Proces oskarżonych o gwałt w Indiach: "Jesteśmy niewinni"

02.02.2013 13:20
Opłakujący śmierć ofiary gwałtu

Opłakujący śmierć ofiary gwałtu (Fot. Dar Yasin AP)

- Pięciu mężczyzn oskarżonych o brutalne zgwałcenie i spowodowanie śmierci studentki w stolicy Indii, Delhi, na rozprawie nie przyznało się do winy - poinformował prawnik jednego z domniemanych sprawców. Sprawa odbiła się w Indiach szerokim echem.
Mężczyźni zostali formalnie postawieni w stan oskarżenia. Ciąży na nich łącznie 13 zarzutów, w tym gwałtu, morderstwa, uprowadzenia i zniszczenia dowodów - poinformował adwokat A.P. Singh. Grozi im kara śmierci przez powieszenie. Szósty sprawca ze względu na młody wiek, który jest ustalany, najprawdopodobniej stanie przed sądem dla nieletnich.

Oskarża się ich o to, że 16 grudnia wraz z szóstym mężczyzną, najpewniej niepełnoletnim, dopuścili się zbiorowego gwałtu na 23-letniej studentce, która tego dnia wraz z kolegą wracała z kina w Delhi. Mieli także dotkliwie pobić ją metalowym prętem.

Nagą kobietę porzucili na poboczu drogi, a następnie wyczyścili wnętrze autobusu, w którym miał miejsce gwałt, oraz spalili ubrania swojej ofiary. Ciężko pobita kobieta zmarła dwa tygodnie później na skutek doznanych obrażeń. Mimo starań sprawców policji udało się znaleźć ślady krwi ofiary na podłodze i siedzeniach autobusu oraz na ubraniach gwałcicieli.

Fala oburzenia w Indiach i na świecie

Właściwy proces domniemanych gwałcicieli rozpocznie się, gdy zostaną przesłuchani pierwsi świadkowie. Sprawę rozpatruje specjalny sąd, jeden z kilku utworzonych po upublicznieniu tej napaści, aby w trybie przyspieszonym rozpatrywać wyłącznie sprawy dotyczące przemocy seksualnej.

Brutalne zgwałcenie i dotkliwe pobicie młodej kobiety wywołało falę demonstracji w całych Indiach. Domagano się od władz większej ochrony dla kobiet i poważniejszego traktowania przez policję i sądy zgłoszeń dotyczących gwałtów i napaści seksualnych. Piętnowano także nieudolność władz i policji, które nie są w stanie ochronić kobiet przed rosnącą liczbą przestępstw seksualnych w kraju, gdzie gwałt notuje się średnio co 20 minut. Po wydarzeniach z grudnia coraz większym zainteresowaniem cieszą się kursy samoobrony dla kobiet i gaz pieprzowy.

Delhi nazywane bywa czasami indyjską "stolicą gwałtów", a Bombaj jest uważany za miasto bezpieczniejsze dla kobiet.

Zobacz także
Komentarze (47)
Proces oskarżonych o gwałt w Indiach: "Jesteśmy niewinni"
Zaloguj się
 • jestemzalegalem

  Oceniono 72 razy 60

  Gdybym dostal na pismie, ze dostane za nich max 5 lat, to bez wahania pocinalbym im lby. razem z tym ich adwokatem, od siedmiu bolesci....

 • dazheng

  Oceniono 53 razy 51

  To nie oni to stalowy pret winien. Niechcacy rozerwal jej wnetrznosci.

 • fjestis

  Oceniono 72 razy 38

  Przecież oni nikogo nie zgwałcili, nie pobili i nie zabili, przecież u nich to tradycja, taka "ciapata tradycja"...

 • hulajnoga123

  Oceniono 27 razy 27

  Ten gwalt i morderstwo odbily sie szerokim echem i tak ostro zostaly oprostestowane, bo chodzilo o kobiete z wyzszej kasty, wyksztalcona, etc. W Indiach gwalty nigdy sie nie skoncza, bo dotycza kobiet, ktore sa z kast nizszych- ten podzial na kasty to jest przeklenstwo tego kraju, chociaz Hindusi nic zlego w tym nie widza- trudno sobie wyobrazic, zeby z taka mentalnoscia mozna bylo zdominowac swiat, gospodarczo czy politycznie

 • stokrotkax26

  Oceniono 23 razy 21

  Niedlugo mina dwa miesiace a tam jeszcze wiek nieletniego ustalaja? Kpina jakas...

 • ax-les-thermes

  Oceniono 20 razy 20

  Powinni zostac wykastrowani i amputowac kazdemu koncowke pracia tak aby mogi sie tylko wysikac.

 • markusv

  Oceniono 11 razy 11

  Poucinac maczeta kuski i puscic wolno. Oczywiscie jako niewinnych!

 • zenblue1

  Oceniono 19 razy 11

  Co za dzikusy w tych Indiach,jeszcze nie znieśli kary śmierci
  No popatrzcie,a Polska taka oświecona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje