CBŚ: trzy osoby podejrzane o wyłudzanie VAT. Zabezpieczono 100 kg złota

02.02.2013 09:16
NBP odpowiada inicjatorom akcji oddajcienaszezloto.pl, że złoto trzymane w Londynie ułatwia zawieranie transakcji i handel złotem

NBP odpowiada inicjatorom akcji oddajcienaszezloto.pl, że złoto trzymane w Londynie ułatwia zawieranie transakcji i handel złotem (Fot. Creative Commons / Agnico-Eagle)

- Centralne Biuro Śledcze zatrzymało trzy osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT w ramach obrotu złotem. Funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli m.in. 103 kg złota w sztabach - dowiedziała się w KGP.
- Grupa pod pozorem legalnie działających firm zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT w ramach obrotu złotem. Działania podjęte przez CBŚ wspólnie z Urzędem Kontroli Skarbowej doprowadziły do zatrzymania trzech osób; ich miejsca stałego pobytu to Niemcy i Wielka Brytania - powiedziała Grażyna Puchalska z wydziału prasowego KGP. Zatrzymania to efekt śledztwa prowadzonego przez CBŚ pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

- Postawiono im zarzuty za pranie pieniędzy oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zastosowano wobec nich policyjne dozory, zakazy opuszczania naszego kraju oraz poręczenie majątkowe na łączną kwotę 400 tysięcy złotych - powiedziała Puchalska.

Policjanci CBŚ zabezpieczyli 103 kg złota w sztabach, 18 złotych monet i sztabek o nieokreślonej wartości, 22 sztabki srebra, ponad 176 tys. euro oraz ponad 200 tys. zł. Funkcjonariusze przejęli także cztery luksusowe samochody, m.in. ferrari, porsche, oraz skuter wodny. "Łączna wartość zabezpieczonego mienia to nie mniej niż 20 milionów złotych" - powiedziała Puchalska. Jak dodała, zatrzymanym osobom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.Komentarze (45)
Zaloguj się
 • razb1947

  Oceniono 4 razy -4

  Tak tylko za PO się dzieje złodzieje mają raj ,a trzeba było głosować na PIS to tyle by nie zgromadzili złota,gdyż by już dawno byli by wykryci.

 • fakej

  Oceniono 5 razy 3

  Nie ma czegoś takiego jak "wyłudzanie podatku" (chyba, że mówimy o państwie, które ten podatek wyłudza od obywateli). Oni jedynie odebrali z powrotem to co społeczeństwu zostało zrabowane.

 • markusv

  Oceniono 5 razy 1

  Hehehe..... jak im maja przykrocic ogony i kase, to nagle wzieli sie do roboty. Patrzcie jacy operacyjni i dzielni. A do tej pory łachy zajmowaly sie podsluchiwaniem na niespotykana skale i gowno robily! Rozpieprzyc 3/4 tych tak zwanych "sluzb specjalnych", to przestepczosc gwaltownie spadnie. Bo beda pracowac jak nalezy, chocby i ze strachu, ze pojda na bruk!

 • pascvale

  Oceniono 3 razy 1

  Zapewne zakończy się wypłatą sporego odszkodowania dla kolesi, bo dzielni agenci czegoś nie dopatrzyli.

 • ptak57

  Oceniono 5 razy 1

  Już widzę te zdjęcia agentów pławiących się w złocie , tak jak polski superagent Tomek pławił się w banknotach ! Mam nadzieję że takich "Tomków" juz dawno z tej firmy wywalono.

 • acer100

  Oceniono 3 razy 1

  20 milionów!Akurat będzie na nagrody dla sejmu ,senatu i rzadu.

 • fajniejszy

  Oceniono 6 razy 4

  Ale jesteście pewni, że to "zorganizowana grupa przestępcza"? Czy może znowu zmasakrowali jakąś uczciwą firmę, a po 5 letnim procesie, właściciel dostanie 30 mln. zł. odszkodowania z naszych podatków.

 • distepfano

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce oczywiście pierwsze skrzypce grał nie kto inny jak Józef Bąk.
  Dla rodziny to po prostu Gold Boy ;))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje