'The Times': USA dały Izraelowi zielone światło do ataków na Syrię. Rosja protestuje i... przyzwala

02.02.2013 22:33
F-16

F-16 (Fot. Ariel Schalit AP)

Media europejskie, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne i wywiadowcze, potwierdziły informacje o wtorkowym ataku izraelskiego lotnictwa na cele strategiczne w Syrii, m.in. na jadący do Libanu konwój samochodów z rosyjskimi rakietami SA-17
Według źródeł cytowanych przez brytyjski "The Times" USA dały Izraelowi zielone światło nie tylko do wtorkowego ataku, którego celem był również wojskowy ośrodek badawczy na przedmieściach Damaszku, ale także do nowych rajdów powietrznych nad Syrią.

Mają one m.in. uniemożliwić dostarczanie zaawansowanych broni będących w posiadaniu reżimu Baszara el-Asada szyickiemu Hezbollahowi w Libanie. Według madryckiego, zbliżonego do rządu dziennika "El Mundo", Izrael zawiadomił w ubiegłym tygodniu Rosję o swej intencji niedopuszczenia do "przekroczenia czerwonej linii".

Tak sztab armii izraelskiej nazywa sytuację, w której zaawansowana technologicznie broń rosyjska w rodzaju rakiet SA-17 i broń chemiczna mogłaby zostać przekazana Hezbollahowi lub grupom bojowników dżihadu działającym w szeregach powstańców syryjskich.

"Oficjalny sprzeciw" i "krytyczne przyzwolenie" Rosji

Zagroziłoby to bowiem niczym dotąd niezakłóconej swobodzie działań izraelskiego lotnictwa, które m.in. odbywa loty wywiadowcze w przestrzeni powietrznej Libanu. Moskwa - twierdzi "El Mundo" - zadeklarowała oficjalny sprzeciw wobec izraelskich planów, ale nieoficjalnie dała krytyczne przyzwolenie dla izraelskiej operacji.

W ataku na centrum badań wojskowych (gdzie prawdopodobnie magazynowano broń chemiczną) na przedmieściu Damaszku wzięło udział co najmniej 10 izraelskich samolotów myśliwskich.

Panetta: Broń chemiczna nie może dostać się w ręce terrorystów

- Należy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec dostaniu się broni chemicznej i rakiet SA-17 w ręce terrorystów - powiedział w wywiadzie dla AFP minister obrony USA Leon Panetta.

Doktryna, którą wyznają szef izraelskiego sztabu generalnego Benny Ganc i odpowiedzialny za wywiad wojskowy Awiw Kojawi, polega na błyskawicznym i dyskretnym działaniu w celu uniemożliwienia ugrupowaniom islamskim, w tym Hamasowi i Hezbollahowi, dostępu do arsenału uważanego za strategiczny - przypomina "El Mundo".

Zobacz także
Komentarze (235)
'The Times': USA dały Izraelowi zielone światło do ataków na Syrię. Rosja protestuje i... przyzwala
Zaloguj się
 • chavez666

  Oceniono 342 razy 162

  Halo halo!!! Chyba szanowny autor tekstu śpi i zapomniał wyłączyć komentarze - 11 razy powtórzone w tekście słowo Izrael bądź izraelski, to niedopuszczalne, by ludzie pod takim tekstem mogli wyrażać swoje opinie... oj będzie reprymenda od redaktora naczelnego.

 • docsnugg

  Oceniono 322 razy 130

  "USA dały Izraelowi zielone światło do ataków na Syrię."

  To chyba pomyłka ???

  Powinno być: Izrael zaatakował Syrię. USA podtrzymują politykę "bezwarunkowej akceptacji" dla działań agresora.

 • jezierskiadam

  Oceniono 235 razy 91

  Izrael może WYGRAĆ wiele wojen ze Światem Muzułmańskim, ale przegrać może tylko jedną wojnę. I będzie to OSTATNIA wojna Izraela.

  Prawdziwi przyjaciele powinni przestrzegać Izraelczyków, żeby nie poszli „O JEDEN MOST ZA DALEKO”.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/44ez/dokad-zmierza-izrael#ixzz2JmTsH4T4

 • lightbeam

  Oceniono 193 razy 63

  Co to znaczy "USA dały Izraelowi zielone światło do ataków na Syrię"? To ma byc swiatowa demokracja?. A ja sie k...a nie zgadzam!

 • arab-z-bajki

  Oceniono 240 razy 62

  Radek ogłoś w Polsce mobilizacje i wyślij mięso armatnie w obronie IZRAELA !

 • buenabuelo

  Oceniono 176 razy 56

  Czyli terroryści dokonali agresji na suwerenny kraj, jakim jest Syria. Dokonali tego na rozkaz swoich ickowatych braci zza wielkiej wody.

 • neospasmin

  Oceniono 109 razy 49

  Syria zaatakowana przez Izrael?
  Co zrobia muzulmanscy "powstancy" ?
  Co zrobi Assad?
  Razem rusza bronic kraju przed agresja czy bedzie to co przez ostatni rok?

  Co zrobia USA z [powstancami ktorych Izrael nazywa terrorystami?
  Nadal beda ich zaopatrywac w bron i pieniadze czy tez atak Izraela oznacza ze USA uznaly ze "powstancy" nie maja szans na obalenie prezydenta Syrii stad trzeba im "pomoc" tak jak zrobiono to w Libii?

  Nie da sie ukryc ze idzie na gorsze.
  Dla wszystkich.

  m@B

 • chango

  Oceniono 152 razy 20

  Tu chodzi to żeby cały bliski i daleki wschód się wku...ł i zaatakował Europę..

  I grzyby atomowe nad Rosją.. :) ..tak ja zigzaur śni po nocach.. :)

  Na GW prawdy nie uświadczysz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje