Wybory-wydmuszka na zrujnowanej Kubie: kampania zabroniona, wynik już znany

03.02.2013 08:03
Kuba jest zrujnowanym gospodarczo krajem - dziś odbędą się w nim wybory deputowanych do parlamentu

Kuba jest zrujnowanym gospodarczo krajem - dziś odbędą się w nim wybory deputowanych do parlamentu (Fot. DESMOND BOYLAN REUTERS)

Niedzielne wybory parlamentarne na Kubie niewiele zmienią. Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej - ktokolwiek by do niego nie wszedł - ponownie wybierze na urząd prezydenta, czyli przewodniczącego Rady Państwa, 81-letniego Raula Castro, który zapowiedział już, że urząd obejmie po raz ostatni.
Głową państwa i szefem rządu jest na Kubie przewodniczący Rady Państwa, wybierany przez Zgromadzenie Narodowe Władzy Ludowej na 5-letnią kadencję. Kubańskie wybory są w zasadzie formalnością - startują tylko starannie wyselekcjonowani kandydaci. Kampania wyborcza jest zabroniona.

"Drzemiący Castro"

Wybranych zostanie 614 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego oraz tysiące deputowanych do parlamentów regionalnych. Następnie Zgromadzenie Narodowe powierzy najwyższe urzędy Raulowi Castro, po czym - jak pisze agencja APA - "zapadnie w drzemkę, z której będzie się budzić tylko dwa razy do roku na tajne posiedzenia". Raul Castro zapowiedział, że urząd prezydenta obejmie po raz ostatni.

Idzie młodość, ale...

Rząd kubański podkreśla, że ponad 60 proc. kandydatów urodziło się już po rewolucji kubańskiej, czyli jest w wieku nieprzekraczającym 54 lat. Dotychczasowego przewodniczącego Zgromadzenia, 75-letniego Ricardo Alarcona, weterana rewolucji z 1959 roku, nie ma na liście kandydatów.

Ma on opinię przeciwnika reform i podobno pokłócił się z Raulem Castro. APA jest zdania, że kierownictwo kubańskie za pomocą zmiany pokoleniowej chce się uwiarygodnić wśród młodzieży.

Agencja zwraca uwagę, że gospodarka kubańska jest w stanie rozkładu, a reformy, opornie wprowadzane w ostatnich latach, nie przyniosły dotąd rezultatów.

Spory starej gwardii, dawnych współtowarzyszy 87-letniego dziś długoletniego przywódcy Fidela Castro z bardziej proreformatorską frakcją wokół jego młodszego brata Raula rzadko przedostają się do wiadomości opinii publicznej. Równocześnie komuniści są zjednoczeni w wysiłkach, mających na celu zachowanie pełnej kontroli nad działaniami reformatorskimi.

Czy da się uratować kraj?

87-letni Fidel Castro tymczasowo ustąpił z urzędu prezydenta w 2006 roku z powodu ciężkiej choroby. Dwa lata później na stałe oddał władzę Raulowi. W 2010 roku władze zapowiedziały "aktualizację" modelu kubańskiej gospodarki planowej. Od tego czasu zezwolono na zakładanie firm prywatnych, po raz pierwszy przedstawiciele niektórych zawodów mogą pracować na własny rachunek. Możliwe stały się też inwestycje bezpośrednie z takich krajów, jak Chiny, Rosja i Brazylia, choć państwo kubańskie zastrzega sobie pozycję większościowego udziałowca we wspólnych przedsięwzięciach.

Reformy te nie zaowocowały jednak dotąd znaczącą poprawą warunków życia na Kubie - wskazują zagraniczni obserwatorzy i kubańscy dysydenci. Aby przeciwdziałać niezadowoleniu Kubańczyków z opieszałych reform, władze rozluźniły na początku br. przepisy, ostro ograniczające dotąd swobodę podróżowania. Wielu ludzi może wreszcie otrzymać upragnione paszporty; wyjątek stanowią przedstawiciele szczególnie ważnych zawodów, np. lekarze, których rząd chce zatrzymać w kraju.

Obserwatorzy wskazują, że łagodząc restrykcje dotyczące podróży zagranicznych, rząd chce upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Dysydenci i niezadowoleni mogą opuścić Wyspę, dzięki czemu osłabnie presja na reformy, emigranci będą przysyłać do kraju dewizy, a światu można przedstawić tę decyzję jako przejaw politycznej otwartości.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • vikaromaniuta

  Oceniono 1 raz 1

  A u nas wyniki wyborów na rosyjskich serwerach !

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Fidel zaprzeczył pogłoskom o swojej śmierci rozmawiając ponad godzinę z dziennikarzami po oddaniu głosu. Bez pomocy przyszedł do lokalu wyborczego i oddał głos.
  rt.com/news/fidel-castro-election-public-372/
  Iconic revolutionary and a former Cuban leader Fidel Castro appeared in public for the first time since to 2010 to cast his ballot in Cuba's general election on Sunday.¬ This is the first time, the Cuban hero has voted publically in the last three elections since falling ill in 2006 and handing over power to his brother Raul in 2008.The 86-year-old was broadcast on state run television wearing a blue plaid shirt and light blue jacket and talking to reporters for over an hour about the island’s economy, Latin American integration and the Venezuelan President Hugo Chavez.. Around 95 percent of Cubans over 16 years of age are expected to cast ballots as they take to the polls on Sunday to elect 612 Communist deputies to the National Assembly and more than 1,000 delegates to provincial assemblies.
  russian.rt.com/Politics/3802

 • sauruss

  Oceniono 4 razy 2

  Dziwne, że w tym "zrujnowanym gospodarczo" kraju służba zdrowia stoi na bardzo wysokim poziomie i gwoli ścisłości przeciętny Kubańczyk może liczyć na lepszą opiekę medyczną niż w Polsce.
  "Służba zdrowia dla ludzi starszych jest powszechna, bezpłatna i ogólnie dostępna.
  Kuba ograniczyła rozprzestrzenianie się u siebie AIDS. Tylko 0,05% populacji między 15 a 49 rokiem życia jest zarażona HIV i jest to najniższy wskaźnik w obu Amerykach i jeden z najniższych na świecie.
  Osiągnięcia Kuby na polu ochrony zdrowia pozwoliły od 1983 roku spełniać, a nawet przekroczyć standardy Opieki Medycznej dla Każdego, wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia" .

  Co do mnie wolałbym mieszkać na Kubie niż żyć w zrujnowanej Polsce....

 • ax-les-thermes

  Oceniono 6 razy 4

  Mozecie szczekac na Kube co chcecie ale polskie nauki medyczne przy kubanskich to kompletne dno.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 7 razy -1

  Durnie gęgają (oczywiście, wzorem wszystkich pożytecznych idiotów, z bezpiecznego dystansu od "wolnej rewolucyjnej Kuby") - a Castratom latka lecą; a i następców nie widać :-DDD
  Pzdr

 • marcinlet

  Oceniono 7 razy 3

  Pieski Jankesów szczekają, wolna Kuba trwa dalej.

 • supertlumacz

  Oceniono 10 razy 2

  Potwierdzam wszystko co napisał na ten temat komentator ben-oni. CUBA LIBRE!
  Ze względu na niespotykaną wiedzę (m.in. biegła znajomość hiszpańskiego, rosyjskiego, angielskiego) nie wypada mi z wami dyskutować. Toteż chciałem ograniczyć swoje uwagi do dwóch prostych spostrzeżeń.
  1. Weryfikacją i legitymizacją obecnych wyborów na Kubie było obalenie proamerykańskiego reżimu Batisty przed pół wiekiem dokonane spontanicznym wysiłkiem całego narodu, przy braku zewnętrznej pomocy, z licznymi bojownikami samobójcami. Weryfikacja wyborów na Kubie to jak pytanie rodzin Palestyńczyków samobójców czy ich polegli krewni życzyli sobie zrzucenia jarzma niewoli Izraela.
  2. Powyższy temat jest świetnie znany w całym świecie Z WYJĄTKIEM POLSKI. Znany nie tylko na Kubie, w strefie Gazy, w Rosji, Chinach, w Angoli, ale RÓWNIEŻ w takich krajach jak KOREA PÓŁNOCNA, USA, Izrael, inne kraje UE… WSZĘDZIE POZA POLSKĄ.
  Ważną rolę w upowszechnianiu tej prawdy odegrało arcydzieło kinematografii światowej OJCIEC CHRZESTNY II produkcji USA. W Polsce NIEDOSTEPNE BEZPŁATNIE . Jest to rodzaj cenzury ekonomicznej. Aby ominąć ten rodzaj CENZURY EKONOMICZNEJ podaję link do tego filmu którego obszerna cześć rozgrywa się na Kubie. Nadchodząca rewolucja jest tłem dla porachunków amerykańskich gangsterów. Niestety , ta BEZPŁATNA wersja dostępna jest w języku innego wolnego kraju, Federacji Rosyjskiej.
  Wątek kubański zaczyna się po 1 godzinie 17 minutach projekcji filmu my-hit.ru/film/4756/online

  a kończy po 1 godzinie 47 minutach, czyli 30 minut na przedrewolucyjnej Kubie, największym domu publicznym świata!
  Sceny które przeszły do historii, nie tylko kinematografii:
  1. Łapówka dla prezydenta w postaci masywnego aparatu telefonicznego z czystego złota
  2. Samobójstwo bojownika obładowanego materiałem samochodowym z okrzykiem VIVA FIDEL likwidując kapitana wojsk
  3. Obalenie Batisty w czasie balu sylwestrowego

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy 2

  podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,12218319,Kuba_Hawana__Podroz_i_komunikacja.html
  Oto inne zdjęcie z wyborczej, ale służące do innych celów. Zachęcające.

 • des4

  Oceniono 1 raz 1

  nader merytoryczne argumenty :)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje