Kandydat na prezydenta Paragwaju zginął w katastrofie śmigłowca

03.02.2013 21:01
Służby ratunkowe na miejscu katastrofy

Służby ratunkowe na miejscu katastrofy (Fot. STRINGER/PARAGUAY REUTERS)

Kandydat na prezydenta, jedna z najbarwniejszych postaci politycznych Paragwaju, 69-letni eksgenerał Lino Oviedo, który odegrał ważną rolę w obaleniu 35-letniej krwawej dyktatury Alfredo Stroessnera w 1989 r., zginął wczoraj wieczorem w wypadku śmigłowca.
W departamencie President Hayes, 500 km na północ od stolicy kraju Asuncion, znaleziono spalony śmigłowiec i wewnątrz zwęglone zwłoki Lino Oviedo, pilota i dwóch ochroniarzy polityka. Rząd paragwajski niezwłocznie zwrócił się do międzynarodowych ekspertów o zbadanie przyczyn katastrofy.

Bohater zamachu stanu, barwna postać

Oviedo, popularny w społeczeństwie paragwajskim jako bohater zamachu stanu, który położył kres autorytarnym rządom Stroessnera, w 1990 r. został skazany na 10 lat więzienia za planowanie kolejnego przewrotu. Gdy wyszedł przed terminem na wolność, stanął na czele założonej przez siebie prawicowej partii Narodowy Związek Etycznych Obywateli.

W 2008 r. paragwajska prawica postawiła na niego jako kandydata do prezydentury, który miał zagrodzić drogę do wyboru na prezydenta emerytowanego biskupa katolickiego i profesora teologii Fernando Lugo. W swoim programie Lugo obiecywał zmianę sytuacji, w której 4 proc. właścicieli ziemskich kontroluje w Paragwaju 89 proc. gruntów uprawnych.

Wybór Lugo na prezydenta położył kres trwającej 61 lat dominacji Partii Colorado, która popierała dyktaturę Stroessnera.

Lino Oviedo, jako rywal Lugo, uzyskał w wyborach trzecie miejsce, uzyskując blisko 31 proc. głosów.

Obecny prezydent Paragwaju Federico Franco złożył hołd byłemu generałowi Oviedo jako "bohaterowi wydarzeń, które położyły kres dyktaturze Stroessnera".

Komentarze (24)
Zaloguj się
 • elkipan

  Oceniono 46 razy 8

  "Rząd paragwajski niezwłocznie zwrócił się do międzynarodowych ekspertów o zbadanie przyczyn katastrofy."
  Brak mojego komentarza, niech będzie komentarzem...

 • frank1947

  Oceniono 3 razy 3

  Ale sie usmialem jak to przeczytalem ze reprezentowal prawice i ze obiecywał zmianę sytuacji, w ktorej 4 proc. wlascicieli ziemskich kontroluje 89 proc. gruntow uprawnych . Zmiana miala byc na 100% bo to "najlepsze wyjscie z sytuacji ...a biedy to juz nie bedzie bo reszta to poumiera...

 • virtuoz83

  Oceniono 4 razy 2

  Nasz "ekspert" Macierewicz już się pakuje.

 • grzechotnik59

  0

  Do frank 1947. Zanim zaczniesz komentować przeczytaj artykuł uważnie. Owiedo reprezentował prawicę. Obiecywał Dzieciorób Lugo i wcale nie miał poglądów prawicowych. Adwokat polskiego pochodzenia udowodnił mu ojcowstwo 3 dzieci (jeszcze z czasów gdy Lugo był biskupem). Tyle zgłosiły panny. Mężatki raczej nie reklamowały.

 • nervenkitzel

  Oceniono 4 razy 0

  To mogła być brzoza, magnes, sztuczna mgła, albo hel. Komisja powinna to dokładnie zbadać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje