

 • koniu800

  Oceniono 18 razy 10

  od razu widać gdzie znajduje się ośrodek kierowniczy

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 10 razy 8

  Zadzwonił do ojczyzny, ja też bym tak zrobił, pierwszy telefon byłby do Warszawy.

 • iha-iha-iha

  Oceniono 11 razy 7

  cóż dziwnego?
  żyd zadzwonił do żyda PO POradę

 • cyniczne_oko

  Oceniono 15 razy 7

  Kerry zaczął pracę od telefonu do szefostwa, które dało mu wytyczne jak przelewać z pustego w próżne aby Izrael miał czas na szykanowanie tubylców i anetkowanie kolejnych terytoriów po nielegalne osiedla. Następnego dnia realizując instrukcje sprzedał odpowiednią bajeczkę Abbasowi , by ten uspokoił swoich ludzi. I tak zaczął pracę kolejny "szef amerykańskiej dyplomacji"

 • vikaromaniuta

  Oceniono 6 razy 6

  Do Netanjahu dzwonił po wskazówki co do swojej pracy !

 • jezierskiadam

  Oceniono 4 razy 4

  ...sytuacja zmienia się dynamicznie i dobrze byłoby żeby Amerykanie zajęli jakieś konkretne stanowisko. Netanjahu otoczył grubymi murami swoją oblężoną twierdzę. Rozdrażnił wszystkich ante portas. Ogromne dotacje uzyskane od USA przeznaczył na pokazanie Arabom, że muszą jak najszybciej się zjednoczyć. Arabowie chcą się zjednoczyć od niepamiętnych czasów. Dotąd szło im kiepsko. Teraz przez kilkanaście lat swoich rządów Netanjahu starał się pokazać im, że nie ma na co czekać. Nie ma co wnikać w szczegóły. Izrael wpadł na pomysł skopiowania brytyjskiej taktyki „dziel i rządź”. Anglikom przyniosła ona wiele sukcesów zanim stracili swoje imperium. Teraz historia ma się powtórzyć?

  Więcej:
  www.tokfm.pl/blogi/adam-jezierski/2013/02/na_poczatku_dal_glos_w_kierunku_abbasa_i_netanjahu/1

 • iremus

  Oceniono 5 razy 3

  No i co, będzie Izrael zakładał kibuce na terenie Syrii i Iranu? Rozumiem, najpierw ziemie te muszą się wyzwolić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje