Abp Depo do parlamentarzystów: Została otwarta droga do moralnej anarchii

02.02.2013 13:49
Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo (Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta)

- Wierni świeccy nie mogą zrezygnować z udziału w polityce, która służy promocji dobra wspólnego - mówił do polityków na Jasnej Górze abp Wacław Depo. - Na naszych oczach jawi się nietolerancyjny laicyzm. Została otwarta droga do moralnej anarchii - dodał arcybiskup.
- Parlamentarzyści powinni służyć prawdzie poprzez stawianie niepokojących pytań o życie społeczne i człowieka - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, do blisko 50 parlamentarzystów polskich, którzy przybyli na tradycyjną 24. pielgrzymkę na Jasną Górę. Abp Depo wskazał na "wrażliwość na prawdę" i miejsce Kościoła w przestrzeni życia publicznego. - Kościół jest zbudowany na Piotrze i ma prawo do obecności w świecie i do głoszenia ludziom prawdy - mówił.

- Na naszych oczach objawia się kulturowy fundamentalizm, który nie chce uwzględniać wątków religijnych - dodał. Metropolita częstochowski przywołał postać św. Tomasza More'a, który "aż do śmierci świadczył o niepodważalnej godności sumienia". Mówił, że "wierni świeccy nie mogą zrezygnować z udziału w polityce, która służy promocji dobra wspólnego, które obejmuje takie dobra jak m.in. dobro publiczne, obronę życia ludzkiego i godności człowieka oraz sprawiedliwość".

Arcybiskup wskazał również "na wartość prawidłowo ukształtowanego sumienia". - Demokratyczna struktura będzie krucha, jeśli jej fundamentem nie stanie się osoba ludzka, której źródłem jest Bóg Stwórca. Nie wolno powoływać się na idee pluralizmu podważające zasady etyczne. Nie może być dwóch równoległych światów w życiu katolika. Wszystkie dziedziny życia są objęte planami Boga - przypomniał. Zaapelował o "działania zgodne z sumieniem". - Na naszych oczach jawi się nietolerancyjny laicyzm, który odrzuca samą możliwość istnienia etyki naturalnej. Została otwarta droga do moralnej anarchii - zauważył abp Depo.

- Przemiany struktur będą obietnicami bez pokrycia, gdy odrzuca się dekalog. Nie ma autentycznej wolności bez prawdy. Bowiem bez prawdy jest prosta droga do libertynizmu i ateizmu - kontynuował metropolita częstochowski. Tradycja pielgrzymowania parlamentarzystów polskich na Jasną Górę, każdego roku 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), sięga okresu II Rzeczypospolitej. W okresie PRL-u parlamentarzyści polscy oficjalnie nie pielgrzymowali na Jasną Górę. Jedynie niewielka grupa posłów w konspiracji przybywała do sanktuarium jasnogórskiego.

Zobacz także
Komentarze (614)
Zaloguj się
 • 0

  • Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych oszustów, seksualnych dewiantów i zbrodniarzy, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, którzy na twarzach nosili i noszą faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą, rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" ? (Ap 18. 4).

 • sierota79r

  Oceniono 1 raz 1

  Po roku 1989 została otwarta droga do katolickiej anarchii, nietolerancji, zmiany państwa świeckiego w państwo wyznaniowe z katolicką religią jako wiodącą.
  Zawłaszczenie Polski przez Watykan nastąpiło w dniu podpisania konkordatu, wbrew większości narodu, w zamiana za odstąpienie od ścigania komunistów.
  Jak powszechnie wiadomo katolowa religia jest przesiąknięta krwią, przelaną w ramach nawracania niewiernych, czym jest spokrewniona z koranemm a katole z talibskimi wyznawcami.
  Nie różni ich nic, po za różnicą czasu przy stosowaniu mordów rytualnych.
  Ścinanie, torturowanie itp. przestępcze czyny katole stosowały kilka wieków temu, a taliby dopiero teraz się za to zabrały, lub po prostu wzięły sprawdzony przykład po katolach.
  Podnosi się larum że jakoby prześladuje się coraz bardziej tę przestępczą organizację spod znaku krzyża, lecz zapomina się o prawach i wolności ludzi którzy nie zgadzają się na służalczą rolę w stosunku do katotalibów.
  Zapomina się o tym, że jako państwo świeckie, wyznawcy jakich kolwiek religii, korzystają tylko i wyłącznie z przyzwolenia na opowiadanie swoich baśni i wykonywanie czarów, co powinno się odbywać na ich prywatnym terenie a nie w miejscach publicznych.
  Każda religia jest wroga ludziom i służy tylko do podporządkowania sobie społeczeństw.
  Jest groźna odmiana niewolnictwa, któremu podlegsają wyznawcy jakiej kolwiek religii.
  Dla uratowania Polski i narodu, powinno się natychmiast zdelegalizować działalność wszelkich religii i eksmitować emisarjuszy wszystkich kościołów.
  Tego mamy prawo się domagać na podstawie konstytucji która nie przewiduje żadnej roli przewodniej którego kolwiek kościoła.
  Mafiozi z KK powinni stanąć przed sądami powszechnymi jak za komunizmu i odpowiedzieć za zbrodnie jakich się kościół dopuścił i dopuszcza, za ukrywanie przestępców, utradnianie śledztw i karania ich fukcjonariuszy.
  Dość już krzywd doznali ludzie świeccy i niewierzący. Dość prześladowań, indokrynacji i prania muzgów młodym obywatelom w świeckich instytucjach.
  Całe zło na świecie powstało po napisaniu legendy o Adamie i Ewie żyjących w raju, w ktorym to ponoć Ewa jabłkiem kusiła Adama.
  Nie szło napisać tego wprost, że uczyniłą to cipką?
  No nie szło, bo to by przeczyło podstawowym fukcjom do których zostały stworzone narządy płciowe ...
  Cynizm, fałsz, obłuda, kłamstwo i morderstwa, złodziejstwo, korupcja, wymuszenia, tortury, gwałt, pedofilja itp. rzeczy, to coś, co zbudowało potęgę Kościoła Katolickiego.
  Zbudowali swą potęgę na strachu zwykłych ludzi i dzisiaj dalej na tym samym próbuja wpływać na losy ludzkości.
  Czy to się kiedyś skończy?

 • prochmarny

  Oceniono 1 raz 1

  Panie biskupie, a niech pan przypomni od kiedy Kościół ustalił że kobieta ma duszę , bo wcześniej nie miała, rozumiem że podobnie jest z moralnością, ustalają jej reguły ludzie którzy lewitują ponad rzeczywistością, gratuluje pychy, grodzka to przy was aniołek Boży demony w złoto poprzebierane, Bogiem swój tyłek i gębę wycierające

 • vertigo13

  Oceniono 2 razy 2

  .
  depo deportowac
  do vatykanu

  szczesc boze, krzyzyk
  na droge &
  blogoslawienstwo dla PL

  :-)
  .

 • mohe221

  Oceniono 3 razy -3

  Czytając większość zamieszczonych komentarzy ogarnia przerażenie! NIENAWIŚĆ, NIENAWIŚĆ, NIENAWIŚĆ. Trudno nawet apelować o opanowanie. To jest choroba chyba nieuleczalna, tak jak wścieklizna, a na zaszczepienie przeciw niej za późno. Jeśli nienawidzicie kościoła, kapłanów i ludzi z nim się identyfikujący to wasza sprawa. Nikt was nawet nie zachęca, aby Go słuchać, aby się z nim identyfikować. Idźcie do swoich idoli, słuchajcie tych których uważacie za swoich. Nie uda się wam jednak nienawistnicy zamknąć ust tym którzy uważają inaczej. Tacy już byli i ślad po nich zaginął, przeszli w zapomnienie .... na śmietnik.To wasza perspektywa!

 • skuba2

  Oceniono 2 razy 2

  Nietolerancyjny laicyzm jest niemożliwy (rosyjski, dekretowany ateizm był stalinowską religią). Natomiast niemal każda religia, ponieważ przypisuje sobie jedyna prawdę, jest nietolerancyjna. A skrajnie nietolerancyjny jest klerykalizm - ciężka przypadłość polskiego kościoła katolickiego.

 • walekpapla

  Oceniono 1 raz 1

  A ja wiem którzy to są ci szerzący moralną anarchię. Ale ja nie kapuś. A trzeba się było rozglądnąć dookoła. Ile tam tych anarchistów.!

 • hardy1

  Oceniono 3 razy 3

  Dawno nie słyszałem takiego "odwracania kota ogonem". Kto komu zakazuje? Laicyzm zabrania wiary? Czy też rzymsko-katoliccy urzędnicy pana B. zabraniają laicyzmu i próbują narzucać swoje dogmaty, poprzez prawo państwowe, niewierzącym i ludziom innej wiary?

 • eugeniuszmg

  Oceniono 2 razy 2

  Oj marzy Wam się władza w Polsce marzy Panowie Biskupi. Osobiście to ja nie mam nic przeciwko temu abyście rządzili,lecz podejmijcie decyzję,wybierajcie,albo Kościół albo Polityka? Zamieńcie się rolami z Rządzącymi,pod warunkiem,że zdejmujecie habity i inne precjoza, odchodzicie od kościoła tzn.(z zawodu jako duchowni) a wówczas porozmawiamy. A teraz Panowie daleko proszę od Polityki,Rządu. Macie swoje podwórko a na nim swoje owieczki, wiec zajmijcie się nimi w sposób godny i szlachetny jak przystało na pasterzy.wówczas to wszyscy będziemy żyli zgodnie i szczęśliwie.W każdym Państwie wszystkie zawody są potrzebne, ksiądz również, pod warunkiem,że każdy pilnuje swojego podwórka,nie poucza, i nie wtrąca się do drugiego.Amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje