Ruch Palikota i SdPl razem do europarlamentu

03.02.2013 18:06
Posłowie Ruchu Palikota

Posłowie Ruchu Palikota (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Ruch Palikota i Socjaldemokracja Polska prawdopodobnie razem wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowali w niedzielę liderzy obu partii Janusz Palikot i Wojciech Filemonowicz. Decyzję o współpracy musi zatwierdzić jeszcze zarząd krajowy SdPl.
W weekend w Warszawie odbył się zjazd działaczy RP. Komitet Krajowy i Rada Polityczna Ruchu podjęły m.in. decyzję o współpracy z SdPl - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Janusz Palikot. "Podjęliśmy uchwałę, która oznacza, że środowiska Ruchu Palikota i SdPl nawiążą ze sobą współpracę polityczną i merytoryczną, także w najbliższych wyborach do europarlamentu i wyborach samorządowych" - oświadczył lider Ruchu.

Będzie wspólna lista?

Na pytanie, czy będzie wspólna lista do PE, szef SdPl Wojciech Filemonowicz odparł: "Tak sądzimy, wszystko na to wskazuje. Ja oczywiście nie chcę wyprzedzać wyłącznie z powodów kurtuazyjnych decyzji moich koleżanek i kolegów z zarządu. Ja będę taką współpracę, taką misję, partnerstwo z RP na najbliższym posiedzeniu zarządu rekomendował".

Wtórował mu Palikot, który powiedział, że "jest pewien, że tak będzie". "Po naszej stronie jest absolutna gotowość do tego, by poszerzać ten obóz" - powiedział. "Wszyscy sobie zdajemy sprawę, że połączenie wielu różnych środowisk (...), jak Racja Polskiej Lewicy, Wolne Konopie i nowych partnerów, jak SdPl i innych, którzy się jeszcze pojawią w najbliższych tygodniach, wspólnie z Europą Plus Marka Siwca i - wierzę - Aleksandra Kwaśniewskiego, da razem szansę, by stworzyć prawdziwą alternatywę dla PO-PiS" - oświadczył.

Koniec współpracy z Platformą Obywatelską

Przewodniczący SdPl poinformował, że zwołał posiedzenie zarządu krajowego SdPL na najbliższy czwartek i zaproponuje na nim m.in. projekt uchwały o nawiązaniu ścisłej współpracy z RP i o perspektywicznym projekcie łączenia środowisk centrowo-lewicowych, a także o zakończeniu dotychczasowej współpracy z Platformą Obywatelską. "W mojej ocenie sytuacji nie powiodła się ta próba budowania lewej nogi, próba budowania wizerunku wrażliwości społecznej i otwartości na różnorodności" - powiedział Filemonowicz. Argumentował, że dla SdPl "nie do przyjęcia" był m.in. fakt niedopuszczenia do dyskusji w Sejmie nad projektami ustaw ws. związków partnerskich.

Palikot poinformował ponadto, że Rada Polityczna i Komitet Krajowy RP zatwierdziły plan działań samorządowych. Przewodniczący zespołu RP ds. wyborów samorządowych Krzysztof Makowski powiedział, że formacja rusza z kampanią samorządową i akcją "Cztery na cztery". "Cztery poziomy administracyjne - czyli gmina, powiat, województwo, kraj - po cztery problemy z każdego poziomu. Nasi działacze będą zbierali te informacje, będą przekazywali do nas" - tłumaczył. 2 czerwca RP ma przedstawić program odbudowy Polski na poziomie samorządu.

"Jeśli Nowicka zostanie, to będzie przejaw cwanej homofobii"

Szef RP pytany był też, czy dopuszcza możliwość, że Wanda Nowicka - dla której poparcie Ruch wycofał w ubiegłym tygodniu, po przyjęciu przez nią nagrody za 2012 rok - nie zostanie odwołana z funkcji wicemarszałka Sejmu. Ruch Palikota w tym tygodniu zapowiedział, że nową kandydatką na to stanowisko będzie Anna Grodzka.

Palikot odparł, że jeśli Nowicka nie zostałaby odwołana, "to oczywiście byłby tak naprawdę kolejny przejaw ukrytej wprawdzie i takiej dość cwanej homofobii". Według niego nie kryłaby się za tym chęć zatrzymania za wszelką cenę Wandy Nowickiej, (...) lecz próba uniknięcia odpowiedzialności za głosowanie "tak" lub "nie" w sprawie Grodzkiej. Wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie i partie uszanują tradycję rekomendowania przez kluby swych kandydatów. Przypomniał też, że Nowicka powiedziała na prezydium klubu RP, że jeśli Sejm jej nie odwoła, sama zrezygnuje.

Podkreślił, że dzięki Nowickiej we władzach RP wprowadzono parytet. "To dzieło, którego sprawczynią jest Wanda Nowicka, jest być może najlepszą rekomendacją, byśmy dalej razem współpracowali ze sobą, a to wymaga odejścia z funkcji wicemarszałkini Sejmu" - zaznaczył.

Zobacz także
Komentarze (72)
Ruch Palikota i SdPl razem do europarlamentu
Zaloguj się
 • e-komentarz

  Oceniono 55 razy 41

  Połączenie RP i SdPl to może być tylko początek międzypartyjnych związków partnerskich.
  Czym bliżej do wyborów tym więcej takich związków będzie się rejestrowało.
  Szkoda było Borowskiego na najdalszym skraju marginesu.
  Jak wyjdą na tym związku obie strony - zobaczymy niebawem...

 • cztery44442

  Oceniono 43 razy 19

  Lewica powinna się jednoczyć jeżeli chce zaistnieć w polityce. Brak porozumienia pomiędzy partiami lewicowymi lub centro lewicowymi /jak kto woli/ to niestety wygrana prawicy lub skrajnej prawicy.

 • niktwazny126

  Oceniono 73 razy 19

  SdPL zmartwychwstało na potrzeby wyborów do parlamentu europejskiego. Ktoś jeszcze o nich pamięta? Równie dobrze mogłoby to być ZChN czy LPR. Bez szans. Zdaje się nie mają na tyle mocnych nazwisk, żeby zaistnieć, nawet podłączeni do Palikota.

 • dziwny22

  Oceniono 28 razy 14

  I pomyśleć, że byłem tak głupi, iż głosowałem na RP. A oni zamiast ustaw o likwidacji senatu, likwidacji powiatów, likwidacji krus i wielu innych rzeczowych i konkretnych haseł z kampanii wyborczej to zabrali się za bratanie z tymi co zblatowali całą Polskę, wyprzedali nasz majątek i puścili w skarpetkach nie aferzystów, ale większość Polaków /na przykład patrz - ostatnio bydgoski Zachem - tysiąc ludzi na bruk i upadek największego zakładu istniejącego od 60 lat/. Podwaliny pod takie "prywatyzacje" to główna "zasługa" rządów i prezydenta z lewicy, a teraz Olek ma być mężem opatrznościowym. To już nawet nie jest śmieszne. To jest straszne.

 • face42

  Oceniono 69 razy 11

  zagłosuję na nich w ciemno,
  nie ma alternatywy

 • yani-51

  Oceniono 6 razy 4

  Zaglosuje na k a z d a..partie...

  ktora odetnie " pepowine" KK od kasy panstwoej,czyli podatnika........

  to pierwsza sprawa ktora, nalezy uczynic w dorodze do..n o r m a l n e g o "Polskiego panstwa"..i..

  skonczyc z p-oslami-ministrantami w Sejmie.....

 • wojciechslawomirwilk

  Oceniono 42 razy 4

  RPP to jedyna alternatywa do lepszego jutra i Polski równej dla wszystkich!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje