Minister obrony Izraela o ataku na Syrię: Upadek Asada nieuchronny. Zapłacą wysoką cenę

03.02.2013 15:58
Minister obrony Izraela Ehud Barak

Minister obrony Izraela Ehud Barak (Fot. MICHAEL DALDER REUTERS)

- Kiedy coś mówimy, to rzeczywiście tak myślimy. Twierdziliśmy, że nie może być tak, by systemy zaawansowanej broni mogły trafiać do Libanu - powiedział w Monachium izraelski minister obrony Ehud Barak.
Izraelski minister obrony Ehud Barak skomentował po raz pierwszy niedawny atak na cele w Syrii, sugerując, że za bombardowaniem stał Izrael. Wcześniej izraelski atak potwierdziły europejskie media, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne i wywiadowcze.

- To dowód na to, że kiedy coś mówimy, to rzeczywiście tak myślimy. Twierdziliśmy, że nie może być tak, by systemy zaawansowanej broni mogły trafiać do Libanu - powiedział Barak przy okazji 49. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wcześniej zastrzegał, że nie ma nic do dodania w sprawie doniesień z Syrii, o których można było przeczytać w gazetach.

El-Asad: Izrael zamierza zdestabilizować i osłabić Syrię

Z kolei prezydent Syrii Baszar el-Asad w niedzielę oskarżył Izrael o zamiar zdestabilizowania i osłabienia jego kraju. Dodał, że izraelska agresja ujawnia prawdziwą rolę odgrywaną przez Izrael w porozumieniu z wrogimi zagranicznymi siłami w odniesieniu do Syrii. To pierwszy komentarz Damaszku w tej sprawie po ataku na syryjskie cele, przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę.

Według syryjskiej telewizji, która zacytowała Asada, rozmawiał on na ten temat z przebywającym w Damaszku irańskim negocjatorem ds. programu nuklearnego i szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Saidem Dżalilim. Syryjski prezydent zagroził, że jego kraj jest gotowy zmierzyć się z każdą napaścią na Syryjczyków. Dżalili oświadczył, że Teheran w pełni wspiera Syryjczyków wobec "syjonistycznej agresji".

Brak oficjalnego komentarza

Izraelski rząd nie komentuje oficjalnie doniesień, potwierdzonych przez Waszyngton, według których Izrael zbombardował konwój samochodów z rakietami w Syrii i wojskowy ośrodek badawczy koło Damaszku. Ataki miały uniemożliwić dostarczenie broni szyickiemu Hezbollahowi w Libanie. Od wybuchu konfliktu w Syrii w marcu 2011 roku izraelscy przywódcy wiele razy wyrażali obawy, że Asad może utracić kontrolę nad arsenałem chemicznym i inną bronią.

Barak wyraził też opinię, że upadek Asada jest nieuchronny, a jedynymi sojusznikami, jacy mu pozostali, są Hezbollah i Irańczycy. Dlatego upadek asadowskiego reżimu będzie dla nich wielkim ciosem i zapłacą oni wysoką cenę - ocenił w Monachium.

"Musimy zmierzyć się z tym wyzwaniem"

W nocy z soboty na niedzielę ustępujący premier Izraela Benjamin Netanjahu, któremu prezydent Szimon Peres powierzył misję utworzenia nowego rządu, powiedział, że będzie musiał się on zmierzyć z wyzwaniem, jakim jest "broń składowana w naszym pobliżu i zagrażająca naszym miastom oraz obywatelom"; zostało to odczytane jako nawiązanie do pogarszającej się sytuacji w Syrii.

Według źródeł cytowanych przez brytyjski "The Times" Izrael dostał od Waszyngtonu zielone światło nie tylko do przeprowadzenia ataku w tym tygodniu, ale także do nowych operacji lotnictwa wymierzonych w cele w Syrii.

Zobacz także
Komentarze (158)
Zaloguj się
 • lanou

  0

  "Pokojowa" interwencja zbrojna już wkrótce. Niedługo Izrael wchłonie Syrię i zaprowadzi tam swoje syjonistyczne porządki.

 • 1group

  0

  Żyd a głupi jak but.Jeśli Izrael obali Asada,to będą dopiero mieć burdel u granic.

 • cyklina-klimkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Jakoś partyzanci nie dają rady Azedowi i Rosji. Ludoności cywilej też sporo poległo, Ktoś wreszcie musi zadbać o bezpieczeństwo w regionie. B.Klimkiewicz.

 • metenburg

  Oceniono 4 razy 0

  ..." Izraelskie służby medyczne podawały żydowskim imigrantkom z Etiopii antykoncepcję wbrew ich woli. Rząd milczał." Dziki kraj ! Czy to nie aby zachowanie czystosci rasy ? Podobne zachowania mozna bylo zaobserwowac w 39-tym.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 5 razy 3

  Jak na razie prezydent Asad trzyma się względnie dobrze i to strasznie denerwuje syjonistów !

 • antyinteligent

  Oceniono 4 razy -4

  Chudopachołki ze Spychowa wdziewają pokorne szaty i uczą się pieśni pochwalnej:Dojczland,Dojczland iber ales.....

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 4 razy 0

  pieniadze zbrodniarzy uniewinniaja.

 • prof.dr.hab.eustachygzymek

  Oceniono 6 razy 2

  Co ten zbrodniarz wojenny robi na wolności?
  Gdzie jest trybunał w Hadze?

 • the-heretic

  Oceniono 2 razy 0

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gG2XV2n9efc#!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje