Wałęsa o politykach, lustracji i mowie nienawiści. "Jestem nie z tego stulecia, jak patrzę na niektórych posłów..."

02.02.2013 18:50
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

- W Polsce politycy zajmują się filozofowaniem, a nie konkretnymi sprawami i rzeczami do załatwienia. Tym różni się dzisiejsza polityka od tego, co było moim udziałem w latach 90. i wcześniej. Wtedy załatwialiśmy konkrety, reformowaliśmy, budowaliśmy nowy system - pisze Lech Wałęsa we "Wprost".
- Wychodzi z tego, że jestem politykiem nie z tego stulecia, ale może to i dobrze, bo patrząc na dzisiejsze występy niektórych parlamentarzystów, nie chciałbym musieć się z nimi spotykać - dodaje.

Były prezydent napisał do tygodnika "Wprost" felieton, w którym pisze m.in. o mowie nienawiści, lustrowaniu przeciwników. Wałęsa apeluje do Kościoła, by piętnował tych, którzy mienią się katolikami, a żyją bez miłości bliźniego.

"Narastająca mowa nienawiści"

- Bardzo nie podoba mi się dzisiejsze szarganie godności drugiego człowieka i narastająca mowa nienawiści. Nie chodzi o to, abyśmy byli tacy sami i żeby się ze wszystkim od razu identyfikować. Sam wielu rzeczy nie akceptuję i prywatnie ostro o tym rozmawiam. Ale muszą być standardy w życiu publicznym. Musi być odpowiedzialność - przekonuje Wałęsa.

Były prezydent podkreśla też, że w życiu publicznym niezbędne jest poszanowanie drugiego człowieka. - Zwłaszcza już ci, którzy mienią się katolikami, swoimi postawami powinni reprezentować to, o czym tak żarliwie, ale pusto mówią. Namawiam tu i Kościół, i hierarchów, aby piętnowali ten fałszywy katolicyzm bez miłości bliźniego. Uczmy się wszyscy żyć z akceptacją dla inności - pisze w odniesieniu do prawej strony sceny politycznej.

"Mamy prawo każdego i we wszystkim lustrować?"

Lech Wałęsa jasno daje do zrozumienia, że nie podobają mu się zapędy niektórych dziennikarzy i polityków do lustrowania ich politycznych przeciwników. - Z uszanowaniem godności wiąże się też nasze rozbuchane dziś niewiarygodnie uznanie, że mamy prawo każdego i we wszystkim lustrować. Ta obywatelska lustracja, niezważająca na nic i stosowana we wszystkich sferach życia, to kolejna rzecz, nad którą warto się zastanowić - dodaje.

- Wszyscy, którzy dziś zachęcają do negowania rządu, państwa, wyroków sądów, to zwykli wichrzyciele, którzy niszczą Polskę. Warto wprost to powiedzieć. Wolność za często jest dziś dowolnością i za dużo dzieje się krzywdy przez to ciągłe lustrowanie życiorysów i wszelkich preferencji - pisze prezydent.

"Zrobili biznes z wmawiania, że jest źle. Jestem opluwany, ale nie zamilknę"

Dodaje, że Polska nie jest dziś zagrożona, nie musi się bronić. To czas, w którym należy współpracować z innymi. - Polska w Unii nie jest po to, żeby się wyzbyć tożsamości, tylko po to, aby korzystać ze wspólnego rynku i wspólnej siły Europy. Dziś widać wyraźnie, że z promocji tych postaw, które zabraniają nam się cieszyć wolnością, i wmawiania Polakom, że jest źle i będzie jeszcze gorzej, paru ludzi zrobiło sobie prywatny biznes. I to zarówno finansowy, jak i polityczny - pisze.

Swój felieton Lech Wałęsa kończy zdaniem: - Dziś, będąc jedynie komentatorem, ale też wspierając tych, którym także to się nie podoba, mimo że ciągle jestem opluwany, nie zamierzam zamilknąć.

Felieton Lecha Wałęsy ukaże się w najnowszym numerze tygodnika "Wprost"

Zobacz także
Komentarze (323)
Zaloguj się
 • jozef.ok

  0

  Bolek....Bolek.....Bolek..........Lepiej nie siedź na słońcu jak masz masło na głowie

 • rypalski

  Oceniono 1 raz 1

  co ty Bolek - zglupiales kompletnie na starosc ? Toz amerykanskie universytety placa ci $100000/ za krotki wyklad ... choc narzekales ,ze ostatnio w kryzysie placa ci tylko $50tys ... a ty wielki profesor z Popowa bedziesz sie za darmo dzielil swoimi drogocennymi przemysleniami z Polaczkami, ktorzy jeszcze pluja na ciebie ... to sie w glowie nie miesci

 • rypalski

  Oceniono 1 raz 1

  panie prezydencie ... jak Lis panu kadzi ... licze mocno ,ze pan fiknie w tym roku ... co daj nam panie Boze.
  ja ciagle nie mam klopotow z trzymaniem duzych ilosci moczu bez uronienia kropelki ... mam gleboka nadzieje ,ze jeszcze wtym roku spelni sie moje marzenie Bolek ... i od razu wykupuje bilet do Gdanska ...

 • adam900

  Oceniono 5 razy 3

  Bolek , zle wyglądasz, pewno żle sypiasz , sumienie dręczy , tak ma być , trzeba niebawem do "piachu" szykować się , to widac na zdjęciach , oj do piachu , i nikt nie bedzie żałował , zdrajcy !!!!

 • chango

  Oceniono 4 razy 2

  Ja bym chciał żeby Boluś rozszerzył.. co ma na myśli używając wyrażenia "mowa nienawiści"
  ..jak to zrobi to się pewnie znowu wyleje ta sama drewniana propaganda nobliwych.. :)

  A tych wichrzycieli to trzeba natychmiast internować.. paznokcie wyrywać.. rodziny niszczyć..
  Ci, którzy myślą inaczej niż trzeba to wichrzyciele!!
  Czas na nowoczesność.. Czas na multi-kulti w ramach koszernego kołchozu UE.
  Czas sprowadzić wszystkich (oprócz was.. nobliwych) do poziomu zwierzęcia.. :)

 • cleryka

  Oceniono 6 razy 0

  Ma Pan rację p.Wałęsa. Kościół modli się tylko o obronę ołtarzy i kasy państwowej dla Kościoła. Ludzi ma w głębokiej pogardzie.

 • jwko

  Oceniono 7 razy 3

  Ruchawki w PZPR i walka o dominację w spec służbach PRLowskiej Polski ,to dwa główne czynniki które wyniosły Wałęsę na lidera robotników solidarności ,a potem na pana prezydenta .Słowa tego pana ,,JA WALCZYŁEM" świadczą o tym że to najgłupszy UBek ,w całym układzie Warszawskim ,a do sterowania nim nie był potrzebny oficer z centrali , wystarczył by kapral z powiatowego UB. Najsmutniejsze jest to ,że on wierzy w te bzdury o walce z komuną.

 • pitollonewidi

  Oceniono 4 razy 2

  NIE CHCEM ALE MUSZEM

 • patriotaa

  Oceniono 8 razy 2

  ,,co było moim udziałem w latach 90. i wcześniej. Wtedy załatwialiśmy konkrety, reformowaliśmy, budowaliśmy nowy system - pisze Lech Wałęsa we "Wprost". "
  Panie Wałęsa pan sprzedał Polską i naród i doprowadził do nędzy i upadku. pilnował pan tylko jak nakraść z kolegami swoimi komunistami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje