Proces oskarżonych o gwałt w Indiach: "Jesteśmy niewinni"

02.02.2013 13:20
Opłakujący śmierć ofiary gwałtu

Opłakujący śmierć ofiary gwałtu (Fot. Dar Yasin AP)

- Pięciu mężczyzn oskarżonych o brutalne zgwałcenie i spowodowanie śmierci studentki w stolicy Indii, Delhi, na rozprawie nie przyznało się do winy - poinformował prawnik jednego z domniemanych sprawców. Sprawa odbiła się w Indiach szerokim echem.
Mężczyźni zostali formalnie postawieni w stan oskarżenia. Ciąży na nich łącznie 13 zarzutów, w tym gwałtu, morderstwa, uprowadzenia i zniszczenia dowodów - poinformował adwokat A.P. Singh. Grozi im kara śmierci przez powieszenie. Szósty sprawca ze względu na młody wiek, który jest ustalany, najprawdopodobniej stanie przed sądem dla nieletnich.

Oskarża się ich o to, że 16 grudnia wraz z szóstym mężczyzną, najpewniej niepełnoletnim, dopuścili się zbiorowego gwałtu na 23-letniej studentce, która tego dnia wraz z kolegą wracała z kina w Delhi. Mieli także dotkliwie pobić ją metalowym prętem.

Nagą kobietę porzucili na poboczu drogi, a następnie wyczyścili wnętrze autobusu, w którym miał miejsce gwałt, oraz spalili ubrania swojej ofiary. Ciężko pobita kobieta zmarła dwa tygodnie później na skutek doznanych obrażeń. Mimo starań sprawców policji udało się znaleźć ślady krwi ofiary na podłodze i siedzeniach autobusu oraz na ubraniach gwałcicieli.

Fala oburzenia w Indiach i na świecie

Właściwy proces domniemanych gwałcicieli rozpocznie się, gdy zostaną przesłuchani pierwsi świadkowie. Sprawę rozpatruje specjalny sąd, jeden z kilku utworzonych po upublicznieniu tej napaści, aby w trybie przyspieszonym rozpatrywać wyłącznie sprawy dotyczące przemocy seksualnej.

Brutalne zgwałcenie i dotkliwe pobicie młodej kobiety wywołało falę demonstracji w całych Indiach. Domagano się od władz większej ochrony dla kobiet i poważniejszego traktowania przez policję i sądy zgłoszeń dotyczących gwałtów i napaści seksualnych. Piętnowano także nieudolność władz i policji, które nie są w stanie ochronić kobiet przed rosnącą liczbą przestępstw seksualnych w kraju, gdzie gwałt notuje się średnio co 20 minut. Po wydarzeniach z grudnia coraz większym zainteresowaniem cieszą się kursy samoobrony dla kobiet i gaz pieprzowy.

Delhi nazywane bywa czasami indyjską "stolicą gwałtów", a Bombaj jest uważany za miasto bezpieczniejsze dla kobiet.

Zobacz także
Komentarze (47)
Zaloguj się
 • kot2ka

  0

  Przed powieszeniem powinni im obciąć genitalia, poczekać aż sami się wykrwawią a jak nie to dopiero ich na sznur !!!!!!

 • razb1947

  0

  Za to co zrobili z tą dziewczyną muszą być skazani na karę śmierci,ten nieletni także.

 • ulebyk

  0

  Czy odezwała się juz w obronie bandytów jakaś helsińska fundacja prawoczłowiecza? Przecież mogą być oni ofiarami ciężkiego dzieciństwa, surowego ojca, czy, o zgrozo, jakiejś nietolerancji!

 • galt.john

  0

  GW nie wspomni ze w Indiach tysiace kobiet podpisuja petycje w sprawie zniesienia zakazu posiadania broni palnej.
  W Indiach, tak jak w Polsce, PANSTWO ROZBARAJA OFIARY pozbawiajac je prawa do samoobrony.

  Policja nie ma szans na zapobieganie zadnym gwaltom a ofiary nie maja prawa do posiadania nawet noza nie mowiac o broni palnej, ktora uratowalaby zycie tej dziewczynie.

  taka jest logika organizacji zwanej "panstwo" pozbawia ofiary prawa do obrony i zmusza do korzystania z monopolistycznych , slabej jakosci i drogich uslug "policyjnych"

  ale zauwazenie tego wymaga myslenia, a to GW nie w smak

 • ja_mowie_to_co_mysle

  Oceniono 2 razy 2

  Podobnie jak u nas, też żaden z nich by się nie przyznał a jakiś pie,rdolony adwokacina wnioskowałby o uniewinnienie.

 • romek4805

  Oceniono 3 razy -1

  szum się zrobił bo gwałt dokonano na kobiecie wyższej kasty ale nie mówi się wcale albo prawie wcale o tysiącach gwałtów na kobietach niższych swer .i do puki nie rozwiąże tego problemu niema o czym mówić na początku proponował bym kastrację to już za prubę .

 • wilma.flintstone

  Oceniono 2 razy 2

  Plakac sie chce z oburzenia i bezsilnosci...:(

 • an1005

  Oceniono 5 razy 5

  "Szósty sprawca ze względu na młody wiek,...."
  Ale do gwaltu mu stanelo, nie był za młody??????

 • markusv

  Oceniono 11 razy 11

  Poucinac maczeta kuski i puscic wolno. Oczywiscie jako niewinnych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje