Ruch Palikota i SdPl razem do europarlamentu

03.02.2013 18:06
Posłowie Ruchu Palikota

Posłowie Ruchu Palikota (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ruch Palikota i Socjaldemokracja Polska prawdopodobnie razem wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowali w niedzielę liderzy obu partii Janusz Palikot i Wojciech Filemonowicz. Decyzję o współpracy musi zatwierdzić jeszcze zarząd krajowy SdPl.
W weekend w Warszawie odbył się zjazd działaczy RP. Komitet Krajowy i Rada Polityczna Ruchu podjęły m.in. decyzję o współpracy z SdPl - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Palikot. "Podjęliśmy uchwałę, która oznacza, że środowiska Ruchu Palikota i SdPl nawiążą ze sobą współpracę polityczną i merytoryczną, także w najbliższych wyborach do europarlamentu i wyborach samorządowych" - oświadczył lider Ruchu.

Będzie wspólna lista?

Na pytanie, czy będzie wspólna lista do PE, szef SdPl Wojciech Filemonowicz odparł: "Tak sądzimy, wszystko na to wskazuje. Ja oczywiście nie chcę wyprzedzać wyłącznie z powodów kurtuazyjnych decyzji moich koleżanek i kolegów z zarządu. Ja będę taką współpracę, taką misję, partnerstwo z RP na najbliższym posiedzeniu zarządu rekomendował".

Wtórował mu Palikot, który powiedział, że "jest pewien, że tak będzie". "Po naszej stronie jest absolutna gotowość do tego, by poszerzać ten obóz" - powiedział. "Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że połączenie wielu różnych środowisk (...), jak Racja Polskiej Lewicy, Wolne Konopie i nowych partnerów, jak SdPl i innych, którzy się jeszcze pojawią w najbliższych tygodniach, wspólnie z Europą Plus Marka Siwca i - wierzę - Aleksandra Kwaśniewskiego, da razem szansę, by stworzyć prawdziwą alternatywę dla PO-PiS" - oświadczył.

Koniec współpracy z Platformą Obywatelską

Przewodniczący SdPl poinformował, że zwołał posiedzenie zarządu krajowego SdPL na najbliższy czwartek i zaproponuje na nim m.in. projekt uchwały o nawiązaniu ścisłej współpracy z RP i o perspektywicznym projekcie łączenia środowisk centrowo-lewicowych, a także o zakończeniu dotychczasowej współpracy z Platformą Obywatelską. "W mojej ocenie sytuacji nie powiodła się ta próba budowania lewej nogi, próba budowania wizerunku wrażliwości społecznej i otwartości na różnorodności" - powiedział Filemonowicz. Argumentował, że dla SdPl "nie do przyjęcia" był m.in. fakt niedopuszczenia do dyskusji w Sejmie nad projektami ustaw ws. związków partnerskich.

Palikot poinformował ponadto, że Rada Polityczna i Komitet Krajowy RP zatwierdziły plan działań samorządowych. Przewodniczący zespołu RP ds. wyborów samorządowych Krzysztof Makowski powiedział, że formacja rusza z kampanią samorządową i akcją "Cztery na cztery". "Cztery poziomy administracyjne - czyli gmina, powiat, województwo, kraj - po cztery problemy z każdego poziomu. Nasi działacze będą zbierali te informacje, będą przekazywali do nas" - tłumaczył. 2 czerwca RP ma przedstawić program odbudowy Polski na poziomie samorządu.

"Jeśli Nowicka zostanie, to będzie przejaw cwanej homofobii"

Szef RP pytany był też, czy dopuszcza możliwość, że Wanda Nowicka - dla której poparcie Ruch wycofał w ubiegłym tygodniu, po przyjęciu przez nią nagrody za 2012 rok - nie zostanie odwołana z funkcji wicemarszałka Sejmu. Ruch Palikota w tym tygodniu zapowiedział, że nową kandydatką na to stanowisko będzie Anna Grodzka.

Palikot odparł, że jeśli Nowicka nie zostałaby odwołana, "to oczywiście byłby tak naprawdę kolejny przejaw ukrytej wprawdzie i takiej dość cwanej homofobii". Według niego nie kryłaby się za tym chęć zatrzymania za wszelką cenę Wandy Nowickiej, (...) lecz próba uniknięcia odpowiedzialności za głosowanie "tak" lub "nie" w sprawie Grodzkiej. Wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie i partie uszanują tradycję rekomendowania przez kluby swych kandydatów. Przypomniał też, że Nowicka powiedziała na prezydium klubu RP, że jeśli Sejm jej nie odwoła, sama zrezygnuje.

Podkreślił, że dzięki Nowickiej we władzach RP wprowadzono parytet. "To dzieło, którego sprawczynią jest Wanda Nowicka, jest być może najlepszą rekomendacją, byśmy dalej razem współpracowali ze sobą, a to wymaga odejścia z funkcji wicemarszałkini Sejmu" - zaznaczył.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • monikadebna

  0

  Cieszę się, że wyborcy PiS tak bardzo udziela się przed euro wyborami. I super, bo wytypowanie drużyny Donka znów do parlamentu UE z pewnością bedzie wiązać się z nowymi ustawami uderzającymi w nasz interes. Przeczytajcie nieco na uczciwe-wybory.pl/ by wyrobić sobie szersze pojęcie o eurowyborach

 • malow.anka

  0

  Wybory do parlamentu EU to od pewnego czasu temat numer 1 w Polsce. Ale tak na prawdę to normalne. Społeczeństwo ma dość już oglądania Donalda i potrzebują konkretów. Zdecydowanie więcej interesujących artykułów na temat wyborów do parlamentu UE znajdziesz na: parlament-europejski.pl

 • karolina1963

  0

  Coś wam powiem, czego by nie pisali w gazetach, na 100% pewne jest, że premier pcha do parlamentu znane nazwiska z show biznesu. Próżno szukać tu konkretnej treści tylko tandeta z pierwszych stron gazet. Skumajcie kogo wystawia pis wybory-2014.info Chyba tylko oni popierają zawodowców.

 • papaleone

  0

  Jak dostaną "ojro" to będą lepiej rządzić.
  Własnym budżetem.

 • tekameka

  Oceniono 3 razy -1

  Niezła kompanija:
  "Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że połączenie wielu różnych środowisk (...), jak Racja Polskiej Lewicy, Wolne Konopie i nowych partnerów, jak SdPl i innych, którzy się jeszcze pojawią w najbliższych tygodniach, wspólnie z Europą Plus Marka Siwca i - wierzę - Aleksandra Kwaśniewskiego, da razem szansę, by stworzyć prawdziwą alternatywę dla PO-PiS"
  ale brak:
  PSSS - Partia Smakoszy Spod Sklepu
  PSWA - Podglądacze Studentek W Akademikach
  ZWMD - Związek Wielbicieli Małych Dziewczynek
  ZWMCH - Związek Wielbicieli Małych Chłopców
  etc.

 • nino.rota

  Oceniono 1 raz 1

  zupełnie niewiarygodny:
  www.youtube.com/watch?v=1rT7lRWno84

 • yani-51

  Oceniono 6 razy 4

  Zaglosuje na k a z d a..partie...

  ktora odetnie " pepowine" KK od kasy panstwoej,czyli podatnika........

  to pierwsza sprawa ktora, nalezy uczynic w dorodze do..n o r m a l n e g o "Polskiego panstwa"..i..

  skonczyc z p-oslami-ministrantami w Sejmie.....

 • ciotka_ltd

  Oceniono 2 razy 2

  @ waw-el napisal:
  >>Wojna o Eurokoryto juz sie zaczela. Tyko czlowiek Durny idzie do Urny. <<

  Taaa... A potem takimi 'mundrkami' jak ty, co wybory oleli, idioci wami rzadza.:)
  Polak i po szkodzie glupi...

 • dr_pitcher

  Oceniono 1 raz -1

  A czy ten zwiazek partnerski ma zgode posel Pawlowicz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje