Wałęsa o politykach, lustracji i mowie nienawiści. "Jestem nie z tego stulecia, jak patrzę na niektórych posłów..."

Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- W Polsce politycy zajmują się filozofowaniem, a nie konkretnymi sprawami i rzeczami do załatwienia. Tym różni się dzisiejsza polityka od tego, co było moim udziałem w latach 90. i wcześniej. Wtedy załatwialiśmy konkrety, reformowaliśmy, budowaliśmy nowy system - pisze Lech Wałęsa we "Wprost".
- Wychodzi z tego, że jestem politykiem nie z tego stulecia, ale może to i dobrze, bo patrząc na dzisiejsze występy niektórych parlamentarzystów, nie chciałbym musieć się z nimi spotykać - dodaje.

Były prezydent napisał do tygodnika "Wprost" felieton, w którym pisze m.in. o mowie nienawiści, lustrowaniu przeciwników. Wałęsa apeluje do Kościoła, by piętnował tych, którzy mienią się katolikami, a żyją bez miłości bliźniego.

"Narastająca mowa nienawiści"

- Bardzo nie podoba mi się dzisiejsze szarganie godności drugiego człowieka i narastająca mowa nienawiści. Nie chodzi o to, abyśmy byli tacy sami i żeby się ze wszystkim od razu identyfikować. Sam wielu rzeczy nie akceptuję i prywatnie ostro o tym rozmawiam. Ale muszą być standardy w życiu publicznym. Musi być odpowiedzialność - przekonuje Wałęsa.

Były prezydent podkreśla też, że w życiu publicznym niezbędne jest poszanowanie drugiego człowieka. - Zwłaszcza już ci, którzy mienią się katolikami, swoimi postawami powinni reprezentować to, o czym tak żarliwie, ale pusto mówią. Namawiam tu i Kościół, i hierarchów, aby piętnowali ten fałszywy katolicyzm bez miłości bliźniego. Uczmy się wszyscy żyć z akceptacją dla inności - pisze w odniesieniu do prawej strony sceny politycznej.

"Mamy prawo każdego i we wszystkim lustrować?"

Lech Wałęsa jasno daje do zrozumienia, że nie podobają mu się zapędy niektórych dziennikarzy i polityków do lustrowania ich politycznych przeciwników. - Z uszanowaniem godności wiąże się też nasze rozbuchane dziś niewiarygodnie uznanie, że mamy prawo każdego i we wszystkim lustrować. Ta obywatelska lustracja, niezważająca na nic i stosowana we wszystkich sferach życia, to kolejna rzecz, nad którą warto się zastanowić - dodaje.

- Wszyscy, którzy dziś zachęcają do negowania rządu, państwa, wyroków sądów, to zwykli wichrzyciele, którzy niszczą Polskę. Warto wprost to powiedzieć. Wolność za często jest dziś dowolnością i za dużo dzieje się krzywdy przez to ciągłe lustrowanie życiorysów i wszelkich preferencji - pisze prezydent.

"Zrobili biznes z wmawiania, że jest źle. Jestem opluwany, ale nie zamilknę"

Dodaje, że Polska nie jest dziś zagrożona, nie musi się bronić. To czas, w którym należy współpracować z innymi. - Polska w Unii nie jest po to, żeby się wyzbyć tożsamości, tylko po to, aby korzystać ze wspólnego rynku i wspólnej siły Europy. Dziś widać wyraźnie, że z promocji tych postaw, które zabraniają nam się cieszyć wolnością, i wmawiania Polakom, że jest źle i będzie jeszcze gorzej, paru ludzi zrobiło sobie prywatny biznes. I to zarówno finansowy, jak i polityczny - pisze.

Swój felieton Lech Wałęsa kończy zdaniem: - Dziś, będąc jedynie komentatorem, ale też wspierając tych, którym także to się nie podoba, mimo że ciągle jestem opluwany, nie zamierzam zamilknąć.

Felieton Lecha Wałęsy ukaże się w najnowszym numerze tygodnika "Wprost"

Zobacz także
 • Wałęsa oburzony na IPN: Robią wszystko, żeby mi dołożyć
 • Lech Wałęsa Wałęsa: Trzeba izolować tych, którzy dziś używają kamieni, gdy jest epoka intelektu
 • Lech Wałęsa Wałęsa: Kaczyński mówi o zamachu, by ulżyć sumieniu
Komentarze (323)
Wałęsa o politykach, lustracji i mowie nienawiści. "Jestem nie z tego stulecia, jak patrzę na niektórych posłów..."
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 435 razy 341

  Czy pan, panie prezydencie, o taką Polskę walczył? A pańscy koledzy ze stoczni? Inni internowani? Zdaje się, pisaliście jakieś postulaty... Wielu z pana solidarnościowej ekipy teraz w najwyższych władzach. I jakoś o tych postulatach, o zwyczajnych ludziach nie myśla. Realizują sobie swoje cele, o lata świetlne odlegle od tego, o co solidarność walczyła.

 • tacx

  Oceniono 548 razy 258

  Jakiś pan system panie lechu zbudowal? System dla bezkarnych złodziei okradajacych budżet? system dla pazernych samorzadowców i polityków? System dla emerytów mundurowych , sedziów i prokuratorów ? System dla geszefciarzy niszczących polską przedsiębiorczosć? panie... weź pan ten system i go sobie wsadź... Bo zwykłemu człowiekowi coraz bardziej ten system po prostu obrzydł do imentu

 • strefas

  Oceniono 248 razy 174

  Panie prezydencie pora pomyśleć o robolach ,ale tych z sektora prywatnego,tych których przemiany zrobiły w ch...a.

 • 123456hl

  Oceniono 195 razy 111

  Panie Walęsa niszczenie polski zaczęło się od Pana.w czasie kiedy powstawała Solidarność to jeszcze Pan coś robił ,ludzie szli za Panem jak w dym,ale jak już został Pan Prezydentem to zaczęło się powolne niszczenie,prywatyzacje które więcej szkody przyniosły niż pożytku,zaczęły znikać fabryki,duże przedsiębiorstwa i wtedy też pojawiło się bezrobocie.Pan i pański rząd nie robiliście nic,było tylko czcze gadanie o polityce której Pan nie rozumiał.Jedno co za Pana prezydentury się utrwaliło to nazwa nowej choroby,pomroczność jasna,wymyślona po tym jak Pana syn spowodował,nie pierwszy zresztą a bardzo poważny w skutkach wypadek.Ludzie którzy wiązali z Panem wielkie nadzieje bardzo szybko zaczęli zmieniać zdanie o Panu,okazał się Pan byc nietrafionym Prezydentem a ci rządzili i rządzą teraz są tyle samo warci co Pan,wszyscy powinniscie iść na szczaw.

 • elkipan

  Oceniono 197 razy 79

  "Zrobili biznes z wmawiania, że jest źle"
  O ile pamiętam, to dlatego tak mówili,
  bo niektórzy mówili, że jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej!

 • adaskothc

  Oceniono 311 razy 73

  Stary pierdoła, który udaje, że zna się na wszystkim. Kończ waśc Bolku, wstydu oszczędź...

 • panmam

  Oceniono 156 razy 62

  "Filozofowaniem, a nie konkretnymi sprawami i rzeczami do załatwienia."=Świetnie sformułowanie sytuacji w Polsce. Wszystko jest tematem zastępczym Smoleńska, wybuchów i problemów kleru, "?prawicy?" i proKoścelnych partii. Oni, proKościół i cała reszta, głośno szczekają, bo to tylko potrafią, a zmiany są minimalne, gdyby nie restrykcyjne prawo UE, to nadal bylibyśmy w latach 90.

  _____
  zarabianiepogodzinach.blogspot.com/
  www.cashnhits.com/blog/panmam/

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 55 razy 37

  "Na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej sprawie dokumentów dotyczących TW "Bolka", odnalezionych w kancelarii Sejmu, obok Krzysztofa Wyszkowskiego i Sławomira Cenckiewicza wystąpiły także ofiary donosów TW "Bolka":

  - Henryk Jagielski – uczestnik Grudnia ’70 w Gdańsku, w późniejszym czasie rozpracowywany przez TW ps. „Bolek”, działacz NSZZ „Solidarność”;

  - Józef Szyler – uczestnik Grudnia ’70 w Gdańsku, aktywnie rozpracowywany przez TW ps. „Bolek”;

  Sławomir Cenckiewicz przypomniał dokumenty związane z TW "Bolkiem", a dotyczące obu robotników:

  To jest wyjątkowa sytuacja, w której panowie Szyler i Jagielski publicznie występują, i dlatego zdecydowaliśmy się na publiczną prezentację tych - znanych już - dokumentów. Pierwszy z nich to jest dokument z roku 1971 - to fragment doniesienia TW "Bolek", przepisanego na maszynie. Czytamy w nim:

  Najbardziej agresywny w ostatnim czasie jest Jagielski Henryk, i Jasiński Jan. Największy udział bierze jednak Jagielski, który to wysuwa kompetencję rzucenia czerwonej flagi pod trybunę i sprawy żałoby.

  Chodzi o to, że pan Henryk Jagielski, który z nami jest, 1 maja współorganizował z kolegami tzw. Czarny Marsz, 1 maja 1971 roku w Gdańsku. I rzeczywiście miał ideę rzucenia tej czerwonej flagi pod oficjalną trybunę partyjną, i tę sprawę rozeznał na terenie zakładu pracy. Henryk Jagielski pracował razem z Tajnym Współpracownikiem "Bolek", na wydziale W4 Stoczni Gdańskiej. Jak widzicie państwo, "Bolek" przekazał informację na ten temat swojemu oficerowi prowadzącemu SB.

  Drugi dokument dotyczy pana Józefa Szylera. Tu zdecydowaliśmy się na prezentację zadań, które otrzymał w oparciu o wcześniej złożone doniesienia agenturalne Tajny Współpracownik "Bolek". I cytat:

  Być w stałym i ciągłym kontakcie z Józefem Szylerem. Kontrolować jego postępowanie i zamierzenia. Ustalać wszystkie jego kontakty na wydziale W4 Stoczni. W razie gdyby próbował wywołać strajk, w sposób umiejętny temperować go i rozładowywać sytuację.

  Chciałbym jeszcze jedną rzecz podkreślić: z tej pożogi archiwalnej, która miała miejsce w latach 1992-1995, kiedy zginęło bardzo dużo dokumentów dotyczących przeszłości Lecha Wałęsy, ocalało jednak tyle, że pisząc książkę "SB a Lech Wałęsa" mogliśmy stwierdzić, iż na podstawie doniesień TW "Bolka" Służba Bezpieczeństwa założyła sprawę operacyjną przeciwko Józefowi Szylerowi."

  wpolityce.pl/wydarzenia/23493-ofiary-donosow-tw-bolka-reprezentujemy-nie-tylko-siebie-ale-i-tych-kolegow-ktorzy-zgineli-albo-juz-nie-zyja

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 52 razy 36

  uderz w stół, a nożyce się odezwą. Panie Wałęsa, jeszcze całkiem zlasowanych mózgów nie mamy i pamiętamy jak Pan rozwalał młodą polską demokrację. Adam Michnik, moim zdaniem instrumentalnie, udaje, że zapomniał, ale ja i pewnie wielu będzie pamiętać falandyzację prawa, obiadek drawski, niszczenie Mazowieckiego i Turowicza, wypromowanie kaczorstwa i oszołomstwa rzekomo w imię pluralizmu, a tak naprawdę w imię zaspokojenia Pańskiej nadmuchaności.
  Chciałby się powtórzyć za królem Hiszpanii: ¿Por qué no te callas?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje