'The Times': USA dały Izraelowi zielone światło do ataków na Syrię. Rosja protestuje i... przyzwala

02.02.2013 22:33
F-16

F-16 (Fot. Ariel Schalit AP)

Media europejskie, powołując się na zachodnie źródła dyplomatyczne i wywiadowcze, potwierdziły informacje o wtorkowym ataku izraelskiego lotnictwa na cele strategiczne w Syrii, m.in. na jadący do Libanu konwój samochodów z rosyjskimi rakietami SA-17
Według źródeł cytowanych przez brytyjski "The Times" USA dały Izraelowi zielone światło nie tylko do wtorkowego ataku, którego celem był również wojskowy ośrodek badawczy na przedmieściach Damaszku, ale także do nowych rajdów powietrznych nad Syrią.

Mają one m.in. uniemożliwić dostarczanie zaawansowanych broni będących w posiadaniu reżimu Baszara el-Asada szyickiemu Hezbollahowi w Libanie. Według madryckiego, zbliżonego do rządu dziennika "El Mundo", Izrael zawiadomił w ubiegłym tygodniu Rosję o swej intencji niedopuszczenia do "przekroczenia czerwonej linii".

Tak sztab armii izraelskiej nazywa sytuację, w której zaawansowana technologicznie broń rosyjska w rodzaju rakiet SA-17 i broń chemiczna mogłaby zostać przekazana Hezbollahowi lub grupom bojowników dżihadu działającym w szeregach powstańców syryjskich.

"Oficjalny sprzeciw" i "krytyczne przyzwolenie" Rosji

Zagroziłoby to bowiem niczym dotąd niezakłóconej swobodzie działań izraelskiego lotnictwa, które m.in. odbywa loty wywiadowcze w przestrzeni powietrznej Libanu. Moskwa - twierdzi "El Mundo" - zadeklarowała oficjalny sprzeciw wobec izraelskich planów, ale nieoficjalnie dała krytyczne przyzwolenie dla izraelskiej operacji.

W ataku na centrum badań wojskowych (gdzie prawdopodobnie magazynowano broń chemiczną) na przedmieściu Damaszku wzięło udział co najmniej 10 izraelskich samolotów myśliwskich.

Panetta: Broń chemiczna nie może dostać się w ręce terrorystów

- Należy uczynić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec dostaniu się broni chemicznej i rakiet SA-17 w ręce terrorystów - powiedział w wywiadzie dla AFP minister obrony USA Leon Panetta.

Doktryna, którą wyznają szef izraelskiego sztabu generalnego Benny Ganc i odpowiedzialny za wywiad wojskowy Awiw Kojawi, polega na błyskawicznym i dyskretnym działaniu w celu uniemożliwienia ugrupowaniom islamskim, w tym Hamasowi i Hezbollahowi, dostępu do arsenału uważanego za strategiczny - przypomina "El Mundo".

Zobacz także
Komentarze (235)
Zaloguj się
 • misiupisiu2

  0

  no dobrze ,ale kto im dal takie prawo?

 • alexy-dwa

  Oceniono 5 razy 1

  Jakie to dziwne że po tak tragicznych doświadczeniach Holokaustu państwo żydowskie stało się państwem faszystowskim ?

 • alexy-dwa

  Oceniono 3 razy 1

  ,,Izraelskie służby medyczne podawały żydowskim imigrantkom z Etiopii antykoncepcję wbrew ich woli. Rząd milczał ""- GW - dlaczego ten artykuł pozbawiono możliwości dodawania komentarzy ?

  Czy GW boi się aby nie napisać prawdy o żydowskich faszystach ?

  Takie działania przypominają nazistowskie eksperymenty niemieckich ,,lekarzy"" w obozach koncentracyjnych.

 • bezprym47

  Oceniono 7 razy -3

  Mój krytycyzm wobec działań Izraela skończył się z chwilą gdy odwiedziłem pewien kraj muzułmański.

 • antykatol666

  Oceniono 6 razy 2

  Bandyci dali zielone światło mordercom
  i co w tym dziwnego ?

 • 54bodek

  Oceniono 6 razy 4

  NO dziwne, już drugi dzień można pisać komentarze pod artykułem o wybrykach Izraela, coś niebywałego jak na Gazetę. A jeszcze kilka dni temu to nie było możliwe.
  Nawet wczoraj ktoś na tym forum wyrażał obawę że zaraz komentarze zostaną wyłączone, a jednak nie.
  Czy może ma wpływ na to, ta wzmianka o Rosji, że po cichu zgadza się na atak w krytycznej sytuacji.
  (obawiam się że według Izraela to każda sytuacja jest krytyczna)
  -------------------------------------------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2013/01/agresja-izraelska-na-syrie.html

 • byrcyn11

  Oceniono 7 razy 7

  Za to nie można nic napisać o arabskim kaznodziei, który w bestialski sposób zgwałcił (zabił) własną córkę. Ale na to jest sposób i już jestem tego bliski. Po prostu olać gazetę, - są inne portale !

 • merimanga

  Oceniono 8 razy 4

  Jak długo jeszcze w imię obłudnej polityki broniącej brudnych interesów międzynarodowych oligarchów będą ginąć niewinni ludzie, niszczone będą kraje, ich tradycje oraz nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.
  Ja długo możemy udawać głuchych na anglosaską propagandę!!!!
  Wojnę z terrorem głosi jeden z najbardziej agresywnych krajów (po 1945 roku USA były 13 razy zaangażowane w międzynarodowe konflikty zbrojne, Wielka Brytania 19 (!)), - Stany Zjednoczone Ameryki. W imię liczonych dolarów na baryłkach ropy, surowcach mineralnych na całym świecie prowadzą barbarzyńskie napaści na całym świecie. Niczym fałszywi prorocy głoszący nową ewangelię - DEMOKRACJĘ - popierają reżimy, korupcję i łamanie praw człowieka. Wystarczy spojrzeć na losy Afganistanu, Iraku czy też malutkiego kraju na skraju Europy - Albanii- a także manipulowaniem konfliktem - izraelsko - palestyńskim czy fenomen tzw "wiosny arabskiej".
  Dumne slogany amerykańskie o DEMOKRACJI, WOLNOŚCI I POKOJU TO PUSTE ZAKŁAMANE ŁGARSTWO!!!!
  Słowa oficera amerykańskiego w Wietnamie PŁD, 1968 roku są esencją polityki USA: "Musieliśmy zniszczyć to miasto, żeby je uratować" .

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy -1

  Islam ma kolor zielony to i światło powinno być zielone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje