Wściekłość w Arabii Saudyjskiej. Niski wyrok dla gwałciciela 5-letniej córki

Pięcioletnia Lama - dziecko zmarło w wyniku ciężkich obrażeń po gwałcie

Pięcioletnia Lama - dziecko zmarło w wyniku ciężkich obrażeń po gwałcie (Fot. za YouTube.com)

Arabski kaznodzieja, znany z udziału w telewizyjnych programach, brutalnie zgwałcił własną 5-letnią córkę. Sąd wymierzył mu za to lekką karę - kilku miesięcy więzienia i grzywnę. Opinia publiczna jest oburzona takim wyrokiem - internauci dzielą się historią dziecka w mediach społecznościowych. - Jestem Lama - piszą i domagają się zaostrzenia kar dla przestępców seksualnych.
Do brutalnego gwałtu doszło w grudniu 2011. Córka znanego z telewizyjnych występów, Fayhana Ghamdiego, trafiła do szpitala w grudniu 2011 z ciężkimi obrażeniami. Dziecko miało złamane żebra, rękę, liczne obrażenia wewnętrzne oraz ślady przypalania. Dziewczynka miała uszkodzony kręgosłup i - zdaniem lekarzy - była zgwałcona wielokrotnie i na wszystkie możliwe sposoby. Lama walczyła o życie prawie rok. Zmarła w październiku 2012 roku.

Ghamdi wychowywał córkę sam. Matka dziewczynki, Egipcjanka, rozwiodła się z duchownym i straciła prawo do opieki nad dzieckiem. W telewizji, już po śmierci córki, płacząc mówiła, że czuła, że dzieje się coś złego już trzy miesiące przed tym, zanim Lama trafiła do szpitala. Ale były mąż uniemożliwiał jej nawet rozmowę telefoniczną z dziewczynką.

Łagodny sędzia

Ojciec Lay, szanowany kaznodzieja, został aresztowany w listopadzie trafił przed sąd, który wymierzył mu śmiesznie niską karę - kilku miesięcy więzienia (agencje nie precyzują ile) oraz 50 tys. dolarów grzywny. Zwyczajowa rekompensata dla krewnych jest dwukrotnie wyższa, ale... Lama była dziewczynką. Sędzia stwierdził, że kara finansowa i czas spędzony w areszcie to dla Ghamdiego wystarczająca kara.

Internet się wściekł

Wyrok sądu wywołał wściekłość opinii publicznej. Internauci skrzyknęli się na portalach społecznościowych, w których domagają się surowszego karania przestępstw seksualnych. "Ana Lama" ("Jestem Lama" - po arabsku) przewija się w postach i tweetach ludzi z całego świata poruszonych historią - jedni domagają się kastracji Ghamdiego, inni większej ochrony kobiet w krajach arabskich, inni tłumaczą, że nie wszyscy Arabowie są zwyrodnialcami. O sprawie piszą światowe media, m.in. BBC czy Russia Today.

Pod naciskiem opinii publicznej władze kraju zobowiązały się do uruchomienia 24-godzinnej linii dla ofiar przemocy dla dzieci molestowanych seksualnie.

Zobacz także
  • Manohar Lal Sharma, adwokat oskarżonych o gwałt mężczyzn Adwokat gwałcicieli z Indii: To wina ofiary. Szanowane kobiety nie padają ofiarą gwałtu
  • Córka Klausa Kinskiego przerywa milczenie. Oskarża ojca o pedofilię i gwałty
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje