Kandydat na prezydenta Paragwaju zginął w katastrofie śmigłowca

03.02.2013 21:01
Służby ratunkowe na miejscu katastrofy

Służby ratunkowe na miejscu katastrofy (Fot. STRINGER/PARAGUAY REUTERS)

Kandydat na prezydenta, jedna z najbarwniejszych postaci politycznych Paragwaju, 69-letni eksgenerał Lino Oviedo, który odegrał ważną rolę w obaleniu 35-letniej krwawej dyktatury Alfredo Stroessnera w 1989 r., zginął wczoraj wieczorem w wypadku śmigłowca.
W departamencie President Hayes, 500 km na północ od stolicy kraju Asuncion, znaleziono spalony śmigłowiec i wewnątrz zwęglone zwłoki Lino Oviedo, pilota i dwóch ochroniarzy polityka. Rząd paragwajski niezwłocznie zwrócił się do międzynarodowych ekspertów o zbadanie przyczyn katastrofy.

Bohater zamachu stanu, barwna postać

Oviedo, popularny w społeczeństwie paragwajskim jako bohater zamachu stanu, który położył kres autorytarnym rządom Stroessnera, w 1990 r. został skazany na 10 lat więzienia za planowanie kolejnego przewrotu. Gdy wyszedł przed terminem na wolność, stanął na czele założonej przez siebie prawicowej partii Narodowy Związek Etycznych Obywateli.

W 2008 r. paragwajska prawica postawiła na niego jako kandydata do prezydentury, który miał zagrodzić drogę do wyboru na prezydenta emerytowanego biskupa katolickiego i profesora teologii Fernando Lugo. W swoim programie Lugo obiecywał zmianę sytuacji, w której 4 proc. właścicieli ziemskich kontroluje w Paragwaju 89 proc. gruntów uprawnych.

Wybór Lugo na prezydenta położył kres trwającej 61 lat dominacji Partii Colorado, która popierała dyktaturę Stroessnera.

Lino Oviedo, jako rywal Lugo, uzyskał w wyborach trzecie miejsce, uzyskując blisko 31 proc. głosów.

Obecny prezydent Paragwaju Federico Franco złożył hołd byłemu generałowi Oviedo jako "bohaterowi wydarzeń, które położyły kres dyktaturze Stroessnera".

Komentarze (24)
Kandydat na prezydenta Paragwaju zginął w katastrofie śmigłowca
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 46 razy 8

  "Rząd paragwajski niezwłocznie zwrócił się do międzynarodowych ekspertów o zbadanie przyczyn katastrofy."
  Brak mojego komentarza, niech będzie komentarzem...

 • frank1947

  Oceniono 3 razy 3

  Ale sie usmialem jak to przeczytalem ze reprezentowal prawice i ze obiecywał zmianę sytuacji, w ktorej 4 proc. wlascicieli ziemskich kontroluje 89 proc. gruntow uprawnych . Zmiana miala byc na 100% bo to "najlepsze wyjscie z sytuacji ...a biedy to juz nie bedzie bo reszta to poumiera...

 • virtuoz83

  Oceniono 4 razy 2

  Nasz "ekspert" Macierewicz już się pakuje.

 • grzechotnik59

  0

  Do frank 1947. Zanim zaczniesz komentować przeczytaj artykuł uważnie. Owiedo reprezentował prawicę. Obiecywał Dzieciorób Lugo i wcale nie miał poglądów prawicowych. Adwokat polskiego pochodzenia udowodnił mu ojcowstwo 3 dzieci (jeszcze z czasów gdy Lugo był biskupem). Tyle zgłosiły panny. Mężatki raczej nie reklamowały.

 • nervenkitzel

  Oceniono 4 razy 0

  To mogła być brzoza, magnes, sztuczna mgła, albo hel. Komisja powinna to dokładnie zbadać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje