Abp Depo do parlamentarzystów: Została otwarta droga do moralnej anarchii

02.02.2013 13:49
Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

- Wierni świeccy nie mogą zrezygnować z udziału w polityce, która służy promocji dobra wspólnego - mówił do polityków na Jasnej Górze abp Wacław Depo. - Na naszych oczach jawi się nietolerancyjny laicyzm. Została otwarta droga do moralnej anarchii - dodał arcybiskup.
- Parlamentarzyści powinni służyć prawdzie poprzez stawianie niepokojących pytań o życie społeczne i człowieka - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do blisko 50 parlamentarzystów polskich, którzy przybyli na tradycyjną 24. pielgrzymkę na Jasną Górę. Abp Depo wskazał na "wrażliwość na prawdę" i miejsce Kościoła w przestrzeni życia publicznego. - Kościół jest zbudowany na Piotrze i ma prawo do obecności w świecie i do głoszenia ludziom prawdy - mówił.

- Na naszych oczach objawia się kulturowy fundamentalizm, który nie chce uwzględniać wątków religijnych - dodał. Metropolita częstochowski przywołał postać św. Tomasza More'a, który "aż do śmierci świadczył o niepodważalnej godności sumienia". Mówił, że "wierni świeccy nie mogą zrezygnować z udziału w polityce, która służy promocji dobra wspólnego, które obejmuje takie dobra jak m.in. dobro publiczne, obronę życia ludzkiego i godności człowieka oraz sprawiedliwość".

Arcybiskup wskazał również "na wartość prawidłowo ukształtowanego sumienia". - Demokratyczna struktura będzie krucha, jeśli jej fundamentem nie stanie się osoba ludzka, której źródłem jest Bóg Stwórca. Nie wolno powoływać się na idee pluralizmu podważające zasady etyczne. Nie może być dwóch równoległych światów w życiu katolika. Wszystkie dziedziny życia są objęte planami Boga - przypomniał. Zaapelował o "działania zgodne z sumieniem". - Na naszych oczach jawi się nietolerancyjny laicyzm, który odrzuca samą możliwość istnienia etyki naturalnej. Została otwarta droga do moralnej anarchii - zauważył abp Depo.

- Przemiany struktur będą obietnicami bez pokrycia, gdy odrzuca się dekalog. Nie ma autentycznej wolności bez prawdy. Bowiem bez prawdy jest prosta droga do libertynizmu i ateizmu - kontynuował metropolita częstochowski. Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów polskich na Jasną Górę, każdego roku 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), sięga okresu II Rzeczypospolitej. W okresie PRL-u parlamentarzyści polscy oficjalnie nie pielgrzymowali na Jasną Górę. Jedynie niewielka grupa posłów w konspiracji przybywała do sanktuarium jasnogórskiego.

Zobacz także
Komentarze (614)
Abp Depo do parlamentarzystów: Została otwarta droga do moralnej anarchii
Zaloguj się
 • naproksen

  Oceniono 939 razy 847

  Słowa o "wartości prawidłowo ukształtowanego sumienia" brzmią w wykonaniu katolickiego purpurata co najmniej jak farsa.

 • troque

  Oceniono 609 razy 559

  Tak to jest arcyfluorescencjo ... konńczy się monopol na wypas i strzyżenie owieczek.

 • bacowa

  Oceniono 592 razy 522

  cytuję purpuranta : ,, ...bez prawdy (Dekalog) jest prosta droga do libertynizmu i ateizmu''

  czyli prawda tylko po naszej ,,jedynie słusznej'' katoli stronie

  od zarania dziejów katole politykowali celem zdobycia wpływów, a co za tym idzie majątku na Ziemi (ten niebiański nie jest dla nich ważniejszy?)

  stwierdzenie klechy, że : ,,Wszystkie dziedziny życia są objęte planami Boga'' jednoznacznie świadczy o narzucaniu ideologi chrześcijańskiej całemu społeczeństwu, czyli gdzie tu miejsce na demokrację?

  w historii ludzkości różne wyznania dochodziły do takiej potęgi i jak się okazało nie pozostało po nich śladu oprócz ruin (budowlanych)

  wszystko ma swój początek i swój koniec i tak będzie z wyznaniem chrześcijańskim

 • jerjar

  Oceniono 435 razy 397

  "Na naszych oczach objawia się kulturowy fundamentalizm, który nie chce uwzględniać wątków religijnych."

  "Nie wolno powoływać się na idee pluralizmu podważające zasady etyczne."

  Trudne to wszystko księże biskupie.

  Czy pluralizm jest produktem fundamentalizmu liberalnego, czy raczej pluralizm jest fundamentalizmem?

  Bo mnie się wydaje, że zgniły liberalizm wyprodukował pluralizm, a ten uwiera Wasz fundamentalizm.

 • adtu01

  Oceniono 411 razy 377

  Panie Depo myli się Pan, w Polsce koniecznie trzeba zrobić !

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa

 • winnie11

  Oceniono 403 razy 363

  Polityka z ambony

 • oloros

  Oceniono 247 razy 205

  wierni sieccy dzialaja na korzysc swoich srodowisk w .. kolku rozancowym

 • wivaldibb

  Oceniono 213 razy 193

  Panie Premierze !!! Do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej niniejszym wnoszę zatem o natychmiastowe zerwanie konkordatu w związku z nieustannymi rażącymi naruszeniami Artykułu 1 przez hierarchów kościelnych a który mówi że:
  Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje